Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Imunitní systém se vyvíjí společně s dítětem v průběhu jeho života. Děti přichází na svět vyzbrojeny protilátkami od maminky, které dostaly ještě v děloze. Tyto protilátky se označují jako IgG a chrání je v prvních třech měsících života. Během vaginálního porodu získává novorozenec velmi cennou dávku bakterií z porodních cest. Ty začnou okamžitě osidlovat novorozené miminko, jeho kůži, střevo a sliznice. Tím se pokládají první základní kameny celé jejich imunity. Každý kojený novorozenec je také chráněn důležitými protilátkami z mateřského mléka, které se označují jako slizniční – protilátky IgA. Tyto protilátky jsou pro miminko velmi důležité, nevstupují totiž do krevního oběhu novorozence, nýbrž jsou primární ochranou před infekcemi přímo na sliznicích trávicího traktu.

Imunitní systém je složitý systém obranných mechanismů, který je tvořen velkým množstvím buněk a molekul, jež spolupracují. Jejich společným cílem je zabránit cizorodým patogenům vstupu do organismu, zabránit jejich množení a nejlépe docílit jejich likvidaci. Mechanismů, jak se tělo brání, je spousta, a když jeden selže, nastoupí jiný. V první linii jsou obranné mechanismy kůže a sliznic, které brání vstupu patogenu do organismu. Patří sem mechanismy jako tvorba hlenu, slin, slz, potu, žaludečních šťáv, kašlání, kýchání či horečka. Tato část imunity nemá paměť a nepamatuje si, se kterým patogenem se již setkala a se kterým ne. Proto na každé takové setkání odpovídá stejnými mechanismy. Velmi důležitou částí imunity je vrozená imunita (nespecifická), která je připravená okamžitou reakcí zasáhnout do boje s patogeny. Je pevně zapsaná v genetické informaci a máme ji zděděnou po svých předcích. Jakmile mechanismy vrozené imunity nestačí, přicházejí na pomoc mechanismy získané imunity (specifické), která má ty největší strážce imunitního systému, a to jsou bílé krvinky (T a B lymfocyty). Ty mají unikátní schopnost. A to tvořit tzv. paměťové buňky, které jsou schopny rychle a účinně reagovat na takové infekce, se kterými se imunitní systém již setkal. Tak můžeme říci, že imunitní systém má i svou imunologickou paměť.

CO MOŽNÁ O IMUNITĚ DĚTÍ NEVÍTE?

– První rizikové období pro malé děti je období kolem 4.–6. měsíce věku, kdy dochází k poklesu mateřských IgG protilátek, které dětem předala maminka. V tomto období jsou děti náchylnější k respiračním nemocem.

– Dalším rizikovým obdobím je nástup do školky. Děti se totiž dostávají do kontaktu s novými nemocemi, a to je ta pravá chvíle pro jejich imunitní systém, který dostává intenzivní „školení“. To znamená, učí se, a to chce čas. Zvýšená nemocnost dítěte, které právě vstoupilo do školky, je přirozená, a protože imunitní obrana pracuje na základě tzv. imunologické paměti, jsou vlastně všechny prodělané virózy k něčemu dobré. Cílem silné imunity není vyhýbání se okolnímu světu, abychom zabránili nakažení, ale „vycvičit“ imunitu tak, aby si poradila se vším, s čím se v budoucnosti dítě potká.

– Zrání imunity je velmi individuální proces, který probíhá u každého dítěte jinak a špatným životním stylem můžeme jeho vývoj i funkci narušit. Pokud tedy chceme, aby naše dítě mělo silnou imunitu, měli bychom mu dopřát na prvním místě vyváženou a pestrou stravu, kvalitní spánek a dostatek pohybu venku, na čerstvém vzduchu. Ten napomáhá zvlhčení a prokrvení dýchacích cest a nosní sliznice, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost. Spánek je pro dobrou imunitu také velmi důležitý. Během něj se totiž v těle startují regenerační procesy, včetně těch, které se týkají imunitního systému.

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ A DOSTATEK VITAMÍNŮ JE ZÁKLAD

Pestré a vyvážené složení jídelníčku je klíčem ke správně fungující obranyschopnosti. Pro děti jsou důležité mléčné výrobky jako zdroj vápníku, zakysané výrobky pro správné fungování střevní mikroflóry, dostatek zeleniny a ovoce jako zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny. Nepostradatelné jsou také bílkoviny, které jsou dětmi přijímány většinou v nedostatečném množství. Mezi nejdůležitější prvky patří vitamíny C a D, kyselina listová, železo, zinek, selen, hořčík, a dokonce i omega 3 mastné kyseliny. V období vyšší nemocnosti můžete podpořit funkci imunitního systému přípravky s obsahem betaglukanu a medicinálních hub jako hlíva ústřičná, cordyceps a reishi. Dále jsou doporučována probiotika, kolostrum, rakytník a rybí olej. My vsázíme na imunitu posilující ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT.

NOS PŘEDSTAVUJE POMYSLNOU BRÁNU PRO VSTUP INFEKCE, PROTO JE NA MÍSTĚ HO UDRŽOVAT ZDRAVÝ.

Pravidelná hygiena nosu představuje nejlepší prevenci opakovaných rým. Nosní sliznice musí denně odolávat množství patogenů, které se touží dostat dál, do dýchacích cest. Vyplachování nosu odstraňuje z nosu nečistoty, alergeny, bakterie a viry, čímž předchází nemocem z nachlazení, a především zvyšuje odolnost nosní sliznice. Pro nosní hygienu jsou nejvhodnější spreje s mořskou vodou, jež obsahuje cenné minerály. Při rýmě bychom měli k běžné hygieně ještě přidat kapky nebo spreje, které pomohou ke splasknutí oteklých a zanícených sliznic. Mně se u dětí nejvíce osvědčil NOSNÍ OLEJ BABY. Poprvé jsem ho vyzkoušela, když měl syn svou první rýmu. Do tří dnů byla pryč. Od té doby ho máme neustále doma, aby byl ihned při ruce.

Tip: Před rýmou děti nic stoprocentně neochrání. Ale pokud jim do nosu kápnete každé ráno NOSNÍ OLEJ BABY, znesnadníte virům jejich průchod přes sliznici díky ochranné olejové bariéře, kterou olej na sliznici vytvoří. Děti mají také v oblibě inhalační tyčinky. ČICHACÍ SADA PRO DĚTI obsahuje pět tyčinek, které podpoří a usnadní dýchání během respiračních potíží. Jejich výhodou je, že si k nim mohou kdykoliv přičichnout.

POKOŽKA JE NEJDŮLEŽITEJŠÍ OCHRANNÁ BARIÉRA, KTERÁ CHRÁNÍ NAŠE TĚLO PŘED VLIVY VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ.

Kůže je vybavena různými bariérovými systémy, které zahrnují kožní mikrobiom, kožní maz a buňky imunitního systému. To vše tvoří ve vzájemné spolupráci důležitou imunitní ochranu. Péče o nejsvrchnější vrstvu kůže je tedy klíčem k udržení stability celého kožního ekosystému a je také prevencí vzniku mnoha kožních onemocnění, jako je např. atopický ekzém, lupénka, apod. Hýčkejte tedy pokožku svých dětí vybranými kosmetickými přípravky, jež nenaruší přirozené ochranné funkce pokožky. Lecitinové emulze a mycí oleje z dětské řady MELINKA, MARINKA, CITRONEK a FENYKLÁČEK můžete s jistotou používat u nejmenších dětí a můžete si být jisti, že jim dopřejete tu nejlepší péči. Neobsahují žádné dráždivé látky, které by rozpouštěly kožní maz tak, jako to umí mýdla s obsahem tenzidů. Jsou také „ochuzena“ o syntetické parfémy, které citlivou pokožku dětí dráždí, a neobsahují žádné látky, které by pokožku vysušovaly. Pouze funkční a plnohodnotná kožní bariéra chrání organismus před průnikem škodlivých látek a patogenních mikroorganismů.

PharmDr. Vendula Víchová

 

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.