Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023
MYRTOVITÉ ROSTLINY
Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)?
Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.
V naší nabídce éterických olejů naleznete rovnou 10 druhů náležících k této čeledi: kanuku, Eucalyptus globulus, Eucalyptus citriodora, čajovník, kajeput, niaouli, pimentovník, hřebíček, myrtu a manuku.
Myrtovité rostliny čítají přes 6000 druhů a nové jsou stále objevovány. Většina sídlí v tropických a teplých oblastech.
Řada z těchto rostlin je využívána ve fytofarmacii, v kosmetice a potravinářství. Jsou v hledáčku vědců pro svou prospěšnost při různorodých onemocněních. Známý je silný protizánětlivý efekt. Neopomeňme ani jejich repelentní účinky!
Nejvýraznějším zástupcem je EUKALYPTUS, mohutný strom typický pro Austrálii. Eukalyptům jsme se v našem časopise věnovali nedávno. Pojďme si tedy více posvítit na další myrtovité druhy…
(lat. Melaleuca alternifolia) Vůně: trpká, hořká, specifcká, typická čajovníková
Složení: 1,8‑cineol, monoterpeny alfa‑‑pinen, cymen, terpinen, kadinen
Čajovník/kajeput střídavolistý je známý i pod anglickým názvem tea‑tree. Jeho domovinou je Austrálie. Tento strom nemá nic společného s rostlinou, ze které se vyrábí čaj – čajovníkem čínským. Název TEA TREE pro myrtovitý strom použil kapitán James Cook, který si všiml, že původní obyvatelé Austrálie používaly čaj z jeho listů při dýchacích potížích, pro podporu hojení a při řadě onemocnění. Intenzivní antimikrobiální účinky čajovníkového oleje jsou využívány v mnoha produktech farmaceutického průmyslu, např. při bolesti v krku, respiračních infekcích, hojení ran atd. Působí silně antimikrobiálně a protiplísňově. Poskytuje ochranu organismu při sezonních zdravotních potížích. Uvolňuje hleny, posiluje obranyschopnost. Čistí a osvěžuje vzduch.
Je nápomocný při dlouhodobé duševní únavě, uklidňuje. Posiluje morálku, odolnost, sílu a spolehlivost, pomáhá se orientovat v běžném životě.
V kosmetických přípravcích má výsadní místo při ošetření aknózní a problematické pokožky. Je vhodný na normální, mastnou, citlivou
a zánětlivou pleť. Využívaný ve vlasové kosmetice při lupovitosti a alopecii. Vhodná součást přípravků pro ústní i pro intimní hygienu.
Čajovníkový olej je ale velmi náchylný na oxidační procesy. Tím se tvoří vazby, které sice aktivují léčebné účinky čajovníkového oleje, ale u mnohých jedinců mohou vyvolat kontaktní ekzémy.
(lat. Eugenia caryophyllus) Vůně: teplá a nasládlá, silně kořeněná, dřevitá
Složení: eugenol, eugenylacetát, karyofylen
Harmonizující, inspirující éterický olej, jehož vůni má řada z nás spojenou s Vánocemi. Přináší pocit odpočinku a pomáhá uvolnit napětí při duševním vyčerpání a stresu. Působí relaxačně. Poskytuje pocit bezpečí, dodává spokojenost. Používaný je při duševních blokádách, introverzi a stresu.
Přináší chuť do práce. Podporuje paměť a koncentraci.
Posiluje žaludek, podporuje trávení.
Pro své intenzivní antimikrobiální účinky a schopnost působit lokálně anesteticky jej využijete jako rychlého pomocníka při bolesti zubů.
Najdete ho jako složku přípravků pro ústní hygienu.
Používaný je v masážních přípravcích pro svůj silný uvolňující účinek na svaly.
Vhodný na mastnou pleť při zánětlivých procesech, akné. Vzhledem k silně dráždivým účinkům se silice používá v nízkých koncentracích.
(lat. Melaleuca leucadendron cajaputi)
Vůně: příjemná, svěží, chladná, kafrová ‑ podobná eukalyptu
Složení: 1,8‑cineol, alfa a beta‑pinen, limonen, terpineol‑acetát, benzaldehyd, valeraldehyd
Kajeput bělodřevý je vysokým stromem typickým svou světlou, papírovou kůrou. Z jeho listů získaný éterický olej výrazně povzbuzuje dýchání a uvolňuje dýchací cesty.
Posiluje optimismus a sebedůvěru. Zvolte jej při apatii, duševním vyčerpání. Propůjčuje pocit bezpečí.
Používaný je v kosmetických přípravcích pro mastnou a problematickou pleť (akné). Přidává se do masážních olejů na uvolnění ztuhlého svalstva.
(lat. Kunzea ambigua)
Vůně: svěží, čisté, medicinální aroma s nádechem koření
Složení: alfa‑pinen, 1,8‑cineol, alfa‑terpineol, bicyklogermakren, globulol, viridiforol, spathulenol, ledol. Cineolu obsahuje oproti čajovníku a eukalyptu malé množství, silice je proto mnohem méně dráždivá.
Kanuka má svou domovinu v Tasmánii, vyskytuje se také na Novém Zélandu. Své latinské jméno získala podle německého botanika Gustava Kunze.
Je nazývána také „tick bush“ z anglického tick‑klíště a bush‑keř. Divoká zvířata vyhledávají k odpočinku místo po kanukou, aby je svými repelentními schopnostmi ochránila před nepříjemnými parazity, zejména klíšťaty a komáry. Při aplikaci na kůži v přípravcích v podobě spotu je zvířaty velmi dobře tolerována díky nízké dráždivosti. Dá se aplikovat na štípance a kousance od hmyzu, zmírní otok a svědění.
Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.
Pro odpařování a vdechování je ideální při nachlazení a chřipce. Mírní migrény a bolesti hlavy, úzkost. Celkově zklidňuje, je pomocníkem pro relaxaci a klidný spánek.
(lat. Leptospermum scoparium)
Vůně: jemná, svěží, bylinná, podobná čajovníku
Složení: kalamen, beta‑triketon, leptospermon, humulen, karyofylen, pinen
Balmín metlatý je keřovitá rostlina s původní oblastí výskytu v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu. Používána je tradičně při kašli a pro podporu dýchání, pro výrobu balzámů a mastí.
Je zdrojem éterického oleje, který je díky širokému spektru svých účinků objektem řady vědeckých studií. Ceněný je i manukový med produkovaný včelami v místě výskytu této rostliny.
Podporuje regeneraci. Zmírňuje svědění a podráždění kůže. Čistí vzduch a usnadňuje dýchání, napomáhá vykašlávání. Uvolňuje zatuhlé svaly.
Používaná při poruchách spánku a koncentrace. Prohlubuje relaxaci a je mimořádně vhodná při meditaci.
Funguje jako deodorant a brání množení bakterií způsobujících zápach těla nebo nohou. Vhodná složka masážních přípravků pro uvolnění svalů.
(lat. Myrtus communis)
Vůně: svěže bylinná, lehce kafrovo‑eukalyptová, exotická
Složení: cineol, myrtenol, pinen, geraniol, linalool, kamfen
Myrta obecná je stálezeleným keřem s původem v oblasti Středomoří.
Oblíbená byla už v antickém Řecku, kde se stala symbolem bohyně Afrodité a také mládí a krásy.
Její účinky jsou využívány při podpoře dýchání, tlumí kašel, působí jako bronchodilatátor – rozšiřuje dýchací cesty. Podporuje činnost jater, štítné žlázy a prostaty.
Má silně zklidňující účinky, pomáhá při stresu, nejistotě, zoufalství, při výkyvech nálad či při přepracování. Hodí se i ke zklidnění dětí.
Velice příjemné jsou kompozice s oleji z citrusových plodů.
(lat. Melaleuca viridiflora)
Vůně: silné medicinální aroma s kafrovým, nasládle balzámovým nádechem
Složení: cineol, limonen, alfa‑pinen, terpineol, viridiforol, globulol
Kromě původních oblastí výskytu jihovýchodní Asie a Austrálie se usadil i v USA ve státě Florida.
S ostatními myrtovitými oleji ho mj. pojí i schopnost podporovat respirační systém a otevírat dýchací cesty. Olej je účinný ve směsích pro podporu vykašlávání, uvolňuje hleny.
Povzbuzuje, má posilující účinek, zlepšuje soustředění, vhodný při strachu a špatné náladě.
Používá se jako součást přípravků určených pro mastnou a zánětlivou pleť. Osvědčuje se k ošetření pokožky při akné, ekzémech a lupénce, péči o pergamenovou kůži. Je účinnou složkou prsních mastí a saunovacích směsí.
(lat. Pimenta acris/racemosa)
Vůně: teplá, kořeněná, připomínající hřebíček
Složení: eugenol, chavikol, furfurol, myrcen, felandren, citral
Pimentovnník je nízký strom s bílými květy původem z Karibiku. Jeho listy jsou využívány jako koření.
Má posilující účinky na nervový systém a pomáhá harmonizovat náladu, posílit a uklidnit nervy. Podporuje optimismus. Svěží a kořeněná vůně osvěží všechny smysly a pomůže načerpat sílu a energii.
Tonizuje cévy a má příznivý vliv při únavě. Podporuje funkci oběhového systému. Poskytuje úlevu při návalech.
Může být součástí parfémů, toaletních vod a dalších kosmetických produktů. Je vhodný na problematickou a mastící se pleť, kterou trápí akné. Redukuje tvorbu mazu, stejně tak je vhodný na rychle se mastící vlasy.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
Úvodní slovo
Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.
Exotický olej TAMANU
Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.
MYRTOVITÉ ROSTLINY
Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.
PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo
Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.
TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku
Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.
ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY
Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.
Aromaterapie v paliativní péči
Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.
Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému
Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?
Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE
Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály
Office esence
Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.
Autoparfém Fresh mood
V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.
Olej z vlašských ořechů
Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.