Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.

Mezi oblíbené podzimní plodiny rozhodně patří saláty. Velkou výhodou jejich pěstování na podzim je, že mladé rostliny nejsou tolik ohrožovány žravými škůdci, protože ti už mají po sezóně. Pěstování salátů není nijak náročné a když vyberete správnou kombinaci odrůd, budete moct sklízet čerstvé listy od podzimu do jara. Pro podzimní sklizeň je vhodné zasít například roketu se svou typicky hořkou chutí, kozlíček polníček, baby špenát nebo šruchu zelnou. Polníček pro svůj růst potřebuje slunné stanoviště. Semínka se sejí asi 1 cm hluboko a vzrostlé rostlinky je třeba jednotit. Mladý špenát je skvělým zdrojem kyseliny listové a řady vita‐ mínů a minerálů. Jakmile špenát začne vzcházet, potřebuje pravidelnou

zálivku. Šrucha zelná je méně známá jihoevropská plazivá rostlina připo‐ mínající spíše plevel. Má dužnaté listy s mírně kyselou chutí. Dříve než tento druh rostliny zavrhnete, měli byste vědět, že šrucha zelná obsahuje více omega‐3 mastných kyselin než jakákoliv jiná listová zelenina! Navíc má velmi hluboké kořeny, takže není tak náročná na pravidelnou závlahu jako třeba mladý špenát či polníček. Pro jarní sklizeň se pak skvěle hodí hlávkový salát (odrůda Humil) či kapusta.

Pro přípravu vyžilé půdy můžete použít sypký přípravek PLANT­-­PROTECTOR, který dodá salátovým rostlinkám potřebné živiny. Jen 

věnujte pozornost správnému použití přípravku! PLANT­-PROTECTOR je třeba zapravit do spodní půdy ke kořenům. Nesmí být na povrchu zeminy, jinak může dojít ke vzniku plísní. Proto doporučujeme substrát obohacený přípravkem ještě překrýt vrstvou čisté zeminy. U všech salátů dodržujte, ale nepřehánějte zálivku! Rostliny si snáz poradí s dočasným suchem než s uhnívajícími kořeny. Pokud hrozí holomrazy, je vhodné saláty zakrýt netkanou textilií.

Ředkvičky se sejí na jaře a na podzim, protože pro svůj růst potřebují nižší teploty a dostatek vlhkosti. Navíc jsou ředkvičky plodinou krátkého dne. Tato šťavnatá kořenová zelenina s lehce štiplavou chutí v sobě má spoustu vitamínů, draslíku a vlákniny. Obsahují také hořčičné silice, které pomáhají zklidnit překyselený žaludek. Pokud držíte dietu, pak by řed‐ kvičky rozhodně neměly chybět ve vašem jídelníčků. Udává se, že 100 g ředkviček obsahuje jen kolem 80 kJ. Spousta lidí navíc při zpracování ředkviček dělá jednu zásadní chybu! Používá pouze samotné bulvičky a listy ředkviček vyhazují. Přitom v listech je obsaženo výrazně větší množství zdraví prospěšných živin. Listy ředkviček můžete použít do salátů, pomazánek nebo na ozdobu hotových jídel.

Abyste se mohli na podzim radovat z vlastní úrody ředkviček, je třeba vyset semínka v druhé polovině srpna nebo na začátku září. Semínka zasejte do řádků 1 až 2 cm hluboko. Pokud se chcete vyhnout pozdějšímu jednocení ředkviček, sejte semínka alespoň 3cm od sebe. Další dobrou vychytávkou je setí ředkviček v týdenních intervalech. Zajistíte si tak plynulost sklizně. O počasí nemějte strach... ředkvičky jsou velmi houževnaté. Nevadí jim ani teploty okolo nuly. Zálivka by neměla být přehnaná, zato dodržujte její pravidelnost. I v září bývají vysoké teploty a nedostatek vláhy může způsobit ztrátu chuti (vyšeptání) nebo praskání plodů. Naopak přelévání vede k podehnívání a plísním. Úrodu ředkviček je také třeba chránit před škůdci. Nejčastěji se setkáváme s dřepčíkem a květilkou. S tím obojím vám může pomoci přípravek INSECT-­STOP, který obsahuje rostlinný olej z neemu indického a éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie. Tato kombinace působí odpudivě proti škůdcům. Ale ředkvičky pro svůj růst potřebují také spoustu živin a těch může být v zemi po předchozí plodině nedostatek. Proto doporučujeme před samotným setím půdu obohatit o živiny přidáním sypkého přípravku PLANT-­PROTECTOR. Zkušení pěstitelé také radí chránit ředkvičky netkanou textilií, která zabrání muškám květilek v kladení vajíček.

Nezapomínáme ani na ty, kteří mají k dispozici jen malou terásku. Pro pěstování podzimní zeleniny budou bohatě stačit vyvýšené záhony po okrasných květinách, truhlíky či jiné nádoby, které byly během léta plné květin nebo jednoletých bylinek. Stačí jen vyměnit substrát nebo do toho starého přidejte sypký přípravek PLANT­-PROTECTOR. I tady platí, že je vhodné v období holomrazů saláty překrývat netkanou textilií. V době silných mrazů je pak třeba pěstební nádoby obalit dekou nebo polystyrenem, aby nedošlo k jejich promrznutí.

Iva Šimonková

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.