Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022
Jak na atopický ekzém u dětí
Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému. Velkým problémem je zarudlá pokožka, která svědí, což má velký vliv na duševní pohodu dítěte.
Miminka bývají neklidná, často pláčou, a proto maminky hledají ten nejlepší produkt, který rychle uleví a zmírní nutkání dětí se škrábat. Není jednoduché se ve všech kosmetických a doporučovaných přípravcích vyznat a mnohdy trvá i několik měsíců, než pokožce sedne ten správný. Péče o ekzematickou pokožku není však jen o mazání. Zahrnuje také celkový přístup, který může vyžadovat spoustu změn v chodu celé domácnosti.
Důležité kroky, které nesmí v péči o atopickou pokožku chybět:
1. HYGIENICKÉ NÁVYKY
Atopické pokožce chybí lipidy, které mají za úkol pokožku chránit před určitými vnějšími alergeny, jež ji dráždí a vysušují. Když si uvědomíme, že to je ten důvod, proč je pokožka atopiků tak suchá a citlivá, dojde nám, že základním pilířem je udržet jejich kůži vláčnou a hydratovanou. Pravidelným promazáváním se zmírní svědění a preventivně se předejde zhoršení příznaků nebo se alespoň zkrátí doba jejich trvání. Posílením kožní bariéry se zvýší ochranná funkce pokožky proti škodlivým látkám a zabrání se jejich pronikání do kůže.
-
Pokožku je dobré hydratovat již při sprše/koupeli použitím mycích olejů.
-
Ke každodennímu mytí pokožky jsou vhodné mycí oleje z dětské řady, např. MELINKA nebo MEDUŇKOVÝ či MANDLOVÝ sprchovací olej. Do vaničky můžete používat HEŘMÁNKOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ nebo MEDUŇKOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ.
-
Vyvarujte se dlouhé koupeli v horké vodě, teplota vody by měla být spíše vlažná a koupel krátká. Preferuje se sprcha. Pokožku IHNED po umytí promažte. Když je kůže ještě vlhká a vláčná, lépe fixuje vlhkost.
-
Vyvarujte se pěnivých přípravků, které ekzematické pokožce nesvědčí (obsahují tenzidy, které pokožku ještě více odmašťují a tím narušují její přirozenou ochrannou bariéru). Z naší dětské řady doporučujeme na promazávání lecitinovou emulzi z řady MELINKA. Obsahuje uklidňující a protizánětlivou kopaivu a meduňku. Má lehkou konzistenci tělového mléka, stejně jako lecitinový balzám LECI‐ TINIA BODY BALM, který je k promazávání také vhodný.
-
Pokožku udržujte vláčnou během celého dne, proto ji promazávejte jak ráno, tak večer a v případech zhoršení klidně i během dne.
-
Někdy potřebuje pokožka jen promazávat lehčí konzistencí. Jindy je lepší sáhnout po výživnějším krému. V praxi máme u dětí s atopickým ekzémem dobrou zkušenost s krémem ATOPINAL a ATOP-DERM, jejichž základ tvoří bambucké máslo a rostlinné oleje.
-
Protože je porušená pokožka v místě ekzému více náchylná, snažte se předejít její druhotné infekci či zapaření. Dobré je, aby děťátko s atopickým ekzémem mělo svůj vlastní ručník. Na více podrážděná, suchá, začervenalá ložiska je vhodný zklidňující balzám INTIMISS. U nejmenších miminek použijte neutrální SHEA BUTTER nebo jen BAMBUCKÉ MÁSLO.
2. ALERGENY
• Atopický ekzém je projevem alergie, proto je důležité přijít na vyvolávající alergen a ten odstranit. Někdy to bývá běh na dlouhou trať a v odhalení alergenu může pomoci až návštěva alergologa. Alergenem bývají často látky, jež se běžně vyskytují v kosmetických příprav‐ cích, v pracích prostředcích, ale i v oblečení. Dále chemikálie, či prachový roztoči, jež se běžně vyskytují v domácnostech, ale i alergenní složky potravin (nejčastěji mléko, lepek, citrusy a čokoláda ‐ kakao).
3. DOMÁCNOST
• Atopikům dopřejte nekuřáckou domácnost a prostředí, kde je co nejméně prachu. Velkým problémem jsou roztoči, kterým se hojně daří v textilních materiálech. Nevhodné jsou péřové peřiny, koberce, čalouněný nábytek a plyšáci v posteli.
• Atopická kůže se více olupuje a zbytky kůže na ložním prádle jsou živnou půdou pro bakterie a roztoče. Častěji proto vyměňujte ložní prádlo a 1x týdně postříkejte postýlku dezinfekčním roztokem THYMICON. Tento dezinfekční prostředek je schválený nejen k dezinfekci povrchů, ale i pokožky a máme s ním pozitivní zkuše‐ nosti v boji s roztoči.
• Pravidelně vysávejte a každý den větrejte, zejména v ložnicích. Je‐li to nutné, pořiďte chrániče na matrace a polštáře, které jsou speci‐ álně vyrobeny s ochranou proti roztočům.
-
V domácnosti používejte co nejméně chemické čističe. ORANGE‐SANITOL nádherně voní po pomerančích a lze ho univerzálně použít na všechno. Je to silný koncentrát, cena lahve je poměrně vysoká, ale když to přepočítáte na mycí dávku zjistíte, že láhev vydrží poměrně dlouho a cena se tím vyrovná za všechny možné čistící přípravky.
-
Stojí také za to zkusit vyměnit prací prostředek za méně dráždivý.
Doufám, že vám přečtení našeho článku pomůže se lépe zorientovat v problematice atopického ekzému. Pokud budete potřebovat doplnit jakékoliv informace, nebo budete chtít sdílet své zkušenosti, budeme rádi, když nám napíšete na naši poradnu: poradna@aromakh.cz.
PharmDr. Vendula Víchová
Úvodní slovo Karla Hadka
Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.
Ománské kadidlo HOJARI
Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!
ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma
Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.
NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ
Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.
Olej z listů pomerančovníku
Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.
Absolue
Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).
Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?
Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.
KOMEDONY
Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.
Nekomedogenní rostlinné oleje
V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...
Růžovka neboli rosacea
Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.
Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy
Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.
Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů
Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?
Jak na atopický ekzém u dětí
Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.
PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?
Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.
NOVINKY – RECENZE
Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.
Svrab u lidí
Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.
Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel
V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.
Úspěchy v roce 2021
Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.
Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel
Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.
Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!
Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.