Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2022

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti. Tyto tukové černé tečky není možné odstranit žádným krémem nebo olejem. Ideálním řešením by bylo navštívit školenou profesionálku – kosmetičku. Z ucpaných pórů se velice často vyvinou aknózní problémy. Při trošce šikovnosti je možné se jejich odstranění věnovat i v domácích podmínkách.

Je důležité volit kosmetiku, která bude podporovat fyziologické funkce pokožky. Zanášení pórů není závislé pouze na krémech či olejích, které jsou používány na závěrečné ošetření pokožky. Jistý vliv mají i přípravky na čištění obličeje a zvolený postup ošetřování pokožky. Rozhodně je vhodné úplně se vyhnout různým chemickým přípravkům, které pokožku vysušují, narušují biologickou rovnováhu a v konečném důsledku poškozují. Tenzidové přípravky či mýdla plně nahradí hydrofilní mycí oleje, které kůži nejen že nepoškozují, ale navíc podporují její elasticitu a fyziologické funkce.

Na mytí obličeje, případně i dekoltu doporučuji hydrofilní mycí oleje s logem KH. Vyzkoušet lze například HY‐OLEJ NEUTRÁLNÍ, HY‐OLEJ NA ODSTRANĚNÍ MAKE‐UPU, HY‐OLEJ YLANGOVÝ. Na očistu problematické a citlivé pokožky se osvědčily i kvalitní jogurty s živými kulturami laktobacilů. Nabízí se též možnost jogurty aplikovat jako velice účinnou masku. Pro následné dočištění pleti jsou vhodné pleťové vody nebo pleťová tonika – JALOVCOVÉ, LEVANDULOVÉ, RŮŽOVÉ. Při výskytu akné jsou vhodné ČAJOVNÍKOVÉ, HŘEBÍČKOVÉ ČI MĚSÍČKOVÉ.

Pro denní ošetření pleti lze doporučit Lipio séra a lecitinové krémy série LECIDERMA, v chladných dnech dáváme přednost bezvodým přípravkům. Lze vyzkoušet speciality jako třeba WINTERSHEA a SENSISHEA, případně i regenerační oleje. Z regeneračních olejů jsou vhodné například ALOE VERA, GERADERM, JASMÍNOVÝ, SANTALOVÝ, HEŘMÁNKOVÝ BPJ. Na noc lze používat rege‐ nerační oleje, krémy, vynikající jsou Lipio‐séra a fluidy. Z Lipio‐sér jsou vhodné například LMP, HEŘMÁNEK, LEVANDULE, RŮŽE, z fluidů GOTHEA AMO a z regeneračních krémů pak třeba ELEUTHEROCOCC, CALEN K, SHEA‐MELLISEA, MONTANA.

Krémy vhodné pro aknózní pleť vykazující protizánětlivé účinky jsou AKNETTE, ČAJOVNÍKOVÝ, MATEŘÍDOUŠKOVÝ, TAMANU DERM apod. Při rozhodnutí se pro olej je v návodu uvedena informace, že je vhodné pokožku před aplikací navlhčit. V zimním období/mrazech je nutné buď cca půl hodinky počkat, než se jde ven, nebo jednoduše olej aplikovat bez navlhčení obličeje. V rámci péče o pleť s komedony je nezbytně nutné věnovat zvýšenou pozornost stravě. Ze stravy je třeba vyloučit co nejvíce nasycené mastné kyseliny. Tedy pevné tuky, jako je sádlo, máslo, rostlinná másla, margaríny, tučné maso, průmyslové pečivo se ztuženými tuky atd. Nahrazují se ve stravě těmi s vysokým podílem vícenásobně nenasycených mast‐ ných kyselin. Nejen velice vhodný, ale zároveň i cenově dostupný, je např. řepkový (kanolový) olej, který obsahuje jen kolem 8 % nasycených mastných kyselin. Zajímavým jej pak činí i vysoký obsah kyseliny olejové (cca 55 %). Mimořádně důležitý je i optimální poměr oněch „řídkých olejových složek“ (3:1) kyseliny linolové (cca 22 %) a kyseliny alfalinolenové (cca 8 %, dále jen ALA). ALA je v potravinářství běžně označována jako omega‐3 esenciální mastná kyselina. Ono esenciální znamená nejen, že je pro lidský organismus nezbytná, ale i to, že si ji

organismus sám nedokáže vytvořit a musí mu být dodávána formou stravy. Dříve bývala tato skupina mastných kyselin označována jako vitamín F. Právě nedostatek těchto složek se může projevit kožními problémy, jakož i zhoršenou kvalitou vlasů a nehtů.

Lněné semínko s vysokým obsahem ALA je nejen účinným pomocníkem u „černých teček“, ale nabízí mnohé další benefity. Jako příklad bych uvedl jeho protizánětlivé účinky, snižuje hladinu cholesterolu, má pozitivní vliv na kvalitu cévního systému, snižuje krevní tlak, podstatně redukuje riziko vzniku infarktu. Dále lze zmínit lupénku, ekzémy, alergie, autoimunitní onemocnění. Tím však výčet pozitivních účinků ani z daleka nekončí. Jeho konzumace též napomáhá detoxikaci organismu.

Nic se však nemá přehánět, a to platí i v tomto případě. I oleje obsažené v semenech či jádrech jsou kaloricky velice bohaté, jejich nadměrná konzumace by mohla vést k přibývání na váze. 100 gramů lněného semínka má 530 kcal! Doporučované množství by bylo cca 2 polév‐ kové lžíce denně pro dospělého člověka, přesněji vyjádřeno 20 gramů. Ve 20 gramech lněného semínka se nachází cca 8 gramů oleje. Zhruba polovina z toho pak připadá na ALA.

Ze stravy by též měla být vyloučena nadbytečná konzumace cukru. Pokud není cukr využit, dochází v rámci látkové výměny k přeměně na pevné tuky a jejich ukládání. I sladkosti takto mohou podpořit vznik komedonů.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Jaro, léto, podzim, zima... Roční období se nám v pravidelném rytmu střídají. Ke každému období patří i specifické počasí. A tak se vždy od příchodu zimy těším na příchod jara s jeho hřejivými paprsky.

Ománské kadidlo HOJARI

Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí, v našem sortimentu se ale jedná o NOVINKU!

ŠPANĚLSKÁ VERBENA – svěží letní aroma

Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi.

NOVĚ V PRODEJI PRO DOSPĚLÉ

Po úspěšných novinkách pro děti přichází nové přípravky pro dospělé. V současné době se můžete seznámit se třemi produkty, ale další budou postupně následovat.

Olej z listů pomerančovníku

Tento olej je též znám pod označením petit grain. Naprosto stejné označení je běžně používáno i pro oleje vyzískané z listů mandarinky, citronu, grapefruitu, sladkého pomeranče a dalších citrusových druhů.

Absolue

Jedno z témat, které se v aromaterapii velice často probírají, je otázka technologie výroby různých éterických olejů. Nejčastěji používanou je parní destilace, kdy se přes zpracovávaný materiál pouští pára (až o teplotě 140 °C).

Kam pro nové informace ze světa aromaterapie?

Kromě tradičního aromaterapeutického Časopisu pro zdraví a krásu, který držíte v ruce, pro vás chystáme řadu dalších tipů, informací, dělíme se s vámi o zkušenosti našich dlouholetých zákazníků, pomáháme vám radami, jak si vytvářet vlastní kosmetické přípravky.

KOMEDONY

Komedony, běžně též nazývané černé tečky, jsou kožní póry ucpané pevným tukem. Ty jsou jedním z častých kosmetických problémů. Pro jejich odstranění je ideální hloubkové čištění pleti.

Nekomedogenní rostlinné oleje

V kosmetických přípravcích AKH naleznete řadu druhů rostlinných olejů. V naší nabídce je jich přes 20. Proč tolik? Nestačí jich smíchat jen něco málo základních? Jsou přeci„přírodní“, tady se nedá udělat chyba...

Růžovka neboli rosacea

Ke zčervenání obličeje někomu stačí se zastydět, jinému rozčílit. Toto emotivní zrudnutí však nemá dlouhého trvání, takže celkem rychle dochází k jeho vymizení. Daleko nepříjemnější a trvalé je červené zabarvení pokožky u rosacey.

Hoďte nohy do pohody aneb postavte své tělo zpátky na nohy

Po letním období, kdy jsme dopřávali našim chodidlům svobodu v žabkách, sandálkách nebo chodili na boso, může být návrat do uzavřené obuvi nepříjemným rozladěním.

Po hlavě do podzimu s krásnými vlasy bez kompromisů

Prosluněné dny u bazénu, moře či jezera se na našich vlasech podepsaly. V létě díky opálené pokožce a zářivě zlatým pramenům vypadáme o poznání lépe. Na jeho sklonku jsou však naše vlasy poničené a vlasová pokožka vysušená a svědivá. Co s tím?

Jak na atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí se může objevit kdykoliv a zcela nečekaně i přesto, že se o jejich pokožku staráme s tou největší péčí. V poslední době jde o celkem častý problém. Uvádí se, že až 20 % dětí se v České republice setká s nějakou formou atopického ekzému.

PROČ JE OBDOBÍ DO 5 LET VĚKU DÍTĚTE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Podle vědeckých studií se mozek dítěte vyvíjí z 90 % v období od narození do 6 let věku. Je proto zásadní dětem od prvních dnů života připravit prostředí plné podnětů. Veškeré pozitivní zážitky, které děti navnímají v raném období svého života, je později předurčí k tomu, aby byly ve svém dospělém životě sebevědomější a šťastnější.

NOVINKY – RECENZE

Někteří naši klienti měli možnost vyzkoušet osobně novinky roku 2022 v době vzniku receptur. Při vývoji přípravku jsme byli rádi za připomínky. Nyní se s vámi chceme o některé konečné recenze podělit.

Svrab u lidí

Onemocnění svrabem bylo popisováno již v období antiky. Latinské označení svrabu – „scabies“ – je odvozeno od slovesa scabere = poškrábat. Nemusí být nutně spojeno se špatnou hygienou.

Novinky z výzkumu: použití rostlinných silic pro podporu zdraví včel

V roce 2019 započala naše spolupráce s Jihočeskou univerzitou na vývoji přípravků pro podporu zdraví včel založených na rostlinných silicích. Dílčí výsledky výzkumu naznačují vysoký potenciál silic při péči o včely.

Úspěchy v roce 2021

Ve vědeckém impaktovaném časopise INSECTS byl publikován článek s dílčími výsledky našeho výzkumu. Článek prošel hodnocením odborných oponentů, jedná se tedy o velký úspěch a ocenění.

Finanční dar Jihočeské univerzitě pro podporu výzkumu včel

Stejně jako loni, i letos byl Jihočeské univerzitě předán finanční dar pro podporu výzkumu včel.

Zeleninová zahrada s podzimem nezavírá!

Léto pomalu, ale jistě končí... Tábory, autokempy a jiné zájmové činnosti, kterými se lidé zabavují přes léto, se chystají na konec sezóny. Co teď s volným časem? Jednu radu pro vás máme... pusťte se do podzimního zahradničení, protože zahrada s podzimem rozhodně sezónu nekončí.