Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2024

ECHINACEA PURPUREA

INDIÁNSKÉ SLUNCE

Třapatka, červená slunečnice, zahrádkáři označována jako rudbékie a indiány nazývána sluneční klobouk či květ prérie. Tento název vychází z jejího přirozeného prostředí, kde volně roste, a to jsou prérie Severní Ameriky. Existuje více druhů třapatek a ve farmakoterapii se nejvíce používá třapatka nachová Echinacea purpurea a třapatka úzkolistá Echinacea angustifolia. Patří do čeledi Asteraceae (hvězdnicovitých) podobně jako kopretina, sedmikráska, heřmánek nebo slunečnice.

Nejvíce účinných látek obsahuje kořen, ale terapeuticky se využívá rostlina celá, včetně listů a květu. Staré indiánské kultury ji odpradávna používaly vnitřně při kašli, bolestech hlavy a břicha, odvary z kořene se přikládaly na rány k místnímu znecitlivění, při kousnutí a bodnutí hmyzem a na uštknutí hady. Odvarem si vyplachovali ústa při bolestech zubů a dásní a čaj pili při nachlazení.

Patří mezi velmi dobře známé léčivky a díky svým pozitivním účinkům na imunitu by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Mnoho vědeckých studií potvrdilo, že je to velmi účinný stimulant imunitního systému, který pomáhá tělu překonat nejrůznější nákazy. Díky obsahu přírodního antibiotika ECHINAKOSID je echinacea považována za přírodní antibiotikum, ECHINACEIN a KYSELINA KÁVOVÁ vykazují silné antivirové účinky. Echinacea je nejúčinnější, jestliže začnete s její aplikací v momentě, jakmile se objeví první příznaky nachlazení. Sáhněte po ní hned, když cítíte, že na vás „něco“ leze.

Náš tip na přípravu čaje:

Do vroucí vody přidejte 1 lžičku sušeného kořene echinacey, 1 lžičku sušeného rozmarýnu a tymiánu,

1 tyčinku skořice a 1 lžičku sušené pomerančové kůry. 10–15 minut nechte provařit na nejnižší teplotu, pak čaj odstavte a nechte ještě

cca 5 minut louhovat. Bylinky sceďte a čaj si podle chuti dochuťte čerstvou šťávou z citronu a medem.

Pozitivní účinky a na co si dát pozor:

  • Má okamžitý nástup účinku, proto je nejúčinnější ji nasadit hned při prvních příznacích onemocnění. Pokud je podána okamžitě při vypuknutí virového onemocnění, dokáže výrazně snížit délku trvání nemoci.
  • Zmírňuje příznaky chřipky, infekcí horních cest dýchacích, utlumí bolesti v krku, kašel i horečku.
  • Efektivně působí na herpes viry a rezistentní kmeny zlatého
  • Protože je její účinek poměrně krátký, je potřeba ji podávat v krátkých intervalech několikrát denně (každé 3‑4 hodiny).
  • Podporuje hojení poškozené kůže.
  • Důležité je dodržet a nepřekračovat doporučené dávkování a podávat se doporučuje maximálně 14 dní. Při dlouhodobém užívání echinacey působí její výrazný stimulační účinek na imunitu kontraproduktivně a místo imunostimulačního efektu se dostaví účinek opačný.
  • Neměla by se podávat malým dětem, konstituce malých dětí je velmi odlišná a je velký problém odhadnout stimulační dávku.
  • Nesmí být nasazena při alergii, při systémových a autoimunitních onemocněních, jako jsou např. roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, lupénka, AIDS, pacientům po transplantaci a pacientům se zhoršenými výsledky jaterních testů.
  • Někdy může vyvolávat mravenčení na jazyku.

PharmDr. Vendula Víchová