Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

Imunita při respiračních infekcích

Nad termínem „imunita“ jste se dříve možná nepozastavovali. Prostě obranyschopnost, užitečná funkce našeho těla, která nám pomáhá být zdraví. Nyní se z pochopitelných důvodů toto slovo ve společnosti skloňuje mnohem více.

Imunitní reakce se rozvíjí odlišnými cestami podle toho, zda se jedná o obranu před infekcí způsobenou viry, bakteriemi, plísněmi a kvasinkami nebo parazity. Imunitní buňky poskytují ochranu také před vlastními buňkami těla, jejichž množení se zvrtne v nádorové bujení. Mají na starosti i regulaci zánětu a hojení.

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Buněčná imunita je reakce zprostředkována buňkami. Imunitní buňky mají širokou škálu schopností, jak rozpoznat cizorodé struktury. Choroboplodné zárodky pohltí (makrofágy, neutrofily) nebo na základě rozpoznání konkrétního infekčního mikroorganismu spouštějí další kaskádu reakcí (T-lymfocyty), B-lymfocyty následně produkují protilátky.

Látková nebo také humorální imunita je zajišťována protilátkami (imunoglobuliny) produkovanými aktivovanými B-lymfocyty, umí se specificky vázat na povrch škodlivých mikroorganismů. Ty jsou tak přímo zneškodněny nebo je usnadněna jejich likvidace dalšími buňkami. Významnou složkou látkové imunity jsou i komplement, interferony a proteiny přítomné v séru při rozvoji zánětu. 

 

Označení lokální/místní imunita je spojeno se sliznicemi zejména respiračního a zažívacího aparátu, které mají vlastní, obranyschopnost zajišťující systém. Respirační aparát sestává z obrovské plochy, která je vystaveny kontaktu s případnými škodlivými mikroorganismy. Jejich eliminaci v první řadě zajišťují nespecifické bariéry. Jedná se o neporušenou sliznici a hlen na ní, buňky vybavené řasinkami, které zachycené nečistoty transportují směrem nahoru. Ty jsou následně s hlenem vykašlány nebo spolknuty.

Původci infekce jsou specificky či nespecificky rozpoznáni a ideálně zneškodněni již na místě pomocí ve sliznici umístěných imunitních buněk. K tomu jim pomáhají i specifické protilátky typu IgA. Z uvedených informací je zřejmé, že hladina systémových protilátek cirkulujících v krvi nemá v tomto typu infekce zpočátku tak zásadní význam, hladina protilátek v krvi nemusí jasně vypovídat o schopnosti organismu bojovat s takovou infekcí. Pokud se onemocnění rozvíjí dále, pronikají z krve protilátky IgG do porušených tkání. Tyto protilátky se uplatňují při onemocnění plic.

Reakce sliznic je ale samozřejmě napojena na celkové systémové procesy a nefunguje samostatně. Imunitní buňky pomocí informačních molekul intenzivně komunikují mezi sebou v rámci lokální i systémové imunity, ale i se všemi ostatními orgánovými systémy, včetně nervového a hormonálního. Po první infekcí určitým škodlivým mikroorganismem se rozvíjí paměťové buňky, díky kterým je při dalším infikování reakce složek imunity rychlejší a razantnější.

Důležitou roli má i mikrobiom – společenství mikroorganismů přirozeně osídlující povrch kůže a sliznic. Dýchací cesty jsou osazeny „přátelskými“ mikroorganismy. Pokud je mikrobiom narušen, je otevřena cesta pro mikroorganismy škodlivé.

Nespecifická/přirozená/vrozená imunita zahrnuje soubor reakcí založených na rozpoznání určitých cizorodých struktur na povrchu škodlivého mikroorganismu (např. sloučeniny přítomné v buněčné stěně bakterií), které se u živočichů nevyskytují. Tyto mechanismy jsou rychle aktivní. Patří sem již zmíněné bariéry v podobě hlenu, kožního filmu, buňky schopné pohltit mikroorganismy pomocí tzv. fagocytózy i sérové proteiny akutní fáze (nejznámější CRP), komplement atd.

Oproti tomu specifická/adaptivní imunita reaguje na struktury specifické pro daný mikroorganismus. Rozpoznány jsou konkrétními T- a B-lymfocyty, které poznají svůj cíl. Při prvním setkání je nástup reakce pomalejší. Díky následnému vytvoření paměťových buněk je ale při dalších příležitostech již mnohem rychlejší.

Respirační viry při úspěšném proniknutí do buněk naruší slizniční bariéru a otevírají cestu bakteriálním infekcím. Navození specifické buněčné imunity na sliznicích při injekčním podáním vakcíny není zcela efektivní. Jako vhodná alternativa se může jevit aplikace intranasálních vakcín, které jsou vlastně vstříknuty do nosu a reagují přímo se sliznicí. Správná vakcína vyvolává rozvoj imunitní reakce správného typu (buněčná, látková), ve správný čas a na správném místě.

Podpořte svou odolnost proti infekcím a respirační systém pomocí éterických olejů. Jejich účinky jsou oceňovány od starověku. Zprávy o výrobě silic pocházejí již z Mezopotámie, Egypta a antického Řecka a Říma. Výrobci rostlinných silic, kteří byli s tímto materiálem neustále v kontaktu, byli známí svým pevným zdravím. Následujte je…

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.