Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2021

D-Panthenol (provitamín B5)

Panthenol je jednou z velice důležitých aktivních multifunkčních složek, o níž lze říci, že je doslova životně důležitá  a díky svým vlastnostem a účinkům nesmí chybět ani v kvalitní kosmetice. Její další známé označení je provitamín B5. Hned v úvodu je vhodné upozornit, že ono všeobecné označení panthenol má dvě verze označované jako „D“ a „L“. K účinnému využití v kosmetických preparátech je vhodná jenom verze „D“, často též označovaná jako D-panthenol nebo dexpanthenol. Důvodem je skutečnost, že pouze z onoho „D“ panthenolu je organismem vytvářen vitamín B5, zatímco z verze „L“ nikoli, a proto jej v tomto smyslu ani nelze označit jako provitamín B5.

Objev panthenolu je datován do roku 1939, kdy navíc bylo prokázáno, že je součástí prakticky všech živých organismů. Jeho název pochází z řečtiny a volně přeloženo znamená „všudypřítomný“. Panthenol je alkoholová forma rozpustná ve vodě, v organismu se rychle přeměňuje na kyselinu pantothenovou neboli vitamín B5, který se podílí na metabolismu všech živin v těle. Hraje důležitou roli u aktivit enzymů a je nezbytný při vyzískávání energie jak z cukrů, tak i tuků. Vliv má i při tvorbě hormonů. Dále napomáhá při využití dalších vitamínů, optimalizuje funkci nervového systému a nadledvin. Růst a vývin organismu bez jeho přítomnosti by nebyl možný.

Nejbohatšími zdroji kyseliny pantothenové ve stravě jsou játra, mléko, vejce a kvasnice. Najdeme ji ale také v otrubách, fazolích, ořeších, sezamových a slunečnicových semenech, sóje nebo mateří kašičce. Doporučená denní dávka u vitamínu B5 není stanovena, za dostatečnou se u obou pohlaví považuje 5 mg. Nedostatek vitamínu B5 se projevuje podobně jako nedostatek dalších vitamínů ze skupiny B. Patří k nim únava, pocity podrážděnosti a neklidu, bolesti hlavy, snížená chuť k jídlu, svalové napětí až křeče, poruchy spánku, zdrsnění a zhoršená kvalita pokožky, zrychlené šedivění vlasů. Předávkování je sice teoreticky možné při aplikaci excesivních dávek, prakticky však nepřichází v úvahu, neboť se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, což způsobuje jeho urychlené vylučování z organismu. Jeho příznivé účinky na obnovu tkání a jejich optimální funkčnost jsou hojně využívány jak v dermatologii, tak i kosmetice.

Panthenol je pokožkou velice dobře absorbován a hromadí se v místě aplikace. Velice vhodné je použití v emulzních přípravcích určených k pěstování a regeneraci pokožky. Panthenol jako takový je přirozenou součástí kyselého hydro-lipidového ochranného pláště pokožky, napomáhá pokožce vytvářet bariéru proti podráždění a ztrátě vody. Jako fyziologická součást kosmetických přípravků napomáhá hydrataci pokožky, zlepšuje její vlhkost. Dále panthenol působí proti svědivosti pokožky, má protizánětlivé, uklidňující, hojivé a zjemňující účinky, podporuje hojivé procesy pokožky a regeneraci tkání. Při dlouhodobějším používání preparáty obsahující panthenol ve vyšším dávkování optimalizují tón pleti a zesvětlují tmavé skvrny. Velice známé je jeho použití na podráždění a spálení pokožky po opalování, proto je důležitou součástí specialit na ošetření pokožky po opalování (LECISON, PANTESON, ARADEA). Samozřejmě je neodmyslitelnou součástí všech pleťových krémů, masek a lecitinových emulzí.

Kdysi jsem obdržel dotaz, proč panthenol není obsažen v olejových produktech. Důvod je uveden výše, je to jeho rozpustnost ve vodě. Olejové preparáty  jsou bezvodé výrobky, panthenol by se v nich nerozpustil. Ale i kdyby, v hydrofilních (mycích) olejích by jej byla škoda. Mycí oleje jsou primárně určeny k očistě pokožky. Jejich doba „pobytu“ na pokožce je relativně velice krátká a místo, aby měl dostatek času vstoupit do pokožky, by byl spláchnut a s ním i možnost své jedinečné vlastnosti projevit. Vím, že jej výrobci přidávají či spíše deklarují (jde o minimální množství) v šamponech i v dalších mycích přípravcích. Z mého pohledu však v tak krátkém čase nemůže dostatečně působit jako účinná látka.

Smysl používat jej má aplikace v pěstících preparátech, jež zůstávají na pokožce po delší dobu. Nerozpustnost panthenolu v olejích je důvod, proč u regeneračních (případně i masážních) olejů je doporučeno zvlhčení pokožky před aplikací.

Panthenol lze označit také jako specialitu v oblasti vlasové kosmetiky. Nejen, že vstupuje do vlasové pokožky, napomáhá optimalizovat její funkce, ale podporuje regeneraci vlasových kořínků. Zlepšuje i kvalitu samotných vlasů. Na jejich povrchu vytváří tenkou ochrannou vrstvu, díky čemuž jsou vlasy lesklé a zářivé. Panthenol je hygroskopická látka, která brání přesušení vlasů a vlasy se stávají hedvábně hebké, zvyšuje se jejich pružnost a zabraňuje jejich lámání. Jistý vliv má panthenol i na pomalejší šedivění vlasů. V neposlední řadě působí i jako velice jemný fixátor účesu. Zde se osvědčilo používání VLASOVÉHO KOMONICOVÉHO TONIKA. Panthenol snižuje produkci kožního mazu, čímž zmírňuje maštění vlasů i případnou svědivost vlasové pokožky. V běžné kosmetice se používá v koncentracích od 1 do 5 %. Alespoň teoreticky by nebyly v kosmetice na škodu ani vyšší dávky, bohužel pokud by se dávkování onoho „dobrého“ přehnalo, pak se koncentrovanější panthenol svými vlastnostmi tak trochu podobá medu a při předávkování by působil jako lepidlo.

 

Karel Hadek

Měníme se

V loňském roce jste se poprvé setkali s novými obaly na našich výrobcích. Láhve POLY s dávkovačem jsme měnili z několika důvodů. Jedním byla covidová situace, kdy začaly být problémy s dodávkou obalů a surovin, druhým požadavek na větší hygienu a třetím vaše nespokojenost s obalem a vzhledem původním.

Nově v prodeji: Komonicový éterický olej

Komonice lékařská (lat. Melilotus officinalis) je rostlinou z čeledi bobovitých (stejně jako např. hrách nebo jetel). Původní oblastí výskytu je Evropa a Asie, nyní i Severní Amerika. Skrývá se i pod označením žlutý sladký jetel.

Modrý cypřiš – australský nováček mezi našimi éterickými oleji

Pro upřesnění - nováčkem je modrý cypřiš v naší nabídce, jinak je tento strom používán už po tisíciletí původními obyvateli severní části Austrálie. Jeho sklizeň je plánována v rámci udržitelnosti produkce a je pod vládním dohledem. Tato dřevina dorůstá i 40 metrů, jsou známy cypřiše staré i přes 200 let.

MATEŘÍDOUŠKOVÝ balzám

Jedno krásné přísloví praví, že dobrých přátel není nikdy dost. Pokud se podívám na současnou situaci, pak bohužel nezbývá než sarkasticky dodat, že oněch nežádoucích stejně tak, jako by nebylo nikdy dost. Jedním z často řešených problémů jsou různé záněty. Někdy uvnitř organizmu, jindy jsou jimi postiženy různé partie pokožky.

Pačuliový olej

Pačuliový éterický olej má svou zvláštní, velice aktivní, charakteristicky zemitou, nasládlou, těžkou a kořeněnou vůní, kterou lze jedním slovem označit jako staro-orientálně exotickou. Traduje se, že tuto vůni si lidé buď zamilují, nebo ji nenávidí. Jde spíše o momentální nastavení každého jedince. Moje osobní zkušenost je, že někdy mi voní, jindy nikoli.

Péče o pleť a ústa pod rouškou

V dnešní době se stále častěji setkáváme s dotazy, které nás vedou k zamyšlení, jaký vliv má každodenní nošení roušek na pokožku obličeje a na dýchací cesty. Pokud máme imunitní systém v pořádku, umíme si ve většině případů s vdechovanými patogeny poradit.

Jojobový olej

Podíváme-li se do historie péče a pěstování pokožky, můžeme konstatovat, že jak živočišné, tak i rostlinné oleje byly od nepaměti nedělitelnou součástí kosmetických procedur. Důvody jsou naprosto logické a jsou minimálně dva. Tím prvním je fakt, že kyselý hydro-lipidový ochranný plášť pokožky člověka má příbuzné chemické složení jako rostlinné oleje.

Mrkvový zmatek

Mezi letošní nově zařazené položky na našem e-shopu přibyly dvě mrkvové novinky – Éterický olej MRKVOVÁ SEMENA – NEPÁL a OLEJ Z MRKVOVÝCH SEMEN LISOVANÝ ZA STUDENA. I když jsou obě tyto novinky vyráběny z mrkve obecné (Daucus carota), každá je vlastně jiná, má jiné hlavní obsahové složky a je používána odlišným způsobem.

Kosmetické přípravky – jaké je riziko pro celiaky?

Celiakie je autoimunitní zánětlivé onemocnění střev. Organismus neadekvátně reaguje na gluten, což je bílkovina přítomná v pšenici, ovsu, ječmeni, žitu. Lepek je přitom důležitý z hlediska technologie výroby potravin – dodává těstu jeho typickou strukturu. Ne každý, kdo má genetické predispozice, skutečně musí trpět klinickými projevy.

D-Panthenol (provitamín B5)

Panthenol je jednou z velice důležitých aktivních multifunkčních složek, o níž lze říci, že je doslova životně důležitá a díky svým vlastnostem a účinkům nesmí chybět ani v kvalitní kosmetice. Její další známé označení je provitamín B5. Hned v úvodu je vhodné upozornit, že ono všeobecné označení panthenol má dvě verze označované jako „D“ a „L“.

Podzimní ošetřování pokožky

Letošní teplé letní dny plné slunečního záření se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí podzim se svým chladným a sychravým počasím. Ošetřování pokožky po ukončení opalovací sezóny je minimálně stejně tak důležité jako její ochrana během slunných letních dnů.

Rostlinné oleje v kuchyni

Jak rostlinné oleje a tuky, tak i tuky živočišného původu jsou nepostradatelnou součástí naší stravy. Používáme je jak na vaření, pečení, smažení, fritování, tak i ve studené kuchyni. V tomto pojednání bych se rád věnoval výhradně tukům a olejům z rostlinné říše.

Lupénka

Lupénka se pomalu, ale jistě stává jednou z tak zvaných lidových nemocí. V jednom odborném časopisu byla uvedena informace, že tímto onemocněním jsou postiženy více než 3 % populace. Dle dermatologů se jedná o nevyléčitelnou nemoc, i když léčbou a dalšími opatřeními lze stav podstatně zlepšit, v lepším případě i přivést do latentního stavu.

CAYATHERM

Dobrý den, ráda bych se přidala k pochvalám účinků oleje Cayatherm při pásovém oparu.Bohužel mě tato „radost“ postihla v prvním koronavirovém létě 2020. Jelikož jsem pásový opar do té doby nikdy neměla a těsně předtím jsem se několik dní „cpala“ jahodami, usoudila jsem, že ty červené flíčky budou kopřivka (tu jsem sice taky nikdy neměla, ale kdosi v rodině na ten „jahodový“ typ trpí).

Atopický ekzém

Lékaři synovi diagnostikovali atopický ekzém v době, kdy mu byly asi 3 měsíce. Hned nás vybavili spoustou informací o změně režimu, reklamními letáčky a zaručenými krémy a mastičkami na AE. Poctivě jsem tedy vykoupila lékárnu a mazala. Ekzém se nelepšil, takže byly nasazeny kortikoidy.

Éterické oleje do školky

Dobrý den, již řadu let používám vaše produkty k osobní potřebě. Stala jsem se učitelkou dětí v MŠ. V září do mé třídy nastoupí malé, sotva 3leté děti. Prosím poraďte mi nejvhodnější éterický olej, který bych kapala na papírové tácky a pomohl by novým dětem s klidnější adaptací na školku a s lehčím odloučením se od rodičů.

Popraskané koutky

Dobrý den, desítky let jsem spokojenou uživatelkou vašich přípravků a snad kromě oleje na mytí vlasů jsem se skamarádila se všemi, které jsem vyzkoušela. Dnes si nedovedu představit, že bych si čistila zuby zubní pastou nebo aplikovala na obličej některý z úžasných krémů s kyselinami všeho druhu.

Vyzkoušeli jsme: modrý cypřiš pomáhá při výskytu bradavic

Potkaly i mého syna – bradavice. Není to sice žádná hrozná choroba, ale pěkný pohled na ně není, rozsévají se dále po těle nebo dojde k přenosu infekce na dalšího člena rodiny a třeba na chodidle mohou být při chůzi nepříjemné.

Bez klobouku bos pečuj o svůj nos

Pohled do tváře člověka nám o něm prozradí mnohé. To, že se dá z obličeje poznat, jak se člověk cítí a jak žije, je známé už stovky let. Obličej můžeme rozčlenit do 5 pásem: ČELO – zobrazuje nervový systém. OČI – souvisí se stavem jater. NOS a TVÁŘE – zobrazují kvalitu oběhu a dýchání. ÚSTA – jsou zónou zažívacího ústrojí. BRADA – poukazuje na kondici ledvin a pohlavních orgánů.

Podzimní menu s mrkvovým a dýňovým olejem

Novinku rostlinný olej z MRKVOVÝCH SEMEN lisovaný za studena lze kromě péče o pleť využít i v kuchyni. Neobsahuje potravinové alergeny a má nespočet benefitů pro zdraví, stejně jako ostatní rostlinné oleje. Mrkvový olej je bohatý na karoteny, které mají schopnost působit jako silné antioxidanty.

Poradna: dravčík

Dobrý den, prosím o radu. Může mi vaše veterinářka poradit ohledně psa? Pes má cheyletielózu (roztoče na hlavě). Projevuje se svěděním, zarudnutím, ztrátou srsti. Má alergii na levanduli (silný kašel kvůli polštáři s levandulí a jalovcem).