Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

HEŘMÁNEK PRAVÝ

HEŘMÁNEK PRAVÝ

Lidově: kamilka, rumánek, harmaníček, pozemníček, sluníčko, marunka či voňavý rmen

Heřmánek patří k nejčastěji využívaným bylinkám nejen u nás Evropanů, ale také v Asii, Americe i v ajurvédské medicíně. Svým vzhledem připomíná sedmikrásku. Egypťané jej považovali za posvátnou bylinu a symbol slunce. Bývá často zaměňován s heřmánkem římským či rmenem rolním. Heřmánek pravý poznáte podle dutého středu květu a typické intenzivní, jemně jablečné vůně.


Matečná rostlina: Matricaria recutita, dříve Chamomilla recutita

Sbíraná část: Léčivé účinky nese v případě heřmánku květ (Matricariae flos), který se sbírá, jakmile se plně otevře. Nejlepší doba sběru je kolem desáté hodiny. Heřmánek pravý po otrhání v létě znovu vykvete. Květy se suší a uchovávají v uzavřených dózách, aby nedošlo ke ztrátě těkavých silic. Jednotlivé odrůdy se liší množstvím a složením obsahových látek, především AZULENU a BISABOLOLU.

Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Výskyt: Heřmánek je běžně rozšířený polní plevel, ale také významná pěstovaná kulturní bylinka. Vyžaduje slunečnou polohu a sušší půdu. Nejedná se o náročnou rostlinu, a tak na ni narazíme běžně u cest, na rumištích, úhorech či jetelištích, a to jak v nižších polohách, tak i v podhůří hor. Rozšířený je také v Asii, Severní Americe i Austrálii.


Popis: Heřmánek pravý je známá jemně vonící letnička se vzpřímenou, bohatě větvenou, asi půl metru vysokou lodyhou a tenkým vřetenovitým kořenem. Obvodové květní jazýčky jsou bílé, obyčejně dolů skloněné. Vnitřní trubkovité květy jsou žluté. Lůžko je kuželovitě vyklenuté a duté, čímž se bylina výrazně liší od příbuzných druhů. Kvete v červnu až srpnu.

Zařazení: Tato víceúčelová bylinka má karminativní, protikřečové, antibakteriální a antimykotické účinky. Protizánětlivý účinek se připisuje CHAMAZULENU, BISABOLOLU a FARNESENU. Flavonoidy se podílí na antiflogistickém a spasmolytickém účinku.

Obsahové složky:
Květ obsahuje především látky, které mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Silice, která se získává destilací, je modře zbarvená CHAMAZULENEM (4-20 %). Dále je přítomen BISABOLOL, spiroétery, FARNESESN, MATRICIN, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, tuk, flavonoidní glykosidy, kumarinové látky a APIGENIN, BISABOLEN, NATRICIN, AZULEN, glykosidy APIGENIN a LUTEOLIN, RUTIN, KUMARIN, CHOLIN a HYPEROSID.

Historie: Heřmánek byl jednou z posvátných bylin letního slunovratu a má hodně společného se sluncem. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu boha slunce Ra. Nálev z heřmánku lidé pili, aby dosáhli spojení se sluneční energií. Byl považován za rostlinu bezpečí a v zahradách se pěstoval jako strážná a ochranná bylina.

Použití:
Má protizánětlivé, dezinfekční, protialergické a uklidňující účinky. Uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Působí opravdu všestranně a hodí se k vnitřnímu i zevnímu použití.
Zevně je využíván ke koupelím, výplachům, obkladům nebo ve formě masti k ošetřování ran a zánětlivých procesů, a je součástí přípravků při spasmech, kolikách a zánětech trávicího traktu. Má stahující, antiseptické a uklidňující účinky na sliznici.

Nálev se hodí k proplachování při zánětech dutiny ústní a v případě paradontózy či jako kloktadlo při bolesti zubů. Heřmánkové koupele příznivě působí na stav pokožky a sedací koupele ulevují při hemoroidech. Ve formě obkladů pomáhá léčit kožní vyrážky a špatně se hojící rány. Masti s obsahem heřmánku mají zklidňující a regenerační účinky. Jeho inhalace podporuje hojivé procesy a uvolňuje neprostupné dýchací cesty. Je vhodný při alergické rýmě a je doporučován při nachlazení, zklidňuje kašel a uvolňuje rýmu. 

Bylinkový heřmánkový čaj dezinfikuje trávicí trakt. Je vynikající prostředek na podporu trávení, ulevuje při nadýmání a pomáhá při průjmu. Pomáhá při kolikovitých bolestech břicha, žaludku, střev, ale i dělohy. Často se proto přidává i do žaludečních čajů, kde se kombinuje s dalšími bylinkami. Heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém a působí uklidňujícím dojmem. Harmonizuje nejen fyzickou stránku těla, ale také přispívá k dobré psychické pohodě, působí zklidňujícím účinkem při podráždění a nespavosti. Jeho účinek je tak jemný, proto je tak oblíbený u dětí.

Použití u zvířat:

Heřmánek je jemnou, a přitom velmi účinnou bylinkou, která je pro zvířata prospěšná při řešení řady neduhů. Díky protizánětlivému účinku je ve formě mastí nebo nálevů používán pro zklidnění podrážděné kůže při ekzémech, alergiích a atopiích. Ulevuje od svědění. Podporuje hojení nejen kůže, ale i sliznic, proto je vhodný pro ošetření změn v dutině ústní. Je antiulcerogenní (pomáhá při žaludečních vředech), karminativní a tlumí křeče střev při průjmech. Nálev nebo hydrolát je ideální pro omývání a ošetření okolí očí při zánětech spojivek.

Slabý čaj se podává uměle odchovávaným štěňatům a koťatům při střevních potížích. Zejména koťata krmená umělým mlékem trpí často zácpami. Proto je vhodné preventivně občas jednu celou dávku mléka nahradit heřmánkovým čajem s glukopurem nebo jím mléko naředit. V případě, že již k zácpě došlo, lze toto opatření doplnit masážemi bříška s fenyklovým masážním olejem.

Éterický olej je velmi dobře snášen prakticky všemi druhy zvířat, včetně koček, ptáků a exotů. Podporuje funkce jater a zažívacího systému, celkově zklidňuje.


Recepty a doporučení:

Heřmánkový odvar:
Odvar z heřmánku lze použít k zevním obkladům, koupelím, k omývání či výplachům a také k inhalaci. Připravíte ho smícháním 2-3 lžic heřmánku, které zalijete půllitrem vroucí vody. Přibližně 15 minut nechte vylouhovat. Teplé heřmánkové obklady uleví bolavým a oteklým místům, při migréně či bolestech ucha. Osvědčily se také při revmatických bolestech a při a akné.

Heřmánkový čaj:
Všeobecně platí, že se heřmánkový čaj připravuje vždy čerstvý, spíše slabý a mírně nažloutlý. Tmavý a silný nálev by mohl vysoušet sliznice. Heřmánkový čaj je osvěžující, napomáhá trávení a působí mírně sedativně. Pomáhá při bolestivé menstruaci, při bolestech hlavy a migrénách, při nevolnosti a zažívacích problémech.

2 lžičky květů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a pijeme podle potřeby 1-3 šálky čaje denně.

Tip: Protichřipkový heřmánkový nápoj: v půl litru vřelé vody necháme 10 minut louhovat lžíci květů. Po scezení přidáme vymačkanou citronovou a pomerančovou šťávu a osladíme medem. Popíjíme 2-3x denně.

Zklidňující heřmánková koupel:
Heřmánkový čaj a koupele jsou velmi oblíbené při nespavosti, neboť uklidňuje a usnadňuje usínání. Dvě dvouhrstě heřmánku spaříme horkou vodou a necháme louhovat. Scedíme a vlijeme do koupele.
Tip: Sušené květy heřmánku se dávají také do bylinných polštářů.

Heřmánkový olej:
Květy vložíme do skleněné nádoby (30 g čerstvých květů) a zalijeme ¼ l oleje. Dbejte na to, aby byly květy celé ponořené. Necháme asi 1 týden na slunném místě odležet. Hotový olej scedíme a uchováváme v ledničce. Působí regeneračně a protizánětlivě a dá se použít při masážích, do koupelí nebo na drobné ranky.

Varování: Heřmánek pravý bývá alergenem a u citlivých osob může vyvolat alergické reakce. Jinak je tato bylinka netoxická a její podávání je bez významnějších nežádoucích účinků.