Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023

PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo

Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.

Není nutné se hned začít bát. Zbavit se zánětu můžeme třeba i s pomocí aromaterapie.

Co je zánět?

Nejedná se o nic škodlivého, je to přirozená obranná reakce imunitního systému prakticky na každé poškození tkáně. Chrání naše tělo před vlivy, které ho ohrožují a poškozují. Nejčastěji se jedná o infekce, toxiny a úrazy, které mohou představovat pro naše tělo nebezpečí. Zánět má za cíl vyloučit tyto látky a organismy z těla a vyvolat v něm léčivé procesy.

Záněty rozdělujeme na akutní a chronické. Nejčastější formou zánětu, s kterým se běžně setkáváme, je akutní zánět. Akutní zánět je ochrannou a léčebnou reakcí, jakou představuje i obyčejná rýma, bolest v krku nebo vyrážka. Poškozené rány nebo sliznice natékají a vzniká otok a mokvání. Jedná se o naprosto přirozený a správný mechanismus, který je pro organismus důležitý a potřebný.

VĚDĚLI JSTE, ŽE ZÁNĚTY NESOU V ODBORNÉ TERMINOLOGII PŘÍPONU -ITIS?

Rhinitis – rýma = zánětlivé onemocnění nosní dutiny

Dermatitis – dermatitida = společný termín pro všechny záněty kůže

Arthritis = zánět kloubu

Arthritis rheumatica – revmatoidní artritida = revma

Cystitis – zánět močového měchýře

 

Jak se projevuje?

K projevům akutního zánětu patří bolest, zarudnutí, otok, lokální nebo celkové zvýšení teploty, zhoršená funkce (např. kloubu). Častým doprovodným jevem je také tvorba hnisu. Akutní zánět a jeho příznaky trvají několik dnů až týdnů.

Chronický zánět často neřešíme. Nepřikládáme mu váhu, protože jeho projevy nemusí být nápadné (např. dlouhodobá únava, častá bolest v krku, kožní vyrážky, ucpaný nos, zažívací obtíže, bolesti kloubů nebo psychické potíže, které můžeme připisovat věku, náročnému zaměstnání). Chronický zánět je velmi různorodou skupinou – je vždy potřeba zjistit příčinu a tu řešit. Dlouhodobý zánět v těle negativně ovlivňuje náš celkový zdravotní stav.

Téma zánětu je velmi obšírné. Přispět k jeho zmírnění v organismu můžete i dodržováním zdravé životosprávy. Protizánětlivé účinky má díky antioxidantům zejména ovoce, zelenina a koření. Používejte kvalitní rostlinné oleje. Omezte bílý cukr, umírněte spotřebu masa a zpracovaných masných výrobků a alkoholu. Pro boj se zánětem je samozřejmě velmi důležitý silný a funkční imunitní systém. Protizánětlivou sílu mají i éterické oleje. Nejvíce protizánětlivých účinků objevíme v éterických olejích z kopaivy, kurkumy a kadidla.

KURKUMA

Kurkumu (indický šafrán, zlaté koření) si většina z nás spojí s curry. V tradiční ajurvédské medicíně v Indii se ale používá po tisíce let. Stejně jako kopaiva byla i kurkuma objevena západní vědou teprve nedávno. Možností, jak si kurkumu užít, je spousta. Můžete si ji dopřávat v oblíbeném curry, v teplém zlatém mléce nebo jako barevnou žlutou rýži. Další možností je i éterický olej z divoké kurkumy. Má krásnou sytě žlutou barvu stejně jako známé koření.

Kurkumový éterický olej je bohatý na antioxidanty a i on má silné protizánětlivé vlastnosti na jakékoliv záněty v těle. Jeho nejznámější protizánětlivý účinek je spojený se schopností tlumit bolest a nejlépe je využitelný při snižování artritické bolesti. Bývá součástí směsí éterických olejů a přípravků určených pro podporu pohybového aparátu ke zmírnění bolesti kloubů, šlach a svalů, při revma a artróze. Masážní přípravek si pro sebe nebo své blízké můžete jednoduše připravit sami doma. Smíchejte 10 ml masážního oleje nebo lecitinové emulze s 15‑30 kapkami éterického oleje z kurkumy.

Tradičně se používá k dezinfekci řezných ran a popálenin, k urychlení hojení ran, což se velmi dobře hodí u problematické pleti. Protizánětlivých účinků využijete i při hojení nepříjemného akné. Lokálně nebo v masce. Zlepšuje hojení problematické pleti a funguje proti rozvoji další infekce.

Kurkumin nacházející se v kurkumě je přírodní protizánětlivá sloučenina, která může téměř okamžitě poskytnout úlevu zarudlé a zanícené pokožce hlavy. Spolu s rozmarýnem si kurkumový olej můžete přidávat do vlasových mycích olejů nebo do balzámů k přípravě vlasových masek. Zabraňují vypadávání a díky svému prokrvujícímu účinku stimulují růst nových vlasů. Najdeme ji také ve výrobcích ústní hygieny (nebo si ji tam můžeme přidat)

 

O kurkumě se také říká, že:

pití čaje z kurkumy může zajistit dlouhověkost.

brání vzniku střevních zánětů a revmatické artritidě.

mast s kurkumou zmírňuje účinky jedů.

pomáhá proti růstu rakovinových buněk a metastáz.

 

KADIDLO

Mimořádný přínos kadidla pro naše zdraví není třeba dlouze představovat. Jeho účinků si byli vědomi již starověcí Egypťané. Jsou tedy ověřené staletími zkušeností i vědeckými studiemi.

V souvislosti s kadidlem se nejvíce vyzdvihuje jeho protizánětlivý účinek. Obsažená kyselina boswellová podporuje organismus při chronických zánětlivých onemocněních.

Blahodárný účinek kadidla můžete využít ve třech druzích kadidlových produktů. V naší nabídce najdete kadidlový extrakt, pryskyřici a éterický olej.

Užívání kadidlového extraktu pomáhá zmírnit bolestivost a otoky kloubů, zlepšuje pohyblivost a tím i životní komfort. Je tedy volen jako doplněk při artróze, artritidě, revmatu apod.

Extrakt lze využít i při astmatu, kdy potlačuje zánětlivou reakci, díky čemuž může být snížena produkce hlenu. Vlivem uvolnění hladké svaloviny se rozšiřují dýchací cesty. Dýchání je opět volnější.

Při bronchitidě, kašli, laryngitidě, nachlazení či chřipce přinese úlevu pár kapek kadidlovníkového éterického oleje v difuzéru. Kadidlo pomáhá zbavovat vzduch od virů a bakterií.

Při potížích v ústní dutině, zánětech dásní a aftách pomůže požvykování pryskyřičných krystalů. Antiseptické vlastnosti kadidla udržují zuby a dásně zdravé.

Další oblastí, kde může kadidlo pomoci, je zažívání. Protizánětlivé účinky mohou zlepšovat průjem a nevolnost, ale i stav při ulcerativní kolitidě a Crohnově chorobě. Zde může být vhodná kombinace s éterickým olejem z KANUKY.

Kadidlo působí na organismus jako celkové tonikum. Podporuje soustředění a zlepšení paměti uleví při stresu a depresivních stavech.

 

KOPAIVA

Méně známý éterický olej, který se posledních pár let dostává do popředí zájmu svými účinky a univerzálním použitím se dá přirovnává k levanduli. Bez obav jím můžete ve své lékárničce levanduli nahradit. Jedná se o olej s nejvýraznějšími protizánětlivými účinky. Výhodou kopaivy je, že je sice zklidňující, ale ne sedativní jako levandule. Snesou ji i lidé s nízkým tlakem, kterým je aroma levandule nepříjemné.

Díky nízké dráždivosti ji můžete bez obav použít i u dětí. Proto je kopaivový éo éterický olej také součástí dětských lecitinových emulzí CITRONEK, FENYKLÁČEK a MELINKA.

Dalším účinkem, pro který si kopaivu zamilujete, je její analgetický, tzn. bolest tlumící, účinek.

OSOBNÍ ZKUŠENOST:

Při silné bolesti v krku mě doslova zachránila. Červený, bolavý krk, zduřené uzliny, bolest i při pití a běžné přípravky z lékárny moc nezabíraly. Jako poslední možnost jsem si kápla na jazyk 2 kapky kopaivy, smíchala se slinami, a pomalu polykala. Úleva se dostavila nečekaně a relativně rychle. Za dvě hodiny jsem už cítila, že je polykání snadnější a tak jsem vše zopakovala ještě jednou. Úleva byla veliká.

Další protizánětlivý „zázrak“ vyzkoušený na vlastní kůži se stal v akutní fázi atopického ekzému. Ekzematici znají jistě ten pocit, kdy máte napjatou kůži, ruce horké, nateklé, svědivé a nelze je žádným způsobem „umazat“ a zklidnit. Začínající zánět, který roztočí kolečko svědění, škrábání, mazání, špatného spánku a nálady. V této fázi by bylo nasnadě namazat ruce kortikoidovou mastí, ale když je pátek odpoledne a žádnou doma nemáte? Co s tím? Do 100 ml neutrálního balzámu jsem přidala 40 kapek kopaivy, protřepala a začala s mazáním rukou. Tak rychlý výsledek jsem snad ani nečekala. Otok ustoupil, horkost se ztratila, svědění přestalo a nastala úleva. Ruce jsem mazala až do úplného vymizení ekzému. Nechci tvrdit, že to je všelék na každý ekzém, ale vždy, když cítím počínající svědění kůže, okamžitě sáhnu po své kouzelné směsi.

Kopaivu pro její protizánětlivý a antiseptický účinek využijete při hojení ran, škrábanců, akné vyrážek, spálenin nebo výskytu komedonů.

Jak název napovídá, silně protizánětlivé účinky kopaivy oceníte i v masážních emulzích COPAFLEX, COPACOOL a COPATHERM. Uleví při bolesti zad a ztuhlých kloubech (např. při artróze kolene a kyčle), při

chronických problémech se šlachami a úpony (tenisový nebo golfový loket, při přetížení úponu Achillovy šlachy…), při revmatoidní artritidě, Bechtěrevově chorobě atd. Jsou vhodné i pro rehabilitační masáže po úrazech pohybového aparátu. Kopaivu v lecitinové

emulzi COPAFIT využijeme i pro bezbolestný pohyb zvířat.

Přeji Vám prožití podzimních dnů ve zdraví a s dobrou náladou.

Lenka Rigová

 

Úvodní slovo

Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.

Exotický olej TAMANU

Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.

MYRTOVITÉ ROSTLINY

Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.

PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo

Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.

TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku

Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.

ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY

Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.

Aromaterapie v paliativní péči

Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE

Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály

Office esence

Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.

Autoparfém Fresh mood

V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.

Majoránka

Olej z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.