Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022
Ománské kadidlo HOJARI
Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!
Kadidlo, olibanum, frankincense – názvy označující pryskyřici zís‐ kávanou z kadidlovníku, dřeviny známé také jako boswellie. Náleží do čeledi březulovitých (Burseraceae). Latinský název incensum je odvozen od slovesa inscendere – hořet. Kadidlo bylo odpradávna významným vývozním artiklem, bylo ceněno již v období starověku pro širokou škálu svých účinků na tělo i duši. Bylo považováno za posvátné a mělo nezastupitelnou úlohu při duchovních obřadech a meditacích. Podle této komodity byla pojmenována i obchodní stezka vedoucí z Asie do Evropy – kadidlovníková stezka. Vedla z ománského Dhofaru do Gazy a Damašku, odtud zboží směřovalo k různým středomořským státům. Největšího rozvoje stezka dosáhla cca 800 let př. n. l.
Kadidlo bylo nalezeno v hrobkách egyptských faraonů. A je to i jeden ze tří zmiňovaných vzácných darů, které přinesli králové novorozenému Ježíškovi. Využívalo se při ceremoniálech ve starověké Persii, Babylonské říši, Asýrii, úctu mělo u antických Římanů a následně i křesťanů. Aroma‐ tický bílý kouř uvolňovaný při jeho pálení měl upokojovat bohy.
Boswellií existuje asi 25 druhů, vyskytují se v suchých a hornatých oblastech od Afriky přes Arabský poloostrov po Asii. Kadidlovník pravý (B. sacra/carterii) má domov v severním Somálsku, Etiopii, Jemenu a Ománu. Hojně využívaný kadidlovník pilovitý (B. serrata) se vysky‐ tuje v Indii. Produkuje tzv. indické kadidlo využívané v rámci ayurvedy.
Novinka v našem sortimentu OMÁNSKÉ KADIDLO HOJARI pochází právě z kadidlovníku pravého z regionu Dhofar, známého produkcí toho nejkvalitnějšího kadidla. Tato oblast je specifická svou bohatou biodiverzitou a výskytem řady endemických druhů, oproti ostatním částem Ománu. Od roku 2000 je zařazena na seznam světo‐ vého dědictví UNESCO pod označením Land of Frankincense.
Pryskyřice vytéká z kmene a větví stromu po naříznutí. Zásadní je šetrné nařezávání, aby nedošlo k výraznému poškození stromu a jeho odumření. Po ztuhnutí se slzy kadidla sbírají, dále suší a očišťují od kusů kůry a nečistot. Nejvyšší kvalitu, a tedy i cenu, má bílé kadidlo Silver a Hojari. Nejméně ceněno je kadidlo tmavé.
Kadidlo se používá zejména v aromaterapii, pro vykuřování, při medi‐ tacích, ale i jako součást parfémů. Slouží jako doplněk stravy i jako účinná složka léčiv.
Pryskyřice obvykle sestává z následujících složek: 5–9 % éterických olejů, 65–85% složek rozpustných v alkoholu, zbytek rozpustný ve vodě (polysacharidy, polymery, proteoglykany, hlavně arabinogalak‐ tany, glykoproteiny). Pryskyřice je bez přidaných sacharidů a jiných přídatných látek.
Hlavní účinnou látkou je kyselina boswellová, v pryskyřici obsažena obvykle v cca 15–20%. I když vlastně – není to jedna sloučenina, ale řada jejích derivátů, aktuálně je jich známo již přes 10. Nejvýrazněji prozkoumána je kyselina acetyl‐keto‐β‐boswellová (AKBA), které jsou
připisovány nejvýraznější protizánětlivé účinky, blokuje totiž enzym 5‐lipoxygenázu a cyklooxygenázu‐1, které se na rozvoji zánětu silně podílejí. Další zkoumanou je kyselina keto‐β‐boswellová (KBA).
Kyseliny boswellové jsou velmi špatně rozpustné ve vodě, proto je pro perorální využití nejvhodnější příprava tinktur z kadidlovníkové pryskyřice. V lihu je kromě uvedené kyseliny rozpustná i řada dalších prospěšných složek. Biologickou dostupnost zvyšuje i kombinace s výtažky a extrakty z černého pepře.
Doporučená dávka čisté pryskyřice je udávána v rozmezí 0,5 až 5 g. Preventivně v dávkách nižších, při potížích dávku zvyšujeme. Pry‐ skyřici můžete podrtit v hmoždíři a konzumovat formou prášku, roz‐ míchaném např. v jogurtu nebo naplnit do tobolek. Před drcením je vhodné umístit pryskyřici do mrazáku, bude se drtit jednodušeji. Vhodnější je však použití tinktury. U tinktur je denní dávka udávána 0,5 až 10 ml 2× denně. Záleží na navážce při výrobě. Dávka by měla odpo‐ vídat ekvivalentu dávky pryskyřice. Pokud máte k dispozici i myrhovou pryskyřici, můžete si vytvořit myrhovo‐kadidlovníkovou tinkturu, tyto dvě suroviny se skvěle doplňují. Denní příjem kys. boswellové by měl činit cca 300 mg.
Kadidlová voda
Cca 5 g kadidla zalijte ve skleněné nádobě 500 ml studené nebo teplé vody, ne vroucí. Dojde k postupnému rozpouštění složek rozpust‐ ných ve vodě. Nechte stát přes noc. Popíjejte během následujícího dne. Nikdy nepijte celý objem najednou, mohla by se objevit nevol‐ nost. K nerozpuštěným kouskům přidejte nové a opět zalijte vodou pro další den.
Kadidlový čaj
Cca 5 g pryskyřice nebo i méně zalijte horkou vodou a nechte rozpustit. Můžete ji i umístit s dalšími surovinami do sáčku pro přípravu čajů. Jako doplnění se hodí např. zázvor. Popíjejte během dne.
Žvýkačka
Čisté pryskyřičné krystaly můžete požvykovat jako „přírodní žvýkačku“ – stejně jako CHIOSKOU MASTICHU pocházející z Řecka, kterou také naleznete v naší nabídce. Podpoříte tím hojení zánětů dásní a jiných
změn v dutině ústní a správné fungování zažívacího systému.
Specifickým využitím kadidlové pryskyřice je vykuřování. Bylo využíváno ve starověkých chrá‐ mech, při různých náboženských obřadech, při meditacích. Vydává příjemné specifické aroma. I v tomto případě je skvělá kom‐ binace s myrhou. Pokládáme do kadidelnice na rozžhavené uhlíky
VYUŽITÍ
-
Potíže s klouby: artróza, artritida, revmatoidní artritida, při bolestivosti a špatné pohyblivosti kloubů
-
Dýchací systém: astma - potlačení zánětu, rozšíření dýcha- cích cest, pomoc při bronchitidě, kašli, laryngitidě, nachla- zení a chřipce
-
Emocionální potíže: skvělý pomocník při meditacích a relaxaci
-
Dutina ústní: při zánětech dásní, aftách, kadidlo působí anti- septicky
-
Bolestivá menstruace
-
Zažívání: podpora činnosti gastrointestinálního traktu při průjmech a nevolnosti, protizánětlivé působení při ulcera- tivní kolitidě a Crohnově chorobě
-
Chronická zánětlivá onemocnění: Protizánětlivé účinky kyse- liny boswellové pomáhají organismu obecně při chronických zánětlivých onemocněních. Použití kadidla tak může snižo- vat potřebu medikace NSAID, tyto léky při dlouhodobém používání mohou způsobovat poškození žaludeční sliznice a zažívacího systému.
-
Dermatologické potíže: Extrakty a éterický olej se uplat- ňují při péči o pokožku trpící různými ekzémy, lupénkou – pozorováno je snížení zarudnutí a svědění. Kromě proti- zánětlivého účinku pomáhá i svými antiseptickými schop- nostmi při akné, působí adstringentně.
-
Anti-aging produkty: Kadidlo svým antioxidačním efektem dokáže bojovat s volnými radikály, které urychlují stárnutí pleti. Udržuje přirozenou hydrataci pokožky a elasticitu. Proto jsou extrakty a éterický olej používány jako složky kos- metických přípravků.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D
Úvodní slovo Karla Hadka
Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.
Ománské kadidlo HOJARI
Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!
ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma
Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.
NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ
Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.
Olej z listů pomerančovníku
Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.
Absolue
Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).
Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?
Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.
KOMEDONY
Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.
Nekomedogenní rostlinné oleje
V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...
Růžovka neboli rosacea
Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.
Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy
Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.
Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů
Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?
Jak na atopický ekzém u dětí
Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.
PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?
Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.
NOVINKY – RECENZE
Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.
Svrab u lidí
Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.
Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel
V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.
Úspěchy v roce 2021
Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.
Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel
Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.
Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!
Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.