Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023
Majoránka
Majoránka zahradní (lat. Origanum majorana) je hluchavkovitou rostlinou - stejně jako levandule, tymián, máta nebo bazalka. Je teplomilná a daří se jí v oblasti Středomoří. Používali ji již antičtí Řekové a Římané, kteří ji označovali za bylinu štěstí. Věřili, že dokáže prodloužit délku života.
Jako bylinka se skvěle hodí do polévek, salátů, omáček.
Esenciální olej je získáván z celé byliny parní destilací. Jeho vůně je čerstvá, teplá až kafrová, silně kořeněná. Základními složkami je terpinen, terpineol, linalyl-acetát, linalool, borneol, origanol, karvakrol, pinen, sabinen. Zejména karvakrol se vyznačuje silnými antibakteriálními a protiplísňovými účinky.
Jak působí na naši duši? Je oblíbená pro své zklidňující účinky, odstraňuje duševní křečovitost, posiluje nervy, nastoluje harmonii. Pomáhá při strachu, hysterii a nervovém podráždění, přetížení, neklidu a přílišném přemýšlení. Můžeme ji nazvat „přírodním antidepresivem“.
Zlepšuje spánek. Uvolňuje citové bloky, přináší spokojenost a osvěžení. Napomáhá realizovat myšlenky. Dokáže tlumit hyperaktivitu. Dlouhodobé používání však oslabuje emoce a vede k netečnosti.
Používání esenciálního oleje podporuje trávení a posiluje žaludek, zlepšuje chuť k jídlu. Vyrovnává menstruační cyklus, zmírňuje PMS. Lze ji využít při bolesti hlavy.
Působí podpůrně na dýchací systém. Oceníte ji při bronchitidě a nachlazení, tlumí kašel.
Používaná je při masážích a koupelích pro uvolnění natažených a namožených svalů, zmírnění bolestivosti ztuhlých kloubů, působí spasmolyticky. Pomáhá rychlejšímu vymizení modřin.
V kosmetických přípravcích má své místo při péči o mastnou a zánětlivou pleť, prospívá svými protizánětlivými účinky.
V aromaterapeutických směsích je oblíbená kombinace s rozmarýnem, pravým heřmánkem, bergamotem, černým pepřem, cedrem, cypřišem, eukalyptem, levandulí, sladkým pomerančem i růžovou palmou.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
Úvodní slovo
Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.
Exotický olej TAMANU
Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.
MYRTOVITÉ ROSTLINY
Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.
PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo
Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.
TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku
Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.
ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY
Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.
Aromaterapie v paliativní péči
Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.
Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému
Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?
Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE
Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály
Office esence
Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.
Autoparfém Fresh mood
V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.
Olej z vlašských ořechů
Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.