Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 2/2009

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko.

Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem. Stejně jako ostatní rostlinné oleje je i tento olej „jen a jen“ směsicí mastných kyselin. Opomenout však nesmíme ani další obsažené biologicky aktivní látky. A tak jako každý jiný olej je i ten dýňový svým způsobem unikátní.

Jeho obsahovými složkami jsou kyselina linolová (C18:2) – kolem 50 %, kyselina olejová (C18:1) – cca 33 % a kyselina palmitová (C16:0) – cca 10 %. Na této úrovni tedy vůbec nic mimo řádného. Podíváme-li se ale na obsah dalších aktivních složek, zjistíme, že je jich potěšitelné množství. V oleji se nachází vitaminy – především pak provitamin A, vitamin D a vitamin E. Vitaminu E obsahuje relativně velké množství. Jeho antioxidačními, jakož i protizánětlivými účinky zcela jistě nepohrdne téměř žádný organizmus. Nutno zmínit i obsah organicky vázaných stopových prvků jako jsou zinek a selen. Dalšími velice zajímavými účinnými složkami jsou sitosterin, fytosteroly a další. Kvalitní dýňový olej má velice příjemnou semínkovo-oříškovou chuť. Samozřejmě i tento olej, aby stárnul co nejpomaleji, doporučuji skladovat na temném a chladném místě – nejlépe v lednici.

Nelze se divit, že občas je dýňový olej označován jako „pánský“. Díky obsahovým složkám působí totiž velice pozitivně na prostatu. Jsou také známy jeho pozitivní účinky na močový měchýř. Z tohoto pohledu bych řekl, že je to více než jen olej, doslova a do písmene lék.

Snad jen upozornění: pro tuto oblast použití bych na rozdíl od prodejců dýňového oleje nedoporučoval tento olej popíjet, ale pojídat celá dýňová semínka. Lisováním za studena sice vyzískáme vynikající olej, ale co naplat, větší část hodnotných účinných látek, vitaminů, stopových prvků, lecitinu bohužel zůstává ve vylisovaném materiálu. Taktéž je známo, že konzumace dýňových semínek zlepšuje látkovou výměnu a je vhodná při vysokém krevním tlaku. Těm, kdo mají problémy s vyprazdňováním, lze také vyzkoušení oleje doporučit. Je známo, že působí jako mírné, jemné projímadlo.

V kosmetice či na masáže však semínka dost dobře používatnelze, budeme se tedy bavit o oleji.

Hned na začátku nutno konstatovat, že jeho jistou nevýhodou, která nejspíše brání širokému použití, je jeho zbarvení. Dýňový olej má syté zbarvení od hnědého až po zelené. A tak jej mnozí výrobci dávají do krémů, masek a podobných výrobků v množství, které zabarvovat ani při nejlepší vůli nemůže, a kde ho lze spíše než za účinnou složku označit za reklamní médium. Jedním z doporučených použití je např. ošetřování rukou. Faktem je, že zjemňuje pokožku.

To ale bylo využíváno v dobách, než lidé pro tyto účely objevili nejen daleko účinnější, ale navíc i levnější produkty, jako jsou např. avokádový olej či bambucké máslo.

Taktéž v oblasti masáží jej samotný vidím jako těžko použitelný. Zbytky oleje na pokožce, či lépe z pokožky, by po oblečení mohly natrvalo zabarvit spodní prádlo. Zcela jistě bych ho ale doporučoval vyzkoušet např. při lupénce, popřípadě u suchých ekzémů. Žádné zázraky sice očekávat nelze, byť občas se stane, že se mimořádně osvědčí.

Pojednání mnoha autorů by vzhledem k jimi použité argumentaci bylo možno označit jako dýňové pohádky. Kyselina linolová náhle není běžnou součástí prakticky všech ostatních olejů, ale stává se výhradně „dýňovou“ záležitostí. Rostou po něm vlasy, které dýňový olej (ale jen z rukou autora) vyživuje! Stejně tak vyživuje i nehty. Lze tedy usuzovat, že díky těmto autorům světu nehtová podvýživa nehrozí.

Pokud se od takovýchto pohádek a fantazií odpoutáme a na dýňový olej, popřípadě dýňová semínka se podíváme střízlivým pohledem, nelze mu či jim upřít, že to není jen obsah mastných kyselin, který jej dělá zajímavým, ale jsou to také obsažené doprovodné látky, které definují jeho terapeutické možnosti.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Asi těžko budu hledat někoho, kdo by se mnou nesouhlasil, že nadcházející roční období patří k oněm nejkrásnějším v roce. Na jarní přírodu a její kouzla zeleně a barev květů se snad každý z nás již hodně dlouho těšil. Chvíle, kdy jsme pospíchali do příbytků a cenili si jejich teplo, nahradil opačný trend, rychle z domu ven. A tak vychutnáváme nejen krásu přírody, ale i teplo, jež se nám ve stále se zvětšující míře nabízí.

Novinky: Nelinol pomáhal vyhrát

Plané neštovice jsou velmi nepříjemné onemocnění virového původu. Jistě není bez zajímavosti, že původci neštovic jsou „v příbuzenském poměru“ s herpesovými viry, které se starají např. o dobře známé opary.

Novinky: Insektol

Již dlouhá léta je v nabídce kompozice éterických olejů s názvem ANTIINSEKT. Jedná se o preparát, který odpuzuje hmyz. Lze říci, že se osvědčil, i když jeho použití může být někdy problematické. Nevýhodou tohoto preparátu je skutečnost, že právě éterické oleje se celkem rychle odpařují.

Novinky: Nové obaly

Poslední dobou se velmi často množí požadavky zákazníků, aby některé z preparátů ve větším balení byly plněny do praktičtějších obalů s dávkovači.

Aktuální téma: Klíšťata budou lovit…

Jako malý kluk jsem míval zimu celkem rád. Podzimní uplakané dušičkovské počasí bylo jakési nezbytné zlo mezi létem a zimou. Zimy bývaly daleko delší, tedy hodnoceno dětským vnímáním, a příchod jara…?

Aktuální téma: Voňavá lékárnička – na cesty i pro doma

Pobyt v přírodě nemusí znamenat jen samé příjemnosti. Občas se stává, že ať již zvýšená pohybová aktivita, cestování, či nepovedená strava mohou mít i neblahé následky.

Co je co: Stříbrný smrk a zlaté slunce

Poslední dny se po ránu pravidelně dívám do kalendáře a mám obrovskou radost, že jaro je konečně zde. Již samotné vědomí tohoto faktu hřeje.

Co je co: Pozor – Exkluzivní oleje

V ceníku časopisu Aromaterapie (na str. 45) je uvedena skupina éterických olejů s označením „Exkluzivní éterické oleje“. Jejich exkluzivita je dána vysokými výrobními a v konečném efektu taktéž vysokými prodejními cenami.

Škola aromaterapie: Dýňový olej

Jako malý kluk jsem se domníval, že dýně je nějaký ten nepovedený bráška od melounu. Vzpomínám si, že mi chutnal dýňový kompot, neboť mi tak trochu připomínal kompot ananasový, který byl za éry soudruhů skladován až na Měsíci, tedy nedosažitelně daleko. Až když jsem se začal zabývat aromaterapií, potkal jsem se s dýní (Cucurbita pepo) znova. Tedy s jejím olejem.

Škola aromaterapie: Vitamin E

Jeho odborný název je tokoferol. Domnívám se, že se moc nemýlím, když prohlásím, že většina lidí má nejspíš představu, že se jedná o synonymum dobra.

Škola aromaterapie: Aromaterapie a děti, děti a aromaterapie

,,Mohou děti používat oleje?“ ,,Mohu syna či dceru mazat rostlinným olejem?“ ,,Mohu svoje miminko koupat v koupelovém oleji?“ ,,Čím mám mýt své dítě?“ ,,Mohu dávat aromalampu a éterické oleje do místnosti malého dítěte?“ ,,Mohu přidávat éterické oleje při masáži dítěte?“

Škola aromaterapie: Kapénkové infekce

I zde je možné použít klasické konstatování - nic nového pod sluncem. Nepamatuji se, že by bylo jednoho jediného roku, kdy bychom nebyli upozorněni na nějakou tu blížící se epidemii nemoci, která se šíří kapénkami. Vznik mnoha různých onemocnění má velice podobné schéma.

Škola aromaterapie: Pleťová mléka...?!

Jedním z dotazů, které celkem pravidelně dostávám, je i otázka, zda se nechystám zařadit do nabídky pleťová mléka s éterickými oleji. Zde si pak nejsem jist, co a jak mám odpovědět. Tradiční pleťová mléka, tedy hodně vody a málo olejových složek v emulzi, nevyrábíme a vyrábět nebudeme. Přesto lze konstatovat, že se „pleťová mléka“ v nabídce firmy AKH nachází!

Poradna

Z vašich dopisů: Voňavá jména barevné přírody

O tom, že je důležité dávat pozor na správné pojmenování, jsem se v životě přesvědčil několikrát.

Z vašich dopisů: A opět bude léto...! Hurá! už je načase…

Léto v nás vyvolává blažené pocity. Teplo, světlo… Sluníčko je prostě nepřekonatelné, jenom mám pocit, že je těch sluníčkem prozářených dní nějak málo. Již letošní zima na ně byla hodně skoupá, hlavně v nížinách. Slunce, ten ohnivý kotouč plný životní síly, nás teď bude lákat ven, abychom s ním trávili co nejvíce času v lese, na horách, na louce, u vody nebo třeba na poušti… Jen nechat své tělo hladit jeho paprsky a pěkně se prohřívat. Prohřívat ano, ne však ,,opékat“.

Z vašich dopisů: Příjemný, dobrý den,

velmi dlouho jsem se neozvala a vzhledem k tomu, že každý den používám vaše přípravky, to považuji tak trochu za projev nevděku, byť zaručeně nejsem nevděčnou zákaznicí.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

po přečtení nového čísla Aromaterapie (1/2009), speciálně Vaší omluvy, jsem se rozhodla, že Vám napíšu své zkušenosti s Vašimi preparáty.

Z vašich dopisů: Dovolená v Keni se vydařila

Dobrý den, pane Hadku. Moc Vás zdravím z Valašského Meziříčí, a jak jsem Vám slíbila, sděluji, že dovolená v Keni proběhla (po zdravotní stránce) v klidu a pohodě.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

chci poděkovat za vaše oleje. Trpěla jsem velice nepříjemným trávicím problémem, spojeným s nadýmáním a říháním.

Letní soutěž

I k letnímu, tedy dovolenkovému vydání časopisu Aromaterapie samozřejmě patří již tradičně soutěž.

Dobré zprávy od sousedů: Slovensko voňať neprestalo

Milí čitatelia a priaznivci arómoterapie, dovoľte mi informovať práve vás, ktorí ste po dlhé roky využívali služieb obchodného zastúpenia firmy Cosmetic Karl Hadek International s. r. o. na Saratovskej ulici v Bratislave.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Lecitol Neutral Z v praxi

Pod značkou Aromaterapie Karel Hadek dostanete řadu promyšlených, perfektně zpracovaných a klinicky prověřených přípravků pro jakýkoliv typ masáže i s jednoduchým návodem k jejich použití a s jasnou indikací. Vyhýbám se přípravkům vyráběným ze syntetických surovin, mnohdy silně konzervovaných a chemicky upravovaných, pocházejících od firem bez potřebného kreditu založeného na rozsáhlém výzkumu.

Kdo pomůže s třezalkou?

Třezalka sice obsahuje nepatrný podíl éterických olejů, ale z tohoto pohledu ji nelze označit za významnou siličnatou rostlinu. Její účinnost spočívá v obsahu látek jiného charakteru než jsou éterické oleje. Jednou z hlavních složek je zde rostlinné barvivo hypericin.

Na poslední stránce: Preparáty i na Slovensku

Psal se počátek roku 1990, kdy „Hadkovy“ aromaterapeutické preparáty začaly získávat první zákazníky v tehdejším Československu. Nechci se zabývat chronologií událostí oněch již 20 let. Od té doby uběhlo hodně času a mnohé se podstatně změnilo. Po mém odchodu z Ústí nad Labem jsem založil novou firmu Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. se sídlem v Uherském Brodě.

Na poslední stránce: Najdou se?

Stala se mi velmi nemilá věc. Od každého vydání časopisu Aromaterapie si ukládám několik desítek kusů do archivu. Nejen jako dokumentaci, ale i „pro strýčka Příhodu“. V budoucnosti bych pak rád nechal v omezeném množství několik ročníků Aromaterapie svázat do „knižní“ formy“. Při archivaci jarního vydání letošní Aromky jsem však úplně marně hledal vydání časopisu Aromaterapie č.1 z roku 2008.