Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Imunitní systém je složitý systém obranných mechanismů, který je  jiný. V první linii jsou bariéry kůže a sliznic, které brání vstupu patogenu tvořen velkým množstvím buněk a molekul, jež vzájemně spolupracují.  do organismu. Patří sem mechanismy jako je tvorba hlenu, slin, slz, Jejich společným cílem je zabránit cizorodým patogenům vstupu do  potu, žaludečních šťáv, kašlání, kýchání či horečka. Tato část imunity organismu, zabránit jejich množení a nejlépe docílit jejich likvidace.  nemá paměť a nepamatuje si, se kterým patogenem se již setkala a se Mechanismů, jak se tělo brání, je spousta. Když jeden selže, nastoupí  kterým ne. Proto na každé takové setkání odpovídá stejnými procesy.

Velmi důležitou částí imunity je vrozená imunita (nespecifcká), která je připravená okamžitou reakcí zasáhnout do boje s patogeny. Je pevně zapsaná v genetické informaci a máme ji zděděnou po svých předcích. Jakmile mechanismy vrozené imunity nestačí, přicházejí na pomoc získaná imunita (specifcká), která má ty největší strážce imunitního systému, a to jsou bílé krvinky (T a B lymfocyty). Ty mají unikátní schopnost tvořit tzv. paměťové buňky, které jsou schopny rychle a účinně reagovat na takové infekce, se kterými se imunitní systém již setkal. Proto můžeme říci, že imunitní systém má i svou imunologickou paměť.

Co možná o imunitě dětí nevíte?

  • Zrání imunity probíhá u dětí velmi individuálně a je to proces, který trvá několik let. Vlivem kontaktu s okolním prostředím postupně vyzrává a získává schopnost reagovat rychleji a účinněji.
  • První  rizikové  období,  ve  kterém  jsou  děti  náchylnější k respiračním nemocem přichází kolem 6. měsíce. V případě nemoci či respiračních potíží můžete využít aromaterapii, ale ne všechny éterické oleje jsou pro miminka vhodné. Mezi doporučované éterické oleje u těch nejmenších dětí jsou na prvním místě MANDARINKA, LEVANDULE, HEŘMÁNEK PRAVÝ, HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ, BOROVICE, CITRON, GRAPEFRUIT, POMERANČ, RAVINTSARA, NIAOULI.
  • Dalším obdobím, kdy se u dětí zvyšuje četnost nemocí, je nástup do školky. Děti se totiž dostávají do kontaktu s novými nemocemi. Maminky mají z tohoto období obavy, ale pro imunitní systém je to ta pravá chvíle, kdy dostává intenzivní „školení“. To znamená, že zvýšená nemocnost dítěte, které právě vstoupilo do školky, je přirozená. A protože imunitní obrana pracuje na základě tzv. imunologické paměti, jsou vlastně všechny prodělané virózy k něčemu dobré. Cílem silné imunity není vyhýbání se okolnímu světu, abychom zabránili nakažení, ale „vycvičit“ imunitu tak, aby si poradila se vším, s čím se v budoucnosti potká. Chce to tedy čas.
  • Velmi diskrétní formou boje s infekcemi jsou pro děti, které chodí do školy či školky, inhalační tyčinky. Jejich výhodou je,

    že ji mají neustále při sobě a přičichnou si k ní kdykoliv budou potřebovat. Používejte vždy ty oleje, které jsou dětem příjemné.

    Silně antimikrobiální oleje v koncentrované podobě, jako je eukalyptus globulus, máta peprná, tymián, skořice, hřebíček či

    citronová tráva, nejsou u malých dětí nejvhodnější, neboť nesou riziko nežádoucích účinků typu podráždění a přecitlivělost.

    Eukalyptu a mátě se vyvarujte u dětí, které mají v anamnéze záchvaty, febrilní křeče apod.

  • Éterické oleje obsahují farmakologicky aktivní složky a mohou potlačovat určité choroboplodné mikroorganismy. Svými účinky ničí některé mikroby, povzbuzují imunitní reakce a zvyšují tak přirozenou obranyschopnost těla. Působí spasmolyticky, navozují celkové zklidnění a pozitivně ovlivňují spánek. U dětí je můžete použít různými způsoby. Jednak při masáži nebo při koupeli, ale také prostřednictvím inhalace.
  • Nejúčinnějšími éterickými oleji, které pomohou zlepšit dýchání, snížit zahlenění, ulevit při kašli a zklidnit nosohltan, jsou eukalyptus citriodora či radiata, mateřídouška, kajeput, cypřiš, borovice, citron, litsea cubeba, ravintsara, myrta či myrha. Dětem můžete nakapat pár kapek éterického oleje na hračku, kapesníček nebo malý polštářek, který jim položíte v blízkosti postýlky. Nepostradatelným pomocníkem, který pomůže v obdobích nachlazení, tak může být BOROVICOVÝ koupelový olej, prsní balzám PROATEM či NOSNí OLEJ BABY. Příjemně vonící směs éterických olejů ATEMOL je ideální při bronchitickým, tak laryngeálním kašli. Stačí pár kapek a noci jsou mnohem klidnější. Vhodné jsou také směsi AROMA BABY či IMUBABY.
  • Zrání imunity může ovlivnit špatný životní styl. Pokud tedy chceme, aby mělo dítě silnou imunitu, měli bychom mu na prvním místě dopřát vyváženou a pestrou stravu, kvalitní spánek a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Ten napomáhá zvlhčení a prokrvení dýchacích cest a nosní sliznice, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost. Spánek je pro dobrou imunitu také velmi důležitý. Během něj se totiž v těle startují regenerační procesy, včetně těch, které se týkají imunitního systému.

Pro zesílení odolnosti nosní sliznice kápněte dětem do nosu NOSNÍ OLEJ BABY. Olejové kapky vytvoří na sliznici film, který znesnadní vstup infekce do těla. Zároveň uleví od nepříjemných projevů rýmy a zkrátí její trvání. Pro děti od 3 let je určen imunitu posilující ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT. Doporučené dávkování je 3x denně 5 kapek. Kapky můžete dětem nakapat ráno do teplého čaje nebo přidat během dne do pití.

PharmDr. Vendula Víchová

Úvodní slovo

Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.

Exotický olej TAMANU

Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.

MYRTOVITÉ ROSTLINY

Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.

PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo

Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.

TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku

Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.

ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY

Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.

Aromaterapie v paliativní péči

Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE

Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály

Office esence

Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.

Autoparfém Fresh mood

V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.

Majoránka

Olej z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.