Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2020

Opalovací olej OF 20

Rád bych uvedl, že se jedná novinku, má to ale jeden háček. Opalovací oleje jsou součástí nabídky od prvopočátku existence naší kosmetiky. Jako vhodnější lze konstatovat, že je jedná rozšíření nabídky po dlouhá léta osvědčených opalovacích olejů. O opalování snad již bylo napsáno vše, co napsáno mohlo být. Bohužel mnohé z napsaného si protiřečí. Nelze se pak divit stále přicházejícím dotazům na téma, jak se bezpečně opalovat, co je nejvhodnější na opalování použít.

Z mého pohledu je každé opalování bezpečné. Tedy za předpokladu, že si jej nepleteme s grilováním! Konec konců, po celou dobu existence si člověk na určité dávky přivykl, staly se pro něho nepostradatelnými. Sluníčko jako takové k životu potřebujeme, sluneční záření má obrovský vliv na optimální funkčnost organizmu každého nás. Nemohu si odpustit poznámku, že sluneční záření je nutno vnímat doslova jako přírodní lék, který při použití vykazuje jak pozitivní, tak negativní účinky. Stejně jako u běžných léků i u slunečního záření hraje zásadní roli dávkování. Velice rád vzpomínám na přednášky paní doc. MUDr. Marie Nožičkové, CSc., v tehdejší době přednostky královohradecké kožní kliniky, uznávané kapacity oboru fotobiologie, byly součástí našich kurzů Aromaterapie. Za zdravé opalování označovala paní docentka expozici slunečním zářením do dosažení minimální erytémové dávky. Jinými slovy, nejpozději jakmile zjistíme první náznaky zarudnutí pokožky, je nezbytně nutné expozici UV-zářením ukončit. Zde hraje důležitou roli individuální vnímavost jedinců působení UV-záření, která je dána mnoha faktory. Důležitým je typ pokožky, který je zásadním ukazatelem při schopnosti tvorby kožního barviva neboli pigmentace. Nejkratší expozici UV-záření snese pokožka světlovlasých jedinců modrýma očima, kde je schopnost tvorby ochranné pigmentace minimální. Následuje několik mezitypů opakem jsou lidé od přírody tmavší pokožkou, která je schopna na expozici UV-zářením rychle reagovat pigmentovat. Tyto expoziční doby, hlavně na počátku opalování, jsou relativně krátké. Proto je nezbytně nutné se při pobytu na sluníčku před nadbytkem UV-záření chránit.

Nabídka fotoprotektivní kosmetiky je sice více než široká, avšak ne vše, co umí UV-záření odfiltrovat, lze definovat jako ideální pro pokožku. Dle mých poznatků bych jako naprosto nevhodné označil ve fotoprotektivní kosmetice běžně používané ropné deriváty – minerální tuky (např. parafin), syntetické tuky, konzervanty, syntetické vonné látky. Při výrobě fotoprotektivní kosmetiky za adekvátní považuji použití složek doslova příbuzných kožnímu tuku. Tedy rostlinné oleje, případně tekuté vosky. Tyto požadavky plně splňuje existující nabídka opalovacích olejů s logem KH. V nabídce se nachází opalovací oleje s ochrannými faktory 6, 10, 15. Dříve byl nabízen opalovací olej OF 4, ale nová legislativa umožňuje takto označovat výrobky až od OF 6, proto je tento preparát označován jako tělový olej OF 4. Dle mého názoru byla stávající nabídka dostačující, byť dotazy, proč nenabízíme vyšší ochranný faktor, jsou velice časté. Nezbylo tedy než vyhovět poptávce a vyrobit další opalovací olej.

Nabídku obohatí preparát s ochranným faktorem 20. Důvod je ryze praktický. Nejen při cestách za jižním sluníčkem, ale i v horských podmínkách (hlavně pak na sněhu), u malých dětí, jakož i  u jedinců s vysokou UV-vnímavostí pokožky, může hrát vyšší ochranný faktor důležitou roli. Z jedné strany je důležitá ochrana pokožky před neblahými důsledky excesivních dávek UV-záření, zároveň si ale uvědomme, že díky sluníčku se nám  v kůži tvoří velmi důležitý vitamín D. Dostatečná hladina vitamínu D má vliv na optimální průběh zhruba 200 různých chemických reakcí organismu. Pokud je vitamínu D v těle nedostatek, což je v populaci celkem běžný jev, popis možných důsledků včetně náchylnosti k onemocnění, dokonce nemocem samotným, by vydal na velice obsáhlou knihu. 

Je nutné používat selský rozum, který mi říká, že nejvhodnějším řešením je spíše nižší ochranný faktor spojený s kratším pobytem na sluníčku. Jak přísloví praví, opakování je matka moudrosti. Na závěr tedy již jen zopakuji mnohokráte uvedené. Ochranný faktor (SPF) říká, kolikanásobně déle můžeme zůstat na sluníčku oproti tomu, pokud bychom žádnou ochranu nepoužili.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Astronomické jaro, na které se snad všichni krom alergiků těšíme, jak všeobecně známo, začíná jarní rovnodenností. Ani to letošní nebylo výjimkou. Přineslo nám nejen více slunečního svitu, zvyšující se teploty, ale na rozdíl od jar předchozích i těžce stresující situaci. To nejen na celostátní, ale celosvětové úrovni. Coronavirus zapříčinil, že užívání jarní přírody, hřejivého sluníčka i dalších radovánek je někdy silně, jindy úplně omezeno.

Ylang-Ylang i Kananga

Uvést pojednání o těchto dvou éterických olejích, které jsou vlastně jeden, bude mírně náročnější, než bývá zvykem. Důvod je zcela jednoduchý. Oba mají svůj původ v jediné rostlině, stromu s botanickým označením Cananga odorata. Český název tohoto stromu je kananga vonná.

Aby dobře pumpovalo

Už je to nějakou dobu, co jsem se producíroval po zahradě. Na místě, kde se soustřeďuje odpad, jsem si všimnul zajímavé maličkosti. Leželo tam několik vysloužilých ponorných pump. Opravit nejdou, čeká je odborná likvidace. Měl jsem při ruce foťák, a tak jsem si je z dlouhé chvíle vyfotil. Když jsem nyní dělal pořádek ve fotkách, při jejichž shlédnutí mi prolétla hlavou myšlenka, jak asi na tom je moje „pumpa“, která pumpuje a pumpuje a já díky její činnosti mohu psát tyto řádky.

Problém zvaný bradavice

Bradavice jsou stejně tak častá, jakož i nezvaná návštěva nejen dospělých, ale i dětí. O tom svědčí celkem časté „bradavičnaté“ dotazy, které mi s jistou pravidelností přichází do poradny. Mohou se objevit na rukou, nohách, ale ani ostatní části těla nejsou výjimkou.

Koronavirus a možná prevence

Před nedávnem jsem do své poradny obdržel dotaz související s aktuální pandemií koronaviru, zda existuje aromaterapeutický „protiolejíček,“ jak jej tazatelka nazvala, který by mohl mít pozitivní účinky v boji s nemocí COVID-19. Nutno zmínit, že tazatelce v minulosti pomohl CANDIÖL, jímž se zbavila, po neúspěšném léčení, plísní v trávicím traktu.

Opalovací olej OF 20

Rád bych uvedl, že se jedná novinku, má to ale jeden háček. Opalovací oleje jsou součástí nabídky od prvopočátku existence naší kosmetiky. Jako vhodnější lze konstatovat, že je jedná rozšíření nabídky po dlouhá léta osvědčených opalovacích olejů. O opalování snad již bylo napsáno vše, co napsáno mohlo být. Bohužel mnohé z napsaného si protiřečí. Nelze se pak divit stále přicházejícím dotazům na téma, jak se bezpečně opalovat, co je nejvhodnější na opalování použít.

Éterické oleje předvádějí svoje schopnosti i v laboratoři

Při vývoji nových přípravků vycházíme z vlastních zkušeností s působením různých éterických olejů, důležité jsou pro nás i informace od našich zákazníků. Účinky nově vytvářených směsí éterických olejů nebo přípravků si však ověřujeme také laboratorně. Směsi éterických olejů CANDISAN, CANDIÖL a směsi využívané pro přípravky MYCOSAN a THYMICON jsme nechali testovat při vyšetřeních prokazujících protiplísňové působení.

Je mytí rukou mycími oleji dostačující?

V současném „koronavirovém“ období je jako jedno ze zásadních opatření proti šíření nákazy zdůrazňována hygiena rukou – důkladné umytí mýdlem a případně následná desinfekce. Naše přípravky však tenzidy neobsahují, na rozdíl od mýdel nebo šamponů. Tenzidy totiž porušují obranný kožní film a poškozují pokožku. Nyní se tak stále častěji setkáváme s dotazy, zda je mytí rukou mycími oleji dostatečné…

DESISTRONG a DESICITRO – nové přípravky s antimikrobiálním účinkem šetrné k pokožce rukou

Není lehké se ze všech těch koronavirových zpráv nezbláznit. Ale může to být zároveň období, které lidem dává popud přemýšlet o věcech z jiného úhlu, vytvořit něco nového, přijmout změnu…

Endoparazin a karanténa

Karanténa spojená s domácím vězením je ideální období jako stvořené k pokusům. Nejlépe na sobě nebo na svých blízkých. Od myšlenky je to už jen krůček k činům. Začala jsem prohrabávat košík s éterickými oleji, z nichž některé jsou starší než moje děti. Mám ho! Já to věděla – mám ENDOPARAZIN. Tak jdeme na to. Ještě najít tobolky. Tady jsou. Toto dnes jde nějak hladce.

Jak na bolístky po sportu?

Začíná jaro, hezké počasí hodně lidí to vytáhne ven za sportem. Ať už na kolo, brusle nebo si jít zaběhat. Ti z vás, kteří sportujete pravidelně často, zajisté víte, že pořekadlo ,,Sportem ku zdraví“ není vždy tak úplně pravda, ba naopak. Sem tam pobolívají záda, občas koleno druhý po den po posilování nohou? No, to si člověk pomalu nedojde ani záchod.

Difuzéry a jejich fungování…

častý dotaz na naší lince a poradně. Nezbylo než pro vás zjistit více informací. A tak naše kolegyně vyzpovídala odborníka na technologie a připravila odpovědi na vaše dotazy.