Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2020

Problém zvaný bradavice

Bradavice jsou stejně tak častá, jakož i nezvaná návštěva nejen dospělých, ale i dětí. O tom svědčí celkem časté „bradavičnaté“ dotazy, které mi s jistou pravidelností přichází do poradny. Mohou se objevit na rukou, nohách, ale ani ostatní části těla nejsou výjimkou. Bradavice jsou virového původu a s výjimkou molusek a bradavic na pohlavních orgánech je lze označit jako „neškodné“, byť jsou nevzhledné, nepříjemné a pokud se objeví na chodidlech, i bolestivé. Ono neškodné jsem dal do uvozovek proto, že ač není známo, že by způsobovaly další zdravotní problémy, jsou lehce přenosné.

Přenos virů se uskutečňuje nejen osobním kontaktem s postiženým člověkem, ale i kontaminovanými předměty. Jako příklad bych uvedl velice častý zdroj nákazy dlažbu krytých bazénů. Jako zajímavost bych uvedl, že až na zmíněné molusky, způsobují bradavice lidské papilomaviry označované zkratkou HPV (anglické označení Human papillomavirus). HPV je známo více než 100 různých typů, které napadají buňky člověka. Některé typy HPV mohou vytvářet genitální bradavice a benigní změny děložního hrdla. Na „zaručenou“ likvidaci bradavic existuje nespočet „zaručených“ lidových receptur. Jednou z nejznámějších je potírání bradavic šťávou, kterou vylučuje čerstvě utržený vlaštovičník. Doporučená aplikace je 2 až 3 x denně. Zde vhodno uvést, že při vysokém počtu HPV asi žádná receptura nebude zaručená.

Vím o mnoha jedincích, pro které byl vlaštovičník zázrakem, a bradavice velice rychle zmizely, ale vím i o jedincích, kde vlaštovičník „jako by“ nebyl. Kdysi v minulosti se mi objevila bradavice na prostředním prstu pravé ruky, v jistém slova smyslu jsem ji uvítal. Samozřejmě jen a jen proto, že mi nabízela možnost získání praktických poznatků, jak ji zlikvidovat. Vědom si toho, že i u bradavic má aromaterapie co nabídnout, jsem sáhl po speciálním preparátu THYMION, který jsem kdysi vyrobil pro jednoho známého, kterému pomohl.

THYMION je kompozicí éterických olejů s vysokým podílem monoterpenických složek, tedy látek s antivirálními účinky. Zatímco jiným pomáhal, moje bradavice jej ignorovala více než dva měsíce. Byla vhodná vegetační doba, a tak jsem odložil THYMION a sáhl po vlaštovičníku. I ten u mě plně selhal. Jedním z osvědčených olejů na bradavice je i tújový olej. A tak jsem ho vyzkoušel jako jednodruhový, byť i tújový olej je součástí THYMION. Jak bradavici voněl, netuším. Za francouzský parfém ho jistě nepovažovala, ale to je tak vše, k odchodu ji nedonutil. Následovaly rady z internetu. Rozinky, cibule s jablečným octem, citronová šťáva, propolis a další… I můj oblíbený česnek se dostal ke slovu. I o něm vím ze solidních zdrojů, že je na bradavice velice účinný. A tak jsem více než 14 dní krájel česnek na plátky, a aby se k sobě řádně „přitulili“ tak jsem ho na bradavici fixoval náplastí. Výsledek? Nulový! Rok se sešel s rokem, bohužel bradavice nesešla. Přiznávám, já jsem jen nechápal. Nakonec coby původní profesí chemik jsem se rozhodl s bradavicí skoncovat po svém. Nutno dodat, impulzem byl dotaz na výrobu „přírodního mýdla“, který jsem do poradny obdržel. Mýdlo se vyrábí, zjednodušeně vyjádřeno, vařením oleje či tuku s hydroxidem sodným (NaOH), žíravinou, se kterou čistíme i ucpané potrubí v kuchyních či koupelnách. A tak jsem si v lahvičce o objemu 10 ml udělal koncentrovaný roztok tohoto drastického všežrouta a velice opatrně, abych nepotřísnil okolní pokožku, jsem pipetou 3 x denně bradavici častoval. Konečně jsem se dočkal úspěchu. Nejen, že zmizela jak pára nad hrncem, ani památka ve formě jizvičky, se kterou jsem předem počítal, nezůstala. Ač hydroxid splnil má očekávání na 100 %, nikomu, pokud není chemikem a není si plně vědom rizik spojených s použitím této žíraviny, bych moji hydroxidovou terapii nedoporučoval. Běžně totiž buď THYMION, vlaštovičník, případně i česnek celkem spolehlivě pomáhají.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Astronomické jaro, na které se snad všichni krom alergiků těšíme, jak všeobecně známo, začíná jarní rovnodenností. Ani to letošní nebylo výjimkou. Přineslo nám nejen více slunečního svitu, zvyšující se teploty, ale na rozdíl od jar předchozích i těžce stresující situaci. To nejen na celostátní, ale celosvětové úrovni. Coronavirus zapříčinil, že užívání jarní přírody, hřejivého sluníčka i dalších radovánek je někdy silně, jindy úplně omezeno.

Ylang-Ylang i Kananga

Uvést pojednání o těchto dvou éterických olejích, které jsou vlastně jeden, bude mírně náročnější, než bývá zvykem. Důvod je zcela jednoduchý. Oba mají svůj původ v jediné rostlině, stromu s botanickým označením Cananga odorata. Český název tohoto stromu je kananga vonná.

Aby dobře pumpovalo

Už je to nějakou dobu, co jsem se producíroval po zahradě. Na místě, kde se soustřeďuje odpad, jsem si všimnul zajímavé maličkosti. Leželo tam několik vysloužilých ponorných pump. Opravit nejdou, čeká je odborná likvidace. Měl jsem při ruce foťák, a tak jsem si je z dlouhé chvíle vyfotil. Když jsem nyní dělal pořádek ve fotkách, při jejichž shlédnutí mi prolétla hlavou myšlenka, jak asi na tom je moje „pumpa“, která pumpuje a pumpuje a já díky její činnosti mohu psát tyto řádky.

Problém zvaný bradavice

Bradavice jsou stejně tak častá, jakož i nezvaná návštěva nejen dospělých, ale i dětí. O tom svědčí celkem časté „bradavičnaté“ dotazy, které mi s jistou pravidelností přichází do poradny. Mohou se objevit na rukou, nohách, ale ani ostatní části těla nejsou výjimkou.

Koronavirus a možná prevence

Před nedávnem jsem do své poradny obdržel dotaz související s aktuální pandemií koronaviru, zda existuje aromaterapeutický „protiolejíček,“ jak jej tazatelka nazvala, který by mohl mít pozitivní účinky v boji s nemocí COVID-19. Nutno zmínit, že tazatelce v minulosti pomohl CANDIÖL, jímž se zbavila, po neúspěšném léčení, plísní v trávicím traktu.

Opalovací olej OF 20

Rád bych uvedl, že se jedná novinku, má to ale jeden háček. Opalovací oleje jsou součástí nabídky od prvopočátku existence naší kosmetiky. Jako vhodnější lze konstatovat, že je jedná rozšíření nabídky po dlouhá léta osvědčených opalovacích olejů. O opalování snad již bylo napsáno vše, co napsáno mohlo být. Bohužel mnohé z napsaného si protiřečí. Nelze se pak divit stále přicházejícím dotazům na téma, jak se bezpečně opalovat, co je nejvhodnější na opalování použít.

Éterické oleje předvádějí svoje schopnosti i v laboratoři

Při vývoji nových přípravků vycházíme z vlastních zkušeností s působením různých éterických olejů, důležité jsou pro nás i informace od našich zákazníků. Účinky nově vytvářených směsí éterických olejů nebo přípravků si však ověřujeme také laboratorně. Směsi éterických olejů CANDISAN, CANDIÖL a směsi využívané pro přípravky MYCOSAN a THYMICON jsme nechali testovat při vyšetřeních prokazujících protiplísňové působení.

Je mytí rukou mycími oleji dostačující?

V současném „koronavirovém“ období je jako jedno ze zásadních opatření proti šíření nákazy zdůrazňována hygiena rukou – důkladné umytí mýdlem a případně následná desinfekce. Naše přípravky však tenzidy neobsahují, na rozdíl od mýdel nebo šamponů. Tenzidy totiž porušují obranný kožní film a poškozují pokožku. Nyní se tak stále častěji setkáváme s dotazy, zda je mytí rukou mycími oleji dostatečné…

DESISTRONG a DESICITRO – nové přípravky s antimikrobiálním účinkem šetrné k pokožce rukou

Není lehké se ze všech těch koronavirových zpráv nezbláznit. Ale může to být zároveň období, které lidem dává popud přemýšlet o věcech z jiného úhlu, vytvořit něco nového, přijmout změnu…

Endoparazin a karanténa

Karanténa spojená s domácím vězením je ideální období jako stvořené k pokusům. Nejlépe na sobě nebo na svých blízkých. Od myšlenky je to už jen krůček k činům. Začala jsem prohrabávat košík s éterickými oleji, z nichž některé jsou starší než moje děti. Mám ho! Já to věděla – mám ENDOPARAZIN. Tak jdeme na to. Ještě najít tobolky. Tady jsou. Toto dnes jde nějak hladce.

Jak na bolístky po sportu?

Začíná jaro, hezké počasí hodně lidí to vytáhne ven za sportem. Ať už na kolo, brusle nebo si jít zaběhat. Ti z vás, kteří sportujete pravidelně často, zajisté víte, že pořekadlo ,,Sportem ku zdraví“ není vždy tak úplně pravda, ba naopak. Sem tam pobolívají záda, občas koleno druhý po den po posilování nohou? No, to si člověk pomalu nedojde ani záchod.

Difuzéry a jejich fungování…

častý dotaz na naší lince a poradně. Nezbylo než pro vás zjistit více informací. A tak naše kolegyně vyzpovídala odborníka na technologie a připravila odpovědi na vaše dotazy.