Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2020

Koronavirus a možná prevence

Před nedávnem jsem do své poradny obdržel dotaz související s aktuální pandemií koronaviru, zda existuje aromaterapeutický „protiolejíček,“ jak jej tazatelka nazvala, který by mohl mít pozitivní účinky v boji s nemocí
COVID-19. Nutno zmínit, že tazatelce v minulosti pomohl CANDIÖL,  jímž se zbavila, po neúspěšném léčení, plísní v trávicím traktu. Nelze se divit, že vnímá aromaterapii jako všespasitelnou. V současné době víme, že proti konkrétnímu koronaviru, způsobujícímu onemocnění COVID-19, nezabírají existující antivirotika, jež má lidstvo k dispozici. Při této vědomostní tmě, i kdyby v tom obrovském množství nabízených éterických olejů nějaký ten speciální „protiolejíček“ existoval, tak to stejně pravděpodobně nebudeme s jistotou vědět. Nezbývá tedy, než pokus o „vědecké bádání“ zvané zdravý selský rozum.

Začněme u moudrého citátu: „Nemocem je daleko lehčí předcházet, než je později léčit“. Je tedy nezbytně nutné začít u samotné hygieny. Známo je, že se tento vir přenáší jak kontaktem s nemocnými lidmi, tak i kontaktem s infikovanými věcmi. Jako první podstatné pravidlo uvádím důkladné mytí rukou. Již na tomto místě bych měl doporučení ve formě silně antimikrobiálního preparátu na řádné a časté mytí rukou s názvem DESINFI. Jedná se o hydrofilní olejový preparát s obsahem éterických olejů, jež vykazují jak antimikrobiální, tak antivirální účinky. Výhodou preparátu je, že po opláchnutí rukou po umytí na nich zůstává olejový film, včetně éterických olejů, který nejen zabrání přesušení pokožky, ale po jistou dobu nabízí ochranu před vstupem infekcí do pokožky, hlavně pokud jsou na pokožce drobná mikrotraumata. Jako excelentní součást prevence nutno zmínit osvědčený preparát THYMICON. Díky podílu vysokoprocentního alkoholu a specifických éterických olejů sice není vhodný pro aplikaci na pokožku, kterou by při častějším použití vysoušel, ale proti jednorázovému použití z nutnosti nelze mít námitky. V případě častějšího použití vysoce účinného THYMICONu doporučuji ruce doošetřit preparátem LECIO-MAJO, který zabrání vysoušení a dodá pokožce minimální množství potřebných tuků. THYMICON je však velice důležitý pro účely dezinfekce věcí, které mohou být infikovány, a jichž se budeme dotýkat. Jako typické příklady možno uvést kliky dveří, nákupní vozíky, madla v hromadných dopravních prostředcích. Na tomto místě nutno jmenovat i manipulaci s bankovkami. Záleží především na nás samotných, zda se infikovanými předměty nakazíme, či přijmeme, byť možná nepohodlná opatření, jež infikaci zabrání. Na veřejně přístupných místech lze doporučit používání textilních rukavic řádně preparovaných THYMICONem. Zde je pak zaručeno, že případná infekce, jež se kontaktem na rukavice přenese, je téměř okamžitě likvidována.

Extrémní pozornost bychom měli věnovat imunitnímu systému. Pokud u člověka dobře funguje imunitní systém, nemoci (ať již bakteriálního či virálního původu) to vždy mají těžší. A to je důvod, proč mít při ruce lahvičku s eleutherococcovým extraktem a imunitu tak řádně nabudit. Nutno upozornit, ani eleutherococcový extrakt neposkytuje stoprocentní záruku, že neonemocníme, pokud organizmus člověka není již seznámen s konkrétním virem. Vzhledem ke skutečnosti, že se v podstatě jedná o nám dosud neznámý virus, lidský organismus postrádá jakékoli informace o daném koronaviru, a imunitní systém jej nejprve musí vyhodnotit a obranu následně definovat a organizovat. Přínosem eleutherococcu každopádně bude, že reakce imunitního systému a vytvoření obranných mechanizmů bude podstatně rychlejší. I v případě, že k propuknutí onemocnění přece jen dojde, pak bude mít díky posílené funkci imunitního systému lehčí a rychlejší průběh. Speciálně u onemocnění způsobených viry lze doporučit i echinaceový extrakt. 

Dalším preventivním opatřením je pohyb mezi lidmi výhradně a jen s ochrannou rouškou. Ochranný účinek roušky lze podstatně posílit pokapáním několika kapkami éterických olejů, či jejich směsí, které primárně vykazují antivirální účinky. Následně dýcháme přes takto preparované roušky. Vzhledem ke skutečnosti, že éterické oleje se relativně rychle odpařují, doporučuji ošetření roušky éterickými oleji po cca jedné hodině vždy opakovat. Dokonalejší ochranu před vstupem infekce do dýchacích cest nabízí respirátory. U nich je třeba dbát na úroveň ochrany. Vhodné jsou respirátory s označením FFP3. Snad jen, pokud není respirátor či rouška k dispozici, dobře poslouží i lahvička s antivirálními éterickými oleji, či ještě lépe jejich směsí (v kapse/kabelce) a bavlněný, případně i buničinový kapesník tímto olejem preparovaný. I zde je důležitý stav nosní sliznice. Aby byla její funkčnost optimalizována, doporučuji její ošetřování nosním olejem. U těch nejmenších pak NOSNÍM OLEJEM BABY. Všeobecně nejúčinnějšími éterickými oleji vůči virům jsou ty, které obsahují vysoký podíl monoterpenů. Ať již ve formě a) uhlovodíků, či b) alkoholů. Do skupiny a) můžeme zařadit např. borovici, cypřiš, citron, pomeranč, grapefruit. Ve skupině b) se nachází myrta, eukalypt, spajk (spajková levandule), čajovník, yzop. Nelze opomenout ani skupinu fenolických éterických olejů, tedy tymián, saturejku a dobromysl. Dalšími oleji, jež vykazují antivirální účinky, jsou manukový, šalvějový, či zázvorový olej. V žádném případě nesmíme vynechat česnek, případně česnekový éterický olej. Zmínit nutno i již existující směs éterických olejů VIROSAN /4218/, která se velice dobře osvědčila jako prevence chřipkových onemocnění. Takto bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale snažil jsem se vybrat oleje, které by, dle mého názoru, mohly být i proti koronaviru účinné a nepatří k oněm cenově exkluzivním.

Dalším aspektem výběru byly i antimikrobiální účinky, neboť tato nemoc je spojována s těžkými zápaly plic. Zde pak jsou vhodné i éterické oleje, které by mohly vznik zápalu plic ztížit, pokud ne zabránit. To jsou ony fenolické oleje a česnek. Česnek by se měl stát součástí každodenní stravy. Doporučoval bych, pokud je to možné, i aromatizaci prostorů, v nichž se zdržujeme. Kanceláře, obýváky, ložnice, apod. Kromě aplikace výše zmíněných éterických olejů mohu doporučit využití jedinečných vlastností oblíbeného ORANGE SANITOLu. Nejen, že je to vynikající pomocník při úklidu, ale pomerančový olej taktéž krásně voní, a díky vysokému obsahu terpenů vykazuje antivirální účinky.

Informace o šíření koronaviru jsou znepokojující a nebezpečí nelze brát na lehkou váhu. Zdraví je tím nejcennějším, co máme, a starost o něj je primárně v našich rukou. Tento článek neslouží pouze jako doporučení, jak pečovat o své zdraví v době pandemie koronaviru, ale lze jej plně využít i jako prevenci před ostatními onemocněními, jako je například chřipka, zarděnky, spalničky, příušnice, molusky, či herpes. Chceme-li něco udělat pro to, abychom virovým nemocem předešli, pak informace tohoto článku nabízí pomocnou ruku.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Astronomické jaro, na které se snad všichni krom alergiků těšíme, jak všeobecně známo, začíná jarní rovnodenností. Ani to letošní nebylo výjimkou. Přineslo nám nejen více slunečního svitu, zvyšující se teploty, ale na rozdíl od jar předchozích i těžce stresující situaci. To nejen na celostátní, ale celosvětové úrovni. Coronavirus zapříčinil, že užívání jarní přírody, hřejivého sluníčka i dalších radovánek je někdy silně, jindy úplně omezeno.

Ylang-Ylang i Kananga

Uvést pojednání o těchto dvou éterických olejích, které jsou vlastně jeden, bude mírně náročnější, než bývá zvykem. Důvod je zcela jednoduchý. Oba mají svůj původ v jediné rostlině, stromu s botanickým označením Cananga odorata. Český název tohoto stromu je kananga vonná.

Aby dobře pumpovalo

Už je to nějakou dobu, co jsem se producíroval po zahradě. Na místě, kde se soustřeďuje odpad, jsem si všimnul zajímavé maličkosti. Leželo tam několik vysloužilých ponorných pump. Opravit nejdou, čeká je odborná likvidace. Měl jsem při ruce foťák, a tak jsem si je z dlouhé chvíle vyfotil. Když jsem nyní dělal pořádek ve fotkách, při jejichž shlédnutí mi prolétla hlavou myšlenka, jak asi na tom je moje „pumpa“, která pumpuje a pumpuje a já díky její činnosti mohu psát tyto řádky.

Problém zvaný bradavice

Bradavice jsou stejně tak častá, jakož i nezvaná návštěva nejen dospělých, ale i dětí. O tom svědčí celkem časté „bradavičnaté“ dotazy, které mi s jistou pravidelností přichází do poradny. Mohou se objevit na rukou, nohách, ale ani ostatní části těla nejsou výjimkou.

Koronavirus a možná prevence

Před nedávnem jsem do své poradny obdržel dotaz související s aktuální pandemií koronaviru, zda existuje aromaterapeutický „protiolejíček,“ jak jej tazatelka nazvala, který by mohl mít pozitivní účinky v boji s nemocí COVID-19. Nutno zmínit, že tazatelce v minulosti pomohl CANDIÖL, jímž se zbavila, po neúspěšném léčení, plísní v trávicím traktu.

Opalovací olej OF 20

Rád bych uvedl, že se jedná novinku, má to ale jeden háček. Opalovací oleje jsou součástí nabídky od prvopočátku existence naší kosmetiky. Jako vhodnější lze konstatovat, že je jedná rozšíření nabídky po dlouhá léta osvědčených opalovacích olejů. O opalování snad již bylo napsáno vše, co napsáno mohlo být. Bohužel mnohé z napsaného si protiřečí. Nelze se pak divit stále přicházejícím dotazům na téma, jak se bezpečně opalovat, co je nejvhodnější na opalování použít.

Éterické oleje předvádějí svoje schopnosti i v laboratoři

Při vývoji nových přípravků vycházíme z vlastních zkušeností s působením různých éterických olejů, důležité jsou pro nás i informace od našich zákazníků. Účinky nově vytvářených směsí éterických olejů nebo přípravků si však ověřujeme také laboratorně. Směsi éterických olejů CANDISAN, CANDIÖL a směsi využívané pro přípravky MYCOSAN a THYMICON jsme nechali testovat při vyšetřeních prokazujících protiplísňové působení.

Je mytí rukou mycími oleji dostačující?

V současném „koronavirovém“ období je jako jedno ze zásadních opatření proti šíření nákazy zdůrazňována hygiena rukou – důkladné umytí mýdlem a případně následná desinfekce. Naše přípravky však tenzidy neobsahují, na rozdíl od mýdel nebo šamponů. Tenzidy totiž porušují obranný kožní film a poškozují pokožku. Nyní se tak stále častěji setkáváme s dotazy, zda je mytí rukou mycími oleji dostatečné…

DESISTRONG a DESICITRO – nové přípravky s antimikrobiálním účinkem šetrné k pokožce rukou

Není lehké se ze všech těch koronavirových zpráv nezbláznit. Ale může to být zároveň období, které lidem dává popud přemýšlet o věcech z jiného úhlu, vytvořit něco nového, přijmout změnu…

Endoparazin a karanténa

Karanténa spojená s domácím vězením je ideální období jako stvořené k pokusům. Nejlépe na sobě nebo na svých blízkých. Od myšlenky je to už jen krůček k činům. Začala jsem prohrabávat košík s éterickými oleji, z nichž některé jsou starší než moje děti. Mám ho! Já to věděla – mám ENDOPARAZIN. Tak jdeme na to. Ještě najít tobolky. Tady jsou. Toto dnes jde nějak hladce.

Jak na bolístky po sportu?

Začíná jaro, hezké počasí hodně lidí to vytáhne ven za sportem. Ať už na kolo, brusle nebo si jít zaběhat. Ti z vás, kteří sportujete pravidelně často, zajisté víte, že pořekadlo ,,Sportem ku zdraví“ není vždy tak úplně pravda, ba naopak. Sem tam pobolívají záda, občas koleno druhý po den po posilování nohou? No, to si člověk pomalu nedojde ani záchod.

Difuzéry a jejich fungování…

častý dotaz na naší lince a poradně. Nezbylo než pro vás zjistit více informací. A tak naše kolegyně vyzpovídala odborníka na technologie a připravila odpovědi na vaše dotazy.