Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C). Pára s sebou strhává těkavé složky obsažené ve zpracovávané surovině. Následně je nutné zchlazení, kdy dochází jak ke kondenzaci vody, tak i mnohačetné směsi chemikálií rostlinného původu, které pak souhrnně označujeme jako éterické oleje. Vzhledem k faktu, že éterické oleje se s vodou nemísí a jsou (většinou) podstatně lehčí než voda, plují na povrchu. Následně tedy stačí oddělit „těžkou“ vodu od „lehkých“ éterických olejů.

Odlišná, energeticky podstatně méně náročná technologie, se uplatňuje při vyzískávání éterických olejů ze slupek citrusových plodu. Zde se slupky rozemelou s vodou na kaši. Následně dochází k separaci pevných látek od kapaliny. Jako v předešlém případě éterické oleje plavou na povrchu a stačí je odebrat.

Některé rostlinné suroviny jsou však příliš termolabilní na to, aby z nich bylo možné získat éterické oleje běžně používanou klasickou parní destilací. V úvahu nepřichází ani technologie používaná u slupek z citrusových plodů. Proto, pro vyzískání obsažených vonných složek takovýchto rostlin musí být použita odlišná, vhodná technologie. Mezi tyto rostliny patří např. jasmín, mimóza, vanilka, tuberóza, komonice. Na tomto místě by bylo možné jmenovat celkem obsažný seznam rostlin, byť v tomto smyslu je jasmín typickým příkladem. Jako vhodná tech‐ nologie se zde osvědčil proces zvaný chemická extrakce, který je díky použitým nízkým teplotám k citlivým materiálům šetrnější než běžná parní destilace éterických olejů. V úvahu přichází i extrakce kysličníkem uhličitým. Podstatnou součástí výsledku těchto procesů je velice věrně zachována původní vůně rostliny.

Co se týká rozpouštědel, alespoň teoreticky jich sice přichází v úvahu značné množství, v praxi se poslední roky k „vymývání“ olejů před‐

nostně používají potravinářská chemická rozpouštědla. Výsledkem extrakce, která probíhá vícestupňově, je vyzískání koncentrátu vonných složek, které mají pastózní charakter. To je dáno tím, že touto formou zpracování se do extraktu dostávají i obsažené rostlinné vosky, jakož i barviva, které jsou nedestilovatelné. Tato hmota bývá označována jako concrete. U takto vyzískaných extraktů dochází k různým stupňům rafinace. Např. u vanilky dochází pouze k odstranění rozpouštědla. Vanilkové absolue je proto značně husté.

Jako další příklad můžeme jmenovat jasmín. Zde dochází k několi‐ kastupňové rafinaci vzniklé pasty. K pastě se přidá vysokoprocentní obilný alkohol, za jehož pomoci se v průběhu rafinace odstraní vosky, případně i další nežádoucí složky. Výsledkem je směs vonných složek s názvem absolue. Občas se lze setkat i s anglickým označením absolute. Konečný produkt je srovnatelně řídký jako ostatní éterické oleje. Posuzování kvality je následně již jen věcí úhlu pohledu. Souhlasím s konstatováním, že stopová část rozpouštědla, doslova na molekulární úrovni, v konečném produktu zůstane. Pokud se někteří pisatelé rozhodli strašit, označují tato rezidua jako nevhodná, až nebezpečná. Tu a tam se setkávám i s informací, že absolue jsou použitelná jen na výrobu parfémů.

Faktem však zůstává, že jasmínové absolue je běžnou přísadou exkluzivních čajů, cukrovinek, dezertů apod. Standardně je též přidáváno do různých produktů luxusní kosmetiky, kde je ceněna nejen úžasná vůně jasmínu, ale i jeho vynikající účinky. Díky tomuto působení se jasmínové absolue v aromaterapii používá i při typických „ženských problémech“, např. k uvolnění křečí při menstruačních bolestech, k podpoře porodu apod. (Jen na okraj považuji za vhodné zmínit, že v nabídce mnoha firem se nachází i pachově velice zdařilé, levné syntetické napodobeniny, používané při výrobě mýdel, vonných svíček apod.) Pachová informace tohoto oleje je extrémně aktivní. Použité koncentrace v přípravcích musí být proto velice nízké.

Kdysi, už je to dávno, jsem dělal na žádost jedné klientky jasmínový masážní olej. Pokud se dobře pamatuji, na 100 ml nosného oleje byly použity jen 4 kapky jasmínu, což odpovídá koncentraci 0,13 %. Při dávkování vhodného množství oleje hraje hlavní roli vnímavost nosu daného jedince. Individuální hodnocení intenzity vůně může být značně rozdílné. Pokud se to s dávkováním (nejen) jasmínu přežene, pak lze označit výslednou vůni doslova jako nelibou. Podobné lze uvést i o vanilce, jakož i o dalších touto technologií vyzískaných produktech. Používání absolue je v kosmetice naprosto bezproblémové a bezpečné, za předpokladu, že se u dotyčné osoby neprojevuje nesnášenlivost na samotné konkrétní absolue.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.