Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2019

Není špína jako špína…

Naše babičky říkaly: „Čistota půl zdraví, špína celé.“

Nic se nemá přehánět. A proto denní úklid přípravky s důrazem na dezinfekci domácnosti, kde si při příchodu domů nemůžeme sednout na židli, aniž bychom nejprve nepodstoupili dezinfekční očistu…,to už nemá s normálním bydlením a žitím nic společného. Každodenní sprchování, mytí za pomoci gelu se silným dezinfekčním účinkem vyvolá během několika týdnů suchou načervenalou pokožku, gynekologické výtoky, kožní plíseň, svědění, padání vlasů, lupy a mnoho dalších nepříjemných omezení.

Vlivem nevhodných přípravků likvidujeme symbiotickou mikroflóru, která pomáhá naší pokožce v její obranyschopnosti. V kožním filmu, střevní flóře, na sliznicích žijí symbiotické „oboustranně prospěšné“ bakterie, které nám pomáhají proti „cizopasníkům“, patogenním bakteriím, které na naší pokožce nemají být a mohly by způsobit nám lidem zdravotní potíže. Častým odmašťováním pokožky odstraníme povrchový mastný film a tím již není pokožka chráněná, celistvá.  Objeví se „poranění“, prostory, které pouhým okem nevidíme. Každá dutina a každá část povrchu těla má svou charakteristickou mikroflóru, která je vlastní člověku po celý život. Za normálních okolností jsou na lidském těle jen určitá místa vhodná díky své vlhkosti k množení bakterií. Vlasy, obličej, uši, podpaží, močové cesty, konečník a prostory mezi prsty nohou.

 

Výměšky kožních žláz obsahují značné množství živin pro bakterie, jako je močovina, aminokyseliny, soli, mléčná kyselina a lipidy. Ty je rozkládají, čímž se tvoří zapáchající produkty. Reakce kůže je kyselá, pohybuje se v rozmezí pH 4–6. Nepříjemný zápach způsobují zejména stafylokoky, mikrokoky a bakterie, které rozkladem tuků tvoří zapáchající mastné kyseliny. Oleje s dezinfekčním účinkem pomáhají nastolit správné mikroklima pro symbiotické mikroorganismy. Pokožka je po ošetření oleji jemná, hladká „zacelená“ a ještě se z ní line příjemná „přírodní“ vůně.

Pokožka miminek v děloze je sterilní a bakterie ji začínají osídlovat při porodu.  Hlavním zdrojem mikroflóry je především matka, vzduch, prostor a předměty, se kterými přijde právě narozené dítě do styku. Tedy děložní hrdlo matky, čistota porodního sálu, vyprané připravené oblečení, plenky, zavinovačky. Kůže novorozence je více náchylná k infekcím způsobeným stafylokoky a dalšími patogeny, a to z toho důvodu, že nemá zdaleka vyvinutou normální „symbiotickou“ mikroflóru, která by soupeřila se zmíněnými patogeny. Pomoci můžeme, do půl roku dítěte budeme prádlo prát v mýdlové vodě, pokožku mazat mandlovým olejem nebo bambuckým máslem a podporovat imunitní systém, který je pak schopen reagovat na nepřízeň okolí. V případě kožních potíží lze používat přípravky s malým obsahem éterických olejů, které podporují zdraví dětí.

Ústa vytvářejí teplé a vlhké prostředí příznivé pro osídlení bakteriemi. Zdrojem živin zde jsou sliny obsahující bílkoviny a jiné látky. Mikroflóra v ústech závisí na stavu zubů. Ústa bez zubů se liší svou mikroflórou od úst s chrupem. Pozor na olizování dudlíku…

 

U kojenců do jednoho roku pozorujeme převážně streptokoky a laktobacily. S růstem zubů se mikroflóra liší, a to směrem od aerobních k anaerobním bakteriím. Rozvíjejí se hlavně bakterie schopné přežívat na povrchu zubů a v záhybech sliznice. Na povrchu zubů se tvoří tenký film, natolik pevně přisedlý, že jej nelze odstranit ani čištěním zubním kartáčkem. Tento film obsahuje zejména gramnegativní vláknité anaerobní bakterie měnící cukry na kyselinu mléčnou. S těmito bakteriemi žijí ve společenství streptokoky, mikrokoky a další. Moučnivka je způsobena kvasinkou Candida albicans, jedná se o její přemnožení v ústech. Candida albicans vyvolává vznik dalších kvasinkových infekcí, kožní, slizniční nebo orgánové. Kvasinky jsou běžnou součástí trávicího systému každého člověka a dojde-li k jejich nerovnováze, vzniká infekce. Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s kvasinkou při porodu, kdy prochází porodními cestami a žena během těhotenství trpěla kvasinkovou infekcí. Důležité proto je, aby byla ženě během těhotenství kvasinková infekce důkladně přeléčena a netrpěla jí během porodu a zabránilo se tak přenosu infekce na novorozence. U dítěte dojde později k přemnožení kvasinky a vznikne moučnivka. Pokud se však moučnivka objeví, je vhodné použít zubní olej KARIOSAN, kterým ošetříte dudlík nebo kápnete opakovaně 1-2 kapky do dětské pusinky. Moučnivka to vzdá.

Negativní roli v dutině ústní zastávají mléčné bakterie, laktobacily, protože tvoří z cukrů mléčnou kyselinu, která způsobuje odvápnění zubní skloviny, a to vede k tvorbě zubního kazu. Všechny organismy žijící v dutině ústní jsou normálně neškodné, ale při poškození sliznice pronikají do tkáně a vyvolávají onemocnění. Kvalita zubů je samozřejmě daná genetikou a nelze opomenout imunitní systém. Časté nebo dlouhodobé užívání antibiotik ovlivní kvalitu zubů.

Mikroflóru v dutině ústní významně ovlivňuje kouření – přímé i nepřímé. Na základě studie, která se zabývá právě vlivem kouření na stav mikroflóry v ústech, bylo zjištěno, že kuřáci mají v dutině ústní méně aerobních a anaerobních organismů se schopností pozitivně zasahovat do daného prostředí, naopak obsahují více potenciálních patogenů ve srovnání s nekuřáky. Vysoký počet patogenů se nachází v nosohltanu kuřáků. Tento stav se vrátí na normální úroveň až po úplném ukončení kouření. Flóra u zdravých dětí rodičů kuřáků obsahuje vysoké množství potenciálních patogenů podobných jako u jejich rodičů. Byla pozorována vysoká shoda mezi patogeny rodičů kuřáků a jejich dětí. Rodiče kuřáci v sobě ukrývají více potenciálních patogenních mikroorganismů, které mohou dále sloužit jako zdroj nákazy – mohou kolonizovat nebo infikovat děti. Studie dokládají, jak neblahý účinek má přímé či nepřímé kouření.

 

Do dýchacích cest se každým vdechnutím dostane velké množství prachových částeček obsahující bakterie a ty se usazují v dýchacích cestách – v nosohltanu a průduškách. U zdravých lidí bakterie nejsou přítomny v plicích, protože většina ulpí v hlenu vylučovaném sliznicí dýchacích cest a ten zamezí jejich prostupu dále do plic. Naopak dutina ústní a nosohltan jsou bakteriemi hojně osídleny, a to jak nepatogenními, tak patogenními – stafylokoky, streptokoky, mikrokoky. Těmto podobné bakterie se nacházejí i na mandlích, při infekčních onemocněních bývají mandle obvykle zvětšeé a jsou bolestivé.

Éterické oleje odpařující se do ovzduší podpoří vhodné nastaveni bakterií v nosohltanu a průduškách. Pokud se patogenní bakterie nemají možnost intenzivně množit, tj. nemají vhodné podmínky, tělo se zbytečně nevysiluje a imunitní systém neslábne. Naopak, dýchací cesty jsou čisté, silné, patogeny se nešíří dál. Zdravý dech, zdravé tělo…ve zdravém těle, zdravý duch. I toto říkaly babičky.

 

Odpověď na otázku je asi jasná. Éterické oleje i kosmetické přípravky KAREL HADEK jsou prospěšné našemu zdraví, symbiotické mikroflóře, šetrné životnímu prostředí. Pomáhají našim dětem ke zdraví a dobré náladě. Pomáhají všem, kteří je používají. 

 

Michaela Švorcová

Úvodní slovo pana Hadka

Horké, ale jako vždy sladké léto se s námi pomalu loučí, za pár dní převezme vládu podzim, doufejme, že i on bude sladký. Bude! Dozrávají jablka, hrušky, broskve, švestky a mnohé další ovoce. Jak jinak tyto přírodní příjemnosti nazvat než podzimní sladkosti?

Sytí, krášlí i léčí

Na mysli mám rostlinné oleje a tuky, pro úplnost však musím zmínit i oleje a tuky původu živočišného. Mezi olejem a tukem není zásadního rozdílu v chemickém složení, skládají se z mastných kyselin.

Zázvorový olej

Zázvor patří k rostlinám, jejichž léčebné účinky lidé využívají (jak se říká) „od nepaměti“. Koneckonců i lidová píseň „Běží liška k Táboru, nese pytel zázvoru“ vznikla zcela jistě jen díky všeobecně známým léčebným schopnostem této bylinky.

PPN aneb…

Teplé koupele v chladném ročním období (to se mimochodem pomalu ale jistě blíží) jsou zcela jistě pro každého (kdo má k dispozici vanu) příjemnou záležitostí. Nutno zdůraznit, že nabízí daleko více než jen onu zmíněnou příjemnost. Tomu pak odpovídá i nadpis článku, tedy PPN - „Příjemná Prevence Nemocí“.

Ceníky

V minulém vydání našeho časopisu byly provedeny změny v ceníku výrobků Aromaterapie Karel Hadek, byla vynechána některá velikostní balení výrobků a ceník AROMAFAUNY nebyl otištěn vůbec. K tomuto kroku nás přivedla stále rostoucí poptávka po našem časopise Aromaterapie pro zdraví a krásu a nových informacích z oblasti používání produktů.

Ahoj Michaelo,

Chtěla bych ti napsat o novinkách, které jsme v naší práci při zastoupení značky KAREL HADEK v Rusku připravili. Přijde nám zajímavé být co nejblíž našim zákazníkům a uživatelům produktů KAREL HADEK a nabízet jim doplňkové služby, související zdravotní služby obecně, školení v oblasti aromaterapie a informační podpory, jak říkáme být on-line.

Levandule, heřmánek a zmražený citrón!

Proč mražený citrón? Protože jsme doma neměli po ruce olej z máty peprné. Dostali jsme se do situace, kdy bylo potřeba zamezit svědění a k tomu nám právě napomohl zmražený citrón.

Vážený pane Hadku,

dnes mi přišel balíček s objednanými výrobky. V první řadě jsem byla šokována rychlostí, jakou byla objednávka vyřízena. Včera jsem objednala, dnes mám balíček doma! Po rozbalení a nabažení se vůní přípravků jsem se vrhla na časopis a začetla se do článku „To za Hadka nebylo...“.

Krásný dobrý den, pane Hadku,

děkuji moc za e-mail, který byl pro mne velmi inspirativní a musím říci, že mi i velice pomohl. Zkusila jsem Váš bylinný krém ATOP-DERM, ALOE VERA KONCENTRÁT, který piji již třetí týden, a MEDUŇKOVÝ SPRCHOVÝ OLEJ, MEDUŇKOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ a OLEJ NA MYTÍ RUKOU.

Střevní parazité – jak jim voní „éteráky“?

Že mají střevní parazity naši domácí mazlíčci, tomu se až tak moc nedivíme, většina chovatelů je pravidelně odčervuje. Ale přiznat si, že podobní malí živočichové obývají i naše střeva, to už jako samozřejmost určitě nevnímáme. Je pravda, že díky běžným hygienickým návykům i zavedeným požadavkům při výrobě potravin se v našich zeměpisných šířkách již ve velkém rozsahu paraziti nevyskytují, ale zcela vymýceni určitě nejsou.

Léto a sluníčko je skvělé , ale…

Většina z nás se těší na léto, které nás po chladném období zase zahřeje a rozveselí naši mysl. Ale když už je toho hodně a teploty šplhají vysoko, tak mnoho z nás pociťuje únavu a vyhledává stín a chladnější místa k odpočinku. To mám na mysli ty relativně zdravé jedince.

Přirozené obočí je luxusní!

Každý pupínek, skvrnka nebo mílie nás okrádá o sebevědomí. Během několika měsíců používání preparátů KH se pleť dostává do rovnováhy a dlouholeté problémy mizí. Málokdo si však uvědomuje, jak dominantním prvkem našeho obličeje je obočí, které nám doslova rámuje tvář. Pěstěný vzhled by měl jít ruku v ruce s jeho příjemným a přirozeným tvarem.

„Povinná“ četba s vůní levandule

Povinná četba v uvozovkách je vlastně katalog aromaterapeutických preparátů Karla Hadka, ve kterém si průběžně čtu a velmi ráda listuji. Nikdy si nezapomenu přečíst příspěvek pana docenta Feřteka v úvodu katalogu. Letos je to již 20 let, co nás navždy opustil náš nejznámější dermatolog a člověk ryzího charakteru, Doc. MUDr. Otakar Feřtek, CSc. Měla jsem tu čest být žákyní pana docenta v Kosmetické škole jeho manželky, Vlasty Feřtekové.

Element KOV

Energie roku se od svého středu posouvá dále k období elementu KOVU. Jedná se o období od 15. 9. do 14. 11. Tato doba (část roku) odpovídá ročnímu období podzimu. Podzim je doba sklizně, ale také představuje pomalé rozloučení se s létem, smutek. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Teplé slunce a doba letních slavností jsou pryč, dny se krátí, rostlin a zvířat ubývá.

Dýňové hody

Dýně je symbol podzimu. A tak v tomto období není týden, abych si z ní neuvařila nějakou lahůdku. A co takhle zkusit i dýňový olej? Tato potravina je bohatá na minerální látky, vitamíny, obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro náš organismus prospěšné.

Špína je príma

Jsem od přírody celkem líná. Abych se vyhnula hromadám špinavých triček, zavedla jsem jedno tričko denně. Kdo ho ušpiní, chodí v něm až do večera. Že by se u nás dalo jíst z podlahy, se také nedá říci (rozuměj: umím trávit čas smysluplněji než věčně s rukama v kýblu)

Není špína jako špína…

Naše babičky říkaly: „Čistota půl zdraví, špína celé.“ Nic se nemá přehánět. A proto denní úklid přípravky s důrazem na dezinfekci domácnosti, kde si při příchodu domů nemůžeme sednout na židli, aniž bychom nejprve nepodstoupili dezinfekční očistu…,to už nemá s normálním bydlením a žitím nic společného.

Hormonální nerovnováha – ASTMA

Astma je onemocnění vedoucí k zúžení průdušek. Zúžení průdušek (bronchů) je vyvoláno stažením svalů přítomných v jejich stěně. Má za následek poruchu dýchání projevující se zrychleným mělkým dýcháním, lapáním po dechu provázeným pískotem. Dle původu potíží je astma děleno na alergické a nealergické.