Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2024

PŘÍRODNÍ ADAPTOGENY - kde je najít?

Proti stresu i únavě se z léčivých rostlin tradičně využívají přírodní látky s adaptogenními vlastnostmi. Že neznáte pojem adaptogen? Jsou tak označovány látky přírodního původu, které přirozeným způsobem pomáhají tělu bojovat proti zátěži, ať už je to nadměrná fyzická zátěž, psychické vypětí či zátěž vyvolaná různými škodlivými faktory z prostředí.

 

PŮSOBENÍ ADAPTOGENŮ JE KOMPLEXNÍ

  • podporují obranné mechanismy v těle, posilují imunitu
  • zvyšují odolnost organismu vůči stresu
  • pomáhají zachovat běžné tělesné funkce i při přetížení stresem
  • některé adaptogeny mohou zvyšovat energetickou úroveň a zlepšovat naši vytrvalost
  • chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů, působí antioxidačně
  • ovlivňují neurotransmitery, např. serotonin, proto hrají roli v regulaci nálady
  • pomáhají zvládnout extrémní zátěž, ať už fyzickou či psychickou
  • jsou prospěšné při prevenci a léčbě chronických onemocnění spojených se zánětem
  • zpomalují degenerativní procesy v těle
  • pomáhají vypořádat se s civilizačními nemocemi
  • zlepšují sexuální kondici, mají pozitivní vliv na potenci a libido

K nejznámějším adaptogenům patří ženšen pravý (Panax ginseng), který má velmi dlouhou historii v tradiční čínské medicíně. Jeho kořen obsahuje látky působící povzbudivě, zlepšuje soustředění a paměť. Podobně jako ženšen je pro své účinky ceněný eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus).

Ten byl tradičně používán hlavně v ruské lidové medicíně, proto se pro něj ujal název sibiřský ženšen. Velmi oblíbený je mezi sportovci, kteří ho užívají s cílem zvýšit vytrvalost a podpořit regeneraci po sportu. Eleuterokok se stejně jako ženšen cení pro svou schopnost posilovat imunitní systém, podporuje duševní výkonnost a koncentraci, snižuje úzkost a zlepšuje mentální odolnost vůči stresu. 

Mezi velmi ceněné adaptogeny se také řadí vitánie snodárná (Withania somnifera), v sanskrtu známá jako ashwagandha, rovněž označovaná jako indický ženšen. Rozdrcený kořen vitánie se tisíce let pro své blahodárné účinky hojně využívá v ajurvédě a míchá se do mléka s medem a trochou kurkumy. Má antioxidační účinky, pomáhá podporovat vitalitu, energii, duševní a kognitivní funkce. Napomáhá soustředění, přispívá k relaxaci a pomáhá bojovat s únavou i bolestí. Snižuje negativní fyziologické účinky stresu, zlepšuje stavy spojené se stárnutím, včetně svalové síly a funkce.

Mezi další významné adaptogeny patří také kustovnice čínská (známá jako goji), klanopraška čínská (Schizandra chinensis), či bazalka posvátná (známá jako tulsi). Tulsi je velmi zajímavou a všestrannou bylinou ajurvédské medicíny, která patří mezi nejoblíbenější a nejužívanější byliny v Orientu. Uvolňuje bolest, snižuje nervové napětí a úzkost, podporuje psychickou rovnováhu a posiluje imunitní systém. Klinické studie potvrzují její antidepresivní a zklidňující účinky, má dobrý vliv na kognitivní funkce, zlepšení paměti, učení, zlepšuje rekonvalescenci.

Ve skupině adaptogenů najdeme také zajímavé houby. Z vitálních hub patří mezi nejsilnější dobíječe ztracené energie houba reishi, česky lesklokorka lesklá (Gandorme lucidum) či housenice čínská (v čínské medicíně známá jako Cordyceps). Podle čínské medicíny harmonizují naši psychiku, pomáhají kontrolovat emoce a dokáží podporovat vitalitu a imunitu. Tyto houby s oblibou užívají také sportovci. Podle mnoha vědeckých studií dokáží zvýšit výkon, pomáhají lépe vstřebávat kyslík a zkracují fázi regenerace.

PharmDr. Vendula Víchová