Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023
Aromaterapie v paliativní péči
Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.
V této oblasti je bohužel i v rozvinutých státech stále co zlepšovat… dle statistiky WHO se celosvětově správné paliativní pomoci dostane pouze 14 % z těch, kteří ji potřebují. Vzhledem k populační křivce je ale potřeba se na vytvoření systému této péče zaměřit.
I když je diagnóza neléčitelná a životní cesta se chýlí ke konci, neznamená to, že toto období nemůže člověk prožít v určité kvalitě a hlavně důstojně. Správně nastavený systém vyžaduje spolupráci řady odborných pracovníků – lékařů a zdravotních sester, fyzioterapeutů, psychologů atd. Těchto profesionálů je ale nedostatek v celém zdravotnictví. Paliativa by určitě neměla nastupovat až těsně před smrtí, její záběr je mnohem širší.
Bariérou pro rozvoj a zlepšení v této oblasti bohužel může být i to, že pro naši „rychlou“ společnost zaměřenou na výkon není příjemné se tomuto tématu věnovat… nechceme mít na očích, jak vypadá konec života, vyhlídky na blížící se smrt nejsou nikomu příjemné.
Nejčastějšími symptomy, které pacienty na sklonku života trápí, jsou bolest a dušnost, ale i deprese, úzkost a strach z toho, co přijde. Mezi další obvyklé příznaky patří nechutenství, nevolnost, potíže se zažíváním, nespavost, kožní problémy.
Spoustu z uvedených potíží může pomoci částečně řešit klasická farmakoterapie – ale lze udělat u víc. Skvělou nadstavbou může být aromaterapie. V Nizozemí je již aromaterapie začleněna přímo do ofciálních postupů paliativní medicíny. Snad budou následovat i další státy, ale je to běh na dlouhou trať.
Jak aromaterapii v paliativní péči využít? S čím může pomoci?
Pomocí éterických olejů lze i prostě „jen“ zpříjemnit prostředí, utlumit nepříjemné pachy a navodit příjemnou atmosféru. Prostřednictvím čichových nervů oleje působí přímo na nervový systém a emoce, dokážou člověka zklidnit, navodit relaxaci. To určitě neznamená málo! Lze použít různé difuzéry i ČICHACÍ TYČINKY.
Skvělou možností aromaterapeutické praxe je masáž. Můžete vytvořit vlastní masážní olej s esenciálními oleji, které sami vyberete. Stačí je přidat v koncentraci 1 % do neutrálního masážního základu, např. LECITOL NEUTRAL Z. Jako nosné médium dobře poslouží i samotný MANDLOVÝ OLEJ LZT. Masáž musí být velmi jemná, zejména v případě bolestivosti a jemné kůže. Pro účinky esenciálních olejů stačí i jemné vtírání do dlaně, na zápěstí, příjemná může být masáž chodidel.
Pro povzbuzení látkové výměny a lymfatického systému při otocích využijete již námi nachystaný tělový olej LECITOL WALO. Svědivou pokožku zlidní LECITOL LINDENOL s chladivou mátou. Pro ležící pacienty je určen DEKUBITOL obsahující éterické oleje z kadidlovníku, majoránky, levandule a především silně regenerační olej z mrkvových semen.
Pro podporu dýchání můžete jemně masírovat hrudník či zvoleným přípravkem potřít krk a čelo. Masáží lze snížit bolestivost a ztuhlost kloubů. Jemnou masáží břišní krajiny podpoříte zažívání.
Aromaterapeutické účinky poskytne i koupel s KOUPELOVÝMI OLEJI nebo individuálně vytvořený sprej, kterým nastříkáte třeba polštář nebo peřinu.
BOLEST: kopaiva, myrha, bergamot, levandule, kadidlovník, heřmánek římský
DUŠNOST: eukalyptus, kadidlovník, majoránka, levandule, spajk
DEPRESE: bergamot, pomeranč, růže, pelargónie, rozmarýn
NESPAVOST: levandule
PODPORA KOGNITIVNÍCH FUNKCÍ:
rozmarýn, máta, bazalka, bergamot, zázvor, citrusy
PÉČE O RÁNY: MĚSÍČKOVÝ OLEJ, TAMANU OLEJ, TŘEZALKOVÝ MACERÁT
+ éterické oleje z levandule, heřmánku pravého, tymiánu, čajovníku či hřebíčku
(3 až 10% koncentrace, dle typu oleje).
PRO CHUŤ K JÍDLU: zázvor, fenykl, heřmánek, bergamot
Poslední fáze odchodu, umírání, může trvat několik hodin i dní. Esenciální oleje pomohou navodit zklidnění, smíření, zmírní křeče a excitace. To může pomoci i pozůstalým, pokud vidí, že jejich blízký odešel v poklidu. Pro tuto chvíli se nejlépe hodí kadidlovník, levandule, kopaiva, cypřiš, neroli a růže.
Rodině vhodně zvolené oleje pomohou truchlit, přijmout odchod milované osoby (růže, kadidlo, myrha, kopaiva, bergamot, grep…).
Uvedené éterické oleje jsou častou volbou, ale každý má samozřejmě své vlastní preference. Neváhejte se proto obrátit na zkušeného aromaterapeuta, který pomůže na základě osobnosti a životního příběhu vybrat ten pravý olej.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
Úvodní slovo
Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.
Exotický olej TAMANU
Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.
MYRTOVITÉ ROSTLINY
Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.
PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo
Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.
TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku
Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.
ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY
Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.
Aromaterapie v paliativní péči
Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.
Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému
Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?
Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE
Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály
Office esence
Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.
Autoparfém Fresh mood
V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.
Olej z vlašských ořechů
Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.