Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

Amyrisový olej

Tento olej je též velice často díky podobnosti jeho vůně s vůní oleje santalu nabízen pod označením západoindický santalový olej. Nutno konstatovat, že s Indií toho moc společného nemá, ani odtud nepochází. Západní Indie bylo původní označení pro Antily a Bahamy. Toto mylné pojmenování vzniklo při plavbách Kryštofa Kolumba na západ. Když připlul do oblasti Karibiku, byl přesvědčen, že objevil západní cestu do Indie. Amyris balsamifera je stálezelený strom pěstovaný na souostroví Velké Antily a ve Střední a Jižní Americe. Nejkvalitnější oleje pochází z Haiti, Dominikánské republiky (ostrov Hispaniola) a Jamajky.

Vzhledem k uvedené skutečnosti, že amyrisový olej má jistou podobu vůně santalového oleje, je ono historické označení používáno jako forma reklamy. Rostliny, z nichž se oba oleje získávají, nejsou botanicky příbuzné. Z chemického hlediska zde jistá podobnost existuje. Jak santalový, tak amyrisový olej mají ve svém složení téměř výhradně různé seskviterpenoly. Tím lze vysvětlit, že krom rozdílů v účinnosti obou olejů, najdeme i účinky identické.

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou. Santalový olej má nejen podstatně exkluzivnější vůni, ale i mnohonásobně vyšší cenu. Nelze se divit, že amyrisový olej díky podobnosti vůně je prezentován a používán jako cenově podstatně výhodnější náhražka oleje santalového. Zatímco santal patří do rodu Santalum, amyris má svůj původ v čeledi citrusových (Rutaceae). Jeho INCI označení je Amyris Balsamifera Bark Oil. Jméno rostliny je odvozeno z řeckého slova αμυρων (amyron), což znamená „intenzivně vonící“.

Dřevo amyrisu obsahuje vysoký podíl těkavých složek, díky čemuž je vysoce hořlavé. Vzhledem k této vlastnosti nachází použití při výrobě pochodní. Jak vysoká kvalita tohoto dřeva, tak i jeho voňavost jsou důvodem, proč se používá k výrobě exkluzivního nábytku. Amyrisový éterický olej se získává parní destilací ze suché kůry. Dalším produktem tohoto stromu je amyrisová pryskyřice. Ta se získává nařezáváním kůry. Na místech „poranění“ dochází k vylučování pryskyřice, která je zachytávána a následně dále zpracována.

Éterický olej má nažloutlou, občas až nahnědlou barvu a velice příjemnou teplou, dřevitou, balzamickou vůni. Amyrisový olej má hustší olejovitou konzistenci, díky čemuž je jeho vůně dlouhotrvající a intenzivní. To je i důvod, proč tento olej bývá využíván v parfemářském průmyslu jako fixátor. Co se složení amyrisového oleje týká, hlavními komponenty jsou seskviterpenoly (valerianol cca 22 %), beta-eudesmol cca 17 %, gama-eudesmol cca 11 %, elemol cca 10 %). V tomto smyslu je zajímavostí, že podobné procentuální množství výše zmíněného valerianolu obsahuje i silně uklidňující olej z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).

Seskviterpenoly jsou farmakologicky velice účinné substance. Mají pozitivní tonizační vliv na svalstvo a nervový systém. Také je známa jejich schopnost působit proti městnání krve v žilách a zlepšení pohybu lymfatických tekutin. Jeho relativně nízká cena je důvodem, proč nachází velice často použití jako příjemná, exotickou vůni dávající složka při výrobě „santalových“ mýdel. Velice vhodný je i pro aromatizaci obývaných prostorů. Osvědčil se v kombinaci s levandulovým olejem v ložnicích při poruchách usínání a také navozuje hlubší spánek. V oblasti Karibiku je používán amyrisový olej při průjmech, ale také k léčení chřipky, neboť je známo, že má pozitivní vliv na imunitní systém. Výborný je i jako efektivní složka nosního oleje (cca 2 %), kde působí proti otokům a zduření sliznice. Zde může být amyrisový olej pro mnohé přínosným průvodcem chladným ročním obdobím, kdy o rýmy nebývá nouze. Údajně je i účinným repelentem proti komárům, klíšťatům a dalšímu nepříjemnému hmyzu.

Amyrisový olej má velice silné uvolňující a uklidňující účinky na nervový systém, jichž lze efektivně využít v masážních a koupelových olejích. Osvědčil se u svalových bolestí a při odbourávání každodenního stresu. Současně vykazuje i účinky protizánětlivé a je vhodný na ošetření drobných poranění a odřenin. Adstringentních účinků amyrisového oleje bývá využíváno i v preparátech na ošetření křečových žil a hemoroidů. Dále se osvědčil jako součást preparátů na ošetření kožních podráždění, ekzémů a rozšířených cévek (kuperóza).

V kosmetických preparátech na denní ošetření pletí amyrisový olej napomáhá zpomalovat projevy stárnutí pleti, zlepšuje schopnosti regenerace pokožky. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi jemný olej, je vynikající  do preparátů na ošetřování obličeje. Na závěr bych již jen uvedl, že amyrisový éterický olej je využíván i k inhalacím, jež mohou pomoci odstranit infekce dýchacích cest. Protizánětlivé účinky oleje pomáhají zklidnit a uvolnit dýchací cesty a uvolnit hleny. V tomto případě lze posílit protizánětlivé a antimikrobiální účinky kombinací amyrisového oleje s olejem červeného tymiánu v poměru 5:1.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.