Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 4/2022

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění. Kašel, bolesti v krku, bolesti hlavy, rýma i horečka jsou pak běžnými projevy onemocnění. Nemoc občas postihuje i dutiny.

Běžně problémy přetrvávají týden až čtrnáct dní, zde velice záleží na imunitním systému. Odborná literatura uvádí více jak 200 různých virů nastydnutí způsobujících, byť nejběžnějším původcem daného problému bývá rhinovirus. Nastydnutí lze označit za nejčastěji se vyskytující infekční onemocnění. I zde jsou nejčastěji postiženými jedinci hlavně děti a starší lidé. Vzhledem ke známé skutečnosti, že předcházet je daleko jednodušší než následně léčit, rád bych věnoval pár řádků prevenci.

Viry se šíří od infikovaného jedince vzduchem, do organismu vstupují nosem a ústy, mohou vniknout do těla i přes oční spojivku. Mohou ale ulpívat i na různých předmětech, na něž infikované kapénky dopadají. Jedním z prvních důležitých doporučení je omývání rukou. Jako velice vhodný lze doporučit hydrofilní mycí olej na ruce DESINFI, jenž obsahuje antimikrobiálně působící éterické oleje. Na tomto místě možno zmínit i roušky a respirátory, které jsou schopny kapénky zachytit a které v mnoha domácnostech zůstaly z dob jejich povinného nošení. Navíc chránící potenciál roušky lze posílit nanesením několika kapek éterických olejů. O tom, zda onemocníme či nikoli, mnohdy rozhoduje úroveň a připravenost imunitního systému. Nelze než doporučit jej posilovat osvědčeným ELEUTHEROCOCCOVÝM EXTRAKTEM, který je schopen nejen imunitu podstatně navýšit, ale navíc působí i jako adaptogen. Navýšení imunity neprobíhá ze dne na den, ale maxima lze dosáhnout zhruba po jednom měsíci používání. Pro posílení a udržení tělesné antivirové a antibakteriální aktivity organismu je proto ideální jej používat po celé chladné roční období. Dalším vítaným pomocníkem v řadě je echinaceový extrakt.

I mnohé éterické oleje obsahují složky, jež vykazují jak antibakteriální, tak i protivirové účinky. Dalším podstatným pozitivem je fakt, že napomáhají uvolňovat hleny. EUKALYPTOVÝ OLEJ, jehož hlavní složkou je 1,8-cineol, je velice účinný při problémech dýchacích cest. Vykazuje expektorační, protizánětlivé a antiseptické účinky. Proto je jedním z nejvhodnějších olejů při nachlazení. Ať již při problému s průduškami nebo zánětu čelních dutin by eukalyptový olej neměl chybět v domácí lékárničce. EUKALYPTOVÝ OLEJ je vhodný k aromatizaci místností, v nichž se zdržujeme, inhalovat jej můžeme nakapáním pár kapek na roušku, případně na kapesník. V případě horečky lze za pomoci eukalyptového (a mátového) oleje vytvořit chladivé obklady horečku snižující.

OLEJ Z MÁTY PEPRNÉ působí antipyreticky, antisepticky a protizánětlivě. Uvolňuje hleny z průdušek, usnadňuje dýchání při ucpaném nosu. Použitím v nosních olejích mentol obsažený v mátovém oleji přispívá ke zmírnění otoku nosní sliznice. Při inhalování díky vysokému obsahu mentolu (monoterpenický alkohol) vytváří chladivý pocit, který pomáhá uklidnit nebo znecitlivit škrábání či bolestivost v krku.

ČERVENÝ TYMIÁNOVÝ OLEJ je excelentní volbou při zánětlivých problémech. Účinnými složkami jsou monoterpenické fenoly tymol (> 50 %) a karvakrol (cca 10 %). Ať už jde o zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin nebo obyčejné nachlazení, červený tymiánový olej je osvědčenou volbou. Podporuje tělo v rychlé likvidaci a následnému zbavování se patogenů. Zde se osvědčily parní inhalace. Při nachlazení působí relaxačně na svaly průdušek, brzdí růst případných oportunních bakterií a plísní, podporuje odstraňování hlenu z dýchacích cest, působí proti zánětům a má pozitivní vliv na imunitu.

OLEJ Z BOROVICOVÉHO JEHLIČÍ nachází v aromaterapii velice široké použití. Díky vysokému obsahu monoterpenických uhlovodíků se řadí k olejům s antimikrobiálními účinky. Zajímavé je i jeho uklidňující působení. Při nachlazení oceníme schopnost pomoci prohloubit dýchání a expektorační účinek, kdy podporuje odstraňování hlenu a brzdí růst bakterií. Borovicový olej lze použít k různým formám inhalací. V nabídce se nachází i osvědčený balzám BORO BORO. Jen pro úplnost bych dodal, že velice podobné účinky má i olej ze smrkového jehličí.

CITRONOVÝ OLEJ lze v případě nachlazení označit za klasiku. Vysoký obsah monoterpenických uhlovodíků v kombinaci s aldehydy dávají tomuto oleji velice dobré protivirové účinky. Zmíněné aldehydy navíc vykazují i sedativní a protizánětlivé účinky. Samozřejmě oceníme i velice příjemnou vůni citronového oleje, jenž je díky svému složení a daným účinkům vynikající pro aromatizaci a mikrobiální očistu vzduchu obývaných prostorů. Tím samozřejmě výčet možných voňavých pomocníků zdaleka nekončí. Výborné služky poskytnou i oleje rozmarýnu, dobromysli, skořice, hřebíčku, čajovníku, bazalky, mateřídoušky, saturejky, levandule. V nabídce se nachází též osvědčené směsi éterických olejů ATEMOL, BRONOL, AROMACLIMA A CHINA, které jsou určeny jako pomocníci při problémech dýchacích cest.

Dle požadovaných účinků lze z výše jmenovaných olejů samozřejmě vytvářet i směsi, neb mnohé oleje mají ve směsích větší účinnost díky synergickému působení. Inhalace lze provádět nakapáním na roušku či kapesník. Vhodné jsou též parní inhalace, kdy do nádoby s horkou vodou nakapeme pár kapek oleje nebo jejich směsi. Hlavu zakryjeme ručníkem a 15 až 20 minut inhalujeme.

Nejen jako prevenci, ale i při prvních příznacích nachlazení mohu jen a jen doporučit až hodinovou koupel ve specialitě pro chladné roční období, EUKALYPTOVO‑TYMIÁNOVÉM KOUPELOVÉM OLEJI. Tělo velice příjemně prohřeje a takto zvýšená teplota těla není nic příjemného pro případné vetřelce. Pokud nachlazení zachytíme na samém začátku, většinou nemá šanci se prosadit.

Karel Hadek

ZPÁTKY DO TEPLA

Zima klepe na dveře. Dny jsou čím dál kratší, noční a ranní teploty stabilně klesají pod 10 stupňů, a to je signál pro zazimování pokojových rostlin, které byly přes léto venku.

DEZINFEKCNÍ LECITINOVÉ EMULZE

PRO DEZINFEKCI ŠETRNOU K POKOŽCE RUKOU

Úvodní slovo Karla Hadka

Teplé a slunečné léto s časem dovolených již delší dobu patří jen do říše vzpomínek. Minulostí je i podzimní rovnodennost, která se letos konala 23. září. Od tohoto dne denního světla pomalu, ale jistě neustále ubývá, noci se prodlužují. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí další roční období – zima.

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022

Pomalu přichází poslední měsíce roku 2022 Přináší s sebou sychravá rána, mráz, led, sníh, melancholii. Mnoho z nás vzpomíná na teplé slunečné dny, rodinná setkání, krásné chvíle naplněné radostí, které melancholickému období předcházely. Přesto se na zimní měsíce těšíme.

EXTRAKT Z KADIDLA HOJARI

Novinka v doplňcích stravy! V minulém vydání našeho časopisu jste se mohli seznámit s historií a používáním ománského kadidla – pryskyřice, kterou jsme nově zařadili do našeho sortimentu.

MANDLOVÝ OLEJ

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky od 2 do 9 metrů. Původem je pravděpodobně z jihozápadní Asie. Některé zdroje uvádí původ v Íránu. Již ve starověku se rozšířilo pěstování mandlovníků podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy.

Mandarinkový olej

Mandarinka je známa vysokým obsahem vitamínu C, coby osvědčeného antioxidantu. Obsahuje též rozpustnou vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, a je doporučována ke snižování hodnot cholesterolu. Samotný původ pojmenování mandarinka je poněkud záhadný.

Nachlazení

Ač by se dle pojmenování tohoto zdravotního problému mohlo zdát, že příčinou je chlad či prostydnutí, faktem je, že původcem nemoci jsou zejména viry. Ty za vhodných podmínek, tedy snížené imunitě, stresu způsobeným chladem, mají jedinečnou šanci přivodit onemocnění.

Amarant – zlato Inků

V naší nabídce naleznete přes 40 rostlinných olejů, másel a macerátů. V této záplavě můžeme přehlédnou některé speciální suroviny, která svými účinky vynikají nad ty ostatní.

PROLEŽENINY (dekubity) = noční můra

Když jsem se před lety nachomýtla k parahokeji, nedokázala jsem si představit, co takový vozíčkář může řešit za různé zdravotní problémy. Když jsem poprvé zaslechla slovo dekubity, neměla jsem ponětí, o čem je řeč. Po nějaké době jsem to slýchala čím dál tím víc. Začala jsem se více informovat, v čem tento problém spočívá.

SŮL NAD ZLATO

Září. Září začíná vlastně už v srpnu. Doplnit penály, kufříky, dokoupit boty na tělocvik, zaplatit kroužky, domluvit kdo, koho, s kým a kde bude vyzvedávat. Maximální logistická operace, která do sebe musí zapadat jako puzzle. Po doplnění posledního kousku skládanky jsem z toho celá šedivá. Obrazně, ale i doslova.

Aromaterapie a muži

Muži se často tváří, že aromaterapie je jen pro dámičky a jich se vůůůbec netýká. To platí ale jen do té doby, než zjistíte, že Vám manžel chodí tajně do skříňky na krém. Protože mu náramně vyhovuje na suchou pleť po holení. Přesto, že muži mají velmi citlivé nosy, většinou vezmou aromaterapii na milost, až když jim pomůže vyřešit nějaký jejich osobní dyskomfort nebo zdravotní problém.

Dětství – klíčové období pro vývoj imunitního systému

Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které v září poprvé nastoupilo do školky. A je docela možné, že patříte mezi zoufalé maminky, které už si s ním neví rady a přemýšlí, jestli je vše s jeho imunitou v pořádku. Jak je to vlastně s imunitním systémem, jak se budují jeho základy a jak mu můžeme pomoci, aby se dobře vyvíjel?

Tipy na vánoční dárky – dárkové sady voňavých přípravků

Lámete si hlavu nad vánočními dárky a ten pravý nápad ne a ne přijít? Máme pro vás tipy na malé i větší dárečky pro každého člena rodiny v podobě dárkových sad našich voňavých výrobků.

Krásná pleť téměř ZADARMO

Ono se řekne, krásná pleť. Ale všichni víme, že momentálně se každá uspořená koruna počítá. Co dělat, když nechcete rezignovat, ale máte hlouběji do kapsy?

PO ČTYŘICÍTCE….

Také se vám, milé dámy, zdá, že po čtyřicítce je na pleti znát každý den navíc? Jednou se špatně vyspíte, druhý den nestíháte pít, třetí den stresy s dětmi a v pátek máte kruhy pod očima a pleť unavenou jako stařena. Co s tím?

LÉK NA ZNIČENÉ VLASY

Už léta si odbarvuji vlasy, a to se samozřejmě podepsalo na jejich kvalitě. Nicméně v jednom období se mi kvalita o hodně zhoršila, což mi potvrdila i má kadeřnice, a hledaly jsme příčinu, z čeho to může být.

Nepříjemné zvířecí pachy?

Domácí zvířata nám přinášejí spoustu radosti, ale co si budeme povídat – ne vždy to po nich doma úplně příjemně voní.

SADA PRO ZVÍŘECÍ MILÁČKY S PŘÍPRAVKY AROMAFAUNA

Co kromě nějakého toho pamlsku nebo hračky nadělit vašim domácím mazlíčkům pod stromeček něco, čím podpoříte jejich zdraví?

PÉČE O SKLENÍK PŘED ZIMOU

Zima nás zahnala do vyhřátých domovů. Sem tam ale vykoukne sluníčko a každý zahrádkář vymýšlí, co by ještě tak mohl na svém kousku ráje udělat, než udeří ta pravá zima.