Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

ELEUTEROKOK OSTNITÝ

ELEUTEROKOK OSTNITÝ

Lidově: sibiřský ženšen, všehojovec, čertův kořen, kan jang

V 50. letech 20. století začali ruští vědci zkoumat možné účinky eleuterokoku, aby našli alternativu k pravému ženšenu (Panax ginseng), který se velmi obtížně pěstuje. Bylo zjištěno, že je svými účinky podobný ženšenu, a proto je nazýván Sibiřský ženšen. Hlavními účinnými látkami kořenů je velká skupina tzv. eleuterosidů, které působí adaptogeně (protistresově). Protože zvyšují tvorbu bílkovin v organismu, bývají přípravky z eleuterokoku používány sportovci pro nárůst svalové hmoty. Výtažky z kořene byly využívány ruskými atlety a podávány ruským kosmonautům, aby jim dodaly výdrž.


V Rusku je známa posilující mandarinková limonáda, která je obohacena výtažkem ze sibiřského ženšenu a lékořice.

Matečná rostlina: Eleutherococcus senticosus
Čeleď: Araliaceae (aralkovité)

Výskyt: Roste na území východního Ruska, severovýchodní Číny, Japonska a Koreje, kde nejčastěji tvoří podrost smíšených lesů ve vyšších nadmořských výškách. Jeho pěstování není náročné, vyžaduje humózní půdu, dostatek světla a vody. Mladé rostlinky je třeba stínit, neboť nesnášejí přímé slunce.

Popis: Keř s hustými trnitými větvemi dorůstá výšky až 2 metry. Jeho tmavě zelené listy jsou dlanitě složené a mají velikost až 12 cm. Plodem jsou tmavě fialové bobule. Je důležitou rostlinou tradiční čínské medicíny, kde je známa jako posilovač životní energie „čchi“.

Zařazení: Adaptogen se silnými povzbuzujícími účinky, zvyšuje obranyschopnost organismu vůči stresu, má antivirové a antibakteriální účinky.

Používané části rostliny: Používán je převážně kořen, ale v oblastech původního výskytu se využívají i jiné části. Kořeny se sklízejí v říjnu ze 4 až 6 let starých rostlin, kdy obsahují nejvíce účinných substancí. Mají aromatickou a palčivou chuť. Tenké plátky se suší umělým teplem do 50 °C. Před použitím je dobré kořeny umýt, nadrtit nebo namlít. Užívají se ve formě tinktur nebo odvaru. Ze sušeného kořene se vyrábí i vynikající hojivá mast.

Obsahové složky: Glykosidy, tzv. eleuterosidy: CIWUJIANOSID, ISOFRAXIDIN, SESMIN a SYRINGIN, triterpenoidy: KYSELINA BETULINOVÁ, KYSELINA KÁVOVÁ, vysoké množství vitaminu E, BETAKAROTENU a BETASISTEROLU, dále jsou přítomny sacharidy včetně škrobů, silice, pryskyřice, vosky, pektiny, antokyany a řada dalších látek.

Použití:
Vedle ženšenu je jednou z nejdůležitějších tonizujících bylin současnosti. Má tonizující efekt na všechny orgány. Zlepšuje celkový metabolismus, zejména metabolismus krevního cukru, upravuje krevní tlak, snižuje a odbourává krevní cholesterol a zpomaluje sklerotizaci cév. Má příznivý vliv na tvorbu enzymů a zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí. Snižuje vyplavování vápníku z těla, tím pomáhá při léčbě osteoporózy. Zvyšuje tvorbu T-lymfocytů a tím podporuje imunitní systém. Vykazuje protivirové a antibakteriální účinky, imunostimulační vliv a zvyšuje odolnost organismu při protirakovinných léčebných postupech. Zmírňuje příznaky ozařování a celkově zlepšuje stav onkologických pacientů.

Řadí se k rostlinám s výrazným adaptogenním účinkem.
Velmi příznivé účinky a široké spektrum působení činí tuto rostlinu velice atraktivní, ale hlavně velmi efektivní při řadě chorobných stavů jako jsou stavy slabosti, na léčbu proti virům a doléčení infekcí různého původu, při přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po operacích a po jiných těžkých chorobách. Potlačuje chronický únavový syndrom a zvyšuje psychickou odolnost při stresu a výkonost při duševní práci.

Kromě těchto účinků působí stimulačně na mozek, zvyšuje sexuální aktivitu a působí velmi příznivě na celkovou imunitu. Má silné hepatoprotektivní účinky a snižuje toxicitu celé řady léků. Doporučuje se dávku postupně navyšovat. Pokud se vyskytují stavy únavy, je možné ho podávat nakapaný na kostce cukru.

Použití u zvířat:
Eleuterokok ostnitý vykazuje pozitivní účinky i na zdraví zvířat. Je možné jej využít pro psy, kočky, králíky i jiné drobné domácí mazlíčky. Slouží jako podpora organismu při onemocněních a zánětlivých stavech, při vyčerpání, při rekonvalescenci po úrazech a operačních zákrocích. Pomáhá také při regeneraci po náročné fyzické aktivitě. Podporuje chuť k jídlu. Zřejmě díky obsaženým polysachyridům a eleutherosidu vykazuje imunostimulační účinky. Saponiny jsou zodpovědné za antioxidační efekt.

Je možné jej použít pro stará zvířata pro celkovou podporu zdravotního stavu. U králíků byl zjištěn pozitivní efekt na střevní mikroflóru při společném podávání s probiotiky.

Vhodné je podávat i před plánovanou vakcinací nebo před náročnou fyzickou aktivitou.

 

Recepty a doporučení:

Z drceného eleuterokokového kořene se připravuje nejen čaj, ale také lihový extrakt. 

Příprava čaje z ELEUTHEROCOCC KOŘENE:
Do termosky o obsahu 500-700 ml nasypejte 5 g drceného kořene (vrchovatá polévková lžíce), zalijte vroucí vodou, uzavřete a nejlépe přes noc nechte čaj louhovat. Jen tak se uvolní všechny účinné látky z kořene. Čaj ráno přeceďte přes sítko (ne kovové), přefiltrujte a popíjejte během dne ve 3-5 dávkách.

Lihový ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT:
Jde o bylinný extrakt v lihu, který se užívá nejlépe 3x denně v množství 15-30 kapek (0,5 až 1 ml). Protože má extrakt nahořklou chuť, je možné kapky zapít čajem.

ELEUTEROKOKOVÁ MAST NA EKZÉMY A PSORIÁZU:
Buď lze připravit 20 % mast z mletého sušeného kořene nebo použijte 20 ml tinktury, kterou rozmícháte ve 100 g základu (např. BAMBUCKÉM MÁSLE).

Varování: Neměl by se podávat při vysokém krevním tlaku, horečnatých stavech a stavech po infarktu myokardu. K nežádoucím účinkům patří podrážděnost a mohou se velmi zřídka projevit poruchy spánku. Ospalost a zemdlenost bývá pozorována krátkodobě a je způsobena hypoglykémií. Neměl by se kombinovat s kofeinem, při nespavosti nepodávat večer.