Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ


ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ


Zázvor je typicky zahřívací rostlinou a lze ji použít jak zevně, tak i vnitřně. Vnitřní použití zázvoru vychází především z prastarých praktik indické ajurvédy, kde se využívá při problémech zažívacího ústrojí, zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a celkově povzbuzuje metabolismus. Zázvor je znám především jako koření, oddenek (Zingiberis rhizoma) je důležitou lékopisnou surovinou, který je používána pro mírnění křečí a nevolnosti. V tradiční čínské medicíně se užívá oddenek usušený (ganjiáng) i čerstvý (shengjiáng).

Jako koření se zázvor používá ve všech kuchyních světa, zejména pro jeho typicky pikantní, ostrou, aromatickou a velmi výraznou chuť. Dává správný říz sladkým i slaným pokrmům, osvěžuje chuť masa, ryb a mořských pokrmů, dodává příjemnou pikantní příchuť sušenkám či perníkům. Ze zázvoru se také vyrábí různé nápoje, od čajů po alkoholické nápoje, jako je zázvorové pivo nebo zázvorová limonáda.

Matečná rostlina: Zingiber officinale

Sbíraná část
:

Oddenek, který se po sběru ihned loupe a 5-6 dní se suší na slunci. Jednotlivé obchodní druhy se liší rozsahem oloupání, vůní a chutí. Aroma sušeného a čerstvého zázvoru se značně liší. Během skladování a v průběhu sušení se gingeroly rozkládají na shogaoly (dochází k rozkladu ZINGIBERENU a SESKVIFELANDRENU).

Čeleď
: Zingiberaceae (zázvorovité)

Výskyt:

Tato prastará kulturní rostlina pochází pravděpodobně z tropické Asie, odkud se rozšířila do tropů celého světa. Nejlépe roste ve výživné, vlhké, ale propustné půdě. Vyžaduje teplé až subtropické klima. Ve volné přírodě se již nevyskytuje v planém stavu, jde o vyšlechtěnou rostlinu, která se množí vegetativně.

Popis:

Zázvor je vytrvalá tropická bylina, která připomíná rákosí a pěstuje se podobně jako brambory. Na jejím stonku rostou špičaté, kopinaté listy a na stvolech vyrůstají krásné žluté květy připomínající orchidej. Plodem je trojpouzdrá tobolka, která se vyvíjí velmi zřídka a většinou nedozrává. Rostlina má hlízovitý dužnatý oddenek, který je silně rozvětvený. Z něj vyrůstá asi metr a půl vysoká lodyha ve srolované pochvě. Po sběru se oddenky ihned loupou, promývají vodou a suší se na slunci 5–6 dní. Řízky oddenků se sázejí v březnu a dubnu a oddenky se sbírají v prosinci a v lednu.

Obsahové složky
: silice (1-3 %) obsahuje seskviterpeny ZINGIBEREN, ZINGIBEROL, které dávají typickou vůni, FARNESEN, KURKUMEN, SESKVIFELANDREN, BISABOLEN, fenolické ketony gingerolů (0,8 %) ZINGERONU a GINGEROLU. Obsah SESKVIFELANDRENU a ZINGIBERENU je nejvyšší v čerstvé rostlině, v průběhu sušení a skladování dochází k jejich rozkladu na produkty zvané shoagoly. Díky nim má zázvor typicky výraznou a pikantní chuť. Další obsahové látky jsou škrob (60 %), proteiny, fosfolipidy, steroly, mastné kyseliny, vitamín A, vitamíny B1, B2, B6, vitamín C, vitamín E, minerály (sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, měď, mangan, železo).

Historie
:

O zázvoru se zmiňují lékařské texty staré tisíce let. Pochází z Číny, odkud byl dovezen do Indie a později byl exportován arabskými obchodníky do starověkého Říma. Indové jej považovali za očistný prostředek ducha a těla. Pohrdali silně vonícím česnekem a cibulí, protože se obávali, že nebude vonět bohům, a proto si oblíbili svěží vůni zázvoru, která musela být příjemná i uctívaným bohům. Do Evropy se dostal až ve středověku. Arabští obchodníci tajili jeho původ a opřádali ho tajemstvím. Ve 13. a 14. století byl spolu s černým pepřem nejčastěji obchodovaným kořením. Půl kila zázvoru tehdy stálo tolik jako celá ovce.

Použití:

Zázvor má mnoho účinků a v současnosti se považuje za jednu ze superpotravin.

Má silné antioxidační účinky, posiluje přirozenou obranyschopnost těla, imunitní systém a dýchací cesty. Udržuje normální hladinu cukru v krvi. Dokáže tišit nadýmání a kolikové bolesti, posiluje peristaltiku trávicího traktu. Zlepšuje látkovou výměnu a podporuje správné trávení, proto jej lze využít i při hubnoucích a detoxikačních kúrách. Tradičně se používá jako úleva od příznaků z nachlazení, ženy ho používají ke zmírnění menstruační bolesti. Prohřívací účinek zázvoru má vliv na zpomalený metabolismus a pomáhá nastartovat spalování tuků. Jeho velkou předností je schopnost navazovat na sebe škodlivé toxiny a podporovat jejich vylučování. Úpravou krevního oběhu pomáhá při problémech studených rukou a nohou. Lze ho také využít po nadměrné konzumaci alkoholu. Ulevuje při nevolnosti a nucení na zvracení. Je tak používán při těhotenských nevolnostech i mořské nemoci a chemoterapii. Obecně by dávka neměla překročit 4 g denně.

 

V kosmetickém průmyslu se používá v řadě produktů pro péči o pokožku a vlasy.

Působí jako stimulace pokožky, prokrvuje kožní buňky a podporuje jejich činnost. Pleť čistí a následně ji zklidňuje. Ocení ji zejména ti, co mají problematickou pleť či bojují s akutním kožním onemocněním. Zázvor také výrazně oživí a zoceluje poškozené konečky vlasů, zamezuje nadměrnému vylučování mazu z folikulů a následnému maštění vlasů. Velmi často se používá v přípravcích proti lupům, či jako pomoc při plísňových infekcí pokožky hlavy. Zázvorová kúra pomáhá omezovat vypadávání vlasů.

Éterický olej má kořeněnou, jemně citrusovou vůni, která osvěžuje tělo i mysl a má příznivý vliv na psychiku. Snižuje známky únavy, fyzického a duševního vyčerpání, dokáže povzbudit koncentraci a paměť  Svěží vůně neutralizuje pachy, dodá energii a pomůže odpoutat se od starostí všedního dne.

Použití u zvířat:

Zázvor je velmi dobře využitelný pro podporu trávení zvířat, při nadýmání, průjmu i zácpě, podporuje apetit při nechutenství a zvyšuje aktivitu žaludku. Stabilizuje správnou motilitu střev, podporuje vylučování trávicích šťáv. Tradičně se používá při zadržené placentě. Sušený lze podávat malým zvířatům v dávce 15-200 mg/kg živé hmotnosti. Pro koně je udávána dávka 8 až 60 g sušeného zázvoru denně.

I u zvířat je prokázán jeho antiemetický efekt (proti zvracení). Můžete jej tedy využít, pokud má pes sklony ke zvracení při cestě autem. Pro tento účel jej lze využít i při chemoterapii.

Éterický olej je zvířaty vnímán pozitivně, včetně koček a exotů. Je protizánětlivý a rozšiřuje dýchací cesty. Při nevolnosti při cestování autem jej nakapejte na textilní předmět nebo hračku a dejte psovi do přepravního boxu nebo kápněte do náprsenky. Při intenzivních potížích podávejte přímo do tlamy 1 kapku na 20 kg živé hmotnosti. Pro ředění pro menší zvířata zvolte rostlinné oleje potravinářské kvality, třeba konopný nebo pupalkový.

Stejně jako u lidí se zázvorový esenciální olej hodí do masážních přípravků. Ocení jej tak fyzicky aktivní zvířata při zahřívací nebo rehabilitační masáži. Prohřívá tkáně do hloubky.

Koním je možné pro podporu trávení a zvýšení chuti ke žrádlu podávat 1 kapku esenciálního oleje na 200 kg živé hmotnosti 2x denně, postupně lze dávku navyšovat.

Byl prokázán jeho repelentní účinek proti komárům a klíšťatům, hodí se do repelentních směsí.

Recepty a doporučení:
V kuchyni je zázvor nedílnou součástí mnoha receptů po staletí a dá se použít čerstvý, sušený, nakládaný nebo kandovaný. Mladý zázvor je křehký a sladký, s pikantní, lehce štiplavou chutí vzbuzující horký pocit. Používá se k osvěžení chuti jídel z mořských živočichů či k odlehčení těžkých jídel. Starší zázvor je ostřejší, pálivější a má více vláken. V asijské, karibské a africké kuchyni je přísadou pokrmů s karí, dušených jídel, salátů, čatní, marinád, smažených mas a ryb. Čerstvý zázvor se přidává spíše do slaných nebo pikantních pokrmů. Kandovaný zázvor je výborný k pečivu nebo samostatně jako cukrovinka.

Zázvorový čaj:
Čaj se pije pro posílení imunity i jako prevence před nachlazením a chřipkou. Má hřejivé a povzbuzující účinky, jež prospívají celému tělu. Zlepšuje prokrvení, zahání chlad a pomáhá odstraňovat pocity chladných rukou a nohou. Podporuje činnost jater, pomáhá odbourávat škodlivé látky a působí jako detoxikační prostředek. Napomáhá pravidelnému vyprazdňování a působí proti zácpě. Zvyšuje chuť k jídlu a odstraňuje nechutenství. V čínské medicíně je zázvorový čaj používán k léčbě menstruačních křečí.
Čerstvý zázvor nakrájejte na plátky a zalijte jej vroucí vodou. Nechte louhovat po dobu 5 minut. Vylouhované kousky zázvoru z čaje odstraňte, nejsou určeny k požívání. Čaj můžete dochutit medem.

Zázvorový sirup:
Oloupaný zázvor nakrájejte na kostky, 1-2 citróny nakrájejte na plátky. Velkou sklenici na střídačku plňte citrónem a zázvorem až do čtyř pětin. Poté zalijte kvalitním medem, který můžete dochutit třtinovým cukrem. Sklenici důkladně uzavřete a postavte na tmavší a chladné místo. Tam ji ponechte po dobu tří dnů. Sirup se užívá pro posílení imunity a při nachlazení. Lze ho podávat každý den. Dětem stačí jedna lžíce.

Zázvorové bonbony:
350 g čerstvého zázvoru, oloupejte a nakrájejte na kostičky. V hrnci zalijte vařící vodou do výšky 2 cm a nechte takto 1 hodinu louhovat, aby zázvor změknul. Scedíme a získaný výluh dáme stranou. Zázvor zvážíme a přidáme stejné množství moučkového cukru. Na pánev dáme zázvor a asi 2 lžíce zázvorového výluhu a dáme na mírný oheň. Důležité je stále míchat, poté, co kousky zázvoru změknou jako turecký med (asi 30 minut) Necháme na pánvi vychladnout, a nakonec prosypeme moučkovým cukrem a uložíme do chladna.

 

Zázvorová kúra na vlasy

Zhruba 2 polévkové lžíce nastrouhaného zázvoru zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 20 minut vyluhovat pod pokličkou. Výluh následně sceďte. Aplikujte na vlasy po umytí – nemusíte po celé délce, ale soustřeďte se na pokožku hlavy a dobře vmasírujte. Nechte působit 15 minut (vlasy můžete obalit potravinovou fólií) a opláchněte. Opakujte 2x týdně po dobu 2-3 měsíců. Jemné pálení a mravenčení pokožky hlavy je známkou toho, že zábal účinkuje.

Tobolky při kinetóze
K prevenci kinetóz se užívá 0,5-2 g.

Varování
:
U zázvoru nepřekračujte denní dávku čtyři gramy denně. Při užití na lačný žaludek může dojít k jeho podráždění. Zázvorové hořčiny jsou poměrně silné, a proto může zázvor při pravidelném překračování dávky zatěžovat srdce. Některým lidem může způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy. Kontraindikací jsou žaludeční, dvanáctníkové a střevní vředy, kolitida, Crohnova choroba. Nevhodný je také u pacientů, kteří se léčí s poruchami srážlivosti a s opatrností by měli zázvor užívat diabetici, jelikož může teoreticky potencovat hypoglykemii.