Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů. Proto je vždy důležité věnovat pozornost i INCI označení rostliny a její části, z níž olej pochází. Toto pojednání se bude věnovat výhradně oleji
z hořkého pomerančovníku s označením Citrus aurantium amara Lief/Twig Oil.

Hořký pomeranč údajně vznikl jako přirozený kříženec mandarinky obecné a pomela. Jako zajímavost lze uvést, že tento strom nabízí ještě jeden velice podobně vonící éterický olej. Jedná se o olej neroli, česky označovaný také jako olej z pomerančových květů. Olej z květů pomerančovníku má podstatně jemnější, květinovější vůni. Účinek oleje neroli je podobný jako u oleje z pomerančového listí. Co se ceny týká, neroli patří do skupiny oněch superdrahých olejů. A aby toho nebylo málo, v nabídce některých firem se nachází i olej z hořkého pomeranče, který se však vyrábí ze slupek plodů tohoto druhu pomeranče.

Samotný název petit grain je poněkud tajuplný. Pojmenování oleje pochází z francouzštiny. Slovo „petit“ znamená malý. Slovo grain má význam zrno či obilí. Z tohoto pohledu je název zavádějící, neboť s obi‐ lím či zrním nemá tento olej naprosto nic společného. Mnozí autoři uvádí, že oním „malým zrnem“ jsou míněny ony malé nezralé pomeranče, jež se původně vyskytovaly v materiálu určeném k destilaci. To platilo v dobách, kdy se vše osekávalo ze vzrostlých stromů. V dnešní době jsou tyto pomerančovníky pěstovány na plantážích a v průběhu vegetace jsou větvičky i s listy pravidelně osekávány. Toto je praktické hlavně z pohledu sklizně. Strom nedorůstá původní výšky což ulehčuje sklizeň, ale na vykvetení a tvorbu plodů již nezbývá čas.

Ani české pojmenování nelze označit za vyčerpávající, olej se nezískává výhradně jen z listů hořkého pomerančovníku. V surovině určené ke zpracování na olej se nachází i výhonky a větvičky. Výše zmíněné malé, nezralé plody bychom hledali marně. Jako ostatní citrusové druhy i tento strom lze najít v subtropickém pásmu, prakticky po celém světě. Nejkvalitnější druhy oleje pochází z Paraguaye a jižní Francie. Dalšími významnými producenty jsou např. Španělsko, Maroko, Alžírsko, Haiti, Guinea. Na vyzískání jednoho kilogramu oleje je třeba kolem 150 kg suroviny, z níž se destiluje parou. Nejvýše zastoupeny jsou estery, kolem 60 % (linalylacetát, neryl a geranylacetát), dále monoterpenické alkoholy cca 35 % (linalool, alfa‐terpineol, nerol, geraniol), monoterpenické uhlovodíky cca 10 % (myrcen, cymen, betapinen a další). V malém množství jsou obsaženy i aldehydy, fenoly a kumariny. Celkem je zde obsaženo kolem 400 jednotlivých složek, byť značná část z nich pouze ve stopovém množství.

Při pohledu na složení tohoto oleje si nelze nevšimnout značné obsahové podobnosti se složením levandulového oleje. Z toho pak lze odvodit jistou analogii použití. Olej vykazuje dobré antimikrobiální účinky (např. proti zlatému stafylokokovi), jako specialitu jej lze ozna‐ čit u Candida albicans. Celosvětově nejznámější je použití v tradiční kolínské vodě, kde je spolu s bergamotovým olejem jednou z nejdů‐ ležitějších složek. Vzhledem k příznivé ceně nachází bohaté uplatnění i v aromaterapii. Velice ceněny jsou jeho uklidňující vlastnosti. Che‐ mické složení jej předurčuje k vytváření klidného, relaxačního prostředí.

Sympatická vůně citrusového typu svojí schopností zlepšovat náladu nabízí velice zajímavou alternativu při aromatizaci obývaných prostor. Ne nadarmo je stejně jako bergamotový olej označován jako přírodní antidepresivum. Dobré služby poskytne i v ložnici. Ve směsi s levandulí (3 díly + 1 díl oleje z pomerančového listí) vytváří stejně tak účinnou, jakož i příjemnou směs podporující rychlejší usínání a prohloubení spánku.

Další excelentní využití nabízí v oblasti masáží a koupelí. Zde se uplatní nejen jeho uklidňující a relaxační účinky, olej se osvědčil jako nervové tonikum, zmínit nutno i jeho antispazmatické účinky. Ceněna je i schopnost omezovat působení bakterií, jež rozkládají pot a jsou zodpovědné za vznik onoho nepříjemného zápachu. Zde se osvědčila kompozice s olejem šalvějovým. Vykazuje i výborné deodorační účinky. Při plošné aplikaci, a tou masáže zcela jednoznačně jsou, přispívá ke snížení vysokého krevního tlaku, čímž podporuje dobrou činnost kardiovaskulárního systému.

Díky výše zmíněnému aktivnímu působení na zlepšení nálady a posílení paměti nabízí excelentní služby v náročné péči o seniory. Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky z něj činí skvělou volbu pro zklidnění problematické pleti. Ať už se jedná o záněty (např. způsobené výskytem akné), rosaceu či dokonce spáleniny (i způsobené nadměrným opalováním), tento éterický olej pomáhá zklidnit pleť a optimalizovat její funkce. Obliba tohoto oleje v kosmetických přípravcích je dána schopností napomáhat revitalizovat pokožku.

Nachází uplatnění i ve vlasové kosmetice. Zde může být žádoucí jeho velice příjemná vůně, ale poslouží i u rychle se mastících vlasů. Dále je známa jeho schopnost pozitivně působit na vlasové cibulky a při dlouhodobém používání zlepšit kvalitu vyrůstajících vlasů. Výše, v popisu složení oleje je zmíněn i obsah kumarinů, tedy složek, které po expozici UV zářením fotosenzibilizují pokožku. Hlavně se jedná o citropten a bergapten. Přestože se jedná jen o malá množství, není vhodné po aplikaci kosmetiky s obsahem vyšším než 1 % vystavovat pokožku slunečnímu záření.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.