Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

Lidově: rozmarýna, rozmarýnek, rozmariján, svatební šaty, svatební květina, mořská rosa, merdov

Rozmarýn miluje slunce a teplo. Rodové jméno „Rosmarinus“ znamená mořská rosa. Možná proto, že z dálky modré kvítky vypadají na pobřeží jako kapky rosy. Odpradávna roste v teplých a suchých oblastech kolem Středozemního moře, kde má dostatek slunečních paprsků po celý rok. Má osvěžující bylinné aroma, jež dodává energii, povzbuzuje chuť k jídlu, ale i do života. V zemích kolem Středozemního moře je rozmarýn kořením, které se nejvíce používá při grilování masa.


Éterický olej z rozmarýnu
se používá v aromaterapii a při masážích pro snížení únavy a nervového napětí. Má zahřívací působení a povzbuzuje duševní činnost. Dokáže rozproudit krevní oběh a povzbudit fyziologické funkce, ulevuje také od bolestí hlavy a migrény. Rozmarýn pomáhá zlepšit paměť a od pradávna se používal pro zvýšení koncentrace při učení. Věděli jste, že ve starověku se žáci před zkouškou ověšovali girlandami z rozmarýnu, aby se lépe soustředili? Je to skvělý prostředek na zklidnění nervů. Díky těmto schopnostem je oblíbenou bylinkou proti celkové únavě.

Matečná rostlina: Rosmarinus officinalis

Sbíraná část: list (Folium rosmarini)

Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)

Výskyt: Vzhledem ke svému středozemnímu původu vyžaduje teplé a výslunné místo. Nejraději má humózní, písčitou a dobře propustnou půdu. Dobře se pěstuje při mořském pobřeží, v chladnějších oblastech se pěstuje v nádobách a na zimu se ukládá do skleníku.

Popis:
Rozmarýn je stálezelený výrazně vonící keř, který může být na původním stanovišti až 2 metry vysoký. Dřevnaté stonky s šedou kůrou nesou charakteristické jehlicovitě úzké listy, které jsou na líci tmavozelené, zespod šedavě chlupaté. Z úžlabí listů vyrůstají na jaře světlemodré, bílé nebo růžové květy. Aromaticky vonící listy obsahují mnoho silic, v nichž převažuje KAFR, CINEOL a BORNEOL. V teplých oblastech Středozemí roste planě na suchých, skalnatých svazích a útesech.

Obsahové složky:
Pryskyřice, třísloviny, flavonoidy (LUTEOLIN, APIGENIN, DIOSMETIN), diterpenové hořčiny (PIKROSALVIN, ROSMANOL, ROSMADIAL), silice, jejíž hlavní složkou je PINEN, CINEOL, CAMFEN, BORNEOL, KARNOSOL, EUGENOL, KAFR, LIMONEN, VERBENON, významný obsah tvoří organické kyseliny jako KYSELINA ROZMARÝNOVÁ, která je významným antioxidačním činidlem, dále KYSELINA KÁVOVÁ, KYSELINA CHLOROGENOVÁ, KYSELINA KARNOSOVÁ, KYSELINA OLEANOLOVÁ. Obsah složek se může značně lišit dle různých rozmarýnových chemotypů. Některé jsou bohaté na VERBENON, jiné např. na KAFR nebo CINEOL.

Historie:
O rozmarýnu je známo mnoho mýtů a legend, často se nazýval „elfí list“. Jeho svazečky se věšely kolem domů, aby odháněly zloděje a čarodějnice a bránily jim krást děti. Symbolizoval lásku, věrnost i smrt. Větvička rozmarýnu byla spojována se svatbami a pohřby. Ženich s nevěstou ji nosili na znamení věrnosti. Do střední Evropy přivezli keř rozmarýnu benediktinští mniši v 8. století a pěstovali jej v klášterních zahradách. Rostlinu znali již ve starém Egyptě. Řekové a Římané ji považovali za posvátnou bylinu a staří Řekové ji zasvětili bohyni lásky Afroditě. Studenti nosili při vyučování na hlavě rozmarýnový věneček pro zlepšení paměti. Například v rakouském Štýrsku se o inteligentních lidech dodnes říká, že mají „rozmarýn na hlavě“.

Použití:
Díky svým povzbuzujícím účinkům se rozmarýn používá jako tonikum a stimulans krevního oběhu a nervového systému. Je oblíbený proti celkové únavě.
Rozmarýn zlepšuje prokrvení těla, usnadňuje koncentraci a posiluje paměť. Pomáhá při revmatických potížích a uvolňuje ztuhlé svaly i klouby. Odstraňuje také pocit chladu v končetinách. Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Byl zjištěn jeho významný protizánětlivý a dezinfekční účinek. Patří mezi účinné přírodní antioxidanty. Snižuje pravděpodobnost vzniku škodlivých volných radikálů a pomáhá tak chránit organismus před oxidativním stresem. Bylo prokázáno, že pro obsah fytoncidů brání růstu bakterií jako je Escherichia coli nebo Staphylococcus aureus.

Má rovněž pozitivní vliv na trávicí soustavu a činnost jater.
Uvolňuje totiž hladké svalstvo, zvyšuje tvorbu žaludečních a trávicích šťáv a zároveň podporuje vylučování žluče.

Rozmarýnový éterický olej svou osvěžující vůní povzbuzuje smysly a navozuje pocity klidu a uvolnění, pomáhá zmírnit stres, únavu a nervové napětí. Má významné pozitivní účinky na náladu, učení, paměť, spánek, při bolestech a úzkosti.

Podle tradičního lidového léčitelství se rozmarýn hodí jako prostředek k přípravě mastí, jež zlepšují prokrvení pokožky, používá se k oplachování vlasů a do ústních vod.
Pomáhá stimulovat obnovu kožních buněk, podporuje regeneraci, zlepšuje mikrocirkulaci a krevní oběh v pokožce. Připravuje se z něj mast, která pomáhá ulevit při neuralgiích, revmatismu, ekzému a drobnějších poraněních. Výborně čistí pleť, stahuje póry a reguluje kožní maz. Je vhodný i pro problematickou pleť, která je postižena akné, ekzémem, lupénkou či dermatitidou. V mastech svým účinkem přispívá k zacelení jizev a pomáhá k tišení bolesti. Ve vlasové kosmetice pomáhá bojovat proti lupům, mastnotě i proti vším.

Rozmarýn vysazený na okraji zelinářské zahrady odpuzuje nežádoucí zástupce hmyzí říše. Naopak včelky jeho květy milují.

Recepty a doporučení:
Rozmarýn používejte s rozmyslem. Jeho nádherné aroma plně pocítíte, když s ním budete šetřit. Pokrmům dodává osvěžující kořeněnou vůni, ale pokud jej použijete nadmíru, do popředí vystoupí kafrová chuť. Je součástí francouzského ratatouille, podává se s rybami, dušeným či grilovaným masem. Čerstvé, sušené nebo zamražené listy rozmarýnu se používají do marinád a zálivek. Usušené či čerstvé větvičky provoní oleje, octy nebo hořčice. Zároveň miluje společnost papriky, brambor, cukety či je výbornou přísadou do chlebového těsta.

Čaj z rozmarýny:

Rozmarýnový čaj se připraví tak, že se 1 lžička sušeného rozmarýnu zalije vařící vodou a nechá se 10 minut stát. Čaj upravuje trávení a zlepšuje krevní oběh. Doporučuje se při zažívacích potížích, při nadýmání, bolesti břicha či nízkém tlaku. Je dobré ho pít také při rekonvalescenci po infekčních chorobách.

Rozmarýnové víno:
Několik snítek rozmarýny macerujeme týden v litru kvalitního bílého vína. Po požití rozmarýnového vína brzy nastupuje chuť k jídlu, víno má vzpružující a čistící účinky a lehce zvyšuje tlak. Doporučeno je užívat maximálně 1-2 likérové sklenky denně.

Vlasová voda proti mastným vlasům a lupům.
Hrst stonků vložte do litru studené vody a přiveďte k varu. Povařte 20 minut a po vychladnutí přeceďte. Odvar z rozmarýnu krásně provoní vlasy při posledním opláchnutí. Hodí se spíše na hnědé nebo světle hnědé vlasy, které po něm ještě více ztmavnou.

Éterický rozmarýnový olej pro péči o mastné vlasy s lupy:
Do obvyklé dávky šamponu nakapejte do misky 5 kapek rozmarýnového oleje + 5 kapek oleje z mandarinky nebo z pomeranče. Rozmíchejte a vlasy 2x umyjte a nechte v ručníku 5-10 minut působit. Potom opláchněte chladnější vodou s přídavkem 1 lžíce jablečného octa. Vlasy budou pružné a lesklé. Než si budete česat vlasy, nakapejte na hřeben několik kapek rozmarýnového oleje. Vlasy se budou méně mastit a získají lesk. Říká se také, že by jeho pravidelná aplikace měla předcházet i předčasnému plešatění a podporovat růst vlasů.

Vlasová voda proti vším:
2 velké hrsti rozmarýnu vložte do hrnce se studenou vodou a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vařit přidejte polévkovou lžíci máty a vratiče. Povařte 5 minut, přikryjte, stáhněte z ohně a nechte louhovat až do vychladnutí. Přeceďte a rostliny dobře vymačkejte. Tuto vlasovou vodu používejte preventivně při epidemiích, její vůně vši odpuzuje. Můžete k vodě také přidat ocet a použít ji k poslednímu opláchnutí po umytí.

Relaxační koupel:
4 hrsti stonků rozmarýny povařte 20 minut ve 2 litrech vody a po přecezení vlijte do vody ve vaně. Koupel pomáhá při bolestech zad a páteře, uvolňuje svalové napětí, zmírňuje vyčerpanost a únavu. Působí antibakteriálně na chodidla, prokrví je a poskytne jim dokonalou úlevu.

 

Použití u zvířat:

Rozmarýn má v péči o zvířata velmi široké využití. Používaný je zejména ve směsích s dalšími éterickými oleji a bylinami než vyloženě samotný. Opatrnost je doporučována u mláďat, v klasicky používaných koncentracích však zdravotní riziko nepředstavuje.

Dokáže zvířata nabudit, pomáhá při úzkostech.

Výborné jsou jeho repelentní a výrazné antimikrobiální účinky. Vykazuje synergii s některými antibiotiky, tzn. zvyšuje jejich účinnost. Nasnadě je jeho využití v místech s vysokými koncentracemi zvířat – v útulcích, veterinárních nemocnicích či chovatelských stanicích, kde odpařování rozmarýnového éterického oleje může pomáhat snižovat infekční tlak a přenos respiračních infekcí přenosných vzduchem. Tlumí kašel.

Při přidávání do krmení zvířatům bylo zjištěno nižší vylučování salmonel, omezuje i množení klostridií. Prokázán je účinek proti bakteriím rozvíjejícím zubní kaz.

Při lokálním použití na kůži způsobuje prohřátí, prokrvení, hodí se tedy při fyzioterapii jako součást masážních přípravků pro poúrazové stavy, pro ztuhlé a bolestivé klouby.

Podporuje růst chlupů, což ocení zejména chovatelé výstavních zvířat. Navíc krásně zvýrazní pigmenty chlupu.

Varování:
Éterický olej může zapříčinit vážné problémy žaludku, jater, ledvin, a dokonce může ve vyšších koncentracích vyvolat i epileptické záchvaty. Nedoporučuje se těhotným ženám, dětem a lidem, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem, žlučníkem a ledvinami.