Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2019

Sytí, krášlí i léčí

Na mysli mám rostlinné oleje a tuky, pro úplnost však musím zmínit i oleje a tuky původu živočišného. Mezi olejem a tukem není zásadního rozdílu v chemickém složení, skládají se z mastných kyselin. Tuky obsahují vyšší podíl nasycených mastných kyselin. Jejich specifikem je pevné skupenství při běžné teplotě. Součástí úvodní informace musí být i konstatování, že ono sycení, krášlení a léčení platí pouze v případě, že jsou řádně zvoleny. Není olej jako olej, jejich původ a složení předurčuje jejich věcné použití. Samozřejmě musí míti vhodnou kvalitu. Zde je důležitá již sama kvalita výchozích surovin, následuje technologie výroby, jakož
i možné doošetření např. chemikáliemi proti oxidaci (žluknutí).

Již samotný název pojednání napovídá, že tuky a oleje můžeme použít jako součást potravinového řetězce. Své uplatnění dále najdou v kosmetice při pěstování pokožky. Jejich dalším posláním je i navracení zdraví. Toto pojednání bych rád věnoval použití těchto energeticky bohatých surovin v našich kuchyních. Byť informací o „zdravých“ olejích
je dostupné obrovské množství, pro laika je obtížné vyhodnotit, co je odborné pojednání a co jen na prodej
za každou cenu zaměřená reklama. Občas mívám pocit,
že vše, co je nabízeno, je jen a jen to nejlepší, byť pro reklamní agentury není nejmenším problémem v případě potřeby objevovat něco ještě lepšího než to nejlepší.. Odborníci na výživu uvádí (za toho se v žádném případě nepovažuji), že denní energetická spotřeba každého jedince by měla být ze zhruba 30 % pokryta právě tuky. To je sice hezké, ale toto konstatování dává vzniknout další otázce, jaké tuky by to měly být.  Máme zde tuky s takzvaně nasycenými mastnými kyselinami, které si organizmus (nejen lidský) dovede vyrobit sám.


To je koneckonců důvod, proč tyto formy tuku jsou bohatě zastoupeny v tucích živočišného původu (máslo, sádlo apod.). Nasycené tuky najdeme i v různých rostlinných výrobcích obsahujících tzv. zpevněné (hydrogenované) rostlinné tuky. Zde bych mohl jako příklad jmenovat margaríny, náhražky másla, trvanlivé pečivo apod. Konzumace těchto forem tuků by měla být nízká, nejlépe podstatně méně než 1/3 z oněch shora uvedených 30%. Následují oleje s vysokým podílem nenasycené kyseliny olejové. Jako typického zástupce lze označit olivový olej, který obsahuje kolem 75% kyseliny olejové a je široce používán jako neodmyslitelná součást středomořské kuchyně. I zde by měla být denní spotřeba cca 1/3 z výše uvedených 30%. Kyselina olejová je dále bohatě obsažena v oleji mandlovém (cca70%), arašídovém (cca 60%). Jako zajímavost lze uvést, že kyselina olejová se nachází i v živočišných tucích jako je máslo (cca 20%), vepřové sádlo (cca 45%), husí sádlo (cca55%). Zbývající 1/3 oněch 30% pak připadá na vícenásobně nenasycené mastné kyseliny. Hlavními zástupci těchto složek jsou dvojnásobně nenasycená kyselina linolová a trojnásobně nenasycená kyselina alfalinolenová. Jestliže se denní energetická spotřeba průměrného člověka bude pohybovat kolem 2.000 kcal, pak denní spotřeba všech tuků (i těch ve skryté formě např. sušenek, nanuků či zmrzlin, vývarů apod.) by se měla pohybovat na úrovni cca 670 kcal, což odpovídá zhruba 70 g tuků a olejů. Jedna třetina s trochou nepřesnosti (nechci obtěžovat několika číslicemi za desetinnou čárkou) je 25 g. Zde by pak hlavně ze zdravotních důvodu měl být poměr 3 díly kyseliny linolové a 1 díl kyseliny alfalinolenové. Důvodů je vícero. Jedním z nich je skutečnost, že kyselina linolová podporuje v těle zánětlivé procesy, zatímco kyselina alfalinolenová záněty potlačuje. Pokud se podíváme, jaká je reálná situace, nestačíme se divit. Slunečnicový olej, který je jedním z nejlevnějších olejů, obsahuje kolem 70% kyseliny linolové a to je důvod, proč jej najdeme téměř všude. Povětšinou i v oné hydrogenované formě, kdy část nenasycených vazeb chemici-potravináři nasytí vodíkem, slunečnicový olej ztratí tekutou formu a na světě je „slunečnicová pomazánka“ (dříve máslo), pokud ne ještě něco „tužšího“ ve formě ztuženého pokrmového tuku. Nelze se divit, že poměr konzumovaných vícenásobně nenasycených kyselin není 3:1, ale 10 až 20:1. Za daných okolností se ona „zdravá“ mastná kyselina velice rychle stává nezdravou.

 

Navíc nutno zmínit, že při zmíněném ztužování (nejen) slunečnicového oleje vznikají zdraví škodlivé trans mastné kyseliny. V potravinářství se u daných nenasycených mastných kyselin používá označení omega. Takže kyselina linolová je omega 6, zatímco kyselina alfalinolenová má označení omega 3.  Za účelem zajištění vhodného poměru omega kyselin 6 a 3 je vhodné zařadit do stravy oleje s vysokým podílem oněch omega 3 mastných kyselin. Z rostlinné říše jich nejvíce obsahuje lněné semínko (kolem 40 % oleje), případně lněný olej, kde 50 – 55% připadá právě na kyselinu alfalinolenovou! V historii byl len daleko více pěstovanou rostlinou a lněný olej běžně používaným olejem. Vzhledem ke skutečnosti, že vícenásobně nenasycená kyselina alfalinolenová je chemicky málo stabilní, doporučuji lněný olej skladovat výhradně v lednici a používat jen ve studené kuchyni. Dále lze doporučit jako vhodné potravinářské oleje s vyšším podílem omega 3 kyselin oleje konopný (cca 18%), řepkový (cca 10%), z vlašského ořechu (cca 15%). Omega 3 mastné kyseliny jsou v rostlinných olejích velice málo zastoupeny, což je jistě i důvod jejich deficitu v naší stravě. Zde nutno vložit i zmínku o omega 3 mastných kyselinách z rybí říše, jako jsou kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová DHA.  I to je důvod, proč jsou ať již mastné ryby či případně jako potravinové doplňky s těmito mastnými kyselinami doporučovány. Jejich vyvážený poměr je daleko důležitější pro naše zdraví. Koneckonců i rostlinné oleje s logem KH jsou pro tyto účely určeny. Až na dvě výjimky (jojobový a ricinový olej) se jedná o oleje analyticky certifikované, nejvyšších kvalit, tedy oleje potravinářské.  Např. protizánětlivými účinky se osvědčily u revmatismu, artritidy, neurodermatitidy, atopického ekzému. Oleje s kyselinou gamalinolenovou (brutnák, pupalka) pomáhají velice často u premenstruálního syndromu či lupénky. Mnohé další zajímavé informace o jednotlivých olejích s logem KH jsou uvedeny v katalogu či e-shopu na našem webu www.karelhadek.eu

 

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Horké, ale jako vždy sladké léto se s námi pomalu loučí, za pár dní převezme vládu podzim, doufejme, že i on bude sladký. Bude! Dozrávají jablka, hrušky, broskve, švestky a mnohé další ovoce. Jak jinak tyto přírodní příjemnosti nazvat než podzimní sladkosti?

Sytí, krášlí i léčí

Na mysli mám rostlinné oleje a tuky, pro úplnost však musím zmínit i oleje a tuky původu živočišného. Mezi olejem a tukem není zásadního rozdílu v chemickém složení, skládají se z mastných kyselin.

Zázvorový olej

Zázvor patří k rostlinám, jejichž léčebné účinky lidé využívají (jak se říká) „od nepaměti“. Koneckonců i lidová píseň „Běží liška k Táboru, nese pytel zázvoru“ vznikla zcela jistě jen díky všeobecně známým léčebným schopnostem této bylinky.

PPN aneb…

Teplé koupele v chladném ročním období (to se mimochodem pomalu ale jistě blíží) jsou zcela jistě pro každého (kdo má k dispozici vanu) příjemnou záležitostí. Nutno zdůraznit, že nabízí daleko více než jen onu zmíněnou příjemnost. Tomu pak odpovídá i nadpis článku, tedy PPN - „Příjemná Prevence Nemocí“.

Ceníky

V minulém vydání našeho časopisu byly provedeny změny v ceníku výrobků Aromaterapie Karel Hadek, byla vynechána některá velikostní balení výrobků a ceník AROMAFAUNY nebyl otištěn vůbec. K tomuto kroku nás přivedla stále rostoucí poptávka po našem časopise Aromaterapie pro zdraví a krásu a nových informacích z oblasti používání produktů.

Ahoj Michaelo,

Chtěla bych ti napsat o novinkách, které jsme v naší práci při zastoupení značky KAREL HADEK v Rusku připravili. Přijde nám zajímavé být co nejblíž našim zákazníkům a uživatelům produktů KAREL HADEK a nabízet jim doplňkové služby, související zdravotní služby obecně, školení v oblasti aromaterapie a informační podpory, jak říkáme být on-line.

Levandule, heřmánek a zmražený citrón!

Proč mražený citrón? Protože jsme doma neměli po ruce olej z máty peprné. Dostali jsme se do situace, kdy bylo potřeba zamezit svědění a k tomu nám právě napomohl zmražený citrón.

Vážený pane Hadku,

dnes mi přišel balíček s objednanými výrobky. V první řadě jsem byla šokována rychlostí, jakou byla objednávka vyřízena. Včera jsem objednala, dnes mám balíček doma! Po rozbalení a nabažení se vůní přípravků jsem se vrhla na časopis a začetla se do článku „To za Hadka nebylo...“.

Krásný dobrý den, pane Hadku,

děkuji moc za e-mail, který byl pro mne velmi inspirativní a musím říci, že mi i velice pomohl. Zkusila jsem Váš bylinný krém ATOP-DERM, ALOE VERA KONCENTRÁT, který piji již třetí týden, a MEDUŇKOVÝ SPRCHOVÝ OLEJ, MEDUŇKOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ a OLEJ NA MYTÍ RUKOU.

Střevní parazité – jak jim voní „éteráky“?

Že mají střevní parazity naši domácí mazlíčci, tomu se až tak moc nedivíme, většina chovatelů je pravidelně odčervuje. Ale přiznat si, že podobní malí živočichové obývají i naše střeva, to už jako samozřejmost určitě nevnímáme. Je pravda, že díky běžným hygienickým návykům i zavedeným požadavkům při výrobě potravin se v našich zeměpisných šířkách již ve velkém rozsahu paraziti nevyskytují, ale zcela vymýceni určitě nejsou.

Léto a sluníčko je skvělé , ale…

Většina z nás se těší na léto, které nás po chladném období zase zahřeje a rozveselí naši mysl. Ale když už je toho hodně a teploty šplhají vysoko, tak mnoho z nás pociťuje únavu a vyhledává stín a chladnější místa k odpočinku. To mám na mysli ty relativně zdravé jedince.

Přirozené obočí je luxusní!

Každý pupínek, skvrnka nebo mílie nás okrádá o sebevědomí. Během několika měsíců používání preparátů KH se pleť dostává do rovnováhy a dlouholeté problémy mizí. Málokdo si však uvědomuje, jak dominantním prvkem našeho obličeje je obočí, které nám doslova rámuje tvář. Pěstěný vzhled by měl jít ruku v ruce s jeho příjemným a přirozeným tvarem.

„Povinná“ četba s vůní levandule

Povinná četba v uvozovkách je vlastně katalog aromaterapeutických preparátů Karla Hadka, ve kterém si průběžně čtu a velmi ráda listuji. Nikdy si nezapomenu přečíst příspěvek pana docenta Feřteka v úvodu katalogu. Letos je to již 20 let, co nás navždy opustil náš nejznámější dermatolog a člověk ryzího charakteru, Doc. MUDr. Otakar Feřtek, CSc. Měla jsem tu čest být žákyní pana docenta v Kosmetické škole jeho manželky, Vlasty Feřtekové.

Element KOV

Energie roku se od svého středu posouvá dále k období elementu KOVU. Jedná se o období od 15. 9. do 14. 11. Tato doba (část roku) odpovídá ročnímu období podzimu. Podzim je doba sklizně, ale také představuje pomalé rozloučení se s létem, smutek. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Teplé slunce a doba letních slavností jsou pryč, dny se krátí, rostlin a zvířat ubývá.

Dýňové hody

Dýně je symbol podzimu. A tak v tomto období není týden, abych si z ní neuvařila nějakou lahůdku. A co takhle zkusit i dýňový olej? Tato potravina je bohatá na minerální látky, vitamíny, obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro náš organismus prospěšné.

Špína je príma

Jsem od přírody celkem líná. Abych se vyhnula hromadám špinavých triček, zavedla jsem jedno tričko denně. Kdo ho ušpiní, chodí v něm až do večera. Že by se u nás dalo jíst z podlahy, se také nedá říci (rozuměj: umím trávit čas smysluplněji než věčně s rukama v kýblu)

Není špína jako špína…

Naše babičky říkaly: „Čistota půl zdraví, špína celé.“ Nic se nemá přehánět. A proto denní úklid přípravky s důrazem na dezinfekci domácnosti, kde si při příchodu domů nemůžeme sednout na židli, aniž bychom nejprve nepodstoupili dezinfekční očistu…,to už nemá s normálním bydlením a žitím nic společného.

Hormonální nerovnováha – ASTMA

Astma je onemocnění vedoucí k zúžení průdušek. Zúžení průdušek (bronchů) je vyvoláno stažením svalů přítomných v jejich stěně. Má za následek poruchu dýchání projevující se zrychleným mělkým dýcháním, lapáním po dechu provázeným pískotem. Dle původu potíží je astma děleno na alergické a nealergické.