Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Lidově: babské ucho, babí břich, salvia, salvatrix, šalvice, šalvina, vlčí chvost, cigánovy gatě, kodice
Staré anglické pořekadlo: „Každý, kdo chce stále žít, musí v květnu šalvěj jíst.“  

Rod Salvia má více než 700 druhů. Existuje i mnoho okrasných variant s atraktivními květy různých barev. Mnohé z nich vynikají listy vonícími po ananasu, hroznovém víně, mandarinkách, grapefruitu, melounu či anýzu. Květy šalvěje přitahují motýly a ptáky. Je používána jako léčivá rostlina už od starověku. Z těchto dob si nese také rodové pojmenování Salvia, které pochází z latinského slova „léčit“. Staří Řekové a Římané používali šalvěj ke konzervaci masa a věřili, že dokáže posilovat paměť.
Podobně jako rozmarýna i šalvěj obsahuje silné antioxidanty, jejichž účinek je srovnatelný s účinkem komerčních konzervantů.

Matečná rostlina: Salvia officinalis

Sbíraná část: Usušený list nebo nať Salviae officinalis folium (herba). Listy se sbírají před kvetením a používají se buď čerstvé nebo sušené ve stínu. V době květu se sbírají pro destilaci éterického oleje.

Čeleď: Lamiaceae

Výskyt: Šalvěj lékařská je polokeř pocházející z dalmatského pobřeží. Vyskytuje se v teplejších oblastech na křídových úbočích a travinách. Pěstuje se v dobře propustné, úrodné půdě, na přímém slunci s ochrannou proti chladnému větru. Je citlivá na chlad, proto je dobré ji na zimu přikrýt chvojím.

Popis: Má stříbrošedé vejčité listy a klasy krásně levandulově modrých, růžových nebo bílých květů.

Zařazení: Působí antisepticky, fungicidně a adstringentně a používá se ve formě nálevů a tinktur k výplachům úst, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a hrtanu. Snižuje sekreci potu (antihydrotikum) a mléka.

Obsahové složky: 1,5-2,5 % silice v listové droze, v naťové méně. Hlavními složkami jsou CINEOL, THUJON a KAFR. Dále jsou přítomny BORNEOL a různé terpeny. Droga obsahuje diterpeny KARNOSOL (PIKROSALVIN), KYSELINU ROZMARÝNOVOU, flavonoidy a třísloviny, hořčiny, saponiny, pryskyřice, estrogenní hormony, vitamíny skupiny B, minerální a hormonálně účinné látky

Historie: Šalvěj je tajemná bylinka, kterou používali léčitelé a bylinkáři k léčbě všech možných nemocí. Římané považovali šalvěj za posvátnou bylinu a věřili, že zajišťuje dlouhověkost či dokonce nesmrtelnost. Dříve se listy šalvěje používaly jako „kartáček na zuby“. Podle pověry nošení šalvěje podporuje moudrost, léčí žal a odpuzuje negativní síly.
Šamani a čarodějnice přidávali šalvěj do vykuřovadel, protože díky obsahu THUJONU působí ve vyšších dávkách omamně.

Použití:
Působí proti nadměrnému pocení
Několik výzkumů potvrdilo, že šalvěj dokáže snížit pocení až o 50 %, přičemž má největší účinek přibližně 2 hodiny po požití. Šalvěj si díky tomu získala velkou oblibu při léčbě stavů, které jsou spojeny s nadbytečným pocením, ale také při zastavení laktace u kojících matek.
Při odstavování dítěte od kojení se doporučuje pít ráno a večer šálek šalvějového čaje. Ten snižuje sekreci žláz a tvorbu mateřského mléka. Lžíci sušené šalvěje vaříme 5 minut ve ¼ litru vody a necháme asi 10 minut louhovat.

Šalvěj má antiseptické a stahující účinky na naše dásně a celou ústní dutinu.
Využívá se jako kloktadlo při bolestech v krku, infekcích dásní, zánětech mandlí a ústních vředech. Šalvějový výluh je možné použít k vyplachování dutiny ústní při krvácení a zánětech dásní a po zubních zákrocích. Je vhodný i při paradontóze. Ránu dezinfikuje a šetrně uzavírá. Žvýkání čerstvých listů šalvěje odstraňuje zápach z úst. Čerstvými listy můžeme také potírat zuby a dásně.

Šalvěj pomáhá mírnit příznaky nachlazení
Usnadňuje odkašlávání, mírní zánět a nadměrnou tvorbu hlenu, pomáhá snižovat horečku a je vhodná i do protiastmatických bylinkových směsí. Léčbu rýmy podpoří čaj i inhalace šalvěje. Celkově také posílí obranné síly organismu.

Šalvěj má antiseptické účinky na pleť. Pomáhá zbavit pleť mastnoty a nečistot, zklidňuje zánětlivé procesy a stahuje póry. Dodává tak pleti energii a jas. Má skvělé účinky na problematickou pleť a také podporuje prokrvení kůže. Potlačuje tvorbu lupů a vlasům prospěje, opláchneme-li je nálevem ze šalvějových listů. Získají lesk a šedivějící vlasy po něm ztmavnou.

Šalvěj je vhodná na zanícené a hnisavé rány. Drobná poranění se hojí rychleji, pokud na ně budete přikládat šalvějové obklady. Rozemnuté šalvějové listy lze použít jako první pomoc při zraněních na zahradě a kolem domu. Stejně tak pomůže při bodnutí hmyzem, přiložený rozdrcený lístek sníží otok a bolest.

Šalvěj je prospěšná při gynekologických obtížích, především u žen v obdobích přechodu.
Pomáhá mírnit menstruační bolesti a udržet hormonální rovnováhu. Zmírňuje nežádoucí projevy při klimakteriu. Jako spasmolytikum má šalvěj uklidňující vliv na hladké svalstvo dělohy. Při potížích s přechodem jako jsou návaly krve, bušení srdce, pocení atd. se doporučuje šalvějový čaj či koupele. Koupel lze využít i k vyvolán í menstruace.

Šalvěj povzbuzuje chuť k jídlu a příznivě působí na trávení.
Teplý šalvějový čaj je vhodný při přejedení se. Povzbuzuje činnost jater a žlučníku a působí proti nadýmání. Má silné protizánětlivé, baktericidní a posilující účinky a je užitečný ke kloktání při bolestech v krku. Léčivě působí i kloktání teplého výluhu ze šalvěje: dvě lžičky přelijeme litrem horké vody a necháme 15 minut louhovat. Kloktáme každé 2-3 hodiny.

Použití u zvířat:

Éterický olej z šalvěje lékařské je při péči o zvířata používán díky svým protizánětlivým, antimikrobiálním, protikřečovým a adstringentním účinkům. Je však aplikován v nízkých koncentracích a ne samostatně, ale ve směsích s dalšími éterickými oleji. Pomáhá při hormonální nerovnováze, při poruchách kognitivních funkcí, při potížích s urogenitálním aparátem, povzbuzuje jaterní činnost. Šalvěj je důležitou složkou receptur přípravků pro ošetření dutiny ústní při stomatitidách a zánětech dásní. Nepoužívejte u březích a laktujících zvířat a při epilepsii.

Šalvějový éterický olej pomáhá fenám s zkrátit falešnou březost neboli pseudograviditou. Při včasném podání zmírňuje její příznaky. Jedná se o období spojené s fyzickými i psychickými změnami. Pozorovatelný je otok mléčné žlázy, včetně sekrece mléka. Fena je více žravá, může se stranit okolí, je neklidná, vykazuje mateřské chování a připravuje pelech na porod. Nutné je samozřejmě zjistit, zda se nejedná o skutečnou březost. Pokud se v mléčné žláze tvoří mléko, potírejte bradavky éterickým olejem z šalvěje lékařské v koncentraci 5 % v pupalkovém či mandlovém oleji. Zvlášť pak do 10 ml pupalkového oleje přidejte 150 kapek (5 ml) éterického oleje z muškátové šalvěje. Tuto směs feně podejte 3-5x denně po 1-2 kapkách. Při akutním depresivním stavu dejte např. na granuli nebo kostku chleba 1 kapku samotné muškátové šalvěje. Feně dopřejte dostatek pohybu a aktivity, která ji zabaví.


Recepty a doporučení:

Domácí využití:
Šalvěj je jako řada dalších bylinek zdrojem éterického oleje, který má antivirové, antimikrobiální a antimykotické účinky. Navíc dokáže odstraňovat zápach a odpuzuje hmyz. Z listů lze připravit univerzální bylinkovo-octový sprej anebo můžeme použít jednoduše trochu silice na vlhký hadřík při otírání nábytku a ploch v kuchyni a v koupelně. Éterický olej či bylinku můžeme využít také k odpuzování hmyzu, šatních a moučných molů.
Silný nálev ze šalvěje přidaný do koupele má osvěžující a posilující účinky.

Šalvěj má velmi silné kořenité aroma a výraznou chuť, proto ji nepoužíváme mnoho. Skvěle se hodí jako koření při přípravě masitých pokrmů. Při vaření šalvěj přidáváme pár lístků k pokrmům, které způsobují nadýmání. Protože má šalvěj výrazné konzervační účinky, skvěle se hodí při přípravě jídla na výlety.
Tip: Přidejte pár lístků této rostliny do obložené bagety, výborné je před tím šalvějové lístky opražit na olivovém oleji!

Tinktura:
50 g čerstvé či sušené šalvěje zalijte 0,5 l destilátu a dobře uzavřete. Nechte na tmavém místě louhovat po dobu 10 dní. Občas protřepte. Proti nadměrnému pocení užívejte 3x denně šalvějovou tinkturu v dávce 30 kapek se lžící vody. Tato tinktura pomáhá také při kousnutí hmyzem. V tomto případě se také doporučuje tinkturu zředit vodou a potřít postižené místo.

Vodička proti vypadávání vlasů:
100 g čerstvých listů šalvěje promíchejte s 1 sklenicí třtinového cukru, nechte louhovat po dobu 3 dnů. Vytvoří se tekutina, kterou prolisujte a přeceďte. Tuto vodičku používejte k pravidelné masáži pokožky hlavy.

Varování:
Šalvějová silice obsahuje toxický THUJON, který může ve vyšších dávkách a při dlouhodobém používání vyvolat nežádoucí účinky. Při dlouhodobém užívání může poškodit játra, může vyvolat pseudoepileptický záchvat, nervozitu, závratě, zvracení, třes, pocit tepla, a tachykardii. Čaj i extrakty ze šalvěje nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy (pouze pro lokální ošetření dutiny ústní). Šalvěj by se neměla kombinovat s léky na uklidnění a s bylinkami se sedativními účinky, jako jsou třezalka, mučenka, chmel, meduňka.