Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou. Přivézt si tento suvenýr můžete z dovolené. K šíření dochází mezi členy domácnosti, při pohlavním styku, při častém kontaktu lidí – v nemocnicích, domovech pro seniory, ubytovnách. K přenosu může dojít i kontaminovaným ložním prádlem, ručníky apod.

Původcem onemocnění je roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Tato skutečnost byla zjištěna až v 19. století.

Zákožka přežívá v prostředí mimo hostitele 1 až 3 dny, výjimečně až 7 dní. Od vajíčka v dospělce se vyvine za cca 2 týdny, celkem žije samička maximálně po dobu 2 měsíců. Vadí jí chlad, ale i sucho a slunce. Zákožka se poměrně rychle zavrtá do kůže, kde si buduje chodbičky. Ty mohou pak být viditelné i pouhým okem. Příznaky se projeví řádově v týdnech po nakažení, při opakované infekci již po několika dnech.

Co se týče nakažení zvířecími původci svrabu – ti se nedokážou na člověku množit a případná vyrážka většinou vymizí po omezení kontaktu s postiže‐ ným zvířetem. Klasický svrab tedy získáte opravdu pouze od jiného člověka.

Jedná se o silně nakažlivé onemocnění kůže, které se projevuje výraz‐ ným svěděním způsobeným alergickou reakcí, hlavně v noci. Svědění přetrvává i měsíce po zbavení se roztočů. Náchylnější jsou oblasti těla se slabší kůží – zápěstí, kůže mezi prsty, podpaží, okolo pasu atd. Při rozškrábání může být zanesena bakteriální infekce.

K určení diagnózy dojde na základě vyšetření dermatoskopem nebo mikroskopického rozboru kožního seškrabu nebo biopsie. Je potřeba odlišit různé ekzémy, atopie, alergie atd., neboť léčba svrabu je zcela odlišná. Obvykle jsou aplikovány masti pro ošetření kůže s látkami účin‐ nými proti zákožkám, možností jsou krémy s obsahem pyrethroidů či sirné masti. V případě rozhodnutí lékaře lze podávat perorálně tablety s obsahem účinného antiparazitika, např. ivermektinu. I zde je potřeba aplikaci opakovat.

Musí být ošetřeny všechny osoby v domácnosti – i ty bez zaznamena‐ ných klinických obtíží. Potřeba je důsledné a opakované ošetření celého těla, u dětí i hlavičky. Roztoči jinak přežijí v neošetřené kůži. Zásadní je i častá výměna lůžkovin, ošetření matrací, gaučů, koberců, sedaček v autě akaricidními přípravky, praní na min 50 °C. Ideální je ošetřené věci alespoň 3 dny nepoužívat.

Tato nákaza je epidemiologicky sledována. Epidemické šíření svrabu má cca 30leté cykly. Poslední rozsáhlejší epidemie v ČR byla zazname‐ nána roku 1993.

Letošní zimu jsme se na naší poradně setkali s velkým množstvím dotazů ohledně možného využití aromaterapeutických přípravků proti této nepříjemnosti. Bohužel v nabídce momentálně nemáme „lidský“ přípravek určený pro ošetření při výskytu svrabu. Někteří naši zákazníci již ale s úspěchem použili veterinární přípravky řady AROMAFAUNA. Jedná se o schválené veterinární přípravky, použité suroviny mají totož‐ nou kvalitu s těmi v lidské řadě. Vhodná je kombinace mycího oleje HY‐NEDEMOD s krémem NEDEMOD, obsahující rostlinné silice s účinky proti roztočům, tedy i svrabu.

Kromě NEEMOVÉHO OLEJE působení proti parazitům zajišťují ÉTERICKÉ OLEJE Z TYMIÁNU, EUKALYPTU, ROZMARÝNU, HŘEBÍČKU, PAČULI, LEVANDULE či CITRONELY. Zároveň podporují regeneraci kůže a působí protizánětlivě, což pomáhá tlumit svědivou alergickou reakci. Oba přípravky jsou velmi šetrné, mycí olej na rozdíl od šamponů či sprchových gelů nevysušuje pokožku, udržuje ji vláčnou. Osvědčilo se používat mycí olej HY‐NEDEMOD na celé tělo 1 až 2× denně, na svědivá zarudlá místa pak následně 1 až 2× denně aplikujte krém NEDEMOD. Vhodné je současně provést týdenní kúru směsí éterických olejů ENDOPARAZIN (vždy po týdenní přestávce kúru 2× zopakujte).

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.