Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2024

LEGISLATIVNÍ ZMĚNY

ALERGEN

Stále častěji se setkáváme s pojmem alergen. Najdeme je uvedené na etiketách potravin, na jídelních lístcích v restauracích. Již několik let jsou součástí etiket kosmetických přípravků a parfémů.

 Alergeny jsou látky, které mohou vyvolat alergickou reakci u některých lidí. Alergická reakce je nepřiměřená odpověď imunitního systému na alergen, která se projevuje různými příznaky, jako je svědění, kýchání, dušnost, vyrážka nebo otok. Alergeny mohou být různého původu, například rostlinného, živočišného, potravinového, chemického nebo lékového.

Éterické/esenciální oleje spadají do odvětví chemického a léčebného. Získávají se ze siličných rostlin a jsou jejich koncentrovanou formou. Silice jsou v mnoha případech bohatou směsí desítek až stovek chemických látek, většina je ale obsažena jen ve stopovém množství nebo jen desetinách procenta. Většinou se uvádějí jen hlavní složky silice, ta může být zastoupena ve vyšší koncentraci (například silice hřebíčková, skořicová, terpentýnová, kafrová), nebo více hlavních složek v menších koncentracích (například silice levandulová). Silice, tedy éterické oleje, jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, intenzivně vonící přírodní látky. Tvoří je zpravidla terpeny a terpenové deriváty, ale i jiné organické sloučeniny.

LEGISLATIVNÍ NAŘÍZENÍ

Výroba aromaterapeutických kosmetických přípravků podléhá zakonům o výrobě kosmetických přípravků. V současné době jsou požadavky rozšířeny o NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2023/1545 ze dne července 2023, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009, pokud jde o označování alergenních vonných látek v kosmetických přípravcích.

Vonné látky jsou organické sloučeniny s charakteristickými, obvykle příjemnými pachy. Často se používají v parfémech a jiných parfémovaných kosmetických přípravcích, ale také v mnoha dalších výrobcích, jako jsou detergenty, změkčovadla textilií a jiné výrobky pro domácnost.

Kontaktní alergie je celoživotní změněná specifická reaktivita imunitního systému člověka. Po opětovné expozici dostatečnému množství alergenu se může rozvinout ekzém (alergická kontaktní dermatitida). Pokud již byla daná osoba senzibilizována na alergen, postačuje k vyvolání příznaků alergie mnohem nižší koncentrace. Procentní podíl populace alergické na alergenní vonné látky v Unii lze odhadnout na 1–9 %.

Existují různá opatření, jež mají chránit celou populaci před rozvojem alergií na vonné látky (primární prevence) a citlivé jedince před vývojem příznaků alergie (sekundární prevence).

Pro účely primární prevence může postačovat omezení alergenních vonných látek. U citlivých osob se však mohou objevit příznaky, pokud jsou vystaveny nižším koncentracím alergenu, než jsou nejvyšší povolené úrovně. Jako opatření sekundární prevence je proto důležité poskytovat informace o přítomnosti jednotlivých alergenních vonných látek v kosmetických přípravcích, aby se citlivé osoby mohly vyhnout kontaktu s látkou, na kterou jsou alergické.

JAK SE TO DOTKNE NÁS

Nařízení rozšiřuje seznam alergenů a jejich povolený limit. Vzhledem k tomu musíme upravit etikety. Před tím, než tak učiníme, musí kosmetický přípravek projít kontrolou obsažených látek, spočítat množství nových alergenů, zda je v přípravku povolený limit. Každý kosmetický přípravek, který je uveden na trh, musí mít vypracovanou zprávu „Zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku“. Tato zpráva bude dle nového nařízení doplněna a opravena. Následně musí být změna zanesena do databáze kosmetických přípravků CPNP. Toto vše vyžaduje mnoho času, práce a finančních prostředků.

Alergenní složky obsažené v našich aromaterapeutických přípravcích jsou přírodní, jsou součástí siličné složky obsažené v rostlinách. Chemický průmysl umí vyrobit jednotlivé látky totožné. Účinky však nenahradí komplexní složení esenciálních olejů. 

Mějme na paměti:

Chemie je dobrý sluha, ale špatný pán… Chemie pomáhá, ale Přírodu nenahradí.