Karel Hadek radí
Aromaterapeutická poradna
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY V PORADNĚ
Kožní plísně. Téma:
OTÁZKA
Vážený pane Hadku,
již je to více než půl roku, kdy jsem se na Vás obrátil s problémem plísní nehtů na nohou. Ze všeho nejdříve Vám chci stejně tak poděkovat, jako i vyslovit vděčnost za Vaše rady, neboť díky Vaší poradně a doporučeným preparátům mám nyní nehty na nohou zdravé. Snad jen ještě dovětek. Byl jsem opravdu překvapen, že na můj „nedělní“ dotaz jsem dostal okamžitou „nedělní“ odpověď. Tomu říkám nadstandardní služba zákazníkovi.
A nyní k mému dotazu. Můj bratr má podobné problémy jako já, ale plíseň se mu drží nejen za nehty, ale i v prostorách mezi prsty obou nohou. Po mnou doporučeném použití Mykosanu N, který mi pomohl, ho ale kůže silně pálila. Asi to nebylo nejlepší doporučení. Máte prosím v nabídce vhodnější výrobek?
Předem Vám děkuji za odpověď.
S úctou
Jirka K.
ODPOVĚĎ
Milý pane Jirko,
děkuji Vám za Váš mail i potěšující sdělení ohledně vyřešení Vašich problémů. Co se odpovědí na dotazy v poradně týká, snažím se reagovat co nejdříve, nejlépe obratem. S trochou nadsázky bych řekl, že dotazu je úplně jedno, kdy na něj odpovím, zatímco dotazující samozřejmě rychlou odpověď uvítá. Bohužel, ne vždy jsem schopen odpovědět obratem. Někdy jsem na cestách, např. kurzy Aromaterapie, pak musí „poradna čekat“, než se vrátím. Též pokud jsem v Egyptě, občas se stane, že nejde internet, nebo, což se stává častěji, je internet tak slabý a pomalý, že se neotevře mail. A nyní k Vašemu nynějšímu dotazu. Mykosan N, který Vám posloužil, je specialita výhradně a jenom na nehtové plísně. Jedná se o značně koncentrované éterické oleje ve směsi, jejichž úkolem je proniknout i do ošetřovaného postiženého nehtu. Proto stejně jako jste ho používal Vy, Váš bratr ho může používat na nehtové plísně. Vůbec se nedivím, že po aplikaci na pokožku došlo k podráždění a pálení. Na kožní plísně je určen preparát Mykosan H, ve kterém jsou použity stejné oleje jako v Mykosanu N. Jsou ale v daleko nižší koncentraci, aby nedocházelo k dráždění ošetřované pokožky, a navíc v olejovém základu, aby éterické oleje pokožku nevysoušely. Vašemu bratrovi bych doporučil pravidelné koupele nohou v KO na nohy, který jste používal i Vy (1804). Navíc bych doporučoval 2 až 3 x týdně ošetřit nohy po koupeli preparátem Oleosol‑Pedi (2812), který obsahuje mikrokrystaly soli a napomáhá odstranit jak zrohovatělou, tak i plísní kontaminovanou pokožku nohou, což urychluje proces zbavení se plísní, neboť plísně ukládají svá zárodečná stadia v pokožce. I Váš bratr by měl používat preparát Thymicon (1807) na likvidaci plísní na ponožkách i v botách. Další informace jak o použití, tak i účincích všech jmenovaných preparátů najde Váš bratr na našem webu v eshopu přímo u každého preparátu.
Budu rád, pokud Vám i Vašemu bratrovi poradna i tentokráte dobře poslouží.
Karel Hadek
Obličejová maska. Téma: Kosmetika
OTÁZKA
Vážený pane Hadku,
od mé kamarádky, která u Vás nakupuje kosmetiku, jsem dostala dárek k narozeninám - taštičku s Vašimi výrobky. Orange‑Sanitol je přímo božský, úklid s ním nemá chybu, a navíc ještě krásně provoní byt. S Eleutherococcovým krémem jsem také spokojena, dokonale vyhovuje mé pokožce v obličeji. Jediné, co je mi divné, je lecitinová maska. Všeobecně je známo, že se masky ponechávají působit na obličeji pouze 20 minut a poté se odstraní. Kamarádka mi říkala, že tato maska se nemusí odstraňovat. Je tomu tak, nebo je to mylná informace?
Předem Vám děkuji za odpověď.
Veronika H.
ODPOVĚĎ
Milá paní Veroniko,
jsem rád, že Vám preparáty s logem KH nejen voní, ale hlavně poskytují dobré služby. S těmi maskami to není jednoduché. Vím, že běžně výrobci doporučují masku nechat 20 minut působit a potom odstranit. Ono to má i svoje důvody. Většina masek obsahuje levné, ale hlavně nefyziologické minerální oleje (paraffinum, petrolatum) s lineární a nasycenou molekulou. Stejně tak je všeobecně známo, že maska se nanáší na obličej v relativně velice silné vrstvě. Vzhledem k tomu, že slovo „silné“ je značně neurčité, použiji ozřejmující označení. V neprodyšné vrstvě! Pokud si nyní kladete otázku, jak taková maska s vazelínou či parafínem funguje, zapomeňte na různé termíny jako regenerace, účinek, vitamínová bomba a další reklamní humbuk. Vzhledem ke skutečnosti, že pokožka pod nánosem masky nemůže dýchat, dochází během oněch 20 minut k blokování vlhkosti pod maskou a nabobtnání zrohovatělé vrstvy pokožky. Lze toto nazvat omlazení? Rozhodně nikoli! Jedná se jen a jen o efekt krátkodobého trvání. Ale pokožka musí dýchat, a tak se takováto maska musí následně odstranit. Co bych viděl jako pozitivní, je doporučení s maskou ležet. V dnešním uspěchaném a stresujícím světě lze považovat i onen dvacetiminutový relax za luxus, byť by se s maskou nechalo relaxovat i trochu déle. U masek s logem KH se věci mají trochu jinak. V jejich složení nenajdete shora zmiňované minerální oleje, původem z nafty, které nemají schopnost proniknout do pokožky. Zůstávají na povrchu pokožky, a proto jsou neprodyšné jako plastová fólie. Masky s logem KH jsou vyráběny z rostlinných olejů, které nejsou lineární, ale organizované jako triglyceridy, tedy jako kožní tuky. Jsou doslova příbuzné s kožními tuky s možností vstupu do pokožky. Nutno však dodat, že pokožka se nechová jako někteří hoteloví klienti na snídani u „švédského stolu“ a „nespořádá“ vše, co na ni naneseme. Pokud byste použila velké, tedy běžně doporučované a také používané množství masky, pokožka ji nevstřebá a též by bylo nutné, nikoli všechnu, ale přebytek masky odstranit. I proto doporučuji masky s logem KH nanášet jen tolik, aby ji pokožka byla schopna vstřebat, a přebytek nekončil někde v odpadkovém koši. Skutečnost, že masky s logem KH minerální oleje neobsahují, z nich dělá dobře vstřebatelné regenerační preparáty, které lze označit i jako permanentní masky. Samozřejmostí je, že masky z rostlinných olejů lze používat zcela běžně i jako mastné krémy bohaté na účinné látky. Díky svému složení pak nenabízí jen krátkodobý efekt, ale účinek. Samozřejmě, že je lze udělat ještě účinnější přidáním éterických olejů. To vše se týká i Vámi zmiňované lecitinové masky, kterou některé klientky naší firmy již dlouhá léta používají i jako vynikající oční krém. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná.
Karel Hadek
AROMATERAPIE A RÝMA Téma: Rýma
OTÁZKA
Vážená poradno,
přes moji kamarádku jsem se seznámila s vaší firmou. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Každý rok s přicházejícím podzimem a zimou se potýkám se zdravotními problémy. Rýma, nastydnutí a chřipky mě provází až do jara. Je zde nějaká možnost se za pomoci aromaterapie těmto zdravotním problémům vyhnout?
Předem velmi děkuji za odpověď.
Božena H.
ODPOVĚĎ
Milá paní Boženo,
děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na poradnu obracíte. Problémy, které popisujete, mají v daném období žně. Navštíví značnou část populace. Primárně to však není o aromaterapii, ale o imunitě. Proto existuje i druhá část populace, kterým se dané choroby vyhýbají.
V této souvislosti bych rád zmínil, že zhruba 70% naší imunity se nachází v trávicím traktu. Pokud zde není vše v nejlepším pořádku, mají to choroby celkem jednoduché. Takže to první, co bych mohl doporučit, je konzumace pampeliškových listů. Bližší informace o pampelišce a jejich účincích lze dohledat v archivních číslech časopisu Aromaterapie, který je v elektronické podobě na našem webu. Zajímavý je například článek v Aromaterapii 2/3 z roku 2007 na str. 7 až 9. Dalším vynikajícím průvodcem chladného ročního období je eleutherococcový extrakt. Prokazatelně navyšuje imunitu a napomáhá tak organizmu aktivněji a účinněji se bránit před patogenními bakteriemi a viry. Krom zvyšování imunity optimalizuje funkce organizmu a působí jako adaptogen. Dávkování pro dospělého člověka je 3 x denně 15 až 30 kapek. Užívat lze eleutherococcový extrakt prakticky neomezeně dlouho. Informace o eleutherococcovém extraktu najdete na našem webu, v nabídce „KE STAŽENÍ“ je o něm brožurka, kterou lze i stáhnout, případně vytisknout.
Dále pak mohu doporučit i výrobky obsahující echinaceový extrakt. Tento však není součástí naší nabídky. Lze jej pořídit buď v lékárnách či eshopech na internetu. Významnou roli hraje i strava bohatá na vitamíny, makro- a mikroelementy. Tedy masové vývary se zeleninou, zeleninové saláty a ovoce. Nutno zmínit např. citron, cibuli, česnek a jako sladidlo lze doporučit osvědčený med. Zmíněné potraviny jsou nejen vhodnou prevencí onemocnění, ale i v případě onemocnění. Samozřejmě, že i aromaterapie má co nabídnout. Vynikající prevencí jsou koupelové oleje. Jako specialitu pro toto roční období Vám mohu doporučit Eukapyptovo‑Tymiánový koupelový olej. Já osobně, pokud mám pocit, „že na mě něco leze“, si okamžitě dopřeji až hodinovou koupel v této specialitě. Dobře může posloužit i koupelový olej borovicový či rozmarýnový. Pokud byste měla k dispozici saunu, její návštěvy mohu jen a jen doporučit. V nabídce firmy se nachází směsi éterických olejů speciálně pro sauny. Pokud sauna k dispozici není, lze je použít i k běžné inhalaci v domácnosti, např. v ložnici či obývacím pokoji. Z dalších směsí éterických olejů, které mohu doporučit jako dobrou prevenci ať již bakteriemi či viry způsobovaných onemocnění, by byla směs Aromeclima, Virosan, Atemol, China. Pokud budete upřednostňovat vlastní směsi, k jejich vytváření mohu doporučit borovicový, smrkový, jedlový, tymiánový (červený), mateřídouškový, dobromyslový, rozmarýnový, levandulový, hřebíčkový, skořicový, badyánový a jistě i mnohé další antibakteriální a antivirální oleje. Výše zmíněné éterické oleje či jejich směsi vidím i jako velice účinnou prevenci onemocnění mimo domov. Hromadnou dopravu, nákupní centra a další místa, kde se shromáždí vyšší koncentrace lidí, jsou ideální pro šíření kapénkových infekcí. Jako ironie osudu mi připadá konstatování, že nejnebezpečnější místa, kde je nejvyšší možnost se nakazit, jsou čekárny lékařů… Zde pak považuji za povinnost, pokud se onemocnění chceme vyhnout, používat např. ochrannou roušku ošetřenou éterickými oleji a takto deaktivovat kapénky obsažené ve vdechovaném vzduchu. Ona ale stačí i lahvička éterického oleje v kapse či kabelce a v případě potřeby či nutnosti aplikovat pár kapek oleje či směsi na kapesník a vdechovaný vzduch přes něj „filtrovat“.
Při dostatečných znalostech se nabízí i možnost vnitřního použití éterických olejů. Koneckonců, např. česneková polévka či topinka s česnekem není nic jiného než konzumace éterických olejů v jejich původním zdroji. Při bolestech v krku se velice osvědčil a musím dodat, neznám nic lepšího než cypřišový olej. Pro stejné účely lze použít i méně chutnou směs éterických olejů Candiöl. Zde se aplikuje jedna kapka cypřišového oleje či Candiölu přímo do pusy. Smícháme s připravenými slinami a co nejpomaleji polykáme. Od klientů mám informace, že dobrou volbou při bolestech v krku je i preparát Halitosan. Aplikujeme malé množství do úst a též co nejpomaleji polykáme. Ač mohu prohlásit, že se mi úspěšně daří nemocem vyhýbat, rýma je problém, který, byť zřídka, i mě navštíví. Zde pak střídavě, dle potřeby používám nosní olej, případně i Donosol. Zmínit musím i Lecinos, který jsem si oblíbil pro jeho vlastnosti. V zimních měsících jsou místa našeho pobytu vytápěna. To s sebou přináší i problém suchého vzduchu. Lecinos, coby lecitinová emulze, velice dobře nejen zvlhčuje přesušenou nosní sliznici, odstraňuje nepříjemné pocity sucha v nose, ale obsažené éterické oleje poskytují výbornou ochranu před nasídlením patogenních mikroorganizmů do nosní dutiny.
Sice nemohu garantovat, že dodržování výše uvedených opatření se zárukou zabrání onemocnění, ale pravděpodobnost je značně vysoká. A i pokud by k onemocnění došlo, bude mít lehčí průběh a také následná rekonvalescence bude kratší. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná a přeji bezproblémové zimní měsíce.
Karel Hadek
ÉTERICKÉ OLEJE A JEJICH KONZUMACE Téma: Produkty
OTÁZKA
Dobrý den, pane Hadku, obracím se na vás s prosbou, zda byste mi mohl vysvětlit, jaký je rozdíl mezi silicemi, esencemi, esenciálními a éterickými oleji. Také by mě zajímalo, které z nich jsou případně vhodné ke konzumaci.
Předem Vám děkuji za odpověď.
Milena D.
ODPOVĚĎ
Milá paní Mileno, děkuji za Váš dotaz, na který není vůbec jednoduché odpovědět. Důvod bych spatřoval ve státním zřízení. Máme demokracii a každý si tedy může psát, co chce. To samozřejmě platí i pro mě. Ani já nejsem vlastníkem patentu na rozum, takže následující řádky jsou jen a jen mými úvahami. Samozřejmě, Vámi popisované „anarchie“ v pojmenování oněch voňavých vodiček vyzískaných z různých siličnatých rostlin jsem si všiml již dávno. Přiznávám, řešil jsem to po svém, nevěnoval jsem tomu pozornost. Následující řádky tedy neberte jako konstatování faktů, ale jen „moji pravdu“. V principu lze říci, že se jedná o tu samou věc, která má mnohá, různá označení. A to ve Vašem výčtu nejsou uvedeny další názvy, jako třeba aroma oleje, vonné oleje a jistě by se našla i další označení. Slovo esence mi v tomto smyslu nic neříká, neboť toto slovo má opravdu velice širokou možnost výkladu. Krom Bachových esencí máme esence čajové, do pečiva a já nevím, jaké ještě. Takže význam slova by mohl být substance či podstata. Taktéž termín „esenciální olej“ nevnímám jako vhodný pro označování. I zde je výklad tohoto slova značně široký: hlavní, důležitý, podstatný, základní… Ať mudruji, jak mudruji, nic z toho se mi nehodí. Domnívám se však, že používání termínu „esenciální olej“ je dáno počeštěním jejich anglického označení „essential oil“. Jinak je tomu se silicemi. Slovo silice, ač zní dle mého cize, znamená směs vonných těkavých látek a je ryze českým specifikem. Když jsem s aromaterapií začínal, dočetl jsem se o rostlinách, které tyto složky obsahují. Právě díky obsahu těchto vonných těkavých složek, které jsou v rostlinné říši vždy ve směsi, dostaly tyto rostliny označení jako siličnaté. To se mi koneckonců jeví jako naprosto logické. Bohužel jméno autora tohoto pojednání nepamatuji, takže uvést ho nemohu. Konstatoval však, že tyto směsi různých jednotlivých biochemikálií se po jejich vyzískání (většinou se používá parní destilace) označují jako éterické oleje. Éterický znamená těkavý, prchavý. Tato vlastnost je pro dané oleje typická. Co mi ale vůbec nesedí a s čím si dodnes nevím rady, je označení „oleje“. Různé oleje, tak jak je známe, jsou husté, zatímco éterické oleje jsou většinou velice řídké. Něco jako voda. Zde by se mi proto daleko více líbilo a připadalo jako věcnější označení „éterické vodičky“. V mých začátcích, bylo to v tehdejším Západním Německu, jsem se domníval, že označení éterické oleje, bylo převzato do českého názvosloví nejspíše z němčiny, jež používá termín „ätheriche Öle“. Brzo jsem však zjistil, že věci se mají trochu jinak. Učení ve středověku zcela běžně používali latinský jazyk. To se pak samozřejmě týkalo i botaniky či medicíny. V samotné latině pak pro éterické oleje existuje několik označení. Nejfrekventovanější a nejpoužívanější z nich je označení „oleum aethereum“. Jako daleko logičtější se mi proto jeví, že české označení éterický olej, tak i německé pojmenování mají svůj původ právě v latině. Tomu pak nasvědčuje, že jsou zde další země, které tento termín používají. Např. Rusko: efirnyje masla. Tak jsme se probrali džunglí pojmenování, nutno dodat, že tyto termíny nemají vliv na kvalitu stejného, byť různě pojmenovaného zboží. Kvalita těchto olejů je dána komplexem mnoha dalších faktorů, začínaje původem, přes pěstování, počasí, formu sběru i technologii výroby. Jak již jsem kolikráte zmiňoval, kvalitní éterický olej nemůže být levný. Ono to není ani tak o reálné ceně (pomerančový olej je levný, zatímco růže drahá) jako o srovnání. Tím je míněno, že můžete koupit např. levandulové oleje (velkoobchodní cena bez DPH) jeden litr za zhruba 30 €, nebo taky za 500 €, případně i více. Tento obrovský cenový rozdíl má celkem jednoduché vysvětlení. Za částku 30 € je to jen syntetická napodobenina, která toho má s přírodou jen pramálo společného, pokud vůbec. Na druhé straně, ona vysoká cena je dána špičkovou kvalitou. A takto bychom mohli definovat cenové rozdíly prakticky u všech éterických olejů. Vzniká otázka, jak se v tom má orientovat konečný spotřebitel. Zde je odpověď velice obtížná. Jedno mohu garantovat. Nízká cena je zárukou nekvalitního oleje, nějaké té napodobeniny či pančovaného oleje. Naopak vysoká cena není zárukou ničeho, podvodný prodejce může chtít vysokou cenou vyvolat dojem kvalitního oleje. Konečný spotřebitel v principu nemá možnost si kvalitu pořizovaných olejů nějak ověřit. Obchod s éterickými oleji lze tedy označit za obchod s důvěrou. Proto doporučuji pořizovat éterické oleje jen tam, kde prodejce nabízí i záruky kvality, kde v případě nutnosti je možné olej i reklamovat. Na závěr pak i pár slov k vámi zmíněné konzumaci. Chápu, že máte na mysli vnitřní užití, to slovo konzumace mi tam ale nesedí. Konzumovat můžeme cibuli, česnek, celer, petržel, jakož i mnohé další siličnaté rostliny. Éterické oleje jsou koncentrované účinné látky vyzískané ze siličnatých rostlin. Slovo konzumace bych tedy nahradil termínem „vnitřní terapeutické užití“. Jako odpověď bych uvedl, ano, můžeme, ale! Pokud jíme výše zmiňovanou zeleninu, používáme koření (např. pepř, curry) pijeme čaje (meduňka, lípa ad.) přijímáme i éterické oleje v nich obsažené. Odpověď je tedy naprosto jasná. Éterické oleje můžeme používat i vnitřně. To se však týká jen a jen éterických olejů nejvyšších kvalit. Vyzískaných výhradně z kvalitních rostlinných surovin a vyrobených za pomoci šetrné technologie. Bohužel mnohým prodejcům je příjemnější vůně peněz než vůně kvality. Syntetické či pančované oleje nejenže v aromaterapii nemají co pohledávat, ale před jejich vnitřním užitím je nezbytně nutné varovat. I pokud máme k dispozic kvalitní oleje, jejich vnitřní použití je vázáno na odborné znalosti, pokud je chceme bezpečně, věcně a účinně používat. Mnohé, co se týká použití, včetně vnitřního, již bylo v časopisech Aromaterapie publikováno a je k dohledání na našem webu a archivních časopisech, které tam jsou v elektronické podobě.
Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná.
Karel Hadek
Pro Vaše problémy a dotazy je zde poradna Karla Hadka
Naleznete zde otázky a rady týkající se nejčastějších zdravotních a kosmetických problémů spolu s doporučením, který kosmetický prostředek z řady značky Karel Hadek je pro daný problém nejvhodnější a odkazy na související články v časopise Aromaterapie Karel Hadek.
Kontaktujete nás
Nenašli jste radu pro Váš problém? Napište na e-mail: poradna@karelhadek.eu
Každý všední den od 8 do 14 hodin můžete také využít telefonického servisu společnosti AROMATERAPIE Karel Hadek:
Pevná linka: +420 371 140 900 | Vodafone: +420 777 618 398 |
O2: +420 722 458 765 | T-Mobile: +420 731 336 475 |