Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey. U tohoto problému se nejedná jen o kosmetickou záležitost, ale o chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se vyskytuje zejména v oblasti obličeje. Mezi typické projevy rosacey patří výskyt trvale rozšířených krevních cév, čímž je způsobeno i značně červené zabarvení pokožky. Ne nadarmo je kuperóza, velice často chybně označovaná za „popraskané cévky“, považována za možný počátek pozdějšího přechodu až do rosacey.

Zarudnutí u pleti se sklony ke kuperóze se v raných stádiích může objevovat a mizet, v pokročilejších stádiích však zarudnutí bývá na pleti viditelné nepřetržitě. Na růžovku, coby zánětlivé onemocnění, je nejlepším doporučením návštěva specialisty, kožního lékaře. I takto postižené pleti je nezbytně nutné poskytovat vhodnou kosmetickou péči.

S ošetřováním pokožky postižené rosaceou je nutno začít již u omývání. Na zřeteli mějte, že je velice citlivá. Určitě bych doporučil vyhnout se přípravkům obsahujícím tenzidy, které pokožku vysušují, narušují biologickou rovnováhu a v konečném důsledku poškozují. Podobné lze konstatovat i o mýdlech, která jsou navíc alkalická. Na očistu pokožky jsou velice vhodné hydrofilní olejové přípravky, které kůži nejen že nevysušují a nepoškozují, ale podporují její elasticitu a fyziologické funkce. Na obličej s výskytem rosacey je velice vhodný jemný HY‐OLEJ Z RŮŽOVÉHO DŘEVA, který vykazuje i jisté protizánětlivé účinky. Na následné dočištění lze doporučit pleťovou vodu LEVANDULOVOU. Osvědčil se i doma připravený heřmánkový čaj.

Na následné ošetření přichází v úvahu celá řada produktů. Mohou to být krémy nebo oleje z řady ALTHEA, osvědčil se i regenerační olej LEVANDULOVO‐MRKVOVÝ, dále GERADERM či HEŘMÁNKOVÝ regenerační olej. V úvahu přichází i lipio séra HEŘMÁNEK, LEVANDULE, RŮŽE. Dobré služby mohou nabídnout i lecitinové uklidňující krémy, jako je LECIDERMA SHEA LAVENDEL či LECIDERMA SHEA ROSE. Nutno zmínit i krémy BABY L a BABY K, které jsou určeny jako specialita pro citlivou dětskou pleť. Nabídka vhodných přípravků je značně široká hlavně z toho důvodu, že bohužel nelze určit, který ze jmenovaných bude individuálně tím nejvhodnějším.

Pro vnitřní užití pak doporučuji ELEUTHEROCOCC EXTRAKT, který podstatně navyšuje schopnosti imunitního systému, působí jako adap‐ togen a celkově napomáhá harmonizaci organismu. Doporučené dávkování je 3x denně 15 až 30 kapek. Užívat lze prakticky neomezeně dlouho.

U rosacey bych také doporučil používat cca čtvrt roku 25.000 IU (mezinárodních jednotek) beta‐karotenu a později snížit na 10.000 až 15.000. Vhodný by byl i vitamín E s denním dávkováním 1x denně 200‐400 IU. Jak beta‐karoten, tak vitamín E jsou rozpustné v tucích, proto bych je doporučoval brát vždy po jídle. Pro zlepšení stavu pokožky je také vhodné užívat BRUTNÁKOVÝ či PUPALKOVÝ OLEJ. Vyzkoušet lze i účinky ALOE VERA GELU. ALOE VERA GEL obsahuje mimo jiné vitamíny B skupiny, různé minerály a potřebné enzymy. Posiluje imunitní systém, pozitivně ovlivňuje zánětlivé procesy v těle a podporuje vylučování produktů látkové výměny.

Z potravy je doporučováno vynechat všechna dráždivá a ostrá jídla, kávu a alkohol. Vhodné není ani intenzivní opalování, prudké změny teplot (sauna, horké sprchy či koupele v zimě), rychlá změna prostředí (mráz a teplo), přemíra námahy, stres. Naprosto nevhodné jsou agresivní výrobky na ošetřování pokožky (peeling, ovocné kyseliny), konzervace v kosmetice. Problematické mohou být i léky, jejichž úkolem je rozšiřovat cévy.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.