Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma. Nemocný jedinec má choroboplodné zárodky ve slinách, nosním sekretu, popřípadě i dalších tělních tekutinách. Pokud by dotyčný „šiřitel“ seděl sám někde v pustině, vlastně by ani o moc nešlo.

Bohužel, při dnešní koncentraci obyvatelstva - především měst a velkoměst, s naším každodenním hemžením se třeba i hromadnými dopravními prostředky do školek, škol, zaměstnání o čekárnách lékařů raději ani nemluvě, je vše jinak. Při podobných situacích vytváříme kapénkám doslova a do písmene ráj na zemi. Pak už stačí jen dýchat a mluvit. Kašlání, kýchání a prskání lze označit (slovy reklamní agentury) za turbo počin s garantovaným účinkem. Kapénkami lze pochopitelně přenášet nejen nemoci bakteriálního ale i virového původu. A tak se nelze divit, že podobné situace je možné označit i jako „veřejnou burzu chorob…“

Zakašlete, a sousedovi pošlete chřipkové viry. On si kýchne a na oplátku Vám zprostředkuje nějaké ty bacily, které s vámi bací, i kdyby to chřipka sama nezvládla…

Zda se kapénková „sadba“ uchytí či nikoli, pak rozhoduje nejen momentální stav imunitního systému, ale pochopitelně i skutečnost, zda imunitní systém o vetřelci má již z dřívějška nějaké informace, či je přicházející vetřelec pro něj neznámou „novinkou“.

Stejně pak jako je čerstvá zelenina hodnotnější a chutnější, i kapénky čerstvě a pokud možno přímo a zblízka „naservírované“ ať již zvolenému, či náhodnému příjemci mají daleko větší naději se uchytit a pomnožit do chorobného stadia, než nějací ti vykejchlíci sedící třeba na partiklu prachu, poletujícím bez cíle kolem a čekajícím na případné vdechnutí.

Ne nadarmo patří k dobrému vychování v případě epidemií na nikoho nekýchat a nekašlat. Mít stále při ruce kapesník a v případě, že to na nás přijde, svůj kapénkový produkt vyexportovat a umístit do kapesníku, a zabránit tak šíření kapének do okolního prostoru. V době, kdy píši tento článek, je začátek února. Snad i právě kulminující chřipková epidemie k němu svou pověstnou troškou přispěla. Bylo by ale chybou domnívat se, že kapénkami se přenáší pouze chřipka.

Aniž bych si činil sebemenší nárok na kompletnost výčtu kapénkami přenášených chorob, momentálně mě napadá tento skromný výběr jejich „politické“ reprezentace: Tuberkulóza, rýma, černý kašel, plicní mor, angíny, spála, spalničky, neštovice, příušnice.

O posilování imunitního systému eleutherococcem, jako vhodném preventivním opatření jsme se již v Aromaterapii zmiňovali několikrát. Nabízí se ale i další, velice účinná, byť dle mého asi nikoli pro každého akceptovatelná aktivní ochrana. Co by tomu řekli lidé…, že ano. V obchodní síti, hlavně pak stavebninách, lze sehnat prachové respirátory. Dle informace pana Martina Kelnara od firmy Hornbach v Hradci Králové mají v nabídce respirátory v balení po 5 ks za 39,- Kč. Jedná se o roušku, kterou se běžně chrání dýchací cesty před prachem. Již samotná rouška by jistě byla schopna nějaké ty minilumpy pochytat. Pokud ale respirátor navíc pokapeme směsí éterických olejů jako je např. AROMECLIMA, CANDIÖL, či jinými, které vykazují silné antimikrobiální a antivirální účinky (s BOROVICÍ, MATEŘÍDOUŠKOUSMRKEM, HŘEBÍČKEM, TYMIÁNEM, SATUREJKOU, SKOŘICÍEUKALYPTEM a dalšími), pak nejen, že dýcháme vzduch zbavený mikropartyklů prachu (dle kvality respirátoru), ale směs éterických olejů dokonale zbaví vdechovaný vzduch jak mikrobiální zátěže, tak i virových záškodníků.

A nejen to. I vydechovaný vzduch, který odchází do prostoru přes „éterický“ respirátor, nikoho neohrožuje. Snad jen pro zamyšlení typická situace z čekárny od lékaře: Knihy, časopisy, noviny, televize a dokonce i sami lékaři… Všude se dozvídáme, všichni nás varují, že v sezóně kapénkových infekcí bychom se neměli zdržovat tam, kde je riziko nakažení… Mezi námi, neumím si představit větší riziko, než je čekárna u lékaře. Lze tyto prostory vůbec označit jako čekárnu u lékaře…? Nebylo by vhodnější třeba označení „středisko rozmnožování chorob“? No nic, já nemocný nebývám a některým lékařům to asi vyhovuje nechat pacienta posedět v této líhni pro jistotu dobu podstatně delší než krátkou… Nemocní dýchají, pokašlávají, kýchají a do toho nějaký ten zdravý – třeba rodič – doprovázející své děcko… Používání respirátorů navíc aktivovaných éterickými oleji by v takovýchto dobách bylo velmi účelné. Ať již jako ochrana vlastního zdraví či jako počin ohleduplnosti vůči svému okolí. V dnešní době, kdy se marodění stalo pěkně drahou záležitostí, také dobrá investice nejen na ochranu zdraví, ale i peněženky.

A pokud Vám onen respirátor bude připadat přes své obrovské přednosti jako „společensky neúnosný“, pak nezapomeňte vzít na cesty čistý kapesník. S pár kapkami zmíněných éteráčků a v nouzi nejvyšší dýchejte přes něj.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.