Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 3/2021

Péče o pleť a ústa pod rouškou

V dnešní době se stále častěji setkáváme s dotazy, které nás vedou k zamyšlení, jaký vliv má každodenní nošení roušek na pokožku obličeje a na dýchací cesty. Pokud máme imunitní systém v pořádku, umíme si ve většině případů s vdechovanými patogeny poradit. Avšak u lidí s citlivou pokožkou může způsobit celodenní nošení roušky na kůži podráždění, svědění či zhoršení stavu pleti. Vlhko, teplo a nedostatek vzduchu vede k nejrůznějším kožním problémům, jako je akné z roušek, periorální dermatitida či zánětlivé koutky.

Ústa jsou první linií obrany

Řada zahraničních zubařů upozorňuje na vznik nového fenoménu, tzv. „roušková ústa“. Bylo zjištěno, že po určité době se v roušce pomnoží kvasinky, nebo dokonce plísně, které při snížené imunitě způsobují různé povlaky v dutině ústní, na jazyku či kolem dásní a mohou zapříčinit i praskání a krvácení koutků. Proto je na místě starat se o svá ústa a zuby s velkou pečlivostí. Problémy v ústech, jako je zvýšená kazivost zubů, záněty dásní či špatný dech, tak trápí mnohem více lidí. Specifický zápach se objeví po mnoha hodinách nošení, kdy ústa začnou vysychat. Vlhko v ústní dutině je pro zdraví velmi důležité, protože sliny odplavují zbytky jídla z povrchu zubů, neutralizují působení kyselin a působí jako ochranná bariéra snižující riziko vzniku zubního kazu. Sliny působí jako přírodní ústní voda, podporují remineralizaci zubní skloviny a obnovují rovnováhu pH. Obsahují protilátky, které tělo chrání před infekcemi. S nošením roušky se tak dostáváme do začarovaného kruhu, protože nám brání i v přijímání tekutin.  Pokud jsme nuceni roušku nosit celý den, je logické, že méně pijeme  a tím se nám tvoří ještě méně slin.

Péče o ústa

Při řešení problémů spojených s nadměrným nošením roušek se zdá být dobrou strategií posílení mikroflóry dutiny ústní  a důkladná hygiena. Přátelská mikroflóra a mikroorganismy v našich ústech tvoří první linii obrany proti patogenům a jsou důležitou součástí naší imunitní ochrany. Pokud je narušena rovnováha orálních bakterií, může tento stav vést k výše zmiňovaným problémům. Aplikace přátelských probiotických bakterií pomohou potlačit ty nepřátelské. Jednou takovou přátelskou bakterií je Streptococcus  salivarius K12, která je izolovaná z přirozené lidské mikroflóry dutiny ústní. V lékárnách je dostupný doplněk stravy Bactoral, osobně ho ráda doporučuji tam, kde je vhodné nastavit zdravé prostředí v ústech. K vyplachování dutiny ústní je však výborný zubní olej KARIOSAN nebo vyplachovací olej DENTAROM. Olej na sebe „mlgáním“ (povalováním v ústech) naváže patogenní mikroorganismy, které pak jednoduše vyplivnete. Ideálním doplněním péče o ústa a zuby je MASTICHA, čistá rostlinná pryskyřice určená ke zlepšení ústní hygieny a podpoře zažívání. Je zároveň přírodní žvýkačkou bez přidaných sacharidů.

Péče o pleť

Kombinace tepla, špatného přístupu vzduchu, dýchání a mluvení je ideální prostředí pro množení mikroorganismů a ucpávání pórů. Pot a nedostatek kyslíku mohou změnit poměry v ekosystému na povrchu pokožky tak, že se bakterie způsobující záněty budou množit rychleji a drobné trhlinky způsobené třením roušky o obličej usnadňují pronikání nečistot a bakterií do kůže. Pokožka je pak více podrážděná, sušší, může pálit a svědit. Póry se zanášejí a na kůži se vytvářejí různé formy zánětů. Zhoršují se obtíže, které již jsou přítomny jako atopický ekzém, periorální či seboroická dermatitida, akné apod. Nošení roušky může způsobovat také potíže u lidí trpících alergií na latex (gumičky na rouškách). Jako vhodnou prevenci doporučují dermatologové zřeknout se make-upu a pokud má kůže zůstat alespoň ve stabilizovaném stavu, věnovat se pečlivě pravidelnému čištění pleti.

Každé ráno a večer pleť omyjte vodou a odličovacím olejem HY-NEUTRAL a dočistěte ji pleťovou vodou nebo tonikem. Obličej omyjte také po příchodu domů, protože přes den se pod rouškou nahromadil pot, maz a nečistoty a ty je potřeba co nejdříve odstranit a zamezit tak zanášení pórů.

Pro péči o pokožku se záněty aknózního typu je určen krém TANADERM. Díky vratičovému oleji vykazuje silné antimikrobiální, protivirové a protiplísňové účinky. Lokálně na zanícené pupínky doporučuji ELEUTHEROCOCC - PROPOLISOVÉ TONIKUM, na dohojení akné a drobných traumat pokožky regenerační obličejový olej ALIPIA anebo krém s obsahem arnikového oleje MONTANA.

Pro velmi citlivou pleť se sklony k zánětům můžete použít lecitinový krém LECIDERMA SHEA LAVENDEL s obsahem protizánětlivé levandule a oleje z mrkvových semen, který intenzivně regeneruje stresovanou pokožku stejně jako LECIDERMA SHEA SUPRA.

 

PharmDr. Vendula Víchová

Měníme se

V loňském roce jste se poprvé setkali s novými obaly na našich výrobcích. Láhve POLY s dávkovačem jsme měnili z několika důvodů. Jedním byla covidová situace, kdy začaly být problémy s dodávkou obalů a surovin, druhým požadavek na větší hygienu a třetím vaše nespokojenost s obalem a vzhledem původním.

Nově v prodeji: Komonicový éterický olej

Komonice lékařská (lat. Melilotus officinalis) je rostlinou z čeledi bobovitých (stejně jako např. hrách nebo jetel). Původní oblastí výskytu je Evropa a Asie, nyní i Severní Amerika. Skrývá se i pod označením žlutý sladký jetel.

Modrý cypřiš – australský nováček mezi našimi éterickými oleji

Pro upřesnění - nováčkem je modrý cypřiš v naší nabídce, jinak je tento strom používán už po tisíciletí původními obyvateli severní části Austrálie. Jeho sklizeň je plánována v rámci udržitelnosti produkce a je pod vládním dohledem. Tato dřevina dorůstá i 40 metrů, jsou známy cypřiše staré i přes 200 let.

MATEŘÍDOUŠKOVÝ balzám

Jedno krásné přísloví praví, že dobrých přátel není nikdy dost. Pokud se podívám na současnou situaci, pak bohužel nezbývá než sarkasticky dodat, že oněch nežádoucích stejně tak, jako by nebylo nikdy dost. Jedním z často řešených problémů jsou různé záněty. Někdy uvnitř organizmu, jindy jsou jimi postiženy různé partie pokožky.

Pačuliový olej

Pačuliový éterický olej má svou zvláštní, velice aktivní, charakteristicky zemitou, nasládlou, těžkou a kořeněnou vůní, kterou lze jedním slovem označit jako staro-orientálně exotickou. Traduje se, že tuto vůni si lidé buď zamilují, nebo ji nenávidí. Jde spíše o momentální nastavení každého jedince. Moje osobní zkušenost je, že někdy mi voní, jindy nikoli.

Péče o pleť a ústa pod rouškou

V dnešní době se stále častěji setkáváme s dotazy, které nás vedou k zamyšlení, jaký vliv má každodenní nošení roušek na pokožku obličeje a na dýchací cesty. Pokud máme imunitní systém v pořádku, umíme si ve většině případů s vdechovanými patogeny poradit.

Jojobový olej

Podíváme-li se do historie péče a pěstování pokožky, můžeme konstatovat, že jak živočišné, tak i rostlinné oleje byly od nepaměti nedělitelnou součástí kosmetických procedur. Důvody jsou naprosto logické a jsou minimálně dva. Tím prvním je fakt, že kyselý hydro-lipidový ochranný plášť pokožky člověka má příbuzné chemické složení jako rostlinné oleje.

Mrkvový zmatek

Mezi letošní nově zařazené položky na našem e-shopu přibyly dvě mrkvové novinky – Éterický olej MRKVOVÁ SEMENA – NEPÁL a OLEJ Z MRKVOVÝCH SEMEN LISOVANÝ ZA STUDENA. I když jsou obě tyto novinky vyráběny z mrkve obecné (Daucus carota), každá je vlastně jiná, má jiné hlavní obsahové složky a je používána odlišným způsobem.

Kosmetické přípravky – jaké je riziko pro celiaky?

Celiakie je autoimunitní zánětlivé onemocnění střev. Organismus neadekvátně reaguje na gluten, což je bílkovina přítomná v pšenici, ovsu, ječmeni, žitu. Lepek je přitom důležitý z hlediska technologie výroby potravin – dodává těstu jeho typickou strukturu. Ne každý, kdo má genetické predispozice, skutečně musí trpět klinickými projevy.

D-Panthenol (provitamín B5)

Panthenol je jednou z velice důležitých aktivních multifunkčních složek, o níž lze říci, že je doslova životně důležitá a díky svým vlastnostem a účinkům nesmí chybět ani v kvalitní kosmetice. Její další známé označení je provitamín B5. Hned v úvodu je vhodné upozornit, že ono všeobecné označení panthenol má dvě verze označované jako „D“ a „L“.

Podzimní ošetřování pokožky

Letošní teplé letní dny plné slunečního záření se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Nebude dlouho trvat a o slovo se přihlásí podzim se svým chladným a sychravým počasím. Ošetřování pokožky po ukončení opalovací sezóny je minimálně stejně tak důležité jako její ochrana během slunných letních dnů.

Rostlinné oleje v kuchyni

Jak rostlinné oleje a tuky, tak i tuky živočišného původu jsou nepostradatelnou součástí naší stravy. Používáme je jak na vaření, pečení, smažení, fritování, tak i ve studené kuchyni. V tomto pojednání bych se rád věnoval výhradně tukům a olejům z rostlinné říše.

Lupénka

Lupénka se pomalu, ale jistě stává jednou z tak zvaných lidových nemocí. V jednom odborném časopisu byla uvedena informace, že tímto onemocněním jsou postiženy více než 3 % populace. Dle dermatologů se jedná o nevyléčitelnou nemoc, i když léčbou a dalšími opatřeními lze stav podstatně zlepšit, v lepším případě i přivést do latentního stavu.

CAYATHERM

Dobrý den, ráda bych se přidala k pochvalám účinků oleje Cayatherm při pásovém oparu.Bohužel mě tato „radost“ postihla v prvním koronavirovém létě 2020. Jelikož jsem pásový opar do té doby nikdy neměla a těsně předtím jsem se několik dní „cpala“ jahodami, usoudila jsem, že ty červené flíčky budou kopřivka (tu jsem sice taky nikdy neměla, ale kdosi v rodině na ten „jahodový“ typ trpí).

Atopický ekzém

Lékaři synovi diagnostikovali atopický ekzém v době, kdy mu byly asi 3 měsíce. Hned nás vybavili spoustou informací o změně režimu, reklamními letáčky a zaručenými krémy a mastičkami na AE. Poctivě jsem tedy vykoupila lékárnu a mazala. Ekzém se nelepšil, takže byly nasazeny kortikoidy.

Éterické oleje do školky

Dobrý den, již řadu let používám vaše produkty k osobní potřebě. Stala jsem se učitelkou dětí v MŠ. V září do mé třídy nastoupí malé, sotva 3leté děti. Prosím poraďte mi nejvhodnější éterický olej, který bych kapala na papírové tácky a pomohl by novým dětem s klidnější adaptací na školku a s lehčím odloučením se od rodičů.

Popraskané koutky

Dobrý den, desítky let jsem spokojenou uživatelkou vašich přípravků a snad kromě oleje na mytí vlasů jsem se skamarádila se všemi, které jsem vyzkoušela. Dnes si nedovedu představit, že bych si čistila zuby zubní pastou nebo aplikovala na obličej některý z úžasných krémů s kyselinami všeho druhu.

Vyzkoušeli jsme: modrý cypřiš pomáhá při výskytu bradavic

Potkaly i mého syna – bradavice. Není to sice žádná hrozná choroba, ale pěkný pohled na ně není, rozsévají se dále po těle nebo dojde k přenosu infekce na dalšího člena rodiny a třeba na chodidle mohou být při chůzi nepříjemné.

Bez klobouku bos pečuj o svůj nos

Pohled do tváře člověka nám o něm prozradí mnohé. To, že se dá z obličeje poznat, jak se člověk cítí a jak žije, je známé už stovky let. Obličej můžeme rozčlenit do 5 pásem: ČELO – zobrazuje nervový systém. OČI – souvisí se stavem jater. NOS a TVÁŘE – zobrazují kvalitu oběhu a dýchání. ÚSTA – jsou zónou zažívacího ústrojí. BRADA – poukazuje na kondici ledvin a pohlavních orgánů.

Podzimní menu s mrkvovým a dýňovým olejem

Novinku rostlinný olej z MRKVOVÝCH SEMEN lisovaný za studena lze kromě péče o pleť využít i v kuchyni. Neobsahuje potravinové alergeny a má nespočet benefitů pro zdraví, stejně jako ostatní rostlinné oleje. Mrkvový olej je bohatý na karoteny, které mají schopnost působit jako silné antioxidanty.

Poradna: dravčík

Dobrý den, prosím o radu. Může mi vaše veterinářka poradit ohledně psa? Pes má cheyletielózu (roztoče na hlavě). Projevuje se svěděním, zarudnutím, ztrátou srsti. Má alergii na levanduli (silný kašel kvůli polštáři s levandulí a jalovcem).