Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2024

Jak se chránit před stresem, únavou a vyčerpáním

Tempo a tlak v práci, dlouhodobá fyzická zátěž, každodenní životní výzvy, nebo také změna ročního období. To vše může souviset s tím, že se cítíme ve stresu, unavení a vyčerpaní. Únava není nemoc, je to signál, který nám tělo vysílá, když nemá dost energie.

Není to jen fyzický pocit, ale odráží také duševní a emocionální vyčerpání. Fyzická únava je spojena se slabostí, svalovou bolestí a ztuhlostí, svaly mají vyšší sklon ke křečím. Psychická únava se projevuje zpomalením reakcí, nesoustředěností a snížením čilosti. V dnešní době jsme vyčerpáváni dlouhodobým stresem. Pokud jsme vyčerpaní do té míry, že musíme omezovat naše aktivity, může to být signál, že se potýkáme s chronickým únavovým syndromem.

V boji s únavou neexistuje žádná univerzální rada. Každý jsme jedinečný a každý potřebujeme pro to, abychom se cítili dobře, něco jiného. Pro ochranu před fyzickým, ale i psychickým přetížením je doporučován dostatečný odpočinek, kvalitní spánek a relaxace. Klíčové je naučit se rozpoznávat signály, které nám naše tělo vysílá. Když je budeme umět respektovat, budeme schopni únavě předcházet.

Jedním z přirozených přístupů, jak zvládnout únavu a vyčerpání, je terapie za pomocí rostlin. Existuje mnoho způsobů, jak nám mohou rostliny pomoci. Jedním z nich je aromaterapie, která pomáhá za pomocí éterických olejů řešit různé emoční stavy. Éterické oleje mohou ovlivňovat nervovou soustavu a psychiku třemi možnými způsoby: stimulačně, adaptačně a relaxačně. V některých případech působí všemi způsoby. Jejich účinek totiž závisí na dalších faktorech, jako je například dávkování éterického oleje (LEVANDULE v nízkých dávkách stimuluje, ve vysokých uvolňuje), individuální stav organismu a typ nervové soustavy (relaxační éterické oleje budou působit více na flegmatika a melancholika než na sangvinika či cholerika).

  • Stimulační éterické oleje zvyšují fyzickou a duševní výkonnost, zlepšují koncentraci a dodávají pocit „energie a emoční vzpruhy“. Patří mezi ně ROZMARÝN, MÁTA, LITSEA CUBEBA, CITRONOVÁ TRÁVA, ZÁZVOR, JALOVEC.
  • Relaxační éterické oleje mají uklidňující účinky, zmírňují úzkost a napětí, některé usnadňují usínání. Patří mezi ně například LEVANDULE, DOBROMYSL, SANTAL, KADIDLO, MANDARINKA, POMERANČ, RŮŽOVÁ PALMA A HEŘMÁNEK PRAVÝ.
  • Éterické oleje s adaptogenním účinkem pomáhají se stresem a normalizují činnost centrální nervové soustavy a periferního Umožňují rychleji se přizpůsobit novým podmínkám a regulují nepříznivé reakce na výkyvy přicházející z vnějšího prostředí. Jedná se o éterické oleje z MÁTY PEPRNÉ, BOROVICE LESNÍ, JEDLE, SMRKU, CEDRU, BERGAMOTU ČI EUKALYPTU.

S oleji můžeme různě experimentovat a najít si svou vlastní oblíbenou povzbuzující směs. Aplikovat je můžeme různým způsobem, pomocí inhalace, masáže či koupele. Hlavním mechanismem působení éterických olejů je celkové působení na nervový systém přes čich. Metoda kožní aplikace působí prostřednictvím pronikání éterických olejů do krve a tudíž celkově ovlivňují psychiku.

A co na celkovou psychickou pohodu zabírá nejvíce? Já tomu říkám vitamín Z! Sluneční světlo a pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu mohou výrazně snížit úroveň stresu, zlepšit náladu a obnovit energii stejně jako samotný dotyk s půdou. Tento vitamín je opravdu nepostradatelný. Někomu udělá dobře procházka po lese, po horách, někomu zahradničení a pěstování rostlin. Uklidňující je také zvuk a přítomnost vody. Najděte si svůj vlastní způsob terapie a dávkujte si ji kdykoliv jen to je možné, protože příroda a čerstvý vzduch zametou s naší únavou nejlépe.

PharmDr. Vendula Víchová