Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

Aromaterapeutické koupele

Ač se to možná na první pohled nezdá, koupel může být i věda. Ano, říká se jí BALNEOTERAPIE nebo také léčebná lázeň.  Jedná se o druh lázeňské léčebné metody, která je oblíbená zejména pro pozitivní vliv při pohybových, kožních či gynekologických potížích. V lázeňství se využívají různé druhy koupelí - rašelinová, vířivá, perličková nebo uhličitá. Mezi další druhy balneoterapeutických procedur patří též BYLINNÉ neboli AROMATERAPEUTICKÉ koupele.

Koupel a historie

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně.  Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

 

Praktikování aromaterapie

Koupele s přidáním éterických olejů jsou po masážích jedním z nejpříjemnějších a nejúčinnějších způsobů praktikování aromaterapie. Svoji vlastní relaxační lázeň (koupel) si můžete dopřát i v soukromí vašeho domova, samozřejmě pokud vlastníte vanu. Díky éterickým olejům se koupel stane nevšedním zážitkem i v jinak všedním dni.

 

Koupele s éterickými oleji (aromaterapeutické koupele) jsou oblíbené pro svoji prohřívací a prokrvující schopnost, která je žádoucí zejména v chladném podzimním a zimním období.

Další benefity koupelí jsou: osvěžující, očistná, antistresová, harmonizující, relaxační, aktivující, povzbuzující, uvolňující, zklidňující. Podpoří detoxikaci, imunitu, látkovou výměnu a tok lymfatických tekutin.

Jak připravit aromakoupel?

Olej se bez použití emulgátoru s vodou nespojí. Ani ten éterický. Proto neudělejte chybu a nepřidávejte ho do vody bez vhodného nosiče, jímž je NEUTRÁLNÍ KOUPELOVÝ OLEJ.

Těsně před ukončením přípravy lázně přidáme do proudu tekoucí vody 10 – 20 ml oleje s vybraným éterickým olejem nebo směsi olejů (1 – 2 polévkové lžíce). Teplota vody by měla naladit příjemné pocity, avšak nesmí vyvolat pocení, pokožka by pak nepřijímala účinné látky obsažené v koupelových olejích. Je velmi důležité akceptovat fakt, že každý člověk snáší různé teploty vody jinak. Přistupujeme proto ke stanovení teploty koupelové lázně podle svých individuálních potřeb, zkušeností a samozřejmě s přihlédnutím ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Během koupele je možno připouštět teplou vodu kvůli chladnutí lázně.

Jedinou výjimkou je EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ koupelový olej, který je ideální při prvních příznacích nachlazení. U něj doporučujeme při konci koupele zvýšit teplotu vody na cca 38 °C a tím vyvolat proces pocení.

Doba trvání koupele

Doporučená doba koupele je přibližně 20 minut, samozřejmě může být i delší (např. při nastydnutí až jednu hodinu). Po koupeli tělo nesprchujeme, pouze lehce osušíme ručníkem.

Jak éterické oleje při koupeli vlastně fungují?

Éterické oleje se vypařují. To znamená, že při jakémkoliv způsobu použití je alespoň v malém množství vdechujeme. Vzduch provoněný éterickým olejem prochází průdušnicí do průdušek a odtud od plic. Malé množství oleje ulpí na pokožce a podporuje její fyziologické funkce. Pomůže zklidnit ekzém nebo rozproudit lymfatický systém.

Výběr oleje podle sezóny

Podzimní a zimní období je zejména o prohřívání. Zahřáté tělo je odolné tělo. Proto v zimě oceníme zejména prohřívací a prokrvující koupelové oleje. Ale také ty na podporu dýchání, imunitního systému. Doporučujeme především tyto KOUPELOVÉ OLEJE:

Jedničkou našeho výběru je EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ. Povzbuzuje, posiluje, pomáhá při nachlazení, namožených a ztuhlých svalech a plísňových onemocněních. Podobné vlastnosti má také koupelový olej TYMIÁNOVÝ.

Koupelový olej s vůní BOROVICE zlepšuje dýchání, podporuje tok lymfy, vitalizuje a hojí. Osvědčuje se při nachlazení, namožených a ztuhlých svalech, celulitidě, únavě a vyčerpání.

JALOVCOVÝ prokrvuje, tonizuje, uvolňuje svalové napětí, urychluje tok lymfy, odplavuje z těla toxiny a přebytečné tekutiny. Je účinnou pomocí při detoxikaci, celulitidě a redukčních kúrách.

CITRONOVO-KAFROVÁ koupel osvěžuje, prokrvuje, působí dezodoračně a antisepticky, podporuje látkovou výměnu pokožky, celkově povzbuzuje, pomáhá při únavě, ztuhlých a namožených svalech. Povzbuzující koupel s vůní ROZMARÝNU je to pravé pro všechny, kteří potřebují vnést do svého života nějaký životabudič. Rozmarýn silně stimuluje organismus, proto ho oceníte zejména při únavě, úzkosti, návalech slabosti. Také napomáhá koncentraci a aktivuje tělesné funkce. Jeho použití však nedoporučujeme večer. Dost možná by vás čekala probdělá noc.

Pro zlepšení nálady nebo jako milý dárek vyzkoušejte koupelový olej JEŽÍŠEK. Jeho kořeněné aroma vás naladí na vánoční atmosféru a obsažené éterické oleje lehce prokrví pokožku.

A co děti? Děti koupání milují! To je fakt. Proto není důvod jim ho odpírat. Určitě si je získáte koupelí s vůní MANDARINKY či HEŘMÁNKU.

Po dlouhém a namáhavém dni, při pocitech počínajícího nachlazení, emoční vyčerpanosti či vnitřního chladu není nad půlhodinovou relaxaci ve vaně s teplou vodou. Poté se člověk cítí jako znovuzrozený, odpočinutý, plný nové energie a harmonie.  Dopřejte si aromaterapeutickou koupel alespoň jednou týdně. Zbaví vás stresu, napětí, příjemně unaví a naladí na spánek.

Lenka Rigová

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.