Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

O poďobání nějakým tím hmyzem nebývá věru nouze. Důsledkem většinou bývá jen nepříjemný pocit či svědivost, a jinak celkem o nic nejde. Pokud se však do hry připlete včela či vosa, hrozí již otoky, nemluvě o skutečnosti, že část populace je na jejich jedy alergická. Zde bych pak doporučil jako první volbu do cestovní lékárničky lahvičku s levandulovým olejem. Nejen že vykazuje jedinečné protizánětlivé účinky, levandulový olej je znám i tím, že neutralizuje živočišné jedy. Pokud jej máme k dispozici, okamžitě jím místo kousnutí či vpichu zakápneme a na 15 - 30 minut překryjeme nejlépe kouskem nějaké fólie.

Dalším letním „potěšením“ pak bývá tzv. „silniční lišej“, jako častý důsledek pádu. Samo o sobě nic příjemného. Pokud se navíc do rány dostane nečistota, vzniká otázka, jak ji odstranit. I zde nám dobře poslouží LEVANDULE, avšak nikoli sama. Včelí med se nachází téměř v každé domácnosti. Do množství 250 g medu vmícháme za pomoci elektrického hnětače cca 10 ml levandulového oleje. Tuto sladkou a hustou medicínu pak naneseme na postižené místo a ovineme obvazem. Med je silně hygroskopický, dalo by se říci vysavač na nečistoty. A tak se nečistoty z rány přemístí na obinadlo. LEVANDULE pak ránu dezinfikuje. Vidět to sice není, ale různým mikroorganizmům, jež by ránu mohly infikovat, poctivě kroutí krkem. Po deseti hodinách je rána čistá a bez zánětu. Pokud by obvaz k ráně přischnul, nestrháváme jej, ale navlhčíme, či postříkáme zchladlou převařenou vodou. V případě potřeby není problém medovo-levandulové ošetření opakovat. Levandulový olej nám samozřejmě poslouží i u jiných drobných zranění. Nelze na něj zapomenout ani v případě drobných spálenin. Pokud není nic jiného při ruce, dobré služby poskytne, i pokud to přeženeme se sluněním. K polévkové lžíci plnotučného jogurtu přidáme zhruba 6 kapek levandulového oleje a dobře promícháme. Touto směsí pak „nakrémujeme“ postižená místa.

Dalším olejíčkem, který by v cestovní lékárničce neměl chybět, je šalvějový éteráček. Již od dob starých Římanů je šalvěj používána na problémy trávicího traktu, pokud jsou mikrobiálního původu.

V létě nejsme aktivnější jen my lidé, teplo aktivuje i rychlejší množení mikrobů, a tak se nelze divit, že hlavně v oblastech, kde o hygieně mají poněkud odlišné představy než my ve střední Evropě, ke střevní infekci nemusí být daleko. Staří Římané sice popíjeli šalvějový čaj, dnešní forma používání šalvěje po kapičkách se mi však jeví jako dostupnější i praktičtější. Co se používání olejíčku týče, nejde jen o pověry. Je prokázáno, že šalvějový olej celkem s přehledem likviduje např. i neblaze proslulou salmonelu. Ta by díky svým proklatě nepříjemným projevům měla mít, dle mého názoru, za písmenkem „s“ ještě hlásku „r“.

A dávkování? Při prvních projevech střevních obtíží doporučuji až 10 kapek vždy po dvou hodinách zhruba 5 . Poté dávku snížíme na 5 kapek 3 - 5x denně a další dny již podle potřeby 3x denně 3 kapky. Toto je dávkování pro dospělého člověka s váhou kolem 80 kg. U dětí pak dávkování nutno přepočíst na jejich váhu. Ano, již jsem slyšel, že je to koňská dávka.

Byl jsem upozorňován na toxicitu šalvějového oleje. Ale jednorázové letální množství šalvějového oleje v kvalitě, kterou nabízí firma AKH se pro dospělého člověka s váhou kolem 80 kg pohybuje nad 200 ml, tedy přepočítáno na kapičky jsme na úrovni 6 000 kapek. Tedy i 60 kapek šalvějového oleje denně (2 ml), v případě krajní nouze je jen 1/100 tohoto množství. Zde lze pak podotknout, že stonásobné předávkování naprosto běžné dávky dvou krajíců zcela nevinného chleba by též mělo „vražedné“ následky.

 

Antiinsekt a jeho bratr

Některé éterické oleje jsou známy svými schopnostmi odpuzovat hmyz. Budiž jim za to dík. Chemický průmysl nám sice nabízí různé repelenty, ale mám pocit, že permanentně přibývá těch, kteří raději než po chemii sáhnou po něčem „nechemickém“. Zde pak nabízí své služby směs éterických olejů ANTIINSEKT a také novinka INSEKTOL. Jejich nespornou výhodou je jejich přírodní původ, který je současně i důvodem k jejich upřednostňování. Lze konstatovat, že jeden z důvodů jejich produkce v rostlinné říši lze spatřovat v potřebě rostlin držet si „dál od těla“ některé škůdce. Vůči chemickým „odpuzovačům“ však mají i jistou nevýhodu, která spočívá v jejich těkavosti. Dávat je v létě do aromalampy (či nechat je odpařovat) v místnosti, kde jsou otevřená okna a průvan, je neúčinné. Odpařená směs éterických olejů je okamžitě odváta s průvanem. Daleko vhodnější je jejich použití např. v nějakém masážním oleji, v koncentraci mezi jedním až třemi procenty, nanášeném přímo na pokožku. Jak směs ANTIINSEKT, tak i INSEKTOL můžeme nakapat i přímo na ošacení, zde však musí jít o bavlnu, éterické oleje se chovají velmi agresivně vůči některým umělým tkaninám.

 

Hřebíčkový olej

Kdo neví, co jsou to bolesti zubů, tomu hřebíčkový olej nic neříká. Stačí jediná kapička, popřípadě vatový tampon napuštěný hřebíčkovým olejem, a jeho lokálně anestetické účinky jsou k nezaplacení. I to je důvod, proč vůně eugeniku – hlavní obsahové složky, které je v hřebíčkovém oleji až 80 % - je typickou pro ordinace zubních lékařů. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že mi právě tento olejíček již párkrát vytrhl trn z paty. Jednou dokonce o Vánocích, kdy jsem žádného zubaře nemohl sehnat. Jednou mě však také těžce zklamal… Začal mě bolet zub a bolest sílila. Sáhl jsem po hřebíčkovém oleji, nakapal na vatový tampon a přiložil na bolavý zub. Bolest nejen neustala, ale rapidně narůstala. To jsem již seděl v autě na cestě k zubaři. Chod motoru pro můj řev nebylo slyšet. Nechápal jsem, že olejíček nepomáhá, ani co by se za nehet vešlo. Vše mi po shlédnutí zubu vysvětlil až přítel zubař: Máš zánět pod korunkou, a tam se bohužel olejíček dostat nemohl.
 

Karel Hadek

 

Oleje pro cestovní lékárnu – Letní nabídka:

20 ml LEVANDULE EXTRA 289,-
10 ml ŠALVĚJ  183,-
10 ml HŘEBÍČEK   75,- 
20 ml ANTIINSEKT  212,- 
20 ml INSEKTOL  186,-
    _____
    945,-
  cca -20 % 760,-


Objednací číslo pro sadu olejů „cestovní lékárna“ je 4299.  

Prvních 10 objednávajících obdrží sadu zdarma. Do 31. 7. 2009 pak platí letní „lékárničková“ cena 760,- Kč.

 

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.