Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

PUPALKA DVOULETÁ

PUPALKA DVOULETÁ

Lidově: „noční svíce“, květina krásy

Pupalka se pěstuje jako okrasná květina, jejíž plody se otevírají za soumraku, otáčejí se k měsíci a noc vítají příjemnou vůní a tajemným fosforeskujícím světlem. Velké kulaté citronově žluté a vonící květy lákají noční motýly, kteří je opylují. Následující ráno začnou květy uvadat a místo květů se objeví podlouhlé tobolky plné drobných semen. Na jedné rostlině může být až sto tobolek a každá tobolka může obsahovat až 300 semínek, jež jsou zájmem farmakologů, neboť jsou zdrojem vysoce ceněného oleje.

Matečná rostlina: Oenothera biennis
Čeleď: Oenotheraceae (pupálkovité)

Výskyt: Pupalka původně pochází ze Severní Ameriky, ale zdomácněla i u nás. Je běžnou rostlinou strání, křoví, ale i říčních břehů. Dříve se pěstovala pro jedlý kořen, který se cenil jako poměrně výživná zelenina.

Popis: Pupalka je statná dvouletá bylina 1 až 2 metry vysoká se žlutými sladce vonícími květy. Bylina má silný dužnatý hlavní kořen a přezimující růžici dlouhých, jasně zelených úzkých listů připomínajících listy vrby se zvlněným okrajem a načervenalým středním žebrem.

Obsahové složky:
Semeno obsahuje především velmi kvalitní olej s výraznými fyziologickými účinky, cca 25 % oleje. Olej obsahuje především kyselinu linolovou (65-80 %), olejovou (6-11 %) a gama-linolenovou (8-14 %). Jde o tzv. nenasycené esenciální mastné kyseliny, které lidský organismus potřebuje pro správnou funkci orgánů, neumí si je ale sám syntetizovat.
Olej je zdrojem omega-6 nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny gama-linolenové (GLA).
Esenciální mastné kyseliny jsou součástí fosfolipidů, což jsou stavební jednotky buněčných membrán. Kyselina gama-linolenová se účastní syntézy prostaglandinů. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům vznikající prakticky ve všech orgánech těla a jsou nepostradatelné pro jejich správnou činnost. Na rozdíl od hormonů se však nepřenášejí krví. Mají velké množství účinků, ovlivňují prokrvení, tvorbu řady látek včetně hormonů a trávicích šťáv, srážení krve, účastní se imunitních a zánětlivých procesů, zvyšují stahy děložní svaloviny. Několik klinických studií naznačuje, že by její působení mělo napomoci tlumení příznaků artrózy, diabetické neuropatie, ekzémů a dermatitidy.

Použití:
Kyselina gama-linolenová je obecně zodpovědná za významné prospěšné vlastnosti pupalky, především na krásu.
Pomáhá udržovat pružnost a jemnost pokožky. Příznivě působí při léčbě kožních onemocnění, alergií, ekzémů, lupénky a akné.
Olej z pupalky je účinný pro ženy s předmenstruačním napětím, podporuje optimální komfort před a během menstruace, zmírňuje předmenstruační bolesti prsů.
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak, riziko vzniku trombózy, pomáhá odstraňovat příznaky sklerózy a jiných degenerativních onemocnění. Podporuje imunitní a kardiovaskulární systém.
Ve stadiu výzkumu je její využití v revmatologii, protože příznivě ovlivňuje bolesti svalů a kloubů jak při vnitřním, tak při vnějším použití. Dobrých výsledků je dosahováno při léčbě roztroušené sklerózy zejména v počátečních stádiích, kdy brzdí rozvoj nemoci a oddaluje vznik závažnějších pohybových potíží.

Použití u zvířat:
Benefity podávání pupalkového oleje jsou klinickými studiemi prokázány i při podávání zvířatům. Je doporučován při zánětlivých onemocněních kůže (atopie, alergie na krmivo, …). Pozitivní jsou jeho protizánětlivé účinky. Optimalizuje krevní průtok ledvinami, je považován za „ledvinové tonikum“. Je vhodnou podporou při chronickém selhávání ledvin.


Recepty a doporučení:
Pravidelné vnitřní užívání pupalkového oleje může mít příznivý vliv:
- na mravenčení rukou a nohou, zejména u starších lidí
- dochází ke zlepšení sluchu, zraku i paměti
- zahání nepříjemný zápach potu
- vedle terapeutických účinků má také vysokou nutriční hodnotu
- přispívá ke zdravému vzhledu pokožky, vlasů a nehtů
- účinně napomáhá ženám při klimakterickém syndromu a premenstruačním syndromu

Lidová medicína:
Po staletí se používají nálevy z květů proti kašli, nachlazení a onemocnění hrudníku. Odvary z kořene a listů při léčbě astmatu a dýchacích potížích a obklady z naklepaných listů na různá onemocnění kůže a revmatismus. Severoameričtí indiáni mají pro rostlinu řadu využití, zvláště pro kořeny, které používají v obkladech na hemoroidy a nežity.

Použití pupalky v kuchyni:
Na vaření se používá celá rostlina.
Semena se používají stejně jako mák, do pečiva, salátů či dezertů.
Čerstvé květy jsou jedlou ozdobou do salátů a dezertů.
Mladé listy pupalky sbírané před rozkvětem jsou ideální do salátů a nádivek. Mají lehce nahořklou chuť podobnou rukole.
Kořen pupalky je chutný a výživný a dá se jíst syrový.
Lze ho použít do salátů a polévek stejně jako kořenovou zeleninu. Kořen chutná jako petržel nebo pastiňák a má vysokou nutriční hodnotou. Sbírá se ještě v prvním roce vegetačního růstu. Na podzim vyhrabte silnější kořeny, důkladně je očistěte nebo slabě ostrouhejte. Na kolečka nakrájené kořeny se podusí v polévce, nebo se jednoduše připraví s octem a olejem. Tento domácí lék postaví nemocného rychle zase na nohy.