Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

KADIDLOVNÍK PRAVÝ

KADIDLOVNÍK PRAVÝ

Lidově: boswellie

Tento strom, jehož domovinou je Indie, Afrika a oblast Středního východu, je znám také pod názvem boswellie a je jedním z nejcennějších léčivých stromů tradiční indické medicíny. Strom obsahuje ve své kůře i dřevu kanálky s vonnými pryskyřicemi, které můžete najít pod označením kadidlo, olibanum nebo frankincense. První zmínky můžeme najít již před 5000 lety v pramenech ayurvédské medicíny. Kadidlo bylo historicky považováno za jednu z nejvýznamnějších bohatství a mělo podobnou hodnotu jako zlato nebo hedvábí. Ceněno bylo pro širokou škálu svých účinků na tělo i duši a mělo nezastupitelnou úlohu při duchovních obřadech a meditacích. Po kadidlu byla dokonce pojmenována i obchodní stezka vedoucí z Asie do Evropy – kadidlovníková stezka. Vedla z ománského Dhofaru do Gazy a Damašku, odtud zboží směřovalo k různým středomořským státům a dále.

Matečná rostlina: Boswellia sacra (B. carterii)

Sbíraná část:
Pryskyřice (kadidlo) vytékající po naříznutí z kmene a větví stromu. Pryskyřice se odebírá ze starších stromů a její kvalitu ovlivňují klimatické podmínky. Pokud strom roste v suché a kamenité půdě, je jeho růst pomalejší a produkuje méně pryskyřice, ovšem zato kvalitnější. Zásadní je šetrné nařezávání, aby nedošlo k výraznému poškození stromu a jeho odumření. Po ztuhnutí se sbírají slzy kadidla, které se dále suší a očišťují od kusů kůry a nečistot. Nejvyšší kvalitu, a tedy i cenu, má bílé kadidlo Silver a Hojari. Nejméně ceněno je kadidlo tmavé.

Čeleď: Březulovité (Burseraceae)

Výskyt
:
Boswellií existuje asi 25 druhů, vyskytují se v suchých a hornatých oblastech od Afriky přes Arabský poloostrov po Asii. Hojně využívaný kadidlovník pilovitý (B. serrata) se vyskytuje v Indii a produkuje tzv. INDICKÉ KADIDLO využívané v rámci ayurvedy. Kadidlovník pravý (B. sacra/carterii) má domov v severním Somálsku, Etiopii, Jemenu a Ománu. OMÁNSKÉ KADIDLO HOJARI pochází z regionu Dhofar známého produkcí toho nejkvalitnějšího kadidla. Tato oblast je specifická svou bohatou biodiverzitou a řadou endemických druhů, oproti ostatním částem Ománu. Od roku 2000 je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO pod označením Land of Frankincense. 


Popis:
Kadidlovníky jsou listnaté, zpravidla opadavé stromy, ománské kadidlovníky dosahují výšky obvykle kolem 5 m. Stromy se někdy rozrůstají do více kmenů a mohou tak připomínat spíše keře. Větve nesou lichozpeřené listy složené z vejčitě podlouhlých, vroubkovaně pilovitých lístků. Bílé květy jsou sestaveny do hroznů, mají nepatrný miskovitý kalich. Plody jsou trojboké peckovice.

Obsahové složky:
Pryskyřice obvykle obsahuje 5-9 % éterických olejů, 65-85 % složek rozpustných v alkoholu, zbytek rozpustný ve vodě (polysacharidy, polymery, proteoglykany, hlavně arabinogalaktany, glykoproteiny). 

Klíčovým parametrem kvality je obsah KYSELINY BOSWELLOVÉ. Není to jedna sloučenina, ale řada jejích derivátů. Jedná se o pentacyklické triterpenické kyseliny, které jsou v pryskyřici obsaženy obvykle v cca 15–20 %.

Nejlépe prozkoumána je KYSELINA ACETYL-KETO-β-BOSWELLOVÁ (AKBA), které jsou připisovány nejvýraznější protizánětlivé účinky. Blokuje totiž enzym 5-lipoxygenázu a cyklooxygenázu-1, které se na rozvoji zánětu silně podílejí. Další zkoumanou je KYSELINA KETO-β-BOSWELLOVÁ (KBA). Hlavně tyto dvě jsou v hledáčku vědců pro vývoj nových protizánětlivých přípravků. V některých studiích se ale hovoří, že jiné deriváty mají efekt ještě vyšší, konkrétně kyselina α- a β-BOSWELLOVÁ. Tyto dvě kyseliny jsou obvykle zastoupeny v nejvyšším poměru v kadidlovníku pravém. Mezi další patří kyselina acetyl β-BOSWELLOVÁ a ACETYL-α-BOSWELLOVÁ. 


KYSELINY BOSWELLOVÉ jsou velmi špatně rozpustné ve vodě, proto je pro perorální využití nejvhodnější příprava tinktur z kadidlovníkové pryskyřice. V lihu je kromě uvedené kyseliny rozpustná i řada dalších prospěšných složek. Biologickou dostupnost zvyšuje i kombinace s výtažky a extrakty z černého pepře.

Destilací pryskyřice vodní parou je získáván éterický olej. Ten KYSELINU BOSWELLOVOU neobsahuje, není totiž těkavá. Jeho hlavními složkami jsou mnohem menší molekuly: mono- a seskviterpeny, diterpenoidy, nejvíce PINEN, LIMONEN, dále THUJEN, SABINEN, MYRCEN, FELANDREN, CYMEN, KARYOFYLEN, KAMFEN.

Zajímavosti
:
Kadidlo bylo nalezeno v hrobkách egyptských faraonů. Je to i jeden ze tří zmiňovaných vzácných darů, které přinesli králové novorozenému Ježíškovi. Využívalo se při ceremoniálech ve starověké Persii, Babylonské říši, Asýrii, úctu mělo u antických Římanů a následně i křesťanů. Aromatický bílý kouř uvolňovaný při jeho pálení měl upokojovat bohy.

Použití:
PRYSKYŘICE kadidlovníku pravého i pilovitého byla přidávána už ve starověku do různých mastí a „kosmetiky“, do masek na obličej a využívána byla pro hojení ran. Ibn Sina (Avicenna) ji doporučoval při dyzentérii, horečkách, vředech či zvracení. 

V Indii bylo indické kadidlo určeno pro potíže s dýcháním, ošetření kůže, při problémech s klouby, změnách v dutině ústní, průjmech a horečkách. Působí jako adstringens a diuretikum. Své místo má i v tradiční čínské medicíně.


KADIDLOVNÍKOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ má tradiční meditativní vůni, jenž umožňuje poklidné rozjímání. Podporuje soustředění a stimuluje mozkové funkce. Zpomaluje a prohlubuje dýchání, zlepšuje kvalitu spánku a vyrovnává psychiku při neklidu, stresu, úzkosti, strachu a při depresích. Podporuje očistu těla, mysli a relaxaci při modlitbách a meditacích (aplikujeme ředěný v rostlinných olejích na spánky, čelo a srdeční oblast). Výborně čistí a dezinfikuje vzduch, neutralizuje nepříjemné pachy. 

Prospívá také dýchacímu systému, uvolňuje hleny při kašli a jeho inhalace se osvědčila při astmatu.

Jedná se o mírné tonikum, a protože podporuje krevní oběh, je výbornou součástí masážních přípravků pro uvolnění svalů, zlepšení mobility kloubů a snížení jejich bolestivosti. Pomáhá při menstruačních bolestech a zánětech močového měchýře (aplikujte formou masáže nebo koupele). 


V kosmetických přípravcích se uplatňují jeho protizánětlivé, antiseptické a adstringentní vlastnosti. Udržuje přirozenou hydrataci pokožky a elasticitu, podporuje také regeneraci pokožky a zlepšuje její tonus. Pomáhá tak při akné, striích a v péči o rány a pokožku trpící různými ekzémy či lupénkou – pozorováno je snížení zarudnutí a svědění. Má svou úlohu v péči o mastnou, zralou či problematickou pleť se sklonem k zánětlivým procesům. V produktech pro péči o vlasy působí proti lupům, podporuje růst vlasů.

Recepty a doporučení:
Kadidlo pomáhá díky svému antiseptickému působení při potížích v dutině ústní jako jsou záněty dásní či afty. Zkuste ústa vyplachovat kadidlovníkovou tinkturou, vodou nebo připraveným čajem. Při potížích s klouby můžeme také aplikovat kadidlovníkové produkty formou mastí a masážních přípravků. 


Kadidlová voda

Cca 5 g kadidla zalijte ve skleněné nádobě 500 ml studené nebo teplé vody, ne vroucí. Dojde k postupnému rozpouštění složek rozpustných ve vodě. Nechte stát přes noc. Popíjejte během následujícího dne. Nikdy nepijte celý objem najednou, mohla by se objevit nevolnost. K nerozpuštěným kouskům přidejte nové a opět zalijte vodou pro další den. 


Kadidlový čaj

Cca 5 g pryskyřice nebo i méně zalijte horkou vodou a nechte rozpustit. Můžete ji i umístit s dalšími surovinami do sáčku pro přípravu čajů. Jako doplnění se hodí např. zázvor, kurkuma. Popíjejte během dne. 


Žvýkačka

Čisté pryskyřičné krystaly můžete požvykovat jako přírodní žvýkačku – stejně jako CHIOSKOU MASTICHU pocházející z Řecka. Podpoříte tím hojení zánětů dásní a jiných změn v dutině ústní a správné fungování zažívacího systému.

 

Vykuřování

Vykuřování je specifickým využitím kadidlové pryskyřice, která vydává příjemné specifické aroma. Bylo využíváno ve starověkých chrámech, při různých náboženských obřadech, při meditacích. I v tomto případě je skvělá kombinace s myrhou. Pryskyřici pokládáme do kadidelnice na rozžhavené uhlíky.

Doplněk stravy
Velmi často je boswelie přidávána k doplňkům stravy při artróze, artritidě, revmatu apod.
Protizánětlivé účinky KYSELINY BOSWELLOVÉ podporují organismus obecně při chronických zánětlivých onemocněních. Zmírňuje bolestivost, zlepšuje pohyblivost, a tím i životní komfort. Použití kadidla tak může snižovat potřebu medikace nesteroidními antiflogistiky (NSAID). Tyto léky při dlouhodobém používání nesou riziko poškození žaludeční sliznice a zažívacího systému. 


Doporučená dávka čisté pryskyřice je udávána v rozmezí 0,5 až 5 g.
Preventivně v dávkách nižších, při potížích dávku zvyšujeme. Pryskyřici můžete podrtit v hmoždíři a konzumovat formou prášku, rozmíchaném např. v jogurtu nebo naplnit do tobolek. Před drcením je vhodné umístit pryskyřici do mrazáku, bude se drtit jednodušeji. Vhodnější je však použití tinktury. U tinktur je denní dávka udávána 0,5 až 10 ml 2x denně. Záleží na navážce při výrobě. Dávka by měla odpovídat ekvivalentu dávky pryskyřice. Denní příjem KYSELINY BOSWELLOVÉ by měl činit cca 300 mg. 



Varování:
Při perorálním podání se mohou vyskytnout vedlejší účinky v podobě nevolnosti či průjmu. Nepoužívejte v období těhotenství. Boswellie může ovlivňovat účinnost některých léčiv, např. antikoagulačních a protizánětlivých. Při jakýchkoli pochybnostech konzultujte použití se svým lékařem.