Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2023

TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku

Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.

Doprovází řadu infekčních onemocnění virových i bakteriálních, někdy i alergickou reakci.

Typickými bakteriálními původci jsou streptokoky. Mezi virová onemocnění, při kterých se bolest v krku objevuje, patří mj. i syndrom ústa‑ruka‑noha nebo mononukleóza.

Často se s touto nepříjemností vypořádáme sami, při bakteriálních infekcích už je ale ve vážnějších případech potřeba sáhnout po antibiotikách, ideálně po zhodnocení výtěru z krku. Pokud potíže trvají déle než 5 dní (u dětí 3), měli byste vyhledat lékaře.

Méně vážné bolesti v krku zvládneme s pomocí volně dostupných kloktadel a sprejů do krku nebo pastilek na cucání s obsahem antiseptik.

Esenciální oleje účinné při bolesti v krku

 

KOPAIVA – silně protizánětlivá, tlumí bolest

TYMIÁN – široké spektrum antimikrobiálních účinků. Bylo zjištěno, že působí proti více jak 120 kmenům bakterií, včetně těch rezistentních na antibiotika. Uvolňuje svalovinu a rozšiřuje dýchací cesty.

HŘEBÍČEK – pro svůj silně antimikrobiální a protizánětlivý efekt. Působí slabě anesteticky a tlumí bolest. Při použití se ale mohou vyskytovat alergické reakce. Proto nejdříve vyzkoušejte na malém kousku kůže snášenlivost.

EUKALYPTUS –„přírodní antibiotikum“, tlumí i kašel a usnadňuje dýchání. Pro děti je vhodnější druh E. citriodora než globulus.

Ideální je jej využít ve formě EUKALYPTO-TYMIÁNOVÉHO KOUPELOVÉHO OLEJE.

MÁTA PEPRNÁ – působí antimikrobiálně a tlumí bolest díky obsaženému mentholu. Nepoužívejte u malých dětí.

ČAJOVNÍK/TEA TREE – silné antimikrobiální a protizánětlivé účinky, využíván jako antiseptikum.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ – oblíbená díky svým protizánětlivým, antimikrobiálním, protikřečovým a adstringentním účinkům

 

Domácí pomocníci při bolesti v krku

• Solný roztok pro kloktání – tlum. rozvoj bakterií a navíc rozpustí hleny. Kloktejte několikrát denně.

• Kloktání šalvějového odvaru nebo heřmánkového čaje (pozor – šalvěj nepoužívejte v období těhotenství a kojení)

• Priessnitzův obklad – studený obklad se přikládá na krk (nechte působit 2 až 3 hodiny). Na namočenou textilii přiložte vrstvu igelitu a překryjte suchou látkou. Další možnost. je i obklad z tvarohu.

• Zázvorový čaj s medem a citronem – někteří marodové zázvor ocení spíše v podobě zázvorovice.

• Pitný režim + klid + vitaminy – kromě vitaminu C nezapomínejte na vitamín D, kterého má velká část populace nedostatek. Je přitom zapojen do imunitních reakcí.

• Extrakt z echinacey (třapatka nachov.) zmírňuje příznaky chřipky a nachlazení a zkracuje dobu trvání infekčních nemocí.

• Masový vývar dodá potřebné živiny

 

Jak esenciální oleje použít?

• Pro mazání oblasti krku a hrudníku si vytvořte mast či olej, v němž zvolené éterické oleje budou v koncentraci 3 až 5 % (3 až 5 ml do 100 ml). Jako základ je ideální MANDLOVÝ OLEJ LZT nebo OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ LZT nebo OLEJ Z ČERNÉHO KMÍNU. Mast vytvoříte rozpuštěním BAMBUCKÉHO MÁSLA ve vodní lázni. Při chladnutí vmíchejte vámi vybrané éterické oleje a nechte ztuhnout v ledničce.

• Pro koupel využijte NEUTRÁLNÍ KOUPELOVÝ OLEJ, do kterého přidejte éterické oleje v 5% koncentraci.

• 2 kapky éterického oleje můžete vmíchat do tvarohu, ze kterého vytvoříte zábal.

• Inhalace pomocí INHALAČNÍCH TYČINEK

• Odpařování pomocí aromalampy/difuzéru

• Éterický olej z KOPAIVY lze použít pro nakapání přímo do krku. Několikrát denně na jazyk kápněte 1 až 2 kapky, smíchejte v ústech se slinami a polkněte. Kopaiva je jemné balzámové

chuti. Tímto způsobem se velmi osvědčila i směs éterických olejů CANDIOL. Ten je ostré výrazné chuti a ne každý jej snese. Skládá se z velmi účinných éterických olejů – z tymiánu, čajovníku, šalvěje a jalovce.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo

Prázdniny jsou u konce, začíná babí léto. Dozrává ovoce, listy stromů pomalu začnou vytvářet paletu barev typických pro podzim. Letní teplé počasí vystřídají chladné ranní teploty a vlhko. Přichází období, kdy podporu potřebuje naše imunita.

Exotický olej TAMANU

Foraha, kamanu, domba, alexandrijský nebo indický vavřín, ati tree – i pod těmito názvy se skrývá středně vysoký strom kalaba obvejčitá (lat. Calophyllum inophyllum). Ze semen jejích plodů je po 5 až 6 týdnech přirozeného sušení na slunci za studena lisován OLEJ TAMANU. Semena obsahují až 75 % tohoto oleje.

MYRTOVITÉ ROSTLINY

Proč se věnovat rostlinné čeledi myrtovitých (lat. Myrtaceae)? Z pohledu aromaterapie je to velice významná skupina. Éterické oleje získávané z myrtovitých rostlin vynikají svými intenzivními účinky na tělo i psychiku, výraznou antimikrobiální aktivitou, působí proti širokému spektru bakterií i původců plísňových onemocnění. Jedná se většinou o siličnaté dřeviny.

PROTIZÁNĚTLIVÁ AROMATERAPIE – kopaiva, kurkuma a kadidlo

Bolest, zarudnutí, horkost a nebo porucha hybnosti nás často dovedou až k lékaři. Ten nás vyšetří a zhodnotí stav větou: Je to zánět. Předepíše protizánětlivé léky, protizánětlivou mast nebo v případě potřeby antibiotika.

TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku

Bolest a škrábání v krku není nic vzácného. Snad každý z nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.

ROSTLINNÉ EXTRAKTY A TINKTURY

Koncentrovaná síla přírody pro spokojené tělo i duši Výtažky z rostlinných materiálů obsahují široké spektrum pro náš organismus užiteč- ných látek, které dokážou působit silně protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně.

Aromaterapie v paliativní péči

Paliativní péče je komplexní přístup pro podporu kvality života pacientů s život ohrožující diagnózou a pacientů v terminálním stádiu nemoci. Měla by naplňovat tělesné, psychologické, ale i sociální a spirituální potřeby nemocného člověka a jeho rodiny.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají. Jak je to vlastně s imunitním systémem malých dětí, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Důkladná PREVENCE jako ZÁKLADNÍ ESENCE

Nosní sliznice musí denně odolávat různým infektům, které se touží dostat přes dýchací cesty dál do těla. Proto je na místě udržovat náš nos zdravý, aby byl vůči infekci co nejvíce odolný. Pravidelná hygiena nosu představuje tu nejlepší prevenci opakujících se rým. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou obsahující cenné minerály

Office esence

Pondělí, úterý středa… nebo neděle… na který den se dnes cítíte? V pondělí se nám nechce do práce, bude porada, ach jo… použijte směs pro pondělí. Máte poradu ve středu? Nevadí, pondělní vůní nic nepokazíte, použijte ji ve středu nebo v neděli, pokud potřebujete “nakopnout”.

Autoparfém Fresh mood

V dnešním uspěchaném světě je někdy těžké najít chvíli na relaxaci a odpočinek. Dlouhé cesty autem mohou být stresující, a proto je důležité mít u sebe něco, co nám pomůže zlepšit náladu a přinése pohodu. A právě pro tyto potřeby byl vytvořen autoparfém FRESH MOOD, který v sobě ukrývá přírodní sílu a blahodárné účinky esenciálních olejů.

Majoránka

Olej z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů je nejen skvělým pomocníkem na vaření, ale má i plno zdravotních benefitů. Patří mezi ně antioxidační účinky, podporuje cévní a oběhovou soustavu díky obsahu omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, pomáhá udržovat střevní mikrofóru, tudíž zlepšuje trávení a je tak skvělým partnerem při redukci.