Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy. V současnosti je pěstování rozšířeno v příhodných podmínkách po celém světě. Největšími producenty mandlí jsou v současné době USA (speciálně stát Kalifornie). Následují Španělsko, Austrálie, Írán, Turecko, Maroko, Sýrie, Itálie a mnohé další země. Jen jako zajímavost lze uvést, že celoročně je ve světě sklizeno více než 4 miliony tun mandlí.

Konzumace mandlí má mnohostranné pozitivní účinky na imunitní a oběhový systém i metabolismus. Výživoví nadšenci právem označují mandle jako superpotravinu. Vzhledem k nízkému obsahu sacharidů jsou velmi často běžným doplňkem snídaňových müsli, případně dalších výrobků z ovesných vloček. Velice známou mandlovou pochoutkou je marcipán.

Mandle se skládají ze zhruba 5 % vody, více než 20 % bílkovin, cca 6 % sacharidů. Další obsahovou složkou je kolem 50 % tuku (oleje), což je činí velice bohaté na kalorie (cca 580 kcal na 100 g). Mandle jsou také bohaté na různé vitamíny a stopové prvky a jsou též dobrým zdrojem vlákniny (cca 13 %). Jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. Obsahují též významné množství hořčíku, draslíku, železa, zinku, mědi a manganu, tj. stopových prvků s důležitými funkcemi v organismu. Dále obsahují vitamíny skupiny B a E. Nejzajímavější složkou oleje je cca 70% obsah kyseliny olejové. Klinické výzkumy prokázaly, že pravidelná konzumace mandlí může snížit riziko srdečních onemocnění snížením hladiny LDL cholesterolu v krvi.

Z kosmetického hlediska je velice zajímavý právě mandlový olej. Jeho INCI označení je Prunus amygdalus dulcis oil. Vyzískává se buď lisováním za studena, případně i za tepla ze zralých mandlí. Výtěžnost oleje z jedné tuny mandlí je přibližně 400 až 450 litrů oleje. Olej lisovaný za studena má světle žlutou barvu, jemně oříškovo‑vanilkovou vůni. Olej lisovaný za tepla je bezbarvý a bez vůně. Krom výše zmíněného obsahu kyseliny olejové obsahuje kolem 20 % kyseliny linolové. V malém množství jsou též zastoupeny kyselina palmitová, stearová, palmitoolejová a další nasycené i nenasycené mastné kyseliny v objemech do 1 %. Z dalších zajímavých složek jmenujme fytosteroly.

Za studena lisovaný mandlový olej je vynikající volba ve studené kuchyni díky vysokému obsahu kyseliny olejové (omega-9). Procentuální obsah je téměř stejný jako u olivového oleje. Dle mého názoru je však mandlový olej podstatně chutnější. Lze jej označit jako vynikající olej do salátů a majonéz. Vzhledem k jeho mandlovému aromatu jej lze doporučit i k výrobě sladkých jídel.

Mandle se po celá staletí uplatňovaly v lidovém léčitelství. Díky zklidňujícím účinkům nachází mandlový olej i v dnešní době bohaté využití ve farmacii. Bývá nejen součástí krémů a mastí, vzhledem k jeho jemnosti je aplikován např. i jako nosič účinných složek v očních kapkách. Známo je i použití teplého oleje při bolestech uší. Mandlový olej je doporučován na změkčení a následné odstranění šupinek, jež se velice často tvoří na vlasové pokožce kojenců. Mandlový olej nachází díky své jemnosti bohaté použití v kosmetice, hlavně pak u citlivé pleti. Z tohoto pohledu jej lze označit za specialitu v dětských přípravcích.

Mandlový olej určený pro použití v kosmetice se získává z tzv. sladkých mandlí. Při pořizování mandlového oleje nemůže uniknout naší pozornosti, že olej lisovaný za tepla je podstatně levnější než olej lisovaný za studena. To je dáno technologií zpracování mandlí. Mandlové pecky jsou rozbíjeny strojově, a ne každá pecka je rozlousknuta tak, aby se nepoškodilo mandlové jádro. Poškozené, rozdrcené mandle jsou pak zpracovány na olej lisováním za tepla. Takovýto olej je pak následně čištěn neboli rafinován. Je tedy evidentní, že se jedná o účelné zpracování „odpadu“, který by byl jinak nejspíše nepoužitelný. Olej lisovaný za studena pak pochází z nepoškozených mandlí, tedy i podstatně dražší výchozí suroviny.

Mandlový olej je jedním z nejvhodnějších pro pěstění pokožky. Díky svému složení, hlavně vysokému obsahu kyseliny olejové, je mandlový olej velmi jemný, nedráždivý, a proto je zvláště vhodný pro suchou a citlivou pokožku. Svým složením napomáhá optimalizovat funkčnost kyselého hydro‑lipidového pláště pokožky. Působí tak proti podráždění, přecitlivělosti, suchosti, zarudnutí a svědění pokožky. Oleje obsahující kyselinu olejovou (mandlový, olivový, makadamiový, meruňkový) se dobře roztírají a vytvářejí pocit jemné pokožky. U mononenasycených mastných kyselin (jako je kyselina olejová) byla prokázána schopnost zlepšit vnímavost lipidové bariéry pokožky k lipofilním účinným složkám. Tato schopnost z něj činí vynikající nosič lipofilních účinných látek, tedy i éterických olejů. Běžně je používán v recepturách pleťových krémů, balzámů na rty, masážních a koupelových olejích, tělových mlék. Excelentně se osvědčil jako základní složka pro výrobu masážních olejů. Pro své hydratační vlastnosti a jemnost je také velmi oblíbenou součástí očních krémů a pleťových masek.

Mnozí autoři taktéž zmiňují, že mandlový olej obsahuje velké množství lecitinu. S tím bohužel nelze souhlasit. Mandle jako taková jej obsahuje značné množství, bohužel prakticky všechen lecitin zůstává ve zbytkovém koláči po lisování. Proto je doporučeníhodné před aplikací na pokožku do oleje přidat cca 1 až 2 % lecitinu super, jenž působí nejen jako emulgátor, ale i jako účinná složka. Olej je snášen jak citlivou, tak i podrážděnou pokožkou. Doporučuje se nanášet v malém množství na mírně vlhkou pokožku. Na navlhčené pokožce se rovnoměrně roztírá, pokožka lépe absorbuje vlhkost a olej se i rychleji vstřebává.

Mandlový olej je považován za hypoalergenní, takže téměř nikdy nezpůsobuje alergie. Je proto zvláště vhodný pro citlivou pokožku se sklonem k alergickým reakcím a osvědčil se i při neurodermatitidě, kde uvolňuje napětí a působí proti bolestivosti. Mandlový olej dobře poslouží i k udržení vláčné pleti. Osvědčil se i u nečisté a aknózní pleti. Mandlový olej je považován za nekomedogenní. V kombinaci s oleji z pšeničných klíčků a brutnáku se osvědčil po operacích na ošetřování jizev. Mandlový olej vykazuje i jisté modulační účinky v celé řadě fyziologických funkcí. Usnadňuje hojení drobných ran, má příznivý vliv na autoimunitní a zánětlivá onemocnění. Osvědčil se i na ošetřování suchých a popraskaných rtů. Mandlový olej vykazuje celkem dobrou chemickou stabilitu, přesto jej doporučuji vždy skladovat v temnu a chladu, aby jeho stárnutí bylo co nejpomalejší a co nejdéle si udržel co nejvyšší účinnost.

Karel Hadek

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.