Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ

Lidově „chlupatá okurka“

Brutnák je velice známá rostlina, nejen jako léčivka, ale i jako kořenící bylinka. Keltové pokládali brutnák za prostředek vyvolávající u mužů a žen pocity štěstí a veselosti. Výtažek z rostliny pili rytíři, aby jim dodal odvahu při souboji. Zásluhu na tom měl pravděpodobně vysoký obsah minerálních látek, obzvláště vápníku a draslíku. Používal se také na léčbu melancholie. Slovo „borrach“ v překladu znamená odvahu.
Stimuluje protizánětlivou aktivitu a pomáhá při obtížích se suchou a svědící pokožkou.

Matečná rostlina: Borago officinalis
Čeleď: Boraginaceae (Brutnákovité)

Sbíraná část: Používána je kvetoucí nať, ale uplatnění nacházejí i semena, z nichž se lisuje zdraví prospěšný olej.
Mladé listy brutnáku se sametovým povrchem se sklízejí ke konci května nebo v červnu, kdy mají největší podíl léčivých složek v listech. Protože rychle vadnou, je potřeba je zpracovat okamžitě po sběru. Jinak ztrácejí své léčivé účinky. Suší se při velmi nízké teplotě, ne na přímém slunci.
Olej ze semen je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin. Získává se extrakcí nebo lisováním nebo kombinací obou postupů, následně se dočistí. Olej je nestálý.

Výskyt: Původem je z jižní Evropy a dnes roste po celé Evropě. Vyžaduje slunečnou polohu v propustné, lehké a bohaté půdě.

Popis: Jedná se o jednoletou statnou rostlinu jejíž stonek a listy jsou porostlé stříbřitými chloupky. Voní jako okurky a je velmi oblíbenou medonosnou rostlinou. Rostlina je bohatá na nektar nutný pro vznik medu. V některých zemích se jí říká „okurková bylina“. Hvězdičkovité rozevřené květy se objevují po celé léto a mají nádhernou blankytně modrou barvu. Tato bylina se pěstuje, jen ojediněle zplaňuje. Brutnák obvykle netrpí chorobami ani škůdci a je ideální rostlinou, která pomáhá odpuzovat housenky některých motýlů škodících na rajčatech.

Obsahové složky:
Květy obsahují mnoho vitamínů, minerálních látek, slizů, tříslovin a éterických olejů.
Naťová droga (Herba boraginis) obsahuje především slizy (30 %), třísloviny (3 %), saponiny, minerální látky (zejména draslík a vápník), vitamín C, alkaloidy a stopy silice. Významná je přítomnost rozpustných křemičitanů a alantoinu, který má vliv na tvorbu nové tkáně.
Semena obsahují 13-33 % oleje. Olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, především KYSELINY GAMA-LINOLENOVÉ (20-25 %), KYSELINY LINOLOVÉ (30-40 %) a KYSELINY OLEJOVÉ (15-19 %). Oproti pupalce obsahuje až dvojnásobné množství.

Použití:
Droga má rozsáhlé použití vnitřní i zevní. Je zdrojem esenciálních mastných kyselin, které jsou prekurzory prostaglandinů. Působí protizánětlivě a uplatňuje se v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Olej se používá lokálně při dermatitidách, revmatické artritidě či při seborhoické dermatitidě 2x denně a vnitřně v denní dávce 2-3 g. Pro děti do 1 roku se při atopickém ekzému doporučuje dávka 0,5 ml 2x denně do vymizení lézí. Při revmatické artritidě v celkové dávce 6-7 g.
Vnitřně se uplatní tam, kde je třeba zajistit ochranu sliznic při zánětech a vředových chorobách v trávicím traktu. Má protizánětlivé účinky. Pomáhá také při hormonální regulaci a ke zmírnění premenstruačního syndromu. Klinické studie uvádějí léčebný účinek brutnákového oleje při zánětlivých a kožních onemocnění. Zevně jej pak můžeme aplikovat jako kloktadlo či obklad na špatně se hojící rány nebo bércové vředy. Květy se dávají na ozdobu salátů, mladé listy slouží jako aroma a příchuť do chladivých nápojů. Používá se rovněž jako koření v kuchyni.
Listy jsou vhodným zdrojem minerálních solí a používají se jako obklad při zhmožděninách, výronech a zánětech, přidávají se i do směsí k napařování pokožky při problémech se suchou kůží.
O brutnáku bylo již ve starověku známo, že zlepšuje chmurnou náladu, proto byl v některých zemích nazýván „bylinou dobré mysli“ a byl považován za prostředek na léčbu melancholie a depresí.
Nálev z listů a semen býval lidovým prostředkem podporujícím tvorbu mléka u kojících matek a používaný k léčbě kašle a nachlazení.

Použití u zvířat:
Brutnákový olej je vhodným doplňkem krmiva při dermatologických obtížích. Olej je bohatým zdrojem nutričně důležité omega-6 nenasycené mastné kyseliny gama-linolenové. Tu tělo přeměňuje na látky, která se podílí na srážení krve či zdraví pokožky. Obohacování krmné dávky může ovlivnit hladinu cholesterolu a omezovat tvorbu zánětů. Podporuje organismus při projevech suché, šupinaté a svědivé pokožky.

Dávkování pro psy: 1 až 2 čajové lžičky (dle dalších podávaných doplňků a dle váhy zvířete).

Recepty a doporučení
V kuchyni:
Mladé jemné listy se mohou otrhávat po celé léto. Používají se čerstvé a nesmí se vařit. Do vařených jídel se přidávají těsně před dokončením přípravy. Jemně nasekané listy okoření tvaroh, polévky, vaječná jídla a pokrmy z ryb. Zvláště dobře se hodí k okurkovému salátu. Lze je dobře zmrazovat, sušením ale ztrácejí aroma. Květy jsou v čerstvém stavu rovněž jedlé a lze jimi krásně ozdobit jídla i nápoje. Usušené a uzavřené ve vzduchotěsné dóze zůstanou po ruce po celou zimu.

Salátový dresink:
Tento dresink se hodí především k okurkovému salátu, bramborovému salátu.
3 čerstvé listy brutnáku, trochu čerstvé meduňky a estragonu a svazek kopru operte, osušte a jemně nasekejte s 1 malou cibulí, přidejte ke 100 ml podmáslí. Vše se dobře promíchá, osolí a opepří. Můžete silně okořenit muškátovým oříškem.

Obklady
se osvědčily při popáleninách a některých kožních afektech.
4 lžíce jemně nasekané natě brutnáku přelijte ½ l vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a poté sceďte. Plátěný hadřík nebo gázu nechejte nasáknout a přiložte na zanícené místo. Obklady přikládejte vícekrát denně.

Maska na suchou pleť: Maska se nanáší na obličej, krk a dekolt a nechá se působit 15 minut.
1 vrchovatou lžičku brutnákových listů přelijte ½ šálku vroucí vody. Nechte louhovat, dokud není nálev vlažný. Potom jej přefiltrujte přes papírový filtr a smíchejte s 1 žloutkem, 1 lžičkou mandlového oleje a 7 g droždí.

Varování: Brutnák obsahuje stopy hepatotoxických pyrolizidinových alkaloidů. Měli by se mu vyvarovat osoby, které mají problémy s játry, může zhoršovat problémy jako je cirhóza jater, hepatitida. Pro obsah alkaloidů by se mu měli vyvarovat těhotné a kojící ženy a děti.
Brutnákový olej může vyvolat u citlivých osob žaludeční potíže.