Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

MASTICHA – víc než péče o zuby

Masticha je pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L. V naší nabídce se setkáte s vysoce ceněnou mastichou pocházející z překrásného řeckého ostrova Chios, Homérova rodiště. V Řecku je oblíbenou přísadou do sladkostí, zmrzlin, jogurtu, dezertů, přidává se však i do olivového oleje, je využívána také ve slané kuchyni.

Pryskyřice je používána jako „přírodní žvýkačka“, která díky obsaženým silicím a dalším složkám pomáhá pečovat o dutinu ústní a zuby. Neobsahuje sacharidy ani jakékoli jiné uměle přidané složky, jedná se přímo o sklizenou pryskyřici.

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Masticha je předmětem řady vědeckých výzkumů. Jaké další účinky u ní byly prokázány?

Snížení hladiny cholesterolu a glukózy v krvi. Díky tomu masticha působí protektivně na kardiovaskulární systém a játra. Metabolismus cholesterolu je ovlivněn zřejmě díky účinku kamfenu.

Pomoc při žaludečních a duodenálních vředech a žaludečních nevolnostech. Evropská léková agentura (EMA) zařadila mastichu do tradičního bylinného lékařství pro své účinky při mírných žaludečních dyspepsiích. Při klinické studii bylo pacientům trpícím žaludečními vředy denně podáváno 1 g krystalů mastichy. Po dvou týdnech 80 % pacientů potvrdilo subjektivní zlepšení svých potíží, u 70 % byl pomocí endoskopického vyšetření potvrzen pokrok v hojení vředu. Vznik žaludečních vředů je sice připisován bakterii Helicobacter pylori, ta se však zřejmě uplatní až v době oslabení funkce žaludeční sliznice. K tomu přispívají i stres a špatná životospráva. Masticha tak může být využívána i jako prevence, byl prokázán její inhibiční efekt právě proti H. pylori.

Pozitiva díky svým protizánětlivým účinkům přináší i lidem trpícím Crohnovou chorobou. Při pravidelném používání došlo ke snížení hladiny ukazatelů zánětu v krvi pacientů (IL-6, CRP). Díky antioxidačním účinkům snižuje následky oxidačního stresu, který je zvýšen vlivem chronického zánětu. Zde je vhodná kombinace s vnitřním užíváním směsi éterických olejů CANDIÖL, který lze užívat i dlouhodobě, mimo těhotenství a kojení. Dávkování: 1 až 2 kapky 3× denně, ideálně do želatinové tobolky, po 2 měsících přestávka v užívání. Kromě CANDIÖLU můžete zvolit i naši novinku – éterický olej z KANUKY (dávkování: denně maximálně 15 kapek, začínejte na 2 kapkách, dávku během dne rozdělte do 2 až 3 dílů).

Vhodná denní dávka je cca 2 g krystalů. Vlivem tepla v ústech masticha měkne a po proslinění a následném prožvýkání se pryskyřice změní v opravdovou žvýkačku, ze které se postupně uvolňují účinné složky (masticin, taniny, mastikoresiny, karyofylen, pinen, linalool, myrcen atd.).

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.