Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2024
KADIDLO
Zajímavosti z výzkumu
Na konci roku 2022 jsme vás seznámili s novinkou v našem sortimentu – extraktem z kadidla HOJARI, které jsme dovezli přímo z ománského Dhofaru,
oblasti známé produkcí toho nejkvalitnějšího kadidla. Od roku 2000 je tento region zařazen na seznam světového dědictví UNESCO pod označením Land of Frankincense. Kadidlová pryskyřice je zde získávána
z kadidlovníku pravého. Nejvyšší kvalitu, a tedy i cenu, má bílé kadidlo Silver a Hojari. Nejméně ceněno je kadidlo tmavé.
Použití:
- Potíže s klouby: artróza, artritida, revmatoidní artritida, při bolestivosti a špatné pohyblivosti kloubů
- Dýchací systém: astma ‑ potlačení zánětu, rozšíření dýchacích cest, pomoc při bronchitidě, kašli, laryngitidě, nachlazení a chřipce
- Emocionální potíže: skvělý pomocník při meditacích a relaxaci
- Dutina ústní: při zánětech dásní, aftách, působí antisepticky
- Bolestivá menstruace
- Zažívání: při průjmech a nevolnosti, protizánětlivé působení při ulcerativní kolitidě a Crohnově chorobě
- Chronická zánětlivá onemocnění
Kadidlo, olibanum, frankincense ‑ názvy označující pryskyřici získávanou z kadidlovníku, dřeviny známé také jako boswellie. Náleží do čeledi březulovitých (Burseraceae). Latinský název incensum je odvozen od slovesa inscendere – hořet. Kadidlo bylo odpradávna významným vývozním artiklem, bylo ceněno již v období starověku pro širokou škálu svých účinků na tělo i duši. Bylo považováno za posvátné a mělo nezastupitelnou úlohu při duchovních obřadech a meditacích. Podle této komodity byla pojmenována i obchodní stezka vedoucí z Asie do Evropy – Kadidlovníková stezka.
Kadidlo se používá zejména v aromaterapii, pro vykuřování, při meditacích, ale i jako součást parfémů. Slouží jako doplněk stravy i jako účinná složka léčiv.
Hlavní účinnou látkou je kyselina boswellová. I když vlastně – není to jedna sloučenina, ale skupina sloučenin patřící mezi pentacyklické triterpenové kyseliny, aktuálně je známo již nejméně 12 zástupců. Nejvýrazněji prozkoumána je kyselina acetyl-keto- β-boswellová (AKBA), které jsou připisovány nejvýraznější protizánětlivé účinky, blokuje totiž enzym 5-lipoxygenázu a cyklooxygenázu-1, které se na rozvoji zánětu silně podílejí. Dalším významným zástupcem je kyselina keto-β-boswellová (KBA).
Kyseliny boswellové jsou velmi špatně rozpustné ve vodě, proto je pro perorální využití nejvhodnější příprava tinktur z kadidlovníkové pryskyřice. V lihu je kromě uvedených kyselin rozpustná i řada dalších prospěšných složek. Biologickou dostupnost zvyšuje i kombinace s výtažky a extrakty z černého pepře.
Díky spolupráci s Ing. Davidem Kahounem, Ph.D. a studentem Václavem Hinterhölzem z Katedry chemie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se nám podařilo stanovit obsah 2 zmíněných boswellových kyselin vyžadovaných Evropským lékopisem přímo v krystalech kadidla i v naší tinktuře. Toto téma se stalo předmětem bakalářské práce s názvem Stanovení vybraných boswellových kyselin v pryskyřici kadidlovníku pravého a ve výrobcích z této pryskyřice metodou vysokoúčinné kapalinové chromatografie se spektrofotometrickou detekcí, která by měla být zpřístupněna v červnu roku 2024. V rámci tohoto výzkumu byla nejprve zvalidována lékopisná metoda a poté byla tato metoda modifikována (optimalizována) za účelem výrazného zkrácení doby analýzy a následně rovněž úspěšně zvalidována. Tato moderní instrumentální analytická technika umožňuje spolehlivou kvantifikaci obsahu nejrůznějších látek i na velmi nízkých koncentračních úrovních. V případě použití s vysoce účinnou chromatografickou kolonou obsahující vhodnou stacionární fázi s nízkou velikostí částic umožňuje v praxi provádět analýzy více než řádově rychleji, stejně spolehlivě a za výrazně nižší náklady. Původní dobu analýzy trvající 48,5 min se totiž podařilo zkrátit na pouhých 3,5 minuty při zachování chromatografického rozlišení i srovnatelné přesnosti a správnosti stanovení.
K vyšetření byly kromě lihového extraktu zaslány i přímo kousky čisté pryskyřice. Za nejčistší a nejúčinnější jsou považovány nejsvětlejší krystaly. Na základě výsledků se však prokázalo, že i v rámci nejkvalitnějšího kadidla existují rozdíly v obsahu boswellových kyselin v částech různé barvy. Nejvyšší koncentrace obou stanovovaných sloučenin byly zjištěny nikoliv v téměř bezbarvé pryskyřici, ale ve světle žluté. V té byl obsah obou stanovovaných sloučenin více než 5◊ vyšší než v malých tmavě hnědých částech.
Pryskyřice:
11‑Keto‑beta‑boswellová kyselina: 0,3730±0,0082 % 3‑O‑Acetyl‑11‑keto‑beta‑boswellová kyselina: 4,346±0,085 %
Tinktura:
11‑Keto‑beta‑boswellová kyselina: 0,06213±0,00063 % 3‑O‑Acetyl‑11‑keto‑beta‑boswellová kyselina: 0,898±0,016 %
Díky spolupráci s výzkumníky z Jihočeské univerzity jsme získali cenný přehled o obsahu 2 základních a regulatorně sledovaných zástupců boswellových kyselin, které mají největší farmakologický význam. Zároveň byla tato práce příležitostí pro studenta pro praktické vyzkoušení svých znalostí a dovedností.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D., Ing. David Kahoun, Ph.D., Václav Hinterhölz