Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Nebýt sluníčka, tak bychom nežili, a proto nemám ráda, když mi někdo říká, že je nezdravé. Nezdraví jsme my. Půl roku jsme zavření v domech, kancelářích, továrnách, obchodech, školách a s prvním sluníčkem si říkáme, ,,hurá ven!“, ale naše pokožka si zatím nestačila vytvořit dostatečnou, přirozenou, svou vlastní ochranu. No co, vždyť máme opalovací krémy s ochrannými faktory. Ty nám pomohou, ty nás zachrání. Takový krém s faktorem 40! Co krém, mléko s faktorem 40! Hlavně ať se mi moje děťátko nespálí. A tak maminka v dobré víře natře své robátko tímto preparátem, plným chemických stabilizačních látek. Nejenže chemické stabilizační látky mohou na pokožce způsobovat negativní reakce i za normálních okolností, ale když je navíc sluníčko zahřeje, a pak jsou ještě aktivnější. Nelze se pak divit, že tělo reaguje a na scénu přichází „alergie na sluníčko“. Ale jak k tomu to ubohé slunce přijde? Ono nám „chemické zábaly“ neporadilo, nemůže se bránit. Věřím ale, že pokud by mohlo, slyšeli bychom hodně… Hodně o tom, jak jsme se vzdálili od přírody a jejích zákonů, jak si snažíme život zjednodušit, jak si zaděláváme na problémy.

A jak můžeme v létě pokožku ošetřovat? Hodně záleží na tom, zda budeme celý den na sluníčku nebo v kanceláři. Pro pobyt v budově použijeme krém, kterým si pokožku ošetřujeme pravidelně, pouze pokud je horko, osvěžíme pleť několikrát v průběhu dne pleťovou vodou LEVANDULOVOU nebo RŮŽOVOUPleťovou vodu či tonikum si můžeme přelít do lahvičky s rozprašovačem a použít místo deodorantu.

Pokud budeme trávit hodně času v přírodě, bylo by nejlepší použít opalovací olej, ale lze sáhnout i po preparátech z nabídky regeneračních krémů a olejů s ochranným faktorem, které jsou k tomuto účelu také určeny. V řadě regeneračních olejů je však jeden, který si zaslouží mimořádné pozornosti. Jde o GERADERM, olejíček doporučovaný k ošetřování pokožky dlouhodobě vystavené sluníčku. Tento olej částečně zabrání i vzniku pigmentových skvrn (stařeckých pih). Jejich intenzitu a velikost ovlivníme dobou, kdy začneme s aplikací tohoto oleje. Nejlepší čas je právě před prvním jarním sluníčkem, doporučuji již únor. Ale ani nyní není ještě úplně pozdě. Kúru s GERADERMEM ukončíme v říjnu. Pak jej nahradíme regeneračním krémem CITRONOVO-MRKVOVÝM. Pomůže nám s ošetřením pih, které se na sluníčku objevily. V příštím roce opět opakujeme. Pokud podpoříte funkci jater pampeliškou nebo jaterním čajem, hořčinami, budete jistě mile překvapeni a Váš organizmus Vám poděkuje.

Jedním velice příjemným pomocníkem pokožky vystavené dlouhodobě sluníčku je regenerační krém ARADEA. Svým složením napomáhá rychlé regeneraci buněk, a proto se hodí i na zarudlou pokožku. V nabídce kosmetických preparátů je jojobová maska. Přes léto ji klientkám doporučuji k večernímu ošetřování, pokožka je po její aplikaci sametová. Okolo očí masku naneseme opakovaně, můžeme použít i Lipio Sérum nebo vitamin E. Pokud se Vám i přes všechna opatření stane, že se spálíte, použijte pantenol, který naředíte vodou a nanesete na pokožku. ARADEA jojobová maska jsou taktéž preparáty, které používáme na celé tělo, a to buď na vlhkou pokožku, nebo pomocí štětečku či malého mixérku vytvoříme přidáním trošky vody emulzi, kterou následně naneseme na kůži, kdekoli nás jen napadne. Do emulze si můžete přidat i pár kapek vitaminu Epantenolu, nebo éterického oleje a pokaždé můžete vonět jinak.

V této době chodíme často bosi a kůže na ploskách chodidel rychleji rohovatí, tvrdne, a proto si nohy zaslouží naši zvýšenou pozornost. V preparátech na ošetřování nohou a zrohovatělé pokožky najdete speciální krém PEDI-DERM G10. S dobrými výsledky lze použít i preparáty jinak určené k ošetřování rukou. Za zmínku stojí i BAMBUCKÉ MÁSLO. Je zajímavé svou vůní i konzistencí, pěkně plosky promastí a zjemní. BAMBUCKÉ MÁSLO zcela jistě ocení také Vaše ruce, byť používáte jako ochranu, ať již při mytí, nebo při práci na zahradě, rukavice. Na léto doporučuji též doplnění domácí éteráčkové lékárničky. LEVANDULE pomůže uklidnit pokožku – a nejen ji, máta lehce ochladí a osvěží, čajovník ošetří kousnutí komárem a nějaký ten puchýř z nových bot se také může objevit, tak ať na něj něco máme. CITRONOVÁ TRÁVA pomůže osvěžit a ještě odpuzuje hmyz. HŘEBÍČEK tlumí bolest. Nezapomeňte, že éteráčky přidáváme do rostlinného oleje. Do lékárničky bych doporučila i dezinfekční preparát THYMICON. jehož využití je tak rozsáhlé, že se nedá ani popsat. Doporučuji ošetřit s ním botasky nebo pohorky po celodenním nošení. Tím předejdete možné tvorbě plísní. Dále jej lze použít k ošetření pokožky po klíštěti. V mnoha případech se mi THYMICON osvědčil i na toaletách…  Naše fenky Aida a Bella ho „používají“ proti blechám. Jeho kvality poznala i králice (to není královna) Cecilka, které THYMICONEM vystříkáváme obydlí...

Preparáty Aromaterapie KH se hodí nejenom na ošetření lidské pokožky, ale ocení je i Vaši chlupatí miláčci. VLASOVÝ MYCÍ OLEJ na srst psů či koček je přímo balzám, pokožka není šupinkovatá a srst se krásně leskne a příjemně voní. Pokud přidáte vhodně zvolené éteráčky, máte i ošetřující preparát proti blechám a klíšťatům. Pacičky můžete ošetřit bambuckým máslem... Takže jak vidíte, jeden preparát pro ,,celou rodinu“…

Michaela Švorcová – kosmetička
E-mail: salonaura@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.