Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný. Někteří autoři uvádí, že pojmenování je odvozeno od původního názvu ostrova Mauricius Mandare, odkud bývaly v minulosti mandarinky dováženy. Jiní autoři dávají pojmenování do souvislosti s jejím původním domovem Čínou, kde byly určeny jen ke konzumaci výše postavených osob – mandarínů (kteří se při obřadech oblékali do oranžových rób), což bylo vnímáno jako tradiční symbol štěstí a hojnosti. Čína je současně největším producentem mandarinek, následovaná Španělskem, Tureckem, Marokem, Brazílií, Egyptem, Itálií a dalšími menšími producenty.

Z pohledu aromaterapie lze označit mandarinku za velice zajímavý strom, neboť nabízí možnost výroby hned několika éterických olejů. Asi nejméně známý je olej mandarine petit grain, který se vyrábí parní destilací z větviček a listí, které jsou vyzískány při prořezávání mandarinkovníků. Dále se v mandarinkové nabídce nachází další tři druhy jen mírně odlišných olejů: žlutý, zelený a červený. Všechny tři jmenované oleje pochází ze slupek stejného ovoce, avšak v různých fázích procesu jejich zrání. Kůra plodů se rozemele s vodou na kaši a následně dochází k odfiltrování pevných částic, takže zbude jen voda s éterickým olejem. Éterické oleje se s vodou nemísí, a proto vyzískaný olej, který je podstatně lehčí než voda, plave na povrchu. Výjimečně se v nabídce objevují i mandarinkové oleje vyzískané technologií parní destilace. Všechny tři zmíněné druhy oleje mají velice podobné chemické složení a stejné platí i o jejich použití. Zdravotní přínosy účinků mandarinkových olejů jsou velice zajímavé. Jsou prokázány antiseptické, oběhové, nervově relaxační, sedativní, a mnohé další účinky. Lze je označit i jako tonikum, napomáhají optimální obnově kožních buněk.

Zelený mandarinkový se získává z toho, co bylo původně odpadem. Mandarinkovníky je třeba protrhávat. V rámci tohoto procesu je ze stromu odstraněna více než polovina ještě zelených plodů. Nezralé zelené mandarinky jsou kvůli silné kyselosti nevhodné ke konzumaci. Původně bylo toto ovoce buď vyhazováno, nebo ponecháno pod stromy v sadu. Skutečnost, že i nezralé plody jsou velice voňavé, vedla k jejich dalšímu zpracování za účelem vyzískání cenných éterických olejů, což vedlo k zvýšení ekonomické efektivity pěstování mandarinek. Zelený mandarinkový olej se získává rozemletím celých mandarinek, byť éterický olej je obsažen výhradně ve slupce. Olej takto vyzískaný z nezralých plodů se odlišuje nižším obsahem limonenu, složky extrémně silně vonící po pomerančích. Vykazuje však vyšší koncentraci gama‑terpinenu. Tento poměr se v průběhu zrání mění ve prospěch limonenu. Lze konstatovat, že jeho vůně je svěžejší a kyselejší než u následujících olejů.

Žlutý mandarinkový je málo známý a lze jej označit jako specialitu. Jeho výroba probíhá z polozralých plodů. Mimo jiného bývá velice často požíván k aromatizaci jak v potravinářství, tak i v lihovarnictví v oblasti likérů.

Posledním z olejů je červený mandarinkový olej. Vzniká výše popsanou technologií z čerstvé kůry zralých mandarinek. Tento olej je nejznámější a má ze jmenovaných olejů nejsladší pachovou informaci. Na jeden litr mandarinkového oleje je potřeba zhruba kolem 60 kg slupek. Všechny mandarinkové oleje sice obsahují furokumariny, avšak v tak malém množství, že ani jejich 10 % koncentrace v nosném oleji žádnou fototoxicitu nevyvolala. Co se složení mandarinkových olejů týká, je u nich velice malý rozdíl. Hlavními obsahovými složkami jsou monoterpeny, kolem 90 %. Nejvýrazněji je zastoupen limonen (65–75 %) a gama‑terpinen (16–22 %). Čím zralejší ovoce se zpracovává, tím více se zvyšuje obsah limonenu a snižuje obsah gama‑terpinenu ve vyzískaném oleji. Dalšími jsou alfa a beta‑pinen, do 2 %. Dále jsou obsaženy v malém množství monoterpenické alkoholy citronelol, linalool, alfa‑terpineol. Stejně tak v množství do 1 % jsou v mandarinkových olejích aldehydy. Jako zajímavost lze označit obsah esteru kyseliny anthranilové, který má velice silné sedativní účinky.

Všechny tři mandarinkové oleje patří svým účinkem v aromaterapii k oněm nejjemnějším. Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny, obzvláště pak i pro malé děti. Inhalace mandarinkových olejů lze s úspěchem použít při špatné náladě, depresích (zde je vhodná kombinace s bergamotem a levandulí) nebo stresu. Osvědčily se i při bronchitidě a bronchiálním astmatu. Mandarinkový olej může být dobrým pomocníkem i u problémů se spánkem. Uklidňující a antistresové účinky nabízí použití mandarinkových olejů v paliativní péči. Mandarinkové oleje nachází i široké uplatnění v kosmetice. V péči o pleť se používají na akné, strie, jizvy, pupínky, ucpané póry a mastnou pleť. Optimalizují fyziologické funkce pokožky a mohou být výbornou součástí péče o pleť u mladistvých s výskytem mastné pleti, případně i akné. Zde je vhodná kombinace s myrtovým olejem, v oleji z vlašských ořechů. Díky jemnosti lze požívat mandarinkové oleje nejen v době těhotenství a kojení, ale i u malých dětí a kojenců. Asi i to je důvod, proč ve Francii pro ně zdomácněla přezdívka „dětská medicína“, kde jsou doporučovány podobně jako podstatně levnější alternativa římského heřmánku k potlačení žaludečních nevolností.

Oleje lze užívat v malém množství i vnitřně (1–2 kapky). U kojenců se pak výhradně vmasírovávají do břišní krajiny. Jako vhodnou lze uvést koncentraci od 1 až 1,5 %, což odpovídá množství cca od 3 do 5 kapek na 10 ml (1 polévková lžíce) neutrálního rostlinného oleje (např. mandlový).

Masáže mandarinkovými oleji se osvědčily při namožených svalech, nervozitě, splínu, špatném trávení, poruchách spánku. Díky velice příjemné vůni a zmiňovaným účinkům se nabízí mandarinkové oleje k relaxačním či partnerským masážím. U dospělých lze použít vyšší koncentrace (od 3 do 5 %), což odpovídá cca 50 až 80 kapkám na 50 ml základního oleje. Podobné účinky jako masáže mají i mandarinkové koupele, které jsou velice vhodné hlavně v chladném ročním období. Své místo nachází mandarinkové oleje i v péči o vlasovou pokožku i samotné vlasy. Vhodné je použití při nadměrné činnosti mazových žláz. Pozitivní je i jejich účinek pro obnovení vitality zplihlých vlasů. Jako jedinečnou volbu je lze označit pro účely aromatizace obývaných prostor. Mandarinkové oleje jsou oblíbené i u mnohých návštěvníků sauny. Speciálně červený mandarinkový díky vysokému obsahu voňavého limonenu je zajímavý i pro použití v kuchyni, kde může pár kapek dodat velice příjemnou vůni výsledné práci např. při pečení. Lze jej použít k aromatizaci všeho, co obsahuje tukové/olejové složky. Používá se v opravdu malém množství, nejen proto, že je pachově velice aktivní, ale i proto že jeho chuť na rozdíl od vůně zase až tak příjemná není.

Karel Hadek

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.