Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BŘÍZA BĚLOKORÁ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOČEC OBECNÝ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
- ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ
TYMIÁN OBECNÝ
Tymián patří mezi mateřídoušky, pochází však ze Středomoří a od naší domácí mateřídoušky se liší dřevnatější lodyhou a vyšším obsahem THYMOLU. Název byliny údajně pochází z řeckého slova „thymon“, které znamená odvaha. Byl důležitý pro ty, kteří se chystali na dráhu bojovníka, aby získali sílu a odvahu a dokázali čelit nesnázím. Ten, kdo si vetkne snítku tymiánu do vlasů se údajně stane neodolatelným pro opačné pohlaví a umožní mu to vidět skřítky a víly. Je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylinek a má velmi povzbuzující vlastnosti na náš organismus. Na rozdíl od mnoha jiných bylinek snáší i dlouhé vaření a je důležitou součástí nejproslulejší kořenící směsi tzv. provensálského koření. Odlehčuje tučná a těžko stravitelná jídla a působí proti nadýmání. Sušený tymián okoření pokrmy dokonce více než čerstvé lístky.
Matečná rostlina: Thymus vulgaris
Sbíraná část: nať (Herba thymi) – sbírá se nedřevnatá část tymiánu těsně před rozkvětem, nejlépe za suchého počasí, optimálně v poledne. Suší se v tenké vrstvě nebo svázaný do svazečků a zavěšený na vzdušném stinném místě. Po usušení lze bylinku zbavit lodyh.
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Výskyt: Tymián roste na slunných a suchých místech. Má rád propustnou písčitou zeminu. Nepotřebuje půdu bohatou na živiny a není vhodná přílišná zálivka, neboť tím tymián ztrácí svou přirozenou vůni a aroma. Není dobré ani přihnojování, čím výživnější půda, tím méně aromatický je tymián.
Popis: Nižší vytrvalý stálezelený aromatický polokeř, který dorůstá do výšky nejvýše 30-40 cm. Dřevnatá lodyha je hustě obrostlá drobnými lístky. Úzké, pevné listy jsou malé, oválné, šedozelené, světlejší zespodu. Od června do srpna vykvétají drobné, bělavé, růžové nebo nafialovělé vonné květy, které jsou velmi oblíbené u včel.
Obsahové složky: Hlavní součástí silice je THYMOL (20-50 %), dále KARVAKROL, p-CYMEN, b-PINEN, LINALOOL a BORNEOL, hořčiny, třísloviny, aromatické a organické kyseliny (kyselina kávová), flavonoidy, pryskyřice, saponiny, minerály (vápník, chrom, kobalt, železo, hliník, draslík, hořčík a další) a mnoho dalších.
Použití:
Tymián má silné antimikrobiální, antifungální a anthelmintické účinky díky vysokému obsahu THYMOLU v rostlině. Dokáže uvolňovat svalstvo a naředit hleny v plicích, aby se snáze uvolňovaly a odstranily z těla. Může se použít jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech krčních mandlí, při angínách a zejména při léčbě obtíží s dýchacími cestami, při chřipce a nachlazení.
Pro zdravé trávení i dobrou náladu
Jeho antimikrobiální schopnosti pomáhají při léčbě infekcí trávicího traktu, zklidňuje příznaky špatného trávení, zejména plynatost, nadýmání a křeče. Působí také proti parazitům a ulevuje při chronických zánětech žaludku. Také bylo zjištěno, že čaj z tyminu zastavuje růst Helicobacter pylori, bakterie způsobující většinu vředů v trávicím traktu. Napomáhá obnovit normální střevní mikroflóru a je prospěšný při kandidóze. Je účinný při vyčerpání, úzkosti, depresi a nespavosti.
Tymián má také využití v kosmetice
Je vhodný pro ošetření mastné, aknózní pleti a mastných vlasů. Doporučuje se i na masáže nebo jako přísada do koupele k podpoře prokrvení při revmatických potížích. Jde o účinný prostředek proti revmatismu a dně. Tymiánový olej se s úspěchem používá při plísňových onemocněních kůže nebo nehtů.
Použití u zvířat:
Výčet účinků tymiánu je široký, éterický olej lze aplikovat pro řadu zvířecích neduhů. Má výrazné antibakteriální i protiplísňové účinky. Podporuje imunitu při infekčních stavech, uvolňuje stažené průdušky a rozpouští hleny, zlepšuje stav zažívání, pomáhá při střevních infekcích a parazitární zátěži. Vzhledem k vysoké účinnosti a v případě červeného tymiánu vyšší dráždivosti však volte opatrné dávkování, nicméně olej snáší dobře i ptáci a kočky. V případě respiračních potíží a kašle je ideální volbou směs s dalšími éterickými oleji působícími na dýchací systém – eukalyptus, borovice, mateřídouška, máta peprná atd. Nechte odpařovat v prostoru.
Psi: Doporučená denní dávka pro vnitřní podání při střevní nebo respirační infekci – 1 kapka na 20 kg, pokud je potřeba ředění, využijte nosný olej, nejlépe pupalkový. Podávejte v tobolce nebo na pamlsku.
Koně: Při střevní nebo respirační infekci jedna kapka na 90 kg živé hmotnosti 2x denně, podávejte v krmení nebo na pamlsku.
V případě chronických obstrukčních dechových potíží (RAO, koňské astma) pro vnitřní podání zvolte směs ATEMOL obsahující silici z borovice, eukalyptu, máty, tymiánu a mateřídoušky. 3x denně po 5 kapkách nakapejte na pamlsek, müsli, do medu apod. Navíc vytvořte směs borovicového a eukalyptového oleje, nařeďte s FAUNA LECITOL N nebo libovolným rostlinným olejem (mandlový, z vlašských ořechů) v celkové koncentraci 3-5 %. Tuto směs vmasírujte ve spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder).
Recepty a doporučení:
Tymiánový sirup: Sirup pomáhá při nachlazení. Dětem postačí nejvýše 5 lžiček denně, dospělí mohou užívat sirup několikrát denně po lžících.
10-12 g tymiánu, 1 hrnek vody, 1 hrnek cukru – do studené vody vsypte cukr a na mírném plameni cca 5 minut svařte. Aby se cukr zcela rozpustil. Stáhněte z ohně a vsypte čerstvý, případně sušený tymián. Nechte louhovat přes celou noc. Druhý den přeceďte a můžete lehce dochutit medem. Uchovávejte v lednici nebo na tmavém a chladném místě.
Tymiánový čaj: Pomáhá zejména na vlhký kašel, protože podporuje odkašlávání hlenu. Usnadňuje dýchání při onemocnění dýchacích cest. Čaj pijte maximálně 3x denně.
1-2 lžičky tymiánových lístků zalijte cca 2 dcl vody, nechte louhovat 5-10 minut.
Tymiánová koupel: Je velice účinná při revmatických potížích. Horké tymiánové koupele rukou nebo nohou mají silný protirevmatický efekt a celkově zlepšují metabolismus a výborně místně prokrvují a pomáhají při únavě rukou a nohou. Koupel by měla trvat 10-15 minut, provádíme ji ob den. Celkem 7 koupelí, po týdenní přestávce přidejte 4 koupele na doléčení.
Tymiánová napařovací lázeň: Při infekcích dýchacích cest a zánětech čelních dutin, ale i při nečisté pleti vezměte 2 hrsti čerstvých tymiánových listů nebo květů, přelijte je v míse 1 l vroucí vody a nechejte chvíli louhovat. Potom skloňte asi na 10 minut hlavu zakrytou ručníkem nad mísu. Nakonec obličej omyjte studenou vodou a osušte.
Ledové tymiánové kostky: Tři lžíce sušeného tymiánu a ¼ l vody necháme asi 5 minut povařit a 20 minut louhovat. Takto si připravíme silný odvar, který necháme vychladnout a pak ho nalijeme do tvořítek na led a necháme zmrazit. Zmraženou kostičku silného nálevu z tymiánu použijte při prvním náznaku oparu na místě, kde cítíte, že se klube.
Varování: Droga (tzn. sušená bylina) není vhodná pro dlouhodobé užívání a nedoporučuje se překračovat denní dávky. Dětem se podávají snížené dávky a pouze krátkodobě. Těhotné a kojící ženy by jej neměly užívat vůbec. Čistý THYMOL a silice může poškodit červené krvinky a ledvinová klubíčka (glomeruly). Jeho delší užívání může způsobovat poruchu štítné žlázy. (thyreotoxikózu).