Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ

MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ

Lidově: douška mateří, mateřinka, žadovník, chodec, dymián, mateřánek, polní tymián

Existuje velmi mnoho aromatických druhů mateřídoušek s velmi širokou paletou vůní. Jsou to světlomilné rostliny, některé tvoří keříky, některé jsou plazivé, ale všechny jsou plné vonných silic a dají se využít pro své mimořádné účinky. Nejběžnějším druhem u nás je mateřídouška úzkolistá Thymus serpyllum. Pro mnohem nižší obsah THYMOLU v silici je velmi oblíbená hlavně při použití u malých dětí. Do rodu Thymus patří také mateřídouška obecná neboli tymián obecný Thymus vulgaris. Ten se od mateřídoušky odlišuje svým vzrůstem. Tymián je keřík s dřevnatějící lodyhou, jenž dosahuje výšky 30 až 50 centimetrů, kdežto mateřídouška úzkolistá je plazivá, nejvýše 10 centimetrů vysoká rostlina. Tymián pochází ze Středomoří. U nás ho ve volné přírodě nenajdete. Mateřídouška je domácí u nás, ale ve volné přírodě je čím dál vzácnější, proto bychom měli dbát v přírodě na její ochranu. Pokud na ní narazíte, netrhejte ji, jenom ji lehce pročechrejte lístky a potěšte se její vůní.

Matečná rostlina: Thymus serpyllum

Sbíraná část:
Sbírá se nať těsně před květem nebo kvetoucí nať s kvítky i lístky bez dřevnatých částí (Serpylli herba). Bylinka se odstřihuje nůžkami, protože ji velmi lehce můžeme vytrhnout i s mělce rostoucími kořínky. Dobře se suší v tenkých vrstvách na stíněných a dobře větraných místech (umělá teplota by se měla pohybovat kolem 30-35 °C.

Čeleď: Lamiaceae

Výskyt:
Miluje světlo, teplo, sucho a slunce. Místo, kde roste, by mělo být chráněno před větrem. Nejčastěji roste na slunečných stráních, kolem prosluněných cest a pěšinek i na rozkvetlých loukách. Daří se jí na místech s písčitou, lehkou, dobře propustnou půdou, která vyzařuje hodně tepla.

Popis:
Mateřídouška je trvalka, plazivá bylina s chlupatými větévkami a drobnými růžovými až fialovými kvítky na konci lodyhy. Drobné květy jsou v hlavatém květenství. Lodyhu má čtyřhrannou, na bázi dřevnatou, s úzce eliptickými, přisedlými listy. Plodem jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně voní. Začíná kvést již na jaře a kvete až do podzimu. Pro sběr jsou nejlepší teplejší letní měsíce.

Obsahové složky:
Rod mateřídoušky má v obsahových složkách velkou proměnlivost a ve výčtu obsahových látek závisí na daném druhu a místě, odkud pochází. Bylinky z teplejších částí obsahují více účinných látek. Silice může obsahovat THYMOL, KARVAKROL, LINALOOL, TERPINEOL, BORNEOL. Dále se nacházejí třísloviny, hořčiny (SERPYLLIN), flavonoidy, organické kyseliny a minerální látky.

Historie:
Tato bylinka pomáhala léčit již od starověku. Rostlině byly připisovány sílící a osvěžující účinky. Staří Egypťané tuto bylinku používali při balzamování mumií. Účinné látky ničily bakterie a bránily tak rozkladu těla. Používala se také k vykuřování místností, kdy prý nezůstane žádný jedovatý živočich. Byla hojně používána v léčení ženských nemocí. Abatyše Hildegarda z Bingenu doporučovala mateřídoušku na všechny nemoci nervů a renesanční lékař a botanik Petr Ondřej Mathioli popisuje ve svém díle „Herbář neboli Bylinář“ z mateřídoušky mnoho receptů na rozličné nemoci. Mateřídouška inspirovala K. J. Erbena k napsání jeho nejznámější básně Kytice. Věděli jste, že tato báseň je vlastně pověst o vzniku slova mateřídouška? A znáte báseň Mateřídouška od Jaroslava Seiferta? „Je tak nízká, lidé po ní chodí, čím ji více šlapou, tím víc voní, ….“.

Použití:
Mateřídouška má všestranné použití a jako léčivá bylinka se užívá v čerstvé i v sušené podobě. Z mateřídoušky se připravují čajové a bylinné směsi, tinktury a sirupy. Je vhodná při bronchitidě a onemocnění dýchacích cest, jež doprovází kašel. Pro schopnost posilovat imunitní systém je doporučována při chřipce a nachlazení, ale také při problémech spojených s trávicími potížemi, jako je plynatost, zácpa či křeče v břiše.


V kosmetice je vhodnou přísadou do bylinných krémů a pleťových vod určených na rychle se mastící pleť se sklonem k akné a k drobným zánětům. Pomáhá regenerovat, zklidňovat a zvláčňovat pleť, zlepšuje elasticitu a prokrvení, optimalizuje činnost mazových žláz a má mimořádné antiseptické účinky.

Použití u zvířat:

Výčet účinků mateřídoušky je široký, éterický olej lze aplikovat pro řadu zvířecích neduhů. Má výrazné antibakteriální i protiplísňové účinky. Podporuje imunitu při infekčních stavech, uvolňuje stažené průdušky a rozpouští hleny, zlepšuje stav zažívání, pomáhá při střevních infekcích a parazitární zátěži. Éterický olej snáší dobře i ptáci a kočky. Je pro zvířata jemnější alternativou tymiánu, který je sice velmi účinný, ale také více dráždivý vlivem vysokého obsahu fenolických složek. V případě respiračních potíží a kašle je ideální volbou směs s dalšími éterickými oleji působícími na dýchací systém – eukalyptus, borovice, máta peprná atd. Nechte odpařovat v prostoru.

Psi: Doporučená denní dávka pro vnitřní podání při střevní nebo respirační infekci – 1 kapka na 20 kg, pokud je potřeba ředění, využijte nosný olej, nejlépe pupalkový. Podávejte v tobolce nebo na pamlsku.

Koně: Při střevní nebo respirační infekci jedna kapka na 90 kg živé hmotnosti 2x denně, podávejte v krmení nebo na pamlsku.

V případě chronických obstrukčních dechových potíží (RAO, koňské astma) pro vnitřní podání zvolte směs ATEMOL obsahující silici z borovice, eukalyptu, máty, tymiánu a mateřídoušky. 3x denně po 5 kapkách nakapejte na pamlsek, müsli, do medu apod. Navíc vytvořte směs borovicového a eukalyptového oleje, nařeďte s FAUNA LECITOL N nebo libovolným rostlinným olejem (mandlový, z vlašských ořechů) v celkové koncentraci 3-5 %. Tuto směs vmasírujte ve spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder).


Recepty a doporučení:
Nálev z mateřídoušky
Malou lžičku usušené nebo čerstvé kvetoucí natě mateřídoušky spařte horkou vodou a nechte pod pokličkou vyluhovat asi 10 minut. Nálev krásně voní a může pomoci při dýchacích či zažívacích potížích, zahlenění, při kašli, při nechutenství, ulevuje při ucpaných dutinách, bolestech v krku nebo zánětech dásní.

Mateřídoušková tinktura
Čerstvě natrhanou mateřídoušku vsypeme do lahve a zalijeme 40% alkoholem. Lahev postavíme na přímé slunce a necháme stát 2-4 týdny, poté slijeme. Tinktura je vhodná na zevní ošetření, jemnou masáž bolavých kloubů a svalů. Můžete ji užívat také vnitřně, nakapat přímo na lžičku nebo do hrníčku čaje.

Mateřídouškový macerát
Zavadlou kvetoucí nať mateřídoušky ponořte do kvalitního rostlinného oleje a nechte macerovat 2-3 týdny. Hotový macerát přeceďte a uchovejte v tmavých lahvičkách v temnu. Vyzkoušet ho můžete na bolestivé svaly a klouby. Olej lze také použít při dýchacích potížích, při virózách na potírání oblasti zad, hrudníku a plosek nohou.

Varování: Mateřídouška není určena pro dlouhodobé užívání.