Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2019

Střevní parazité – jak jim voní „éteráky“?

Že mají střevní parazity naši domácí mazlíčci, tomu se až tak moc nedivíme, většina chovatelů je pravidelně odčervuje. Ale přiznat si, že podobní malí živočichové obývají i naše střeva, to už jako samozřejmost určitě nevnímáme. Je pravda, že díky běžným hygienickým návykům i zavedeným požadavkům při výrobě potravin se v našich zeměpisných šířkách již ve velkém rozsahu paraziti nevyskytují, ale zcela vymýceni určitě nejsou.

Střevní parazité mají často složité vývojové cykly s řadou možných hostitelů a mezihostitelů, všechny jejich zdroje prostě ohlídat nelze. Rizikem je např. nedostatečně tepelně ošetřené maso. Zdrojem tasemnice Taenia solium je vepřové maso, zdrojem tasemnice Taenia saginata pak hovězí. Nakazit se člověk může i díky konzumaci některých ryb, které obsahují stádia tasemnice škulovce širokého (i když k nakažení dojde spíše v zahraničí). Naopak roupi (roup dětský) se přenáší pouze mezi lidmi. Paraziti ale nemusí vypadat jen jako nějací červi, jedná se i o mikroskopické prvoky, jako je měňavka úplavičná, giardie nebo balantidium.

V rámci některých výzkumů se objevuje snaha o nahrazení syntetických látek účinných proti parazitům látkami přírodního původu, které tolik nezatěžují metabolismus a náš organismus a jsou snadno odbouratelné. Mezi ně náleží i éterické oleje. Jejich výhodou je, že jejich účinnými složkami jsou malé molekuly, které pronikají i do vajíček parazitů, která jsou jinak velmi odolná. Stále není zcela objasněn princip působení na dospělé parazity, často však cílí na přenos nervových vzruchů – parazit je tak následně paralyzován a z těla vyloučen.

Éterické oleje však nemusí působit přímo proti parazitům, ale i nespecificky zlepšují prostředí ve střevě např. tím, že podporují bakterie náležející k přirozené střevní mikroflóře, což bylo prokázáno ve studiích s hospodářskými zvířaty (např. s nosnicemi či prasaty). Ve střevě byl oproti kontrolní skupině zjištěn vyšší počet symbiotických bakterií rodu Bifidobacterium a Lactobacillus, snížilo se vylučování salmonel a bakterií E. coli.

Éterické oleje jako ty z hřebíčku, dobromysli, tymiánu, česneku, skořice, pepře a další pocházejí z rostlin používaných jako koření. Zlepšení chuti ale není jediné jejich pozitivum. Toto „koření“ lehkým drážděním sliznice střeva zvyšuje produkci trávicích enzymů a také hlenu. Hlen je jednou z přirozených bariér snižující možnost přichycení patogenních mikroorganismů na stěnu sliznice. Éterické oleje tak obecně pomáhají snižovat infekční tlak, který je na střevo vyvíjen. Tymián či rozmarýn mají i pozitivní vliv na imunitní buňky.

Z našich přípravků jsme obdrželi řadu kladných ohlasů týkajících se střevních parazitů na směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Využívána je zejména při odčervení psů, ale i např. při nakažení roupy u lidí (přidáváme třeba do tvarohové pomazánky). Podáván je v rámci týdenní kúry v dávce 1-3 kapky na 7 kg živé hmotnosti denně. Nutný je dostatečný příjem tekutin.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo pana Hadka

Horké, ale jako vždy sladké léto se s námi pomalu loučí, za pár dní převezme vládu podzim, doufejme, že i on bude sladký. Bude! Dozrávají jablka, hrušky, broskve, švestky a mnohé další ovoce. Jak jinak tyto přírodní příjemnosti nazvat než podzimní sladkosti?

Sytí, krášlí i léčí

Na mysli mám rostlinné oleje a tuky, pro úplnost však musím zmínit i oleje a tuky původu živočišného. Mezi olejem a tukem není zásadního rozdílu v chemickém složení, skládají se z mastných kyselin.

Zázvorový olej

Zázvor patří k rostlinám, jejichž léčebné účinky lidé využívají (jak se říká) „od nepaměti“. Koneckonců i lidová píseň „Běží liška k Táboru, nese pytel zázvoru“ vznikla zcela jistě jen díky všeobecně známým léčebným schopnostem této bylinky.

PPN aneb…

Teplé koupele v chladném ročním období (to se mimochodem pomalu ale jistě blíží) jsou zcela jistě pro každého (kdo má k dispozici vanu) příjemnou záležitostí. Nutno zdůraznit, že nabízí daleko více než jen onu zmíněnou příjemnost. Tomu pak odpovídá i nadpis článku, tedy PPN - „Příjemná Prevence Nemocí“.

Ceníky

V minulém vydání našeho časopisu byly provedeny změny v ceníku výrobků Aromaterapie Karel Hadek, byla vynechána některá velikostní balení výrobků a ceník AROMAFAUNY nebyl otištěn vůbec. K tomuto kroku nás přivedla stále rostoucí poptávka po našem časopise Aromaterapie pro zdraví a krásu a nových informacích z oblasti používání produktů.

Ahoj Michaelo,

Chtěla bych ti napsat o novinkách, které jsme v naší práci při zastoupení značky KAREL HADEK v Rusku připravili. Přijde nám zajímavé být co nejblíž našim zákazníkům a uživatelům produktů KAREL HADEK a nabízet jim doplňkové služby, související zdravotní služby obecně, školení v oblasti aromaterapie a informační podpory, jak říkáme být on-line.

Levandule, heřmánek a zmražený citrón!

Proč mražený citrón? Protože jsme doma neměli po ruce olej z máty peprné. Dostali jsme se do situace, kdy bylo potřeba zamezit svědění a k tomu nám právě napomohl zmražený citrón.

Vážený pane Hadku,

dnes mi přišel balíček s objednanými výrobky. V první řadě jsem byla šokována rychlostí, jakou byla objednávka vyřízena. Včera jsem objednala, dnes mám balíček doma! Po rozbalení a nabažení se vůní přípravků jsem se vrhla na časopis a začetla se do článku „To za Hadka nebylo...“.

Krásný dobrý den, pane Hadku,

děkuji moc za e-mail, který byl pro mne velmi inspirativní a musím říci, že mi i velice pomohl. Zkusila jsem Váš bylinný krém ATOP-DERM, ALOE VERA KONCENTRÁT, který piji již třetí týden, a MEDUŇKOVÝ SPRCHOVÝ OLEJ, MEDUŇKOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ a OLEJ NA MYTÍ RUKOU.

Střevní parazité – jak jim voní „éteráky“?

Že mají střevní parazity naši domácí mazlíčci, tomu se až tak moc nedivíme, většina chovatelů je pravidelně odčervuje. Ale přiznat si, že podobní malí živočichové obývají i naše střeva, to už jako samozřejmost určitě nevnímáme. Je pravda, že díky běžným hygienickým návykům i zavedeným požadavkům při výrobě potravin se v našich zeměpisných šířkách již ve velkém rozsahu paraziti nevyskytují, ale zcela vymýceni určitě nejsou.

Léto a sluníčko je skvělé , ale…

Většina z nás se těší na léto, které nás po chladném období zase zahřeje a rozveselí naši mysl. Ale když už je toho hodně a teploty šplhají vysoko, tak mnoho z nás pociťuje únavu a vyhledává stín a chladnější místa k odpočinku. To mám na mysli ty relativně zdravé jedince.

Přirozené obočí je luxusní!

Každý pupínek, skvrnka nebo mílie nás okrádá o sebevědomí. Během několika měsíců používání preparátů KH se pleť dostává do rovnováhy a dlouholeté problémy mizí. Málokdo si však uvědomuje, jak dominantním prvkem našeho obličeje je obočí, které nám doslova rámuje tvář. Pěstěný vzhled by měl jít ruku v ruce s jeho příjemným a přirozeným tvarem.

„Povinná“ četba s vůní levandule

Povinná četba v uvozovkách je vlastně katalog aromaterapeutických preparátů Karla Hadka, ve kterém si průběžně čtu a velmi ráda listuji. Nikdy si nezapomenu přečíst příspěvek pana docenta Feřteka v úvodu katalogu. Letos je to již 20 let, co nás navždy opustil náš nejznámější dermatolog a člověk ryzího charakteru, Doc. MUDr. Otakar Feřtek, CSc. Měla jsem tu čest být žákyní pana docenta v Kosmetické škole jeho manželky, Vlasty Feřtekové.

Element KOV

Energie roku se od svého středu posouvá dále k období elementu KOVU. Jedná se o období od 15. 9. do 14. 11. Tato doba (část roku) odpovídá ročnímu období podzimu. Podzim je doba sklizně, ale také představuje pomalé rozloučení se s létem, smutek. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Teplé slunce a doba letních slavností jsou pryč, dny se krátí, rostlin a zvířat ubývá.

Dýňové hody

Dýně je symbol podzimu. A tak v tomto období není týden, abych si z ní neuvařila nějakou lahůdku. A co takhle zkusit i dýňový olej? Tato potravina je bohatá na minerální látky, vitamíny, obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro náš organismus prospěšné.

Špína je príma

Jsem od přírody celkem líná. Abych se vyhnula hromadám špinavých triček, zavedla jsem jedno tričko denně. Kdo ho ušpiní, chodí v něm až do večera. Že by se u nás dalo jíst z podlahy, se také nedá říci (rozuměj: umím trávit čas smysluplněji než věčně s rukama v kýblu)

Není špína jako špína…

Naše babičky říkaly: „Čistota půl zdraví, špína celé.“ Nic se nemá přehánět. A proto denní úklid přípravky s důrazem na dezinfekci domácnosti, kde si při příchodu domů nemůžeme sednout na židli, aniž bychom nejprve nepodstoupili dezinfekční očistu…,to už nemá s normálním bydlením a žitím nic společného.

Hormonální nerovnováha – ASTMA

Astma je onemocnění vedoucí k zúžení průdušek. Zúžení průdušek (bronchů) je vyvoláno stažením svalů přítomných v jejich stěně. Má za následek poruchu dýchání projevující se zrychleným mělkým dýcháním, lapáním po dechu provázeným pískotem. Dle původu potíží je astma děleno na alergické a nealergické.